Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.02.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Każdy mieszkaniec zarówno domu jednorodzinnego, jak i mieszkania w bloku, powinien wiedzieć, na czym polega przegląd kominiarski. Regularna kontrola komina jest bardzo istotna – warto także pamiętać, by powierzyć to zadanie wyłącznie specjalistom. Co składa się na przegląd kominiarski, jaka jest jego cena i kto może go wykonać? Czy brak przeglądu wiąże się z konsekwencjami dla właściciela domu lub mieszkania?

Przegląd kominiarski musi być wykonany przez fachowca

Warto przede wszystkim wiedzieć, że przegląd kominiarski nie jest zadaniem, które możemy wykonać samodzielnie. Mogą go przeprowadzić wyłącznie osoby, które otrzymały tytuł mistrza kominiarskiego i odpowiednie uprawnienia budowlane. Gdzie szukać odpowiedniego kominiarza? Oferty możemy znaleźć w internecie – istnieje kilka portali, które ułatwiają zamówienie usług mistrza kominiarskiego. Warto sprawdzić przede wszystkim rejestr Krajowej Izby Kominiarzy (KIK) i Korporacji Kominiarzy Polskich.

W przypadku specjalistów zrzeszonych w tych organizacjach mamy stuprocentową pewność, że przegląd będzie wykonany z zachowaniem odpowiednich zasad.

Uważaj na oszustów!

Należy także mieć na uwadze, że oszustwa związane z fałszywym podawaniem się za kominiarza są niestety dość powszechne. Jeśli wizyta wzbudziła nasze podejrzenia, należy zachować sporą dozę ostrożności – sprawdzenie dokumentów i legitymacji może nie wystarczyć, ponieważ mogą one być sfałszowane. W takiej sytuacji warto zadzwonić do KIK lub KKP, by zweryfikować tożsamość kominiarza; informacji możemy zaczerpnąć także w zakładzie kominiarskim, w którym pracuje dana osoba.

Ile kosztuje przegląd kominiarski?

Czystość przewodów kominowych ma spore znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji w budynkach – przegląd kominiarski jest zatem usługą, na której nie warto oszczędzać. Nie ma jednak jednej stawki, którą pobierają wszyscy mistrzowie kominiarscy. Ceny zmieniają się w zależności od województwa, a także poszczególnych miast. Znaczenie ma także długość przewodu kominowego. Mimo tego opłaty za przegląd stoją w większości miejsc na zbliżonym poziomie.

Czyszczenie przewodów kominowych i wykonanie prostej kontroli w domu jednorodzinnym to wydatek w wysokości około 120 złotych. Kompleksowy przegląd może jednak wiązać się z kosztem na poziomie 200–250 złotych.

Przegląd kominiarski – co ile należy go wykonać?

Według obowiązujących regulacji należy wykonywać przegląd kominiarski przynajmniej raz do roku. Prawo budowlane, czyli najistotniejsza ustawa dotycząca obiektów budowlanych w Polsce, dokładnie opisuje tę kwestię – więcej informacji znajdziemy w artykule 62. Przepisy nie określają z kolei konieczności przeprowadzenia kontroli po awariach czy zniszczeniach związanych z siłami natury, na przykład powstałych w następstwie uderzenia pioruna, trąby powietrznej, powodzi czy pożaru. W takiej sytuacji warto jednak zamówić przegląd, by upewnić się, czy komin nadal spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego

Należy pamiętać, że w przypadku domów jednorodzinnych przegląd to nie jedyna czynność związana z przewodami kominowymi, którą musimy wykonywać regularnie. Istotne jest również czyszczenie komina, które powinniśmy wykonać z różną częstotliwością w zależności od wykorzystywanego materiału opałowego:

  • domy ogrzewane paliwami stałymi (m.in. węgiel, drewno) – cztery razy w roku,
  • domy ogrzewane gazem, olejem i innymi paliwami ciekłymi – dwa razy rocznie.

Grzywna za niewyczyszczony komin może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Przegląd kominiarski w bloku

Również mieszkańcy bloków muszą co najmniej raz w roku wpuścić do swojego mieszkania kominiarza, by mógł wykonać przegląd kominiarski. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Karę pieniężną może orzec zarówno sąd, jak i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać, budynek lub lokal może zostać odcięty od stałych dostaw gazu. Co więcej, brak okresowych kontroli kominiarskich może być przeszkodą przy wypłacie odszkodowania w razie usterek komina.

Tak poważne traktowanie tej kwestii jest spowodowane względami bezpieczeństwa. Konsekwencje mogą wiązać się nie tylko z finansami. W okresie grzewczym co roku dochodzi do śmiertelnych wypadków, które mają związek z nieodpowiednim dbaniem o komin – zignorowanie tej kwestii może skończyć się pożarem lub zatruciem.

Przegląd kominiarski a ubezpieczenie

Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wypłaca odszkodowania, jeśli coroczny przegląd kominiarski nie został wykonany.

Umawiając się z mistrzem kominiarskim na kontrolę, należy zatem pamiętać, by zachować dokumentację.

Najlepiej, by był to protokół z przeglądu, jednak wystarczyć może także rachunek za wykonane usługi. Ważne jest także pamiętanie o regularnej kontroli pozostałych elementów budynku – między innymi instalacji gazowej, wentylacyjnej i elektrycznej.

PODSUMOWANIE:

  • Przegląd kominiarski należy wykonywać co roku – zarówno w domu jednorodzinnym, jak i bloku. Może to zrobić wyłącznie mistrz kominiarski z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
  • Podstawowy przegląd to koszt około 120 złotych, a za kompleksowe usługi zapłacimy nawet dwukrotnie więcej.
  • W przypadku braku przeglądu grożą nam konsekwencje prawne w postaci mandatu w wysokości 500 złotych. Niesprawdzony komin stanowi także poważne zagrożenie dla mieszkańców i sąsiadów.
  • Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli nie przedstawimy dokumentów potwierdzających wykonanie przeglądu kominiarskiego.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Odbiór domu
Odbiór domu Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż moment, gdy klucze do Twojego nowego domu lądują w Twoich dłoniach. Ale zanim ten długo oczekiwany moment nadejdzie, musisz przejść przez odbiór domu. Czy jesteś gotowy na ten decydujący krok? Czy wiesz, co zrobić podczas odbioru domu jednorodzinneg...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie pasieki
Ubezpieczenie pasieki Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Pszczelarstwo to nie tylko pasja, ale także inwestycja. Jak każda inwestycja, wymaga ochrony. Dlatego ubezpieczenie pasieki jest nieodzownym elementem prowadzenia takiego biznesu. Ale jakie są korzyści z ubezpieczenia pasieki? Jakie są koszty? Czy są jakieś pułapki, na które trzeba uważa...
Czytaj dalej