Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 28.02.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Dla wielu osób mieszkanie stanowi świetną inwestycję. Nie chodzi wyłącznie o fakt, że z każdym rokiem nieruchomości stają się coraz droższe. Okazją do zarobku jest również wynajem mieszkania. Ale czy taką nieruchomość trzeba ubezpieczyć? Z nami ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania nie ma tajemnic.

Czy wynajmowane mieszkanie trzeba ubezpieczyć?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Tak, wynajmowane mieszkanie powinno być ubezpieczone przed ewentualnymi ryzykami, takimi jak pożar czy zalanie. Właściciele mieszkań mogą wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które chroni ich przed ryzykami związanymi z wynajmem. W niektórych krajach takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, a w innych jest dobrowolne, jednak zaleca się je wykupić w każdym przypadku.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie dla wynajmujących mieszkanie?

Kiedy wynajmujesz mieszkanie, powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia nieruchomości już na samym początku. Jest to ważne, ponieważ ubezpieczenie to chroni Cię przed ryzykami związanymi z wynajmem, takimi jak pożar, zalanie czy kradzież.

Warto jednak zwrócić uwagę że w zależności od kraju mogą być różne regulacje prawne dotyczące obowiązku ubezpieczenia nieruchomości. W niektórych krajach ubezpieczenie jest obowiązkowe a w innych jest to dobrowolne, jednak w każdym przypadku jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje ci to pewność i ochronę przed różnymi ryzykami związanymi z wynajmem.

Czy najemca powinien ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie, jeśli zrobił to już właściciel?

W zależności od kraju i od umowy najmu, najemca może lub nie musi ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Jeśli właściciel już ubezpieczył nieruchomość, to jest on odpowiedzialny za ewentualne szkody wynikłe z ryzyk związanych z wynajmem, takie jak pożar, zalanie czy kradzież. W takim przypadku, najemca nie ma obowiązku dodatkowo ubezpieczać mieszkania.

Jednak niektóre umowy najmu mogą wymagać od najemcy, aby on również ubezpieczył wynajmowane mieszkanie w celu zabezpieczenia jego własnych interesów oraz zabezpieczenia odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe z jego winy. Dlatego zaleca się, by najemca zapoznał się z umową najmu oraz wyjaśnił z właścicielem, czy jest on zobowiązany do ubezpieczenia mieszkania, czy też nie.

Jaki zakres polisy powinno mieć ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb właściciela oraz do ryzyk związanych z wynajmem mieszkania. Standardowo ubezpieczenie nieruchomości powinno obejmować ochronę przed:

  • Szkodami powstałymi w wyniku pożaru, zalania, burzy, wichur, lawiny, gradu i innych zjawisk atmosferycznych
  • Kradzieżą, włamaniem, rabunkiem oraz aktami wandalizmu
  • Szkodami powstałymi w wyniku działań osób trzecich np. gości najemców

Niektóre ubezpieczenia rozszerzają tego typu ochronę, na przykład obejmując również ochronę przed szkodami powstałymi w wyniku uszkodzenia instalacji elektrycznej czy sanitarnej.

Warto pamiętać też, że ubezpieczenie nieruchomości może być składane jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli takie które obejmuje odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek działalności najemcy.

Ponadto zaleca się, by właściciel przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zasięgnął porady specjalisty oraz dokładnie przeczytał i zrozumiał warunki umowy. Dzięki temu będzie miał pewność, że jego nieruchomość jest odpowiednio chroniona przed ryzykami związanymi z wynajmem.

Gdzie kupić ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Ubezpieczenie nieruchomości można zakupić w wielu miejscach, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jednym z popularnych rozwiązań jest skorzystanie z usług agenta ubezpieczeniowego lub pośrednika ubezpieczeniowego. Agent lub pośrednik jest specjalistą, który może pomóc w doborze odpowiedniego ubezpieczenia i wyjaśnić różne warunki umowy.

Można też skorzystać z usług firm ubezpieczeniowych, np. przez internet. Firmy te oferują różnego rodzaju ubezpieczenia nieruchomości i w wielu przypadkach, łatwiej można tam znaleźć i porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Warto pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa ma swoją ofertę i korzystne warunki umowy, dlatego ważne jest porównanie wielu ofert i wybór tej, która najlepiej odpowiada potrzebom właściciela mieszkania.

Wynajem a ubezpieczenie – ile kosztuje taka polisa?

Koszt ubezpieczenia nieruchomości dla właściciela oraz dla lokatora zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Rodzaj i wartość nieruchomości
  • Skala ryzyk związanych z wynajmem
  • Zasięg ochrony (np. czy obejmuje tylko pożar i kradzież, czy również inne ryzyka, takie jak zalanie, działanie osób trzecich)
  • Miejsce, w którym znajduje się nieruchomość
  • Inne elementy takie jak historia ubezpieczeniowa, kondycja techniczna mieszkania itp.

Ubezpieczenie nieruchomości dla właściciela może kosztować kilkaset złotych rocznie, jednak koszt może być znacznie większy w zależności od wybranego zakresu ochrony oraz wartości nieruchomości.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie dla lokatora, zależnie od kraju i warunków umowy najmu, właściciel może wymagać od najemcy wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W takim przypadku koszt ubezpieczenia dla lokatora jest zwykle niższy niż dla właściciela, ale znowu zależy to od wielu czynników.

Jednym z najlepszych sposobów na zorientowanie się w kosztach ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania jest porównanie różnych ofert oraz konsultacja z agentem ubezpieczeniowym lub pośrednikiem ubezpieczeniowym, który może pomóc w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia oraz wyjaśnić warunki umowy.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi:

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Ubezpieczenie nieruchomości dla właściciela może kosztować od kilku do kilkuset złotych rocznie, jednakże to wciąż jest trudne do określenia, bez podania konkretnych informacji odnośnie nieruchomości oraz ochrony jakiej oczekujemy.

Najlepiej jest skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym lub pośrednikiem ubezpieczeniowym, który może pomóc w doborze odpowiedniego ubezpieczenia i wyjaśnić różne warunki umowy oraz pomóc w dokonaniu wyboru optymalnie dopasowanego ubezpieczenia. Pamiętaj, że ubezpieczenie nieruchomości kupisz także w Beesafe!

Czy można ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Tak, można zawrzeć umowę na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Właściciele mieszkań mogą wykupić ubezpieczenie nieruchomości, które chroni ich przed ryzykami związanymi z wynajmem. Ubezpieczenie to jest skierowane do właścicieli mieszkań i może obejmować różne ryzyka związane z najmem, takie jak pożar, zalanie czy kradzież. Ubezpieczenie to może również pokryć koszty związane z usunięciem skutków takich zdarzeń oraz odpowiedzialności za szkody powstałe z winy najemcy.

Warto pamiętać, że w zależności od kraju mogą być różne regulacje prawne dotyczące obowiązku ubezpieczenia nieruchomości, jednak zawsze jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje ci to pewność i ochronę przed różnymi ryzykami związanymi z wynajmem.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

ekspektatywa
Ekspektatywa nieruchomości Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ekspektatywa - pojęcie, które często pojawia się w kontekście nieruchomości i własności lokalowej. Ale czym dokładnie jest ekspektatywa? Dlaczego jest tak ważna dla osób zainteresowanych kupnem lub sprzedażą nieruchomości? W niniejszym artykule zgłębimy temat ekspektatywy, jej róż...
Czytaj dalej
Odbiór domu
Odbiór domu Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż moment, gdy klucze do Twojego nowego domu lądują w Twoich dłoniach. Ale zanim ten długo oczekiwany moment nadejdzie, musisz przejść przez odbiór domu. Czy jesteś gotowy na ten decydujący krok? Czy wiesz, co zrobić podczas odbioru domu jednorodzinneg...
Czytaj dalej