Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Świadomość tego, kto ma pierwszeństwo na drodze, to podstawa bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu. Pierwszeństwo przejazdu jest normowane przez różnego typu oznakowanie i przepisy drogowe z nim związane. Jednak podstawową regułą, którą kierujemy się jako kierowcy, jest oczywiście zasada prawej ręki. Na czym konkretnie polega ta reguła? W jakich okolicznościach ma ona swoje zastosowanie? Sprawdź, czy wiesz wszystko na ten temat.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zasada prawej ręki – na czym polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co konkretnie oznacza reguła prawej ręki. W tym celu wyobraźmy sobie, że wjeżdżamy na skrzyżowanie równorzędne. Chodzi więc o takie skrzyżowane, na którym w żaden sposób nie oznaczono, kto ma pierwszeństwo przejazdu. Gdyby faktycznie kierowcy nie stosowali na nim żadnych zasad, przejechanie przez takie miejsce byłoby wielce ryzykowne. Dlatego sytuację ratuje reguła, którą już od kursu na prawo jazdy wpojoną mają wszyscy kierowcy. Jest to zasada prawej ręki.

Na czym ona polega? Otóż, jeśli zatrzymasz się przed skrzyżowaniem i rozejrzysz dookoła w celu rozeznania się w sytuacji, kierując się zasadą prawej ręki, wiesz, co zrobić. Jak wszyscy kierowcy musisz mieć świadomość, że na skrzyżowaniu równorzędnym należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się po prawej stronie.

Jak to wygląda w praktyce? Jeśli po dojechaniu na skrzyżowanie nie masz nikogo po swojej prawej stronie, zaczynasz zaplanowany manewr. Natomiast musisz pamiętać, że zawsze przepuszczasz pojazd, który masz po swojej prawej ręce. Kłopotliwe zazwyczaj bywa skręcanie w lewo na skrzyżowaniu.

Musisz pamiętać, że jeśli akurat z naprzeciwka jedzie inny samochód, czekasz, ponieważ w trakcie skręcania przeciąłbyś mu drogę. W momencie, gdy każdy z kierowców na skrzyżowaniu równorzędnym pamięta o zasadzie prawej ręki i ją stosuje, przejazd staje się płynny i bezpieczny.

Kiedy należy stosować zasadę prawej ręki?

Jak wiadomo, znaki mogą stanowić inaczej o pierwszeństwie pojazdów. Ale istnieje wiele sytuacji, w których zasada prawej ręki jest jedyną obowiązującą regułą podczas manewrów na drodze i zachowania przy nich prawidłowego pierwszeństwa. Kiedy więc konkretnie musisz stosować się do reguły prawej dłoni? Oto najważniejsze sytuacje:

  • Skrzyżowanie równorzędne

Pierwszą i najważniejszą przestrzenią do stosowania tej zasady jest tak, jak już zostało wspomniane, skrzyżowanie równorzędne. Skąd wiesz, że wjeżdżasz na tego typu skrzyżowanie dróg? Otóż oznakowane jest ono zazwyczaj pionowym znakiem ostrzegawczym A-5.

Ale okazuje się, że znak ten nie jest wymagany przepisami. Jeśli więc przed skrzyżowaniem nie ma żadnego znaku, to także oznacza, że jest to skrzyżowanie równorzędne. A w związku z tym na pewno trzeba stosować na nim regułę prawej ręki. Do tego bezwzględnie wszyscy kierowcy, będąc na skrzyżowaniu, zmniejszają prędkość pojazdów i zachowują szczególną ostrożność podczas wykonywania zamierzonych manewrów na drodze.

  • Zmiana pasa

Podczas zmiany pasa na drodze także musisz stosować się do reguły prawej dłoni. To bardzo ważne tym bardziej, że te manewry odbywają się zazwyczaj przy dużej prędkości na drogach wielopasmowych. W sytuacji, gdy poruszasz się po drodze trzypasmowej lewym pasem, zawsze musisz przepuścić pojazd zmieniający pas z prawego na środkowy, jeśli też chcesz wjechać na środkowy pas.

  • Parking

Poruszanie się po dużych parkingach co prawda odbywa się przy ograniczonej prędkości, jednak także trzeba pamiętać, kto rusza pierwszy. Dlatego w takich miejscach również obowiązuje reguła prawej ręki.

  • Strefa ograniczonej prędkości

Na osiedlach mieszkaniowych zazwyczaj znajdują się znaki informujące o ograniczonej prędkości na danym obszarze. Jednak na drogach osiedlowych także pojawiają się skrzyżowania. Są one nieoznakowane, czyli równorzędne, a więc obejmuje je zasada prawej dłoni.

Kiedy nie kierujemy się zasadą prawej ręki?

Czy zasada prawej ręki obowiązuje zawsze? Okazuje się, że nie – tylko w powyżej opisanych przypadkach. Natomiast istnieje wiele sytuacji, w których to zasady pierwszeństwa zostają przejęte przez oznakowanie. A kiedy skrzyżowanie jest oznakowane, kierujemy się znakami. Jeśli więc wjedziesz na skrzyżowanie z pierwszeństwem, stosujesz się do przepisów. Musisz więc zorientować się, który pojazd na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo na podstawie znaków pionowych. Natomiast na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przy przejeździe przez nie kierujesz się światłami.

Istnieją także sytuacje awaryjne, w których kierowanie ruchem na skrzyżowaniu przejmują służby. Jeśli funkcjonariusz wskazuje pierwszeństwo na drodze, staje się to sygnałem nadrzędnym, wobec którego tracą znaczenie pozostałe znaki i reguły.

Pamiętaj też, że zasada prawej ręki nie obowiązuje podczas włączania się do ruchu. Dlaczego? Otóż w momencie, gdy chcesz wjechać z drogi podporządkowanej, często gruntowej i włączyć się do ruchu na drogę asfaltową, musisz ustąpić pierwszeństwa nie tylko pojazdom jadącym z twojej prawej strony, ale także tym, które nadjeżdżają po drodze z pierwszeństwem z lewej strony.

A jak wygląda kwestia poruszania się po specyficznym rodzaju skrzyżowania jakim jest rondo? Okazuje się, że gdyby obowiązywała zasada prawej ręki, wszystko postawione zostałoby na głowie. Dlatego będąc na rondzie, kieruj się przepisami, które obowiązują na skrzyżowaniu okrężnym. A przecież na rondzie pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na rondzie, czyli de facto jadące z lewej strony, przed autem, które chce wjechać na rondo.

Złamanie reguły prawej ręki

Jeśli nie zastosujesz się do reguły prawej ręki, mogą ci grozić poważne konsekwencje. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu może przecież doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na skrzyżowaniu. Może się to nawet skończyć kolizją lub wypadkiem. A za to grozi bardzo wysoki mandat.

Samo wymuszenie pierwszeństwa to według nowego taryfikatora, który obowiązuje od 2022 roku, 300 złotych.

Jeśli przez złamanie zasady prawej ręki dojdzie do kolizji, kierowca otrzyma do tego jeszcze co najmniej 1000 złotych mandatu oraz 6 punktów karnych.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przejazd przez skrzyżowanie bez znaków zawsze bywa ryzykowne. Nawet jeśli ty pamiętasz o zasadzie prawej ręki, jesteś ostrożny i jeździsz bezpiecznie, pozostaje kwestia ograniczonego zaufania do innych użytkowników ruchu. O kolizję na skrzyżowaniu nietrudno. Dlatego pamiętaj, że do obowiązkowego OC, z którego ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnej szkody, warto dokupić w pakiecie ubezpieczenia dobrowolne.

Czytaj także:
OC Lublin

Polisa AC pokryje koszty uszkodzenia twojego samochodu, nawet jeśli spowodujesz kolizję. A polisa assistance okaże się zbawienna, gdy trzeba będzie holować auto albo wezwać lawetę.

PODSUMOWANIE:

  • Zasada prawej ręki polega na tym, że kierowca ustępuje pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się po jego prawej stronie.
  • Zasada ta ma zastosowanie na każdym skrzyżowaniu równorzędnym oznakowanym znakiem A-5, ale także nieoznakowanym.
  • Reguła prawej dłoni obowiązuje także przy zmianie pasa na jezdni wielopasmowej oraz na parkingach i w strefach ograniczonej prędkości.
  • Zasada prawej ręki nie obowiązuje przy włączaniu się do ruchu oraz na rondach.
  • Za złamanie zasady prawej ręki, czyli wymuszenie pierwszeństwa przejazdu grozi co najmniej 300 zł mandatu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej