Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 06.04.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Choć nie ma jeszcze wprowadzonych stref, to o tej naklejce nie opłaca się zapomnieć. Mandaty jeszcze się nie sypią, ale to tylko kwestia czasu.

Co wiemy o Strefach Czystego Transportu?

Wielu kierowców nadal zapomina, że już mija dokładnie rok, odkąd w Polsce jest obowiązek przyklejenia nowej naklejki na szybie. Większość kierowców zasłania się niewiedzą, a część z nich wskazuje, że nadal nie obowiązują strefy czystego transportu. To prawda. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązek posiadania naklejki na swoim pojeździe wszedł już w życie.

Minister Klimatu i Środowiska będzie wprowadzał przepisy dotyczące stref czystego transportu i w zależności od tego, jakiego rodzaju pojazd posiadamy, będziemy mogli poruszać się w miastach w ramach granic określonych dla danego pojazdu. Jeśli nie zastosujemy się do tego rodzaju rozwiązań, musimy liczyć się z tym, że możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Czym są strefy czystego transportu?

Strefy czystego transportu to obszar, w którym przewidziane będzie poruszanie się określonymi pojazdami sprawdzającymi normy czystości powietrza, a o tym, jak duże będą te strefy, każdorazowo będzie decydowała gmina. Strefy czystego transportu mają służyć poprawie stanu powietrza. Tego rodzaju strefy istnieją na terenie wielu miast w Europie. W Berlinie taka strefa powstała już w 2008 roku.

Aby rozróżnić tego rodzaju obszary, wprowadzone zostają znaki d- 54, czyli strefa czystego transportu oraz znak d-55, czyli koniec strefy czystego transportu

Zazwyczaj za zanieczyszczenie powietrza w Polsce odpowiada tak zwana “niska emisja”, czyli zanieczyszczenia, które powstają w domowych piecach lub w innych małych punktowych źródłach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w dużych miastach, gdzie zarówno gęstość zaludnienia, budownictwa, jak i rozbudowana sieć transportu wraz z samochodami powodują, że głównym źródłem zanieczyszczenia jest właśnie transport.

W stolicy za zanieczyszczenia powietrza odpowiada właśnie transport, w aż od 60 do 80%. Trzeba również pamiętać, że jakość powietrza to nie tylko piękne słowa, ale również ogromne stężenie wielu groźnych zanieczyszczeń.

W Warszawie bardzo przekraczane są normy zanieczyszczenia powietrza. Może to być przyczyną wielu przedwczesnych chorób. Co do zasady można powiedzieć, że w strefy czystego transportu mają za zadanie wykorzystanie norm emisji spalin Euro jako pewnego rodzaju rozwiązania decydującego o tym, który z pojazdów ma prawo do wjechania do centrów miast. Można od razu powiedzieć, że te najstarsze i najbardziej trujące pojazdy otrzymają najniższą kategorię. Dzięki temu wjazd do miasta będzie dla nich ograniczony.

Co równie ważne, tego rodzaju ograniczenia nie dotyczą tylko osób, które odwiedzają miasto lub przez nie przejeżdżają, ale również tych właścicieli pojazdów, którzy na stałe zamieszkują strefy czystego transportu. Tego rodzaju rozwiązania będą wymuszały ogromne zmiany zarówno w decyzjach zakupowych, jakich i tych determinujących funkcjonowanie osób zamieszkujących centra miast.

Skutkiem tego rodzaju rozwiązań prawnych będzie stopniowo oczyszczanie miast z pojazdu, których emisja spalin jest najbardziej obciążająca. Dzięki temu rozwiązaniu centra miast staną się bardziej dostępne w transporcie publicznym, a jednocześnie pozwoli to na ograniczenie emisji i zanieczyszczenia w środowisku. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które można wprowadzić od ręki, ale jest to zmiana, która z pewnością czeka większość miast w Polsce.

Należy na nią patrzeć jednak całościowo i mieć na uwadze, że wymaga ona zmiany na wielu frontach. Między innymi poprawy transportu publicznego, który w jakiejś części przejąłby na siebie podróżujących w miastach i na ich obrzeżach. Nie można również zapomnieć o tym, że wymagałoby to również zagospodarowania zarówno w przestrzeni przeznaczonej do ruchu pieszego, jak również dla na przykład rowerów. Dziś nadal w miastach, mimo tego wiele osób coraz częściej decyduje się na korzystanie z własnego roweru, to jazda przez miasto tego rodzaju pojazdem, w niektórych miejscach, przypomina walkę o życie.

Ubezpieczenie miejskie

Beesafe możesz kupić ubezpieczenie, w którym obowiązywał będzie podczas Jazdy na hulajnodze, rowerze, deskorolce czy innym urządzeniem transportu osobistego. Tego rodzaju ochrona obejmuje Ciebie oraz Twoją rodzinę, a także szkody powstałe w Polsce i Europie.

Na ochronę możesz liczyć, gdy ulegniesz wypadkowi podczas jazdy na przykład hulajnogą lub wtedy gdy niechcący uszkodzisz pojazd podczas zdarzenia na drodze. Nie czekaj i kup już od 39 zł, bo na tym nie warto oszczędzać! https://beesafe.pl/dodatki/

Co jeszcze wprowadzone w Niemczech i być może trafi również na polskie drogi? Tej naklejki się nie spodziewasz.

Naklejki na samochody przeznaczonych na wynajem trafiły już na niemieckie drogi. Tego rodzaju oznakowane jest już obowiązkowe. Dzięki temu można szybciej zidentyfikować, które pojazdy należą do popularnych flot obsługujących przejazdy bezgotówkowe.

Ponieważ tego rodzaju pojazdów jest coraz więcej, to niemiecki ustawodawca chciał ułatwić rozpoznawanie ich na drodze. Podobnie jak polskie tablice rejestracyjne litery wskazują land, gminę oraz miasto, z którego pochodzi samochód.

Podsumowanie:

  • Naklejki dotyczące strefy czystego transportu już obowiązują.
  • Za brak tego rodzaju wlepki na pojeździe zapłacisz karę w wysokości 500 zł.
  • Mimo że naklejki już obowiązują, nie są jeszcze wyznaczone strefy czystego transportu.
  • Tego rodzaju ograniczenia w ruchu mają docelowo doprowadzić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza w centrach miast.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej