Pies od wieków towarzyszy człowiekowi w każdej sytuacji. Styl życia naszych czworonożnych przyjaciół zmienia się wraz ze stylem życia właścicieli. Psy już od dawna przystosowały się do przebywania w warunkach miejskich i „wprowadziły się” do mieszkań w blokach. Na dodatek stały się często widywanymi pasażerami w naszych samochodach. Warto więc przyjrzeć się dokładnie temu, jak przewozić psa w samochodzie. Jakie akcesoria są nam do tego potrzebne? Co mówią na ten temat przepisy? Oto szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak przewozić psa w samochodzie – co na to przepisy?
Jeśli ktoś chciałby przeczytać odpowiednią fragment ustawy, który dokładnie określa, w jaki sposób powinniśmy przewozić psa w swoim samochodzie, to się rozczaruje. Owszem, prawo określa, jak należy przewozić zwierzęta w pojazdach komunikacji publicznej, jednak o transporcie ulubieńca rodzinnym autem dowiemy się niewiele.
Czytaj także: Ubezpieczenie psa
Prawo określa też dokładnie zasady komercyjnego transportu zwierząt. Natomiast informacje o przewożeniu domowych pupili musimy czerpać z innych przepisów.
Chodzi tu o trzy konkretne przepisy, do których trzeba sięgnąć:
- 60.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym – zabrania się używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim
- regulacje dotyczące przewożenia ładunków czyli art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Mówi on, że ładunek w pojeździe umieszcza się w taki sposób, by nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi i był zabezpieczony przed zmianą położenia
- przepis art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, według którego transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem czyli znęcaniem się nad zwierzętami.
Kara za nieprawidłowe przewożenie psa w aucie
Mimo, że przepisy nie precyzują dokładnie, jak przewozić psa w samochodzie, to za nieprawidłowe przewożenie czworonoga można narazić się na przykre konsekwencje. Jeśli przy okazji kontroli drogowej policjant zauważy, że zwierzę jest przewożone w samochodzie w sposób zagrażający bezpieczeństwu, może wystawić kierowcy mandat w wysokości od 20 do 500 zł.
Jeśli jednak zachowanie kierowcy (na przykład zamknięcie psa na długi czas w nagrzanym samochodzie) trzeba było podciągnąć pod przestępstwo, jakim jest znęcanie się nad zwierzętami, może za to grozić kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2.
Jednak nie chodzi tak naprawdę o kary, ale o to by podróż z czworonożnym przyjacielem rodziny była bezpieczna i komfortowa.
Jak przewozić psa w samochodzie – bezpieczeństwo przede wszystkim
Oczywiście pies w samochodzie nie jest żadnym ładunkiem, jak mówi jeden z przepisów, tylko ulubieńcem i ukochanym przyjacielem rodziny. Przepisy dotyczące zwierząt w aucie są ważne, a jeszcze ważniejsza jest troska o pupila, wyobraźnia, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek.
Czytaj także: Potrącenie psa
Miłość do zwierzęcia w tym przypadku nie powinna się równać jego całkowitej swobodzie. Domowy zwierzak, który może poruszać się w trakcie jazdy po całym wnętrzu to ogromne zagrożenie dla wszystkich w samochodzie, a także innych uczestników ruchu. I to co najmniej z kilku powodów, z których warto wymienić najważniejsze:
- nawet najgrzeczniejszy pies może zachować się nieprzewidywalnie, na przykład stać się agresywny
- kierowca skoncentrowany na zachowaniu pupila nie pilnuje drogi
- pies może przeszkodzić kierowcy w prowadzeniu auta przez potrącenie właściciela, wchodzenie pod nogi, pedały samochodu czy zasłanianie lewarka skrzyni biegów
- w razie gwałtownego hamowania czy stłuczki prawo fizyki zadziała na niekorzyść pupila, który może przelecieć przez wnętrze samochodu, poważnie ucierpieć, a nawet przyprawić o kontuzję innych pasażerów.
Sposoby przewożenia psów – pies na tylnym siedzeniu
Wiemy już, że przewożąc psa, należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich w samochodzie. Ważny jest też nie tylko komfort psychiczny naszego ulubieńca, ale i nas samych. Odpowiedni transport pupila sprawi przecież, że unikniemy śliny, błota czy sierści na tapicerce. Zatem jak przewozić psa w samochodzie, aby było to bezpieczne i jednocześnie czuł się on swobodnie? Oto kilka podstawowych zasad:
- małe i średnie psy można przewozić w wygodnych transporterach na tylnym siedzeniu samochodu. Jednak trzeba pamiętać, by odpowiednio przypiąć transporter, aby nie przesuwał się w samochodzie. Transporterów nie wolno ustawiać między siedzeniami, bo w trakcie gwałtownego hamowania może on zostać zgnieciony siłą nacisku
- duże i średnie psy można przewozić na tylnej kanapie w specjalnych szelkach samochodowych, które wpina się w blokadę pasów – nie może to być obroża, by w razie hamowania nie uszkodziła szyi pupila
- pies powinien mieć specjalnie dla siebie przeznaczone miejsce w samochodzie, do którego jest przyzwyczajony
- warto oddzielić psa specjalną siatką, aby nie miał w trakcie podróży dostępu do kierowcy.
Uwaga - obrazek z radosnym psem wychylającym się przez szybę podczas jazdy samochodem nie powinien być naśladowany. Pupil nie może podczas jazdy mieć uchylonej szyby, aby nie był narażony na uszkodzenia oraz infekcje oczu i uszu.
Pies w bagażniku
Na pytanie jak przewozić psa w samochodzie jest jeszcze jedna odpowiedź. Otóż jeśli mamy spore auto z dużym bagażnikiem, śmiało można wozić w nim swojego pupila. Idealnie do tego nadają się samochody typu kombi, natomiast w hatchback i sedan zdecydowanie nie. Kiedy już mamy psiego pasażera w bagażniku, należy także zadbać, by czworonóg nie miał zbyt dużej swobody poruszania się, ale nie trzeba go już unieruchamiać. Wystarczy tylko, by nie dostał się do wnętrza samochodu. Zabezpiecza przed tym specjalna kratka. Duże psy można także przewozić w specjalnie do tego przeznaczonych klatkach w bagażniku.
Aby pies miał komfort, a jednocześnie nie zniszczył i nie ubrudził wnętrza, warto stosować specjalne maty zabezpieczające.
Akcesoria do przewozu pupila
Jeśli chcemy podróżować z psem, koniecznie trzeba się zastanowić nad wyborem przydatnych dla niego gadżetów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa i jego właściciela. Na rynku dostępne są różne akcesoria, które ułatwią decyzję, jak przewozić psa w samochodzie. A są to:
- plastikowy transporter – do doskonałe rozwiązanie dla wszystkich psów, które stresują się podróżą, ponieważ ścianki zasłaniają zwierzęciu widok i minimalizują dopływ bodźców, na dodatek transporter świetnie sprawdza się na urlopie, jeśli chcemy przenosić psa lub przebywać z nim w hotelu, transporter chroni też przed zabrudzeniem samochodu przez pupila
- metalowa klatka – to rozwiązanie doskonałe dla dużych psów i powinno znaleźć się w bagażniku
- krata do bagażnika, którą łatwo można zamontować, a oddziela ona psa od części przeznaczonej dla pasażerów
- specjalne maty na fotele, na tylną kanapę i do bagażnika. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie służą one do przewożenia psa, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, ale do tego, by nie pobrudził samochodu łapami i nie zostawiał sierści. Maty te bardzo łatwo można rozłożyć, są lekkie i poręczne
- specjalne foteliki do przewozu psów, które instaluje się na siedzeniach i zapina w nich zwierzaka
- szelki samochodowe, które wpina się do pasów bezpieczeństwa, jeśli pies bez problemów podróżuje na tylnej kanapie.
Jak przyzwyczaić psa do podróżowania?
Pozostaje pytanie, jak przewozić psa w samochodzie, by czuł się swobodnie i lubił podróżować z właścicielem. Oczywiście im starszy pies, tym trudniej go przyzwyczaić. Dlatego naukę wspólnego podróżowania warto zacząć już od szczeniaka. Właściwie każdy pies powinien się do tego przyzwyczaić. Prawdziwi „psiarze”, mając na uwadze dobro czworonożnego przyjaciela, powinni:
- przyzwyczaić psa do konkretnego miejsca w aucie
- starać się prowadzić płynnie, bez niepotrzebnego gwałtownego hamowania
- pozwolić psu jechać z ulubioną zabawką, jeśli taką ma
- nie przekarmiać psa przed dłuższą podróżą, aby nie narazić go na mdłości
- zawsze dbać o dostęp do wody dla pupila
- nie narażać psa na przegrzanie w samochodzie – ustawiać odpowiedną dla niego temperaturę także w tylnej części auta
- robić przerwy w trakcie dłuższych podróży na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a nawet odrobinę ruchu, jeśli to możliwe.
Pamiętaj o ubezpieczeniu
Oczywiście każdy samochód musi mieć opłaconą obowiązkową polisę OC, więc właściciel samochodu musi o to dbać. Jednak oprócz OC warto wybrać także pozostałe dobrowolne polisy komunikacyjne. Autocasco przydaje się w przypadku uszkodzenia samochodu spowodowanego różnymi czynnikami oraz przy okazji kradzieży i szkody całkowitej.
Z kolei na sezon urlopowy bardzo wskazane jest wykupienie polisy assistance, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy na wakacje samochodem. A co to ma wspólnego ze przewożeniem psa w samochodzie? Otóż polisa ta przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy w czasie nieprzewidzianego unieruchomienia pojazdu trzeba pokryć koszty noclegu, czy opieki nad przewożonym w samochodzie zwierzęciem.
PODSUMOWANIE:
- Wielu kierowców regularnie przewozi w swoim samochodzie zwierzęta domowe.
- W przypadku przewozu pupila w aucie obowiązują przepisy, dotyczące przewozu ładunków oraz ustawa o ochronie zwierząt, które zapewniają jednocześnie bezpieczeństwo i komfort wszystkim użytkownikom samochodu.
- Za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie grozi mandat.
- Bezpieczeństwo wymaga, by pies był przewożony w transporterze, specjalnych szelkach, klatce lub bagażniku, przydają się wówczas także specjalne maty zabezpieczające przed zabrudzeniem auta.
- Podczas podróżowania z psem trzeba dbać o komfort pupila, przyzwyczaić go do jazdy, w czasie dłuższych podróży robić przerwy, nie przekarmiać i pamiętać o wodzie dla psa.
- W czasie wyjazdu warto mieć polisę assistance – w razie wypadku właściciela zorganizowana zostanie w jej ramach opieka nad psem.
Przeczytaj więcej na temat: jazda samochodem
Budowa DK9
Budowa DK9
Czarny lód
Czarny lód
Bezpieczeństwo pod lupą
Bezpieczeństwo pod lupą
Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Era zmian w transporcie
Era zmian w transporcie
Hamowanie silnikiem
Hamowanie silnikiem
15 minutowe miasto
15 minutowe miasto