Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.09.2024 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
5/5 - (1 vote)

Polska to niezwykle atrakcyjny turystycznie kraj. Mamy do wyboru góry, jeziora, ogromne tereny leśne, pobyt nad morzem. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni. A dla najbardziej wymagających turystów znajdą się także wyspy. Tak – to niesamowite – okazuje się, że aby odpocząć na wyspie, wcale nie musimy wyjeżdżać w egzotyczne miejsca. Wystarczy wybrać się na północny zachód kraju. To właśnie tam czeka na turystów wyspa Wolin z jej licznymi atrakcjami.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wyspa Wolin – gdzie się znajduje?

Okazuje się, że w naszym kraju znajduje się mnóstwo wysp. Większość z nich to wyspy śródlądowe, a więc raczej wysepki o niewielkiej powierzchni. Zupełnie inna jest wyspa Wolin. Jest to przybrzeżna wyspa należąca w całości do Polski w przeciwieństwie do sąsiedniej wyspy Uznam, którą współdzielimy z Niemcami. Ma powierzchnię 265 km² i stanowi południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Od wyspy Uznam Wolin oddzielony jest Świną, a od stałego lądu Zalewem Szczecińskim i cieśniną Dziwną.

Mieszkańcy wyspy to w dużej mierze rolnicy i rybacy. Ale z każdym rokiem coraz większą rolę odgrywa tutaj działalność turystyczna. Sprzyjają temu nadmorskie tereny, atrakcje turystyczne rozsiane po wyspie oraz świetnie przygotowana infrastruktura. Nie ma się więc nad czym zastanawiać – czas wyruszyć na zwiedzanie Wolina.

Wyspa Wolin – miejscowości wypoczynkowe

Wyspa Wolin to raj dla wszystkich, którzy planują spędzić czas nad polskim morzem. Zaczniemy oczywiście od najbardziej oczywistego wyboru Polaków, czyli pobytu w jednym z kąpielisk położonych na wyspie. Błogie lenistwo na piasku i łapanie opalenizny to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez wielu z nas. A w przypadku miejscowości wypoczynkowych na wyspie Wolin naprawdę jest w czym wybierać. Oto najciekawsze kąpieliska:

  • Międzyzdroje
  • Międzywodzie
  • Wisełka
  • Wolin
  • Świnoujście – Warszów.

Każda z tych miejscowości przygotowana jest doskonale pod kątem turystów. Przestronne plaże pozwalają na wypoczynek, a o bezpieczeństwo dbają ratownicy. Rozwinięta infrastruktura sprawia, że nie ma problemów z noclegami i posiłkami, a jeśli ktoś znudzi się opalaniem, może udać się na zwiedzanie licznych atrakcji, które znajdują się w poszczególnych miejscowościach. Z kolei, gdyby ktoś cenił sobie spokój z dala od zgiełku, koniecznie powinien udać się na plażę w Świnoujściu. Tam wypocznie w towarzystwie przepięknych klifów.

Międzyzdroje – wakacje z gwiazdami   

Oczywiście każda miejscowość wypoczynkowa położona na wyspie Wolin jest godna polecenia, ale zdecydowanie największą sławą cieszą się Międzyzdroje. To bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy i turystyczny. Na atrakcyjność jego składa się wiele atutów. Po pierwsze dwa kąpieliska nadmorskie, piękne piaszczyste plaże i wspaniałe krajobrazy. Już to wystarcza, by wspaniale wypocząć. Do tego dochodzi bliskość Wolińskiego Parku Narodowego.

Jednak sławę miastu zapewnia przede wszystkim obchodzony w lipcu Europejski Festiwal Gwiazd.

Nie dość więc, że w odpowiednim czasie zdarza się na miejscu spotkać artystów i celebrytów na żywo, to przez cały rok można spacerować Promenadą Gwiazd. Odciśnięte są na niej dłonie wielu aktorów oraz ludzi kultury. Niektórzy doczekali się także swoich rzeźb na ławeczkach lub przy stolikach. Bez problemu można się do nich przysiąść i poczuć prawdziwą magię tego miejsca.

Jednak Aleja Gwiazd i zapach sławy to nie wszystko. W Międzyzdrojach turyści mogą zwiedzić m.in. gabinet figur woskowych, oceanarium czy pospacerować po molo. Dodatkowy smaczek przeznaczony jest też dla miłośników opalania nago, ponieważ 3 km od mola znajduje się plaża naturystów.

Woliński Park Narodowy

W Międzyzdrojach znajduje się także siedziba Wolińskiego Parku Narodowego, który obejmuje powierzchnię 109,37 km². Dominującym krajobrazem na jego terytorium jest pasmo wzniesień moreny czołowej graniczące z morzem i zalewem, a wzgórza morenowe zajmują aż 75% powierzchni parku. Oprócz tego na terenie parku znajdują się tereny podmokłe, a także jeziora naturalne takie jak Warnowo oraz sztuczne zbiorniki takie jak Gardno czy Jezioro Turkusowe.

Symbolem parku jest bielik, którego niemal z bliska można podziwiać w wolierach obok Muzeum Przyrodniczego oraz w Zagrodzie Pokazowej Żubrów.

Oprócz króla wyspy żyją tu także inne wspaniałe gatunki zwierząt, w tym aż 230 gatunków ptaków. Nic dziwnego, że obszar delty Świny został zaliczony do ostoi ptaków o znaczeniu europejskim. Teren nadmorski zobowiązuje – podziwiać w nim można wiele gatunków ryb oraz ssaki morskie – fokę szarą i morświna. Park w dużej części pokryty jest lasami bukowo – sosnowo – dębowymi, ale nie brakuje tu roślin nadmorskich, zwłaszcza glonów, a także tak zwanych halofitów, czyli roślin tolerujących albo lubiących słone podłoże.

Niezwykłe krajobrazy wyspy Wolin – klify

Jednak dla turysty od tych faktów znacznie ważniejsze są wrażenia z podróży i piękne widoki. A zdecydowanie zapierają one dech w piersiach. Na terenie Wolińskiego parku Narodowego znajduje się aż 5 czynnych punktów widokowych, które zachwycą każdego, kto docenia piękno nadmorskiego krajobrazu. Chyba największym atutem wyspy Wolin są wspaniałe klify, które ciągną się wzdłuż wybrzeża. Najwyższy z nich ma aż 93 m n.p.m. i znajduje się na wzgórzu Gosań. Po około 600 metrowej wędrówce można dostać się na jeden ze wspomnianych wcześniej punktów widokowych. Widać z niego nie tylko piękno klifów, ale także Międzyzdroje i wyspę Uznam. Na miejscu wrażenie robią też poniemieckie fortyfikacje z czasów II wojny światowej.

Nie mniej zachwycające jest Jezioro Turkusowe. Ten sztuczny zbiornik powstał w miejscu dawnej kopalni kredy. To właśnie dzięki temu woda w zbiorniku ma piękny turkusowy kolor, który wabi turystów.

Wyspa Wolin dla aktywnych

Oczywiście miło jest leżeć na plaży, ale coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek. Również pod tym względem wyspa Wolin jest idealnym wyborem dla turystów. Powodów jest wiele. Przede wszystkim na wyspie rowerzyści znajdą dla siebie spory wybór ścieżek rowerowych. Ale dla aktywnych turystów znacznie bardziej kuszące są polskie odcinki międzynarodowych szlaków rowerowych wokół Bałtyku R-10 oraz wokół Zalewu Szczecińskiego R-66. Dla pieszych wędrowców dostępne są szlaki turystyczne. A kto oprócz tego czuje potrzebę zwiedzania, ma do wyboru liczne atrakcje:

  • Muzeum Przyrodnicze Parku Wolińskiego z niezwykłymi okazami fauny i flory
  • Latarnię Morską Kikut oraz dwie pozostałe znajdujące się na wyspie – Świnoujście i Niechorze
  • Zagrodę Pokazową Żubrów czyli rezerwat żubrów
  • Głazy Piastowskie czyli nadmorskie głazowisko
  • bunkier V3 w Zalesiu – pamiątkę po działalności Niemców
  • rezerwat przyrody Łuniewo
  • dąb Wolinian – mimo uszkodzeń nadal przypomina o potędze przyrody
  • grodzisko Lubin – pozostałość po grodzie z wczesnego średniowiecza.

Witamy w przeszłości

Wyspa Wolin to miejsce ściśle związane z historią dwóch ludów – Słowian i Wikingów. Nie bez powodu można do dziś podziwiać figurkę Świętowita wolińskiego, a także pozostałości po aktywności Wikingów. Na pamiątkę tej ciekawej i skomplikowanej historii wyspy powołano Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

Co prawda nie leży ono na samym Wolinie, ale tuż obok na niewielkiej wyspie. Mimo to centrum jest bardzo ściśle związane z kulturą i historią wyspy Wolin. Co prawda dojechać można do osady tylko od strony miejscowości Recław, ale zdecydowanie warto. Skansen składa się z 27 chat, 2 bram wjazdowych z umocnieniami i wałami oraz nadbrzeżem portowym. Wchodząc do osady, natychmiast można poczuć klimat epoki i przenieść się w czasie do okresu sprzed tysiąca lat.

Skansen tętni życiem. To nie tylko rekonstrukcja budowli, ale przede wszystkim rekonstrukcja życia takiego, jakie wiedli dawni mieszkańcy wyspy. Od kwietnia do października można skorzystać w Centrum Słowian i Wikingów z wielu atrakcji. A są to:

  • warsztaty archeologii eksperymentalnej z pokazami dawnych rzemiosł takich jak kowalstwo, tkactwo, budowa łodzi
  • rejsy łodzią z epoki
  • obchodzenie słowiańskich świąt.

Według wielu zwolenników tego typu spędzania czasu największą atrakcją turystyczną Wolina jest coroczny Festiwal Słowian i Wikingów. Jest to szeroko znana impreza plenerowa, która jest formą rekonstrukcji historycznej. Odbywa się co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na wyspie Wolińska Kępa w Wolinie. Przybywają na niego uczestnicy z całej Europy, a nawet z innych kontynentów.

Wśród tysięcy fascynatów wczesnego średniowiecza pojawiają się wojownicy, rzemieślnicy, muzycy. Wszyscy jednoczą się w ukazywaniu kultur nadbałtyckich i rekonstrukcji życia, tradycji, obrzędów zarówno Słowian jak i Wikingów.

Prawdziwym gwoździem programu są pokazy bitew Wikingów i Słowian. Ponadto w czasie trwania imprezy można popróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucie oszczepem, czy posługiwaniu się toporem. A wszystko odbywa się w klimacie świetnej zabawy i przy dźwiękach muzyki. Uczestnicy chodzą w strojach i biżuterii z epoki, często wykonanych własnoręcznie. Można też popróbować potraw i napojów typowych dla dawnych mieszkańców okolicy. Nic dziwnego, że trafiają tu całe rodziny, a potem wracają każdego roku po nowe wrażenia.

Wyspa Wolin a Wikingowie

Wikingowie mieli silne powiązania z Wolinem, który w okresie wczesnego średniowiecza był ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Wikingowie często odwiedzali Wolin, handlując tu i osiedlając się na stałe. Miasto to, nazywane w sagach Jomsborgiem, było kluczowym punktem na szlakach handlowych, łączącym północ Europy z regionami słowiańskimi i dalszymi krainami. Według legend, w Wolinie mogła funkcjonować słynna twierdza Jomswikingów, elitarnego bractwa wojowników, co jeszcze bardziej podkreśla strategiczne znaczenie miasta dla Wikingów.

Jak dotrzeć na wyspę Wolin?

Dotarcie na wyspę nie jest wcale trudne, mimo że może się tak z pozoru wydawać. Można się na nią dostać na różne sposoby, z których każdy jest warty polecenia:

  • drogą krajową S3 – to najczęstsze miejsce przepraw, bo łączy się ona z autostradą A2. W miejscowości Wolin znajduje się most drogowy i kolejowy. Samochód daje oczywiście niezależność w podróży, ale pociąg przejeżdża przez Wolin, Międzyzdroje i Świnoujście. Jeśli wybieramy się do innej miejscowości, trzeba skorzystać z miejscowych busów
  • mostem w Dziwnowie – to nie tylko możliwość przeprawy, ale przede wszystkim kolejna atrakcja turystyczna, ponieważ most jest zwodzony, a jego podnoszenie i opuszczanie to niezwykły spektakl
  • przeprawą promową w Świnoujściu – korzystają z niej przede wszystkim turyści, którzy chcą odwiedzić wyspę Uznam.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd

Na czas wyjazdu nad Morze Bałtyckie zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Wypadek lub choroba mogą nas przecież dopaść nie tylko w pracy, ale także w trakcie urlopu. Nawet podczas plażowania może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Spędzanie czasu nad morzem, jeziorem, piesze wędrówki, zwłaszcza w pobliżu klifów, jazda na rowerze mogą się wiązać z sytuacjami, w których o wypadek bardzo łatwo. Należy więc przemyśleć, których polis potrzebujemy na wyjazd.

Dlatego w skład ubezpieczenia turystycznego powinna wchodzić polisa NNW, dzięki której możemy liczyć na odszkodowanie w razie nieszczęścia, jeśli turysta dozna uszczerbku na zdrowiu.

Na czas wyjazdu warto także wykupić ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Wyspa Wolin to doskonałe miejsce, w którym można uprawiać aktywną turystykę i sport, w tym również taki w wydaniu ekstremalnym. Wówczas warto wykupić rozszerzenie dotyczące ubezpieczenia ryzyka związanego z uprawianiem sportu. Wielu turystów wybiera się nad morze własnym samochodem. Jeśli wybieramy taki sposób podróży, koniecznie warto zainwestować w polisę assistance.

PODSUMOWANIE:

  1. Wyspa Wolin to duża przybrzeżna wyspa należąca w całości do Polski.
  2. Wyspa jest nastawiona na turystykę i oferuje zwiedzającym liczne atrakcje.
  3. Na wyspie Wolin znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych, z których największa sławą cieszą się Międzyzdroje – miejsce Europejskiego Festiwalu Sław i Promenady Gwiazd.
  4. Woliński Park Narodowy to raj dla zwierząt, a zwłaszcza setek gatunków ptaków i rzadkich gatunków roślin oraz wspaniałe miejsce dla turystów.
  5. Wyspa Wolin przyciąga turystów wspaniałymi, najwyższymi klifami w Polsce – wzniesienie Gosań ma aż 93 m n.p.m.
  6. Na wyspie każdego roku w sierpniu odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów, a skansen dostępny jest od kwietnia do września.
  7. Na czas wyjazdu nad Morze Bałtyckie, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne dostosowane do swoich potrzeb.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Czarnogóra samochodem
Czarnogóra samochodem Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy marzyłeś kiedyś o podróży samochodem przez malownicze krajobrazy Europy, aż do słonecznej Czarnogóry? Jeśli tak, to ten przewodnik jest dla Ciebie! Czarnogóra samochodem to prawdziwa przygoda. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kluczowych informacji, które pomogą Ci w planowaniu i r...
Czytaj dalej
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej