Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Jeśli zastanawiałeś się, czy możesz przerejestrować auto zdalnie, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W dzisiejszych czasach, obok innych spraw urzędowych, także rejestracja samochodu online jest możliwa. Jak to wygląda w praktyce, wyjaśniamy w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Od 4 czerwca 2021 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym pracownik salonu będzie mógł w twoim imieniu zdalnie zarejestrować nowy samochód. Zmiana nie dotyczy jeszcze aut używanych, ale to wcale nie znaczy, że rejestracja samochodu online w tym wypadku jest niemożliwa. Zależy to od tego, czy dany urząd ma Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP). Jeśli ma, zdalna rejestracja jak najbardziej wchodzi w grę, choć wymaga dobrego przygotowania.

Czytaj także: Rejestracja samochodu

Pandemia a zmiany w rejestracji online

Pandemia mocno wpłynęła na procesy związane z rejestracją samochodów. Od marca 2020 roku wielu spraw nie można było załatwiać na miejscu w urzędzie, w tym kwestii związanych z rejestracją. Wydłużono więc okres, w jakim należy dopełnić formalności rejestracyjnych powyżej ustawowych 30 dni. Dodatkowo urzędy, które są wyposażone w ESP, promowały też taką ścieżkę załatwienia rejestracji auta.

Jednocześnie wzmogły się prace rządowe nad cyfryzacją usług tak, by do 2024 roku były one możliwe do załatwienia również bez wychodzenia z domu.

Zgodnie z najnowszymi założeniami pełna rejestracja samochodu online powinna być dostępna już w 2022 roku. Będzie to spore ułatwienie dla kierowców, bo obecnie procedury rejestracyjne wiążą się z gigantycznymi kolejkami w urzędach. Placówki w większych miejscowościach nie nadążają z bieżącą obsługą. Dla właścicieli proces jest o tyle stresujący, że niezarejestrowanie auta w terminie wiąże się z karami pieniężnym, o których więcej można przeczytać w naszym tekście Kara za niezarejestrowanie samochodu.

Rejestracja samochodu online – przygotowanie

Rejestracja samochodu online nie jest bardziej skomplikowana niż w wersji z wizytą w wydziale komunikacji. Pierwsze, co robisz, to sprawdzasz, czy twój urząd ma elektroniczną skrzynkę podawczą (ESP). Jeśli nie, rejestracja samochodu online nie będzie możliwa. Jeśli tak – resztę formalności załatwiasz przez portal ePUAP. Do tego będzie potrzebny ci profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz założyć go zdalnie na stronie www.pz.gov.pl. Procedura zajmuje kilka minut, a swoją tożsamość możesz potwierdzić np. poprzez logowanie się do swojego banku. System jest dość  intuicyjny i sprawnie przeprowadzi cię przez ten proces krok po kroku.

Czytaj także: Przerejestrowanie auta

Kolejną rzeczą jest złożenie na elektroniczną skrzynkę podawczą skanów lub zdjęć niezbędnych do rejestracji dokumentów. Format i rozmiar tego typu plików jest określony z góry. Dokumenty możesz złożyć w dwóch formatach: JPG lub PDF o maksymalnej rozdzielczości 2500×3000 pikseli.  Każdy z nim może ważyć nie więcej niż 200 kB.

Niezbędne będą następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację lub przerejestrowanie pojazdu (do pobrania na stronie twojego urzędu lub gov.pl; wypełniasz ręcznie),
 • dowód tożsamości właściciela lub współwłaścicieli,
 • dowód zakupu pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny itp.),
 • karta pojazdu (jeśli została wydana).

Na koniec wnieś konieczne opłaty związane z rejestracją lub przerejestrowaniem pojazdu bezpośrednio na wskazane przez twój urząd konto bankowe.

Rejestracja samochodu online – koszty

Niezależnie od tego, czy rejestrujesz samochód zdalnie czy na miejscu w urzędzie, koszty są takie same i obejmują następujące opłaty:

Opłata za: Koszt:
tablice rejestracyjne 80 zł
dowód rejestracyjny 54 zł
nalepka kontrolna 18,50 zł
nalepka legalizacyjna 12,50 zł
karta pojazdu 75 zł
pozwolenie czasowe 13,50 zł

Rejestracja samochodu online – instrukcja krok po kroku

 1. Wejdź na stronę gov.pl.
 2. Zaloguj się do konta Mój GOV (przycisk w prawym górnym rogu) za pomocą profilu zaufanego.
 3. Na pasku z lewej strony wybierz: Usługi dla obywatela -> Kierowcy i pojazdy> Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).
 4. Po tym, jak pojawi się pytanie o to, czy sprzedałeś czy kupiłeś pojazd, wybierz opcję: Nabycie pojazdu”.
 5. Zostałeś przekierowany na stronę z informacjami na temat zdalnej procedury rejestracji samochodów. Po zapoznaniu się z nimi, wybierz przycisk: „Wyślij zgłoszenie”.
 6. Zostałeś przekierowany do formularza online. Podaj w nim dane dotyczące samochodu, twoje dane i przy samochodzie używanym, dane poprzedniego właściciela. Załącz skany wymaganych dokumentów (patrz wyżej).
 7. Wybierz właściwy wydział komunikacji, do którego powinno trafić twoje zgłoszenie.
 8. Podpisz zgłoszenie profilem zaufania (system automatycznie cię przekieruje do okna logowania).

Proces możesz uznać za zakończony, jeśli na ekranie wyświetli ci się komunikat, że twoje zgłoszenie zostało wysłane. Natomiast na skrzynkę w Mój GOV powinno przyjść urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Jest jeden haczyk w obecnej, zdalnej procedurze. Po nowy dowód rejestracyjny i tablice (w tym tymczasowe) powinieneś się zgłosić bezpośrednio do urzędu. Niektóre wydziały dopuszczają możliwość wysyłki dokumentów pocztą. Musisz to jednak indywidualnie ustalić z urzędem, np. telefonicznie. Pamiętaj też, że przy rejestracji auta używanego musisz zwrócić do urzędu stary dowód rejestracyjny oraz tablice. Możesz to zrobić osobiście lub wysłać pocztą albo kurierem.

Uwaga: twój wniosek o rejestrację lub przerejestrowanie samochodu nie zostanie przyjęty, jeśli nie masz ubezpieczenia OC na dany pojazd. Najpóźniej obowiązkową polisę musisz mieć wykupioną w dniu złożenia wniosku o rejestrację.

Rejestracja samochodu online po 4 czerwca

Zgodnie z art. 73c prawa o ruchu drogowym, kupujący nowy pojazd może upoważnić salon do załatwienia formalności rejestracyjnych (tych na stałe, jak i czasowych). Odpowiednie upoważnienie będzie trzeba potwierdzić podpisem na papierowym dokumencie lub podpisem elektronicznym.

Przedstawiciel salonu za pośrednictwem rządowego systemu wypełni specjalny formularz oraz wyśle do właściwego urzędu wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty. Gotowe dokumenty oraz tablice pracownik salonu samochodowego będzie mógł odebrać w urzędzie lub zamówić przesyłkę na wskazany adres. W ramach zdalnej ścieżki dla nowych aut można będzie zamówić nie tylko standardowe tablice rejestracyjne, ale też te indywidualne lub pomniejszone, a także dodatkowe blachy np. do bagażnika rowerowego.

W przypadku nowych aut rejestrowanych online urzędnik nie będzie miał obowiązku wypełniania karty pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym będzie widniała informacja: „rejestracja – art. 73c ustawy”.

Ważne: rejestracja samochodu online zgodnie z art. 73c w aktualnej wersji projektu nie jest przewidziana dla firm leasingowych i tych oferujących wynajem długoterminowy.

PODSUMOWANIE:

 • Obecnie rejestracja samochodu online jest możliwa, gdy właściwy dla twojego miejsca zamieszkana urząd ma elektroniczną skrzynkę podawczą (ESP).
 • Rejestrację samochodu online przeprowadzasz w ramach platformy ePUAP. Potrzebny ci będzie profil zaufany do poświadczenia tożsamości czy złożenia podpisu elektronicznego.
 • Rejestracja samochodu online wymaga złożenia (w formie skanu lub zdjęcia) tych samych dokumentów, co rejestracja stacjonarna.
 • Od 4 czerwca 2021 roku zdalnie możesz zarejestrować nowy pojazd upoważniając do tego przedstawiciela salonu lub dealera.
 • Zgodnie z rządowymi zapowiedziami całkowita rejestracja samochodu online będzie możliwa w 2022 roku.
 • Ubezpiecz auto online na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Myjnia ręczna
Myjnia ręczna Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne Brak komentarzy
Myjnia ręczna samochodowa to miejsce, gdzie samochody są myte ręcznie z użyciem specjalistycznych narzędzi i środków czystości. Jest to alternatywna forma mycia samochodu w porównaniu do myjni automatycznych. Myjnia ręczna samochodowa pozwala na bardziej szczegółowe i dokładne mycie poj...
Czytaj dalej
Wymiana filtra paliwa
Wymiana filtra paliwa Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Wymiana filtra paliwa jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie samochodu. Filtr paliwa odpowiada za oczyszczenie paliwa z zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do układu wtryskowego lub gaźnika i powodować awarie silnika. W tym artykul...
Czytaj dalej