Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Pojazdy historyczne często cieszą oko nie tylko ekspertów i pasjonatów, ale też zwykłych użytkowników dróg. Piękne, zadbane zabytkowe samochody to nie tylko przyjemności! Ubezpieczenie samochodu zabytkowego obejmują zupełnie inne przepisy. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Pojazd historyczny musi mieć przynajmniej 40 lat, a w szczególnych warunkach może się zdarzyć, że wystarczy 25 lat, ale w takiej sytuacji auto musi być wyróżniające się na tle innych pojazdów z jego epoki. Z kolei pojazdy zabytkowe to te, które obejmuje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Taki samochód musi posiadać wiele oryginalnych części i nie może już być produkowany przynajmniej od 15 lat. Oznacza to, że każdy pojazd zabytkowy na pewno jest pojazdem historycznym, ale nie każdy samochód historyczny zostanie uznany za auto zabytkowe.

Pojazd zabytkowy OC, czyli OC pojazdu powyżej 40 lat – czy możesz więcej?

Oczywiście wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Nie inaczej sytuacja się ma w przypadku pojazdów historycznych. Jednak ubezpieczenie OC pojazdu zabytkowego nie musi trwać 12 miesięcy. Ustawodawca przewidział możliwość ubezpieczenia tego rodzaju aut na krótsze okresy, ponieważ wiele z nich przez większość roku kalendarzowego nie jest użytkowana.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie assistance starego samochodu

Właściciele najczęściej podróżują nimi na różnego rodzaju zloty i spotkania pasjonatów starych samochodów. W związku z tym kierowca może kupić ubezpieczenie pojazdu historycznego na okres krótszy niż rok, ale nie może on być krótszy niż 30 dni.  Polisa tego rodzaju nie wymaga wypowiedzenia i nie przedłuża się w sposób automatyczny. Właściciel pojazdu nie otrzyma zatem zwyczajowego listu od towarzystwa ubezpieczeniowego z kolejną składką na nowy okres trwania polisy.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – co ze zniżkami na OC?

Co ciekawe, zniżki na OC przyznawane przez zakłady ubezpieczeniowe obowiązują również w przypadku oldtimerów. Ubezpieczyciel przy wyliczaniu składki bierze pod uwagę wszystkie te czynniki, które są dla niego istotne w przypadku zwykłego samochodu. Tu jednak niemałą rolę odgrywa wiek pojazdu.  

PZM a ubezpieczenie zabytkowego auta

Jeśli chcesz zaoszczędzić, sprawdź w Polskim Związku Motorowym, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym ma on podpisaną umowę. To towarzystwo ubezpieczeń z pewnością zaproponuje Ci najkorzystniejszą składkę. Aby otrzymać rabat, należy być członkiem automobilklubu lub posiadać kartę PZM. 

PODSUMOWANIE:

  • Pojazd historyczny i pojazd zabytkowy to nie to samo. 
  • Zarówno samochody historyczne, jak i zabytkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
  • Ubezpieczenie samochodu zabytkowego (OC) możesz kupić już na 30 dni.
  • Polisa OC pojazdów historycznych i zabytkowych nie odnawia się w sposób automatyczny.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej