Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

W momencie gdy dochodzi do kolizji, straty kierowcy auta ocenia towarzystwo ubezpieczeniowe. Często właściciele poszkodowanego samochodu nie zgadzają się z otrzymanymi wycenami. Wtedy też przyda się właśnie rzeczoznawca motoryzacyjny. 

Rzeczoznawca ekspert – kim jest i czy opłaca się go zatrudniać?

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która musi posiadać wykształcenie wyższe oraz odbyć 5 letnią praktykę zawodową w branży motoryzacyjnej. Niezależny rzeczoznawca samochodowy nie może być też osobą karaną. Co oczywiste, musi również posiadać prawo jazdy z kategorii A,B, C lub C1. Taka osoba jest zobowiązana również do posiadania certyfikatu w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego. To wszystko jednak nie wystarczy!

Niezależny rzeczoznawca musi zostać wpisany na specjalną listę osób, które mogą wykonywać ten zawód. Wszystkie powyższe wytyczne wynikają z art. 79  ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Pamiętajmy o tym i nie dajmy się nabrać osobom bez stosownych certyfikatów oraz umocowań w zawodzie.

Rzeczoznawca samochodowy jest ekspertem, który ma prawo i wiedzę do przeanalizowania wyliczeń przygotowanych przez zakład ubezpieczeniowy. Bardzo ważne jest, aby właściciel pojazdu pamiętał o przekazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zdjęć, które umożliwią ekspertowi nie tylko zapoznanie się z sytuacją, ale również właściwą ich ocenę, a co za tym idzie, wyliczenia strat i zniszczeń w sposób właściwy. 

Jak rzeczoznawca może pomóc kierowcy w kwestii ubezpieczeń?

Zazwyczaj kierowcy korzystają z usług rzeczoznawcy, gdy otrzymają zbyt niskie odszkodowanie powypadkowe. Wtedy też decydują się na weryfikację przedstawionych przez zakład ubezpieczeniowy wyliczeń. Bywa jednak i tak, że kierowca zgłasza się do eksperta w przypadku uznania szkody całkowitej z OC. Często taka sytuacja nie jest sprzyjająca dla właściciela pojazdu i dużo bardziej korzystne jest dla niego uznanie, że szkoda była jedynie częściowa.  

Naturalnie to jedynie dwie z bardzo wielu sytuacji, w których tego rodzaju ekspert może okazać się niezbędny. Warto także skorzystać z usług rzeczoznawcy, zanim zdecydujemy się na drogę sądową z towarzystwem ubezpieczeniowym. Procesy sądowe trwają długo, ich koszty są wysokie i dlatego też warto zweryfikować, czy tego rodzaju postępowanie w naszym wypadku będzie zasadne i opłacalne.

Rzeczoznawca samochodowy – cena usługi

Usługi eksperta motoryzacyjnego nie należą do najtańszych. Rzeczoznawca musi posiadać stosowne kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie, co zazwyczaj idzie w parze z ceną usług. Tego rodzaju świadczenia nie są objęte przepisami i każda z osób wykonujących ten zawód samodzielnie reguluje ceny swoich działań.  W większych ośrodkach miejskich ceny usług rzeczoznawcy samochodowego znacząco rosną z każdym rokiem.

Szkody powstałe w pojeździe podczas kolizji lub wypadku tego rodzaju ekspert o szacuje zazwyczaj w kwocie około 500 zł. Natomiast, jeśli oczekujemy od rzeczoznawcy całkowitej rekonstrukcji skomplikowanego zdarzenia drogowego, możemy się spodziewać rachunku nawet powyżej kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego też zweryfikuj przed zleceniem, ile będziesz zobowiązany zapłacić za usługę tak, aby nie narazić się na koszta, na które nie jesteś przygotowany.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej