Przemysław Pepla
Przemysław Pepla
Aktualizowano: 17.12.2021 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Porówneo przedstawia się jako nowoczesna porównywarka ubezpieczeń i agent w jednym. Umożliwia wyliczenie składki ubezpieczenia komunikacyjnego i bezpośrednie porównanie ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak działa porównywarka Porówneo? Ubezpieczenie samochodu jakich towarzystw porównuje? Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas kalkulacji? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Porówneo ubezpieczenia: jak działa i co oferuje?

Porówneo to bezpłatna porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych, która pozwala na wyliczenie składki ubezpieczeniowej i porównanie ofert w różnych towarzystwach. Wśród partnerów Porówneo znajdziemy kilkunastu ubezpieczycieli. Ostateczna ilość ofert ubezpieczeń uzyskanych w wyniku kalkulacji będzie jednak uzależniona od danych, jakie podamy w formularzu kalkulatora. 

Porówneo kalkulator umożliwia wyliczenie składki na:

  • ubezpieczenia OC,
  • ubezpieczenia AC,
  • ubezpieczenia NNW. 

To jednak nie wszystko – na stronie porównywarki znajdziemy także ofertę ubezpieczeń turystycznych oraz ubezpieczeń nieruchomości. 

Po wyliczeniu składki i wybraniu oferty konkretnego ubezpieczyciela, możemy kupić za pomocą Porówneo ubezpieczenia komunikacyjne lub umówić rozmowę z agentem. 

Porówneo kalkulator OC: jak wyliczyć składkę krok po kroku? 

Formularz kalkulatora OC Porówneo prezentuje się bardzo przejrzyście i klarownie. Po wejściu na stronę otrzymujemy jasną informację o sekcjach, które musimy przejść w celu wykonania kalkulacji. Cały proces wyliczenia składki ubezpieczeniowej podzielony został na 5 kroków. 

KROK 1: Dane pojazdu

KROK 2: Dane podstawowe

KROK 3: Dane użytkowników

KROK 4: Dane ubezpieczenia

KROK 5: Porównanie ofert

Dodatkowym ułatwieniem jest także pasek postępu, który wyświetla się w każdej kolejnej sekcji. Dzięki temu wiemy, jak długa droga dzieli nas od poznania wyników porównania. 

Krok pierwszy obejmuje podanie marki samochodu, modelu, podstawowych parametrów auta oraz daty początku ubezpieczenia. Ukłonem w stronę kierowców jest tutaj wyświetlenie w pierwszej kolejności najpopularniejszych marek samochodów. Następnie wybieramy zakres interesującego nas ubezpieczenia – w dostępnych opcjach mamy ubezpieczenie OC, AC oraz NNW.


U osób chroniących swoją prywatność i sceptycznie podchodzących do narzędzi wymagających podania danych osobistych czy chociażby numeru telefonu, już w pierwszym kroku mogą pojawić się pewne wątpliwości, bowiem do wykonania kalkulacji obowiązkowe będzie właśnie podanie numeru telefonu. W przypadku niewypełnienia obowiązkowych danych, puste pole podświetli się na czerwono, co uniemożliwi przejście dalej. Następnym krokiem będzie zaakceptowanie regulaminu Porówneo. 

UWAGA: Warto zwrócić uwagę, że choć do wykonania kalkulacji Porówneo wymaga podania numeru telefonu, udzielenie zgody na kontakt telefoniczny w celach marketingowych jest opcjonalne.

Drugi krok kalkulacji to podanie danych podstawowych, takich jak: na kogo zarejestrowany jest pojazd czy jak jest on wykorzystywany. Wśród dostępnych opcji możemy wybrać np. użytek własny, przewóz osób czy rajdy, wyścigi i treningi. Należy podać także aktualny przebieg samochodu oraz szacunkową liczbę kilometrów przejechanych w ciągu najbliższego roku. Po wypełnieniu kolejnych pól pozostanie nam uzupełnienie danych mówiących o kraju czy dacie pierwszej rejestracji. Krok drugi obejmuje także podanie numeru rejestracyjnego pojazdu. Ten choć nie jest obowiązkowy, umożliwi poznanie ofert ubezpieczeniowych większej ilości towarzystw. W przypadku jego braku, możemy zaznaczyć opcję: “Nie pamiętam/Nie znam numeru rejestracyjnego”. 

UWAGA: W przypadku samochodu w leasingu, poznanie oferty ubezpieczeniowej możliwe jest jedynie poprzez kontakt telefoniczny.

Kalkulator Porówneo, w trzecim kroku kalkulacji, jasno informuje, że aby uzyskać więcej ofert ubezpieczenia, należy podać imię, nazwisko oraz numer PESEL. Udostępnienie takich danych umożliwia dokładną weryfikację właściciela pojazdu w bazie szkodowej UFG. Informacje te wymagane są przez niektóre towarzystwa, np. Proamę czy Generali. W przypadku niewypełnienia pól dotyczących danych osobistych, dane z bazy szkodowej UFG zostaną zweryfikowane już podczas zakupu polisy. Oprócz opcjonalnych pól z imieniem czy nazwiskiem, do wypełnienia pozostają pola obowiązkowe takie jak chociażby data urodzenia, rok uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami czy kod pocztowy miejsca zamieszkania właściciela oraz informacje o ewentualnych dodatkowych użytkownikach pojazdu. 

Przedostatnim, czwarty krokiem kalkulacji, jest podanie danych związanych z historią ubezpieczeniową, ewentualnymi szkodami na koncie kierowcy oraz dodatkowymi danymi kontaktowymi, takimi jak adres e-mail. 

Po podaniu wszystkich niezbędnych danych, przechodzimy do ostatniego kroku, którym jest wyliczenie składki ubezpieczeniowej i porównanie poszczególnych ofert. Wyniki kalkulacji porównywarka Porówneo prezentuje w pomysłowej formie – na początek otrzymujemy trzy proponowane warianty ubezpieczenia: wariant ekonomiczny, optymalny i maksymalny. Różnią się one nie tylko ceną, ale także dodatkowymi usługami, na jakie możemy liczyć w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem. Po więcej szczegółów dotyczących proponowanych usług musimy przejść do szczegółów kalkulacji. Co ważne, poniżej mamy prezentację wszystkich wyników kalkulacji. Te możemy w prosty sposób porównać ze sobą, dodając trzy dowolne oferty do porównania. Po podjęciu decyzji, ubezpieczenie możemy kupić za pomocą porównywarki Porówneo, a w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości – umówić rozmowę z agentem. 

Porównywarka OC Porówneo: wady i zalety kalkulatora 

Korzystając z większości dostępnych w sieci narzędzi umożliwiających porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, musimy przygotować się na konieczność wypełnienia długich i szczegółowych formularzy kalkulatora. Podobnie jest w przypadku Porówneo. Warto jednak mieć na uwadze, że tak szczegółowe pytania podyktowane są wymaganiami niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, które do wyliczenia składki potrzebują szeregu danych. To, co może wzbudzić pewne wątpliwości u użytkownika, to konieczność podania numeru telefonu. Opcjonalne jest natomiast podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL, co w porównaniu do narzędzi wymagających takich danych, może okazać się niezaprzeczalną zaletą Porówneo. Warto mieć jednak na uwadze, że podanie takich danych otworzy nam drzwi do większej ilości ofert i poznania propozycji ubezpieczeń niektórych ubezpieczycieli. 

Na duży plus działa jednak intuicyjny i bardzo przejrzysty formularz kalkulatora. Sporym ułatwieniem dla użytkowników jest informacja o poszczególnych sekcjach kalkulacji oraz wyświetlanie paska postępu. W przypadku pominięcia obowiązkowych pól kalkulatora Powówneo, podświetlą się one na czerwono, co z pewnością jest dla nas sporym ułatwieniem. 

Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę jest wyświetlenie w pierwszej kolejności trzech wariantów ubezpieczenia, które są poniekąd rekomendowane przez porównywarkę. Dopiero w dalszej części mamy wykaz wszystkich wyników procesu kalkulacji, które – co warto zaznaczyć – możemy dowolnie porównywać między sobą. 

Porówneo ubezpieczenia: na co warto zwrócić uwagę? 

Korzystając z kalkulatora Porówneo warto zwrócić uwagę na informacje podane przy poszczególnych polach formularza. Z nich dowiemy się między innymi, które dane są obowiązkowe, a które warto i dlaczego warto podać. Niektórzy ubezpieczyciele do wyliczenia składki i dokładnej weryfikacji użytkownika będą wymagali imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Rezygnując z podania tych danych, w ofertach ubezpieczeń nie wyświetlą się ich propozycje ubezpieczeń.

UWAGA: Zaznaczając okienka z udzieleniem zgód, warto dokładnie doczytać, czego one dotyczą. Dla przykładu - obowiązkowe będzie zaakceptowanie regulaminu Porówneo oraz podanie numeru telefonu, ale już wyrażenie zgody na kontakt telefoniczny agenta jest całkowicie dobrowolne.

To, na co warto zwrócić jeszcze uwagę to fakt, że po wykonaniu kalkulacji, pod otrzymanymi wynikami widnieje informacja o towarzystwach, których ofertę poznamy po uzupełnieniu pól z imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL. Po ich uzupełnieniu otrzymamy szerszą ofertę ubezpieczeniową, bez konieczności ponownego wypełniania całego formularza. 

Porówneo ubezpieczenia: opinie 

Szeroki wachlarz narzędzi umożliwiających znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC paradoksalnie sprawia, że coraz trudniej jest nam wybrać jedno dobro technologiczne, z oferty którego skorzystamy. W podjęciu decyzji bardzo często pomóc nam mogą opinie, które krążą w temacie konkretnych rozwiązań. Wybierając Porówneo ubezpieczenia, podobnie jak większość innych narzędzi tego typu, opinie z jakimi możemy się spotkać często dotyczą konieczności podawania danych osobistych, których coraz sumienniej pilnujemy. Choć z chęcią korzystamy z nowinek technologicznych i rozwiązań, które mają czynić naszą codzienność nieco łatwiejszą, w dalszym ciągu nieufnie podchodzimy do podmiotów, które w jakikolwiek sposób wymuszają dzielenie się osobistymi danymi.

Zdajemy sobie sprawę, że te będą niezbędne do wykupienia polisy i podpisania umowy, jednak w momencie, kiedy naszym zamiarem jest jedynie zorientowanie się w temacie i poznanie przykładowej składki, w dalszym ciągu chcielibyśmy pozostać bardziej anonimowi. Sprawdzone narzędzia tego typu zapewniają jednak, że wszelkie informacje, jakie podajemy w procesie kalkulacji, otoczone są najwyższa ochroną i wykorzystywane są jedynie na potrzeby wyliczenia składki.

Przemysław Pepla
Przemysław Pepla

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej