19/05/2020 20 lipca, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od początku 2020 roku. Dlatego też mandat za czerwone światło czy inne wykroczenia drogowe może znacznie różnić się kwotą od tych, które dostałeś w ubiegłych latach. Obecnie może się okazać, że za przekroczenie prędkości możesz stracić prawo jazdy nawet na kwartał!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Taryfikator mandatów a prędkość

Taryfikator mandatów przewiduje karę do 500 zł oraz 10 punktów karnych za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wydawać by się mogło, że to bardzo wysoka kara, ale wraz z lipcem w 2020 roku policja zyska jeszcze większe uprawnienia, ponieważ przepis ten nie będzie dotyczył wyłącznie przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym, ale również dotknie wszystkich tych, którzy tak rażąco przekraczają prędkość na innych odcinkach drogi. 

Co stanie się, gdy kierowca przekroczy prędkość do 40 km/h? Zapłaci maksymalnie 400 zł. 300 zł zapłaci właściciel pojazdu, który przekroczył prędkość do 40 km/h. W momencie gdy przekroczymy prędkość do 30 km/h, otrzymamy 200 zł grzywny, a w momencie gdy do 20 km/h maksymalnie do 100 zł. Jeśli zaś prędkość przekroczymy o mniej niż 10 km/h, możemy maksymalnie otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Brak zapiętych pasów

Niestety, nawet dzisiaj zdarzają się sytuacje, gdy kierowcy zapominają o zapięciu pasów. Właściciel pojazdu, który nie zapnie pasów, otrzyma 2 punkty karne i mandat w wysokości 100 zł. 

Co się stanie, jeśli to pasażer nie zapiął pasów? Mandat zapłacą oboje. Zarówno prowadzący pojazd, jak i jego towarzysz będą zmuszeni do uiszczenia każdorazowo  grzywny w wysokości 100 zł, a kierowca otrzymała nie 2 punkty karne a 4. Z jechania z zapiętymi pasami zwolnione są naturalnie zespoły medyczne, taksówkarze, instruktorzy jazdy oraz funkcjonariusze. Osoby posiadające specjalne zaświadczenia od lekarza mogą również poruszać się pojazdami bez zapiętych pasów, o ile zostało to wskazane pisemnie przez lekarza prowadzącego.

Przewożenie dzieci poza fotelikami

Grzywną 150 zł karane są osoby, które przewożą dzieci bez fotelików dziecięcych lub są one zapięte w sposób nieprawidłowy, czyli niezgodny z zaleceniami producenta. Korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego jest karane 200 zł mandatu. Jeżeli kierowca wykonał przejazd na czerwonym świetle, czym stworzył zagrożenie dla ruchu czy też utrudnił poruszanie się innych aut, może dostać od 100 zł do 300 zł mandatu oraz dwa punkty karne. 

Czas na zapłatę mandatu

W tym roku zmieniły się również przepisy dotyczące tego, jak szybko kierowca powinien zapłacić mandat. Obecnie po otrzymaniu grzywny mamy 14 dni na uregulowanie płatności, co w stosunku do lat ubiegłych wydłuża czas dwukrotnie. Mandat karny można uregulować oczywiście na poczcie, przelewem bankowym wykonanym przez sieć internet lub w placówce bankowej. 

PODSUMOWANIE:

  • Na zapłatę mandatu masz 14 dni. 
  • Możesz stracić prawo jazdy na trzy miesiące, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym.
  • Od lipca 2020 roku możesz stracić prawo jazdy, gdy przekroczysz prędkość o 50 km/h w terenie niezabudowanym.
  • Zarówno kierowca, jak i pasażer, zapłacą mandat za niezapięcie pasów w samochodzie. 
  • Za wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle możesz otrzymać nawet 300 zł mandatu i dwa punkty karne. 

Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.