Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Przezorny zawsze ubezpieczony – trudno znaleźć przysłowie, które byłoby tak uniwersalne i ponadczasowe. Polacy ubezpieczają się od dawna – pierwsze wzmianki o polisach na terenie naszego kraju pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. W dawnych czasach zabezpieczaliśmy się przed pożarami czy kradzieżami. Dziś nasze majątki powiększyły się o samochody i sprzęty domowe. Wraz z rozwojem zyskaliśmy też jedno z najlepszych narzędzi ostatnich lat – porównywarki ubezpieczeń.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Choć Polacy uznają się za specjalistów w niemal każdej dziedzinie, to z pewnością należy stwierdzić, że wybranie najlepszej polisy ubezpieczeniowej jest nie lada wyzwaniem. Dziś ubezpieczamy prawie wszystko – życie, mieszkania, sprzęt AGD czy samochody. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę – przyczyna jest bardzo prosta – posiadacz samochodu zobowiązany jest do zawarcia polisy OC.

W Polsce wskaźnik liczby aut na 1000 mieszkańców jest jednym z najwyższych w całej Europie.

Wynosi 664 samochody, czyli 0,66 auta na mieszkańca. Każdy z nich musi posiadać polisę ubezpieczeniową, dlatego w naszym artykule pokażemy, jakie opcje proponują porównywarki ubezpieczeniowe dla kierowców.

Wybór towarzystw ubezpieczeniowych jest ogromny. Z różnych przyczyn, polisy na dokładnie ten sam pojazd mogą różnić się diametralnie. Tym, co szczególnie interesuje Polaków jest cena – a ta potrafi być mniejsza lub większa nawet o połowę.
Sprawdźmy zatem, jak do ofert towarzystw ubezpieczeniowych zabrały się porównywarki. Sprawdź naszą subiektywną ocenę 😉.

Porównywarka ubezpieczeń Mubi

Pierwszą porównywarką, którą sprawdzimy będzie Mubi. Firma zapewnia, że już w 3 minuty możemy znaleźć polisę tańszą o kilkaset złotych. Trzeba przyznać, że obsługa strony jest bardzo prosta i intuicyjna. Aby przejść do formularza wystarczy, że klikniemy w duży, pomarańczowy przycisk „Oblicz OC/AC”.

mubi

Po przejściu do formularza, musimy określić, jakiego rodzaju ubezpieczenia szukamy – OC, AC, NNW, Assistance. Następne określamy, czy pojazd zakupiony został w ramach leasingu. Kolejnym krokiem będzie wskazanie podstawowych danych naszego pojazdu: marki, modelu, roku produkcji, pojemności silnika, rodzaju paliwa oraz liczby drzwi. Porównywarka zachęca nas też, aby wybrać konkretną opcję z katalogu pojazdów infoekspert, ponieważ niektóre towarzystwa korzystają z takiego spisu.

Następnie wskazujemy konkretną datę rozpoczęcia ubezpieczenia, w jaki sposób samochód będzie użytkowany (prywatnie czy służbowo), podajemy aktualny stan licznika kilometrów, określamy, ile kilometrów samochód przejedzie w ciągu roku, podajemy też datę jego pierwszej rejestracji, od którego roku jesteśmy właścicielem auta, miejsce pierwszej rejestracji (Polska, Europa, USA) oraz numer rejestracyjny (nieobowiązkowo).

 

Porównywarka pyta nas również, gdzie samochód będzie parkowany nocą oraz czy będzie użytkowany za granicą. Należy wskazać też ostatniego ubezpieczyciela tego samochodu.

mubi

Aby zwiększyć szanse na korzystną ofertę, możemy podać dane użytkownika samochodu – imię i nazwisko, PESEL, rok wydania prawa jazdy, kod pocztowy zameldowania, stan cywilny, liczbę dodatkowych kierowców czy dodatkowych właścicieli. Nie jest to obowiązkowe, ale warto skorzystać z tej opcji – nasze dane są bezpieczne, a my jesteśmy w stanie uzyskać jeszcze lepszą ofertę. Możemy podać również numer telefonu i adres e-mail – aby doradcy mogli się z nami łatwo i szybko skontaktować.

Następnie klikamy „kalkuluj” i dzieje się magia – w kilka sekund porównywarka znajduje kilkadziesiąt ofert ubezpieczeniowych – od najtańszych do najdroższych. Możemy sprawdzić ich szczegóły, porównać je pomiędzy sobą lub zamówić rozmowę z ekspertem. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć decyzję, zakup konkretnego ubezpieczenia jest bardzo prosty – strona pokieruje nas krok po kroku.
To, co możemy wyróżnić w porównywarce Mubi, to fakt, że zanim otrzymamy listę ofert, uzupełniamy wszystkie możliwe dane, dzięki czemu nie musimy odpowiadać na kolejne, dodatkowe pytania, co mogłoby być potencjalnie irytujące i przedłużające proces zakupu.

Porównywarka ubezpieczeń Rankomat

Kolejną dostępną w internecie porównywarką jest Rankomat. Strona również chwali się tym, że możemy porównać kilkadziesiąt ofert w zaledwie 3 minuty. Jej obsługa jest równie prosta i intuicyjna – aby przejść do formularza wystarczy kliknąć w przycisk „Porównaj ceny OC/AC”.

rankomat

Rankomat na wstępie prosi nas o podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, daty rozpoczęcia ubezpieczenia oraz rodzaju polisy. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ na podstawie numeru rejestracyjnego system automatycznie uzupełnia informacje o pojeździe. Użytkownik musi je jedynie zweryfikować.

Po zweryfikowaniu danych pojazdu (najlepiej z dowodem rejestracyjnym) przechodzimy do standardowych pytań – w jaki sposób pojazd będzie użytkowany, jaki jest jego aktualny przebieg, którym od nowości właścicielem pojazdu jest aktualny posiadacz, kraj pierwszej rejestracji oraz rodzaj ewentualnych zabezpieczeń antykradzieżowych. Porównywarka prosi nas również o informacje o uszkodzeniach pojazdu, czy będzie użytkowany za granicą i gdzie będzie parkowany w nocy.

Warte uwagi są wygodne i czytelne kafelki wyboru. Nie musimy rozwijać listy, wszystko jest na widoku:

rankomat

W Rankomacie również możemy (ale nie musimy) podać swoje dane osobowe, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać jeszcze lepsze oferty. Strona zapewnia nas, że połączenia szyfrowane są 256-bitowym certyfikatem, a przesłane dane są bezpieczne. Następnie wyszukiwarka pyta m.in. o datę urodzenia właściciela, czy właściciel będzie kierował tym pojazdem, od kiedy właściciel posiada prawo jazdy oraz ile dzieci w wieku poniżej 26 lat posiada właściciel. Co ciekawe, przy okazji porównywania oferty ubezpieczenia samochodu, możemy również zapoznać się z polisami na życie.

Dane, które musimy uzupełnić są podstawowe i nie powinny sprawić nam żadnych trudności. Po ich wskazaniu przechodzimy do listy ofert. Możemy sprawdzić ich szczegóły, porównać je ze sobą lub zamówić rozmowę z ekspertem. Rankomat oferuje specjalny cashback za samodzielne zawarcie polisy online.

Porównywarka ubezpieczeń CUK

CUK Ubezpieczenia, podobnie jak Mubi i Rankomat ma niezwykle przejrzystą i intuicyjną stronę. Tu również bez żadnego kłopotu znajdziemy kalkulator ubezpieczeń:

cuk

Po kliknięciu „Oblicz cenę OC/AC”, porównywarka prosi o wskazanie rodzaju pojazdu – samochód osobowy, dostawczy, motocykl lub przyczepka. Następnie z listy wybieramy markę, rok produkcji, model pojazdu, rodzaj paliwa, pojemność silnika, moc, rodzaj skrzyni biegów, nadwozia, liczbę miejsc oraz numer rejestracyjny – ten również nie jest obowiązkowy. Po zaakceptowaniu regulaminu możemy przejść dalej.
Dalsza procedura jest standardowa. Podajemy start polisy, datę pierwszej rejestracji pojazdu, rok nabycia, przybliżony przebieg itd. W tym miejscu należy podkreślić, że szata graficzna strony jest bardzo estetyczna, a kafelki wyboru ułatwiają przejście przez cały formularz.

Kolejne są dane o właścicielu – osoba fizyczna czy firma, imię, nazwisko i PESEL. W przypadku CUK, te dane są obowiązkowe. Jak informuje strona, podanie numeru PESEL jest niezbędne do weryfikacji w bazie UFG zniżek przysługujących za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Dalej należy podać rok wydania prawa jazdy oraz miejsce zamieszkania.

Następnie przekazujemy informacje o ewentualnych innych użytkownikach i możemy przejść do ofert ubezpieczycieli. W symulacji, którą przeprowadziliśmy było ich kilkadziesiąt.

cuk

Co ciekawe – oferty potrafiły różnić się między sobą nawet o 3 tys. zł!

CUK oprócz telefonicznej rozmowy z ekspertem oferuje również spotkanie w jednej z placówek.

Porównywarka ubezpieczeń Punkta

Punkta w porównaniu do omawianych wcześniej porównywarek, od razu oferuje nam wypełnienie formularza. Otrzymujemy również zapewnienie, że najtańszą polisę znajdziemy w mniej niż 5 minut.

punkta

W trakcie wypełniania danych o pojeździe, strona oferuje nam kontakt z przedstawicielem firmy. To ciekawe rozwiązanie – co prawda wszystko wydaje się być intuicyjne, ale nie każdy jest przecież biegły w obsłudze komputera. Tego typu usługa może być szczególnie przydatna dla osób starszych lub takich, które nie wiedzą, gdzie szukać informacji o swoim samochodzie.

Strona standardowo prosi nas o uzupełnienie marki, modelu, roku produkcji, rodzaju paliwa oraz pojemności silnika. Następnie określamy, jaki rodzaj ubezpieczenia nas interesuje (OC lub OC i AC). Kolejno wskazujemy przybliżony przebieg, planowany przebieg roczny, miejsce parkowania pojazdu, rodzaje zabezpieczeń, czy pojazd został sprowadzony, w którym roku kupiłeś auto itd.

Punkta wymaga od nas również podania numeru rejestracyjnego pojazdu, jednak podawanie numeru PESEL jest nieobowiązkowe – wystarczy imię, nazwisko i data urodzenia. Należy wskazać również nasz stan cywilny, liczbę dzieci w wieku poniżej 25 lat oraz informację, od ilu lat kupujemy OC.

Po przejściu do listy ofert otrzymujemy 3 główne kategorie – niska cena, dla wymagających oraz trafiona w punkt. To bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ oczekiwania, dotyczące oferty ubezpieczeniowej mogą być przecież różne.

punkta

Na tym etapie możemy oczywiście zamówić rozmowę z ekspertem, porównać poszczególne oferty oraz zakupić wybrane ubezpieczenie.

Porównywarka ubezpieczeń Kioskpolis

Ostatnią porównywarką w naszym artykule jest Kioskpolis. Strona oprócz ubezpieczenia na samochód proponuje nam również ubezpieczenie turystyczne.

kioskpolis

Po przejściu do formularza zaznaczamy jedną z opcji ubezpieczenia oraz podajemy numer rejestracyjny (nieobowiązkowo), markę pojazdu, rok produkcji, rodzaj paliwa, pojemność silnika, moc konkretny rodzaj modelu oraz datę startu ubezpieczenia. Wszystko to jest bardzo proste – system sam podpowiada nam opcje, które możemy wybrać.

Podobnie, jak przy poprzednich porównywarkach, musimy wskazać miejsce parkowania w nocy, średni przebieg, aktualny przebieg, stan pojazdu (uszkodzony/nieuszkodzony) czy datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje będziemy mogli wybrać z rozwijanej listy. Kioskpolis wymaga pełnych danych właściciela – imienia i nazwiska, peselu, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania, roku uzyskania prawa jazdy oraz adresu e-mail. Po zaakceptowaniu regulaminu przechodzimy do listy ofert.

kioskpolis

Analiza jest błyskawiczna. W kilka sekund udało nam się uzyskać prawie 40 ofert. Co warte wyróżnienia – przy całkowitej cenie polisy otrzymujemy również informację o planie ratalnym oraz wycenę naszego pojazdu. Taka opcja może zainteresować wiele osób. Na tym etapie możemy również przefiltrować oferty – np. uwzględniając konkretnych ubezpieczycieli.

PODSUMOWANIE:

  • Porównywarki ubezpieczeń to jedno z najlepszych narzędzi ostatnich lat. Dzięki nim oszczędzamy czas i pieniądze. Mubi, Rankomat, CUK, Punkta i Kioskpolis to w naszej ocenie najlepsi gracze na rynku. Ich strony są przejrzyste i intuicyjne. Z obsługą powinien poradzić sobie niemal każdy.
  • Strony różnią się detalami, mimo wszystko istotnymi. Dzięki tak szerokiej ofercie możemy wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.
  • Warto sprawdzić oferty we wszystkich porównywarkach – wówczas otrzymasz naprawdę kompleksową ofertę od wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.
  • Warto podać szczegółowe dane – np. Pesel i nr rejestracyjny. Dzięki temu przedstawiona oferta będzie bardzo precyzyjna i nie będzie konieczności rekalkulacji na kolejnych etapach.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej