Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.12.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Dzisiaj wszystko jest „eco”. Okazuje się, że nawet nasz wymarzony dom może współgrać z naturą i być ekologiczny. Projekt „zielonego” domu zawiera m.in. konkretne materiały budowlane, ale też zagospodarowanie przestrzeni przydomowej. Na czym dokładnie to polega? W naszym artykule dowiecie się, jakie kryteria powinien spełniać eco-dom.

Nasza świadomość, co do dbania o środowisko naturalne wzrasta z każdym rokiem. Staramy się zużywać mniej plastiki, segregować śmieci czy kupować produkty z ekologicznych gospodarstw. Eco trend dotarł również do branży budowlanej i wciąż zyskuje na popularności.

Dom ekologiczny – co to jest

Podstawowym założeniem jest to, że dom ekologiczny powinien być jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Składa się to na odpowiedni projekt, proces budowy, pochodzenie materiałów oraz specjalna technologia.

Najważniejszym aspektem jest energooszczędność.

Uzyskuje się ją m.in. dzięki dobrej izolacji, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ta zaś powinna być pozyskiwana np. z promieni słonecznych.

Zgodnie ze sztuką, dom ekologiczny powinien więc być:

– zbudowany na podstawie surowców odnawialnych

– jego budowa powinna trwać krócej niż w przypadku domy tradycyjnego

– pomieszczenia powinny być rozmieszczone tak, aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne

– dobrze izolowany

– ogrzewany surowcami odnawialnymi lub pompą ciepła

– wyposażony w energooszczędne sprzęty oraz własną oczyszczalnie ścieków

– produkujący energię ze słońca

– wykończony materiałami pochodzącymi z natury – drewno, kamień czy tynk naturalny

Do tego spisu należy dodać również zachowania samych właścicieli, którzy powinni segregować odpady i oszczędzać energię.

Czym różni się dom ekologiczny od tradycyjnego?

Wbrew pozorom, dom budowany metodą tradycyjną, również może posiadać cechy swojego ekologicznego odpowiednika. Przykładem są coraz częściej montowane panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Najważniejszą różnicą są jednak materiały wykorzystywane podczas ich budowy, ich pochodzenie, czas budowy czy pokrycie dachu. W klasycznych domach jest to cegła, pustak czy beton pozyskiwane z hurtowni, a nie od lokalnych dostawców. Niewiele osób decyduje się też na konstrukcję drewnianą.

Budowa domu klasycznego trwa nawet 2 lata, natomiast dom ekologiczny możemy postawić w kilka miesięcy.

Pokrycie dachu odbywa się przy użyciu blachy lub dachówki – eko alternatywą jest trzcina, łupka czy blacha miedziana.

Ekologiczne projekty zakładają też nawet takie aspekty, jak położenie pomieszczeń. Mają one jak najdłużej być oświetlone i ogrzewane przez promienie słoneczne. Przy klasycznych konstrukcjach niewiele osób zwraca na to uwagę.

Dom ekologiczny – przykładowe konstrukcje

Istnieje kilka technologii budowy domów ekologicznych. Każdy z nich opiera się na właściwym doborze materiałów. Nie powinny być sprowadzane z drugiego końca świata (zużycie paliwa, ślad węglowy), jednak równie istotny jest też ich stopień przetworzenia. Materiały powinny być trwałe i biodegradowalne.

– Dom z bali

Podczas budowy domy z bali korzysta się z litych kawałków drewna o średnicy 10-35 cm. Ich przetworzenie jest niewielkie. Jednym z problemów, z którymi możemy się spotkać, jest dobre ocieplenie. Specjaliści polecają silkaty, beton komórkowy lub glinę.

– Dom szkieletowy

Tego typu konstrukcje od wielu lat są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Postawienie domu szkieletowego jest niezwykle szybkie. Można ocieplić go włóknami celulozowymi, drewnianymi czy konopnymi.

– Dom z gliny i słomy 

Dom z gliny i słomy kojarzy się z pradawnymi lepiankami – i rzeczywiście co do zasady, mają one ze sobą wiele wspólnego. Wraz z postępem ta „technologia” znacznie się rozwinęła. Co ważne – glinę możemy pozyskać z miejsca budowy, a słomę od lokalnych rolników. Obecnie takie budynki powstają na bazie drewnianego szkieletu, który wypełnia się glinianymi i słomianymi blokami.

Dom ekologiczny – dach

Dom ekologiczny nie powinien posiadać dachu pokrytego blachą czy zwykłą dachówką. Możemy użyć do tego strzechę trzcinową, gnoty i wióry drewniane oraz blachę miedzianą lub łupek. Czasem wykorzystywane są dachówki betonowe, których produkcja pochłania niewiele energii.

Coraz popularniejsze stają się też mini ogrody na dachu. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się na płaskich dachach.

Decydując się na ekologiczne pokrycie dachu nie zapominajmy o względach bezpieczeństwa. Najlepiej wybrać materiał, który będzie mógł oprzeć się podczas pożaru czy ulewy.

Dom ekologiczny – instalacje 

Oczywistym jest, że dom ekologiczny nie powinien być ogrzewany węglem czy olejem opałowym. Ich alternatywą jest drewno czy biomasa.

Jak wspominaliśmy, energię najlepiej pozyskiwać ze słońca. Panele fotowoltaiczne są już niezwykle popularne, więc bez kłopotu znajdziemy profesjonalną firmę, która nam je zamontuje. Dodatkowo, na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie i liczne ulgi podatkowe.

Równie ważny będzie zakup energooszczędnych sprzętów RTV i AGD. Producenci prześcigają się w tym aspekcie, więc nie powinniśmy mieć problemu z odpowiednim wyborem.

Dom ekologiczny – ile to kosztuje

Koszt budowy zależy oczywiście od wielu czynników. Materiałów, metrażu, technologii, lokalizacji czy wykonawcy. Z tymi ostatnimi w naszym kraju może być pewien problem. Niewiele firm specjalizuje się w tego typu pracach. Podobnie, jak w przypadku domy klasycznego, trudno jest określić górną granicę. Na pewno dobrym pomysłem będzie ograniczenie wykorzystywania specjalistycznych ekip. Wiele prac możemy bez żadnego problemu wykonać samodzielnie.

Przybliżony koszt budowy 1 mkw. domu szkieletowego to 2500 zł zaś domu z bali ok. 2000 zł. Najtańszy będzie oczywiście dom z gliny, za którego budowę zapłacimy ok. 850 zł za mkw.

Pokrycie dachowe to również spory wydatek – strzecha trzcinowa (najbardziej ekologiczna) to 200-250 zł za mkw. Podobnie będziemy musieli zapłacić za blachę miedzianą i łupek. Najmniej zapłacimy natomiast za gont drewniany – 100-150 zł za 1 mkw.

Dom ekologiczny – ubezpieczenie

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na domy ekologiczne. Niestety często za wyższą stawkę niż w przypadku domu murowanego. Głównym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny ubezpieczenia jest rodzaj konstrukcji. Drewno, słoma czy trzcina niestety są traktowane jako mniej bezpieczne i bardziej podatne na pożary.

Przed pożarem możemy się jednak dosyć dobrze zabezpieczyć.

Na rynku można znaleźć specjalne impregnaty, betonowe wylewki stropodachu czy podwójnie izolowane instalacje elektryczne.

Rzadko zdarza się, aby ubezpieczyciel odmówił polisy. Pamiętajmy jednak, że mimo ceny, zawsze warto posiadać ubezpieczenie.

Dom ekologiczny – ile kosztuje ubezpieczenie

Ubezpieczenie drewnianego domu o najbardziej typowej powierzchni (120 mkw.) i wartości ok. 400 tys zł. to koszt od 220 do 420 zł miesięcznie. Różnica w porównaniu do domu klasycznego waha się więc od ok. 70 do ponad 160 zł.

Trudno dziwić się, że towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zabezpieczyć swoje interesy. Dom ekologiczny mimo wielu zalet, jest bardziej podatny na czynniki zewnętrzne – takie jak ogień czy woda.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej