Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

W momencie gdy dochodzi do kolizji, straty kierowcy auta ocenia towarzystwo ubezpieczeniowe. Często właściciele poszkodowanego samochodu nie zgadzają się z otrzymanymi wycenami. Wtedy też przyda się właśnie rzeczoznawca motoryzacyjny. 

Rzeczoznawca ekspert – kim jest i czy opłaca się go zatrudniać?

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która musi posiadać wykształcenie wyższe oraz odbyć 5 letnią praktykę zawodową w branży motoryzacyjnej. Niezależny rzeczoznawca samochodowy nie może być też osobą karaną. Co oczywiste, musi również posiadać prawo jazdy z kategorii A,B, C lub C1. Taka osoba jest zobowiązana również do posiadania certyfikatu w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego. To wszystko jednak nie wystarczy!

Niezależny rzeczoznawca musi zostać wpisany na specjalną listę osób, które mogą wykonywać ten zawód. Wszystkie powyższe wytyczne wynikają z art. 79  ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Pamiętajmy o tym i nie dajmy się nabrać osobom bez stosownych certyfikatów oraz umocowań w zawodzie.

Rzeczoznawca samochodowy jest ekspertem, który ma prawo i wiedzę do przeanalizowania wyliczeń przygotowanych przez zakład ubezpieczeniowy. Bardzo ważne jest, aby właściciel pojazdu pamiętał o przekazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zdjęć, które umożliwią ekspertowi nie tylko zapoznanie się z sytuacją, ale również właściwą ich ocenę, a co za tym idzie, wyliczenia strat i zniszczeń w sposób właściwy. 

Jak rzeczoznawca może pomóc kierowcy w kwestii ubezpieczeń?

Zazwyczaj kierowcy korzystają z usług rzeczoznawcy, gdy otrzymają zbyt niskie odszkodowanie powypadkowe. Wtedy też decydują się na weryfikację przedstawionych przez zakład ubezpieczeniowy wyliczeń. Bywa jednak i tak, że kierowca zgłasza się do eksperta w przypadku uznania szkody całkowitej z OC. Często taka sytuacja nie jest sprzyjająca dla właściciela pojazdu i dużo bardziej korzystne jest dla niego uznanie, że szkoda była jedynie częściowa.  

Naturalnie to jedynie dwie z bardzo wielu sytuacji, w których tego rodzaju ekspert może okazać się niezbędny. Warto także skorzystać z usług rzeczoznawcy, zanim zdecydujemy się na drogę sądową z towarzystwem ubezpieczeniowym. Procesy sądowe trwają długo, ich koszty są wysokie i dlatego też warto zweryfikować, czy tego rodzaju postępowanie w naszym wypadku będzie zasadne i opłacalne.

Rzeczoznawca samochodowy – cena usługi

Usługi eksperta motoryzacyjnego nie należą do najtańszych. Rzeczoznawca musi posiadać stosowne kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie, co zazwyczaj idzie w parze z ceną usług. Tego rodzaju świadczenia nie są objęte przepisami i każda z osób wykonujących ten zawód samodzielnie reguluje ceny swoich działań.  W większych ośrodkach miejskich ceny usług rzeczoznawcy samochodowego znacząco rosną z każdym rokiem.

Szkody powstałe w pojeździe podczas kolizji lub wypadku tego rodzaju ekspert o szacuje zazwyczaj w kwocie około 500 zł. Natomiast, jeśli oczekujemy od rzeczoznawcy całkowitej rekonstrukcji skomplikowanego zdarzenia drogowego, możemy się spodziewać rachunku nawet powyżej kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego też zweryfikuj przed zleceniem, ile będziesz zobowiązany zapłacić za usługę tak, aby nie narazić się na koszta, na które nie jesteś przygotowany.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Wlanie benzyny do diesla
Wlanie benzyny do diesla Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Chwila nieuwagi, moment roztargnienia. Tyle wystarczy, by pozornie niemożliwe, stało się faktem. Wlanie benzyny do diesla to wbrew pozorom bardzo częsta pomyłka wśród kierowców. To, jakie będzie miało skutki wlanie benzyny do diesla, zależy przede wszystkim od nas samych i tego, jak szybk...
Czytaj dalej
silnik wolnossący
Silnik wolnossący Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Wielu kierowców pamięta jeszcze czasy, kiedy silniki pozbawione doładowania cieszyły się ogromną popularnością, a prawdziwą perełką były silniki doładowane. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Silnik wolnossący, który możemy spotkać już w bardzo niewielkim procencie nowych a...
Czytaj dalej