Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
Rate this post

Tęsknisz za przyrodą i świeżym powietrzem? Tym bardziej, że w naszym kraju nie brakuje pięknych miejsc. Co ciekawe, Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Spora część tego obszaru to piękne puszcze, które przyciągają turystów. Oto najpiękniejsze puszcze w Polsce, do których zdecydowanie warto się wybrać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Puszcze w Polsce – zasady zwiedzania

Czy jednak wolno wybrać się do puszczy, by ją zwiedzać? Czy wszystkie chwyty są dozwolone? Czy wybierając się do takiego lasu, możesz robić, co chcesz? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest jak najbardziej pozytywna. Można przebywać w puszczy w celach turystycznych. Gorzej z następnymi punktami. Czym w ogóle jest puszcza?

Jest to las o dużej powierzchni, niezmieniony gospodarczą działalnością człowieka. To znaczy, że można w nim spotkać ogromną różnorodność gatunków drzew, krzewów i roślin z poziomu runa, ale także wiele dzikich i niekiedy groźnych gatunków zwierząt.

Dlatego zwiedzanie i pobyt w puszczy zdecydowanie polecany jest świadomym tego turystom. Tego typu turystyka różni się od pobytu w hotelu z basenem i sączeniu drinka. Dlatego pamiętaj, że:

  • w puszczach warto uprawiać turystykę zorganizowaną najlepiej z przewodnikiem
  • przy zwiedzaniu samodzielnym należy trzymać się szlaków oraz przestrzegać regulaminu parku narodowego lub rezerwatu
  • nie wolno nocować w lesie poza polami kempingowymi i miejscami do tego wyznaczonymi
  • w puszczy nie wolno przebywać w czasie burz lub silnych wiatrów.

Jeśli jednak dbasz o bezpieczeństwo i szanujesz potrzeby lasu i jego mieszkańców, pobyt w puszczy na pewno okaże się genialnym doznaniem i niezwykłą przygodą.

Dlaczego warto pojechać do puszczy?

Puszcze w Polsce to miejsca świetnie przygotowane pod uprawianie turystyki. Dlaczego warto je wybrać na cel wyjazdu? Przede wszystkim każdy z tych ogromnych lasów oferuje niezapomniane widoki i doznania związane z podziwianiem przyrody. Do tego dochodzi odpoczynek na łonie natury. Na miejscu można także odpoczywać aktywnie, ponieważ czekają na turystów trasy piesze, rowerowe, a gdy pozwalają warunki także wodne, kajakowe czy konne.

Jest też co zwiedzać, ponieważ oprócz parków narodowych i rezerwatów w pobliżu znajdują się zazwyczaj bardzo ciekawe miejscowości, muzea, czy skanseny. Baza noclegowa jest świetnie przygotowana pod turystów i w większości tych miejsc można zrealizować bon turystyczny. W obecnej sytuacji taki wypoczynek w Polsce na świeżym powietrzu może być najlepszym pomysłem na urlop i wakacje, ale także na wypady weekendowe. Przyjrzyjmy się zatem, które puszcze w Polsce przyciągają najwięcej turystów.

Puszcza Białowieska  

To chyba najbardziej znany kompleks leśny, jeśli chodzi o puszcze w Polsce. Jej powierzchnia liczy około 1500 km2. Tylko część, około jednej trzeciej powierzchni puszczy leżącej przy granicy polsko-białoruskiej, znajduje się po naszej stronie. Na terenie puszczy znajduje się też Białowieski Park Narodowy. Dzisiejszy stan lasu jako obszaru nietkniętego działalnością człowieka zawdzięczamy jego  ochronie jako terenu królewskich i carskich polowań. Dzięki temu w puszczy natrafimy na las 500-letnich drzew.

To tu także możemy spotkać się (oby nie za blisko) z królem puszczy – żubrem.

Oprócz niego żyje w tym lesie inny ogromny ssak – łoś i wiele mniejszych gatunków, spośród których najciekawszymi są: wilki, rysie i bobry.

Nic dziwnego, że Puszcza Białowieska jest ostatnio jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w Polsce. Ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie kusi nie tylko pięknem dzikiej i nienaruszonej przyrody i bioróżnorodności, ale także licznymi dodatkowymi atrakcjami historycznymi i kulturowymi. A są to chociażby:

  • Obręb Ochronny Rezerwat
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów
  • Park Pałacowy.

W Puszczy Białowieskiej czeka na turystów szereg szlaków pieszych i rowerowych. Można przejechać się kolejką wąskotorową, zwiedzać skanseny, a nawet wybrać się bez wizy na wyprawę po białoruskiej stronie puszczy.

Puszcza Kampinoska

Nie zawsze wyjazd turystyczny do puszczy z dużego miasta musi się równać bardzo dalekiej wyprawie. Doskonale znają to ze swojego doświadczania mieszkańcy Warszawy, którzy mieszkają raptem tylko kilkadziesiąt kilometrów od ogromnego obszaru leśnego. Powierzchnia puszczy to ok. 670 km2 i w zdecydowanej większości pokrywa się z terenem Kampinoskiego Parku Narodowego. Krajobraz puszczy jest wynikiem działania lądolodu, który pozostawił po sobie trwały ślad w postaci wydm, bagien i torfowisk.

Ale spotkamy tu też ponad 200-letnie drzewa i wiele gatunków bardzo rzadkich takich jak wiśnia kwaśna czy brzoza czarna. Jednak większość puszczy porośnięta jest sosnami.

Królem Puszczy Kampinoskiej jest łoś, którego populację udało się przywrócić w to miejsce w latach 50-tych.

Ze względu na podmokły charakter terenów świetnie czują się tu oprócz tradycyjnych leśnych lokatorów także bóbr, wydra, a oprócz tego niezliczone gatunki ptaków, płazów, a ostatnio wrócił tu także żółw błotny.

Puszcza Kampinoska to nie tylko raj dla zwierząt, ale także dla turystów. Najciekawsze szlaki to te na pograniczu Karpackich Gór i Pożarów, w okolicy Dębu Kobendzy w obszarze ochrony ścisłej Krzywa Góra. W okolicy lasu zlokalizowanych jest także mnóstwo atrakcji i miejsc związanych z historią regionu, a miedzy innymi:

  • dwory i pałace w Kampinosie, Zaborowie i Tułowicach
  • dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
  • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej
  • Muzeum Kolei Wąskotorowej
  • skansen budownictwa puszczańskiego.

Puszcza Augustowska

Ten duży teren leśny dzielimy z Litwą i Białorusią, ale aż 114 tys. ha z 160 tys. ha leży po naszej stronie. Część obszaru puszczy obejmuje Wigierski Park Narodowy. To kolejna pamiątka po lądolodzie, który ukształtował ciekawy pagórkowaty i falisty teren. W puszczy przeważają sosny, ale rosną też świerki, a ciekawostką są liczne relikty północne np. brzoza niska, cis, borówka bagienna. Obszar ten obfituje w liczne rzeki np. Rospuda, jeziora np. Wigry, Necko, Sajno, bagna i torfowiska.

Tereny te sprzyjają gatunkowemu bogactwu owadów, płazów, gadów, ptactwa wodnego, ale i drapieżników jak orzeł bielik, płomykówki i puchacze. Żyją tu wilki, rysie, a ostatnio sprowadzono nawet żubra.

Przez teren puszczy prowadzi szereg szlaków turystycznych pieszych, rowerowych oraz kajakowych. Okolica jest dobrze przygotowana pod kątem miejsc noclegowych. A podziwiać można m.in.:

  • liczne rezerwaty przyrody np. Brzozowy Grąd, Perkuć
  • Dolinę Rospudy
  • Dolinę Biebrzy
  • Pojezierze Sejneńskie
  • liczne piękne miejscowości np. Puńsk, w których widoczne są wpływy kultury litewskiej.

Puszcza Borecka

Pozostajemy na pojezierzu, ale przenosimy się na Pojezierze Ełckie, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Las położony jest na wzgórzach morenowych, które osiągają około 200 m n.p.m., a część terenów obejmuje jeziora np. Szwałk Wielki, Piłwag, Litygajno, Haszno, strumyki, bagna, torfowiska. Las tworzą przede wszystkim drzewa liściaste takie jak dęby, brzozy, graby i lipy z dodatkiem świerka. Oprócz licznych rzadkich gatunków roślin można tu spotkać także wiele gatunków porostów.

Atrakcją puszczy są żubry. Żyją w niej także wilki, rysie, łosie, bobry, wydry, a wśród ptaków warto wymienić: bociany czarne, orliki, bieliki, rybitwy i żurawie.

Już sama nazwa Mazury brzmi bardzo zachęcająco dla turystów. Tym bardziej, że okolica obfituje w szlaki piesze, konne, rowerowe, wodne, a także atrakcje turystyczne:

  • rezerwat wodno-leśny Mazury
  • rezerwat Borki
  • rezerwat Lipowy Jar
  • zagroda żubrów w Wolisku
  • plaża i zawalony most w Kruklankach.

Puszcza Piska

Omawiając puszcze w Polsce, pozostańmy nadal na Mazurach. Już samo słowo Mazury przyciąga turystów jak magnes. Atutów jest tu wystarczająco dużo, ale i tak warto podkreślić, że Puszcza Piska jest jedyną na Mazurach pozostałością lasu pierwotnego i rozciąga się na terytorium około 100 tys. ha. Porośnięta jest sosną i świerkiem z niewielką domieszką drzew liściastych. Las rozciąga się na terenie Krainy Wielkich Jezior i jest rajem dla wielu gatunków ptaków. Ale można spotkać na terenie puszczy także duże ssaki takie jak wilki czy łosie. A ostatnio wprowadziły się tam nawet rysie.

Jednym z najciekawszych miejsc wartych zobaczenia w Puszczy Piskiej zdecydowanie jest Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo.

To prywatna inicjatywa, która zaprasza turystów do bliskiego kontaktu z dzikimi mieszkańcami lasu. Zwierzęta mieszkają tam w warunkach zbliżonych do naturalnych, a jednocześnie niektóre z nich można poznać z bardzo bliska. Mieszkają na tym ogromnym terenie rysie, daniele, tarpany, lisy, wilki i wiele innych gatunków.

Puszcza Niepołomicka      

Dotychczasowe propozycje zwiedzania dotyczyły północnej części kraju. Zajrzymy więc na zakończenie na południe Polski. Tu znajduje się Puszcza Niepołomicka położona około 20 km na wschód od Krakowa. Niegdyś część ogromnego kompleksu leśnego, dziś pozostaje nieco rozdrobniona, a jej największa część zajmuje 110 km2. Las składa się z części mieszanej oraz lasu liściastego położonego na terenie podmokłym. O

prócz gatunków typowych, można natknąć się tutaj na rzadkie lub ciekawe gatunki bagienne i górskie na przykład: modrzewicę zwyczajną, żurawinę błotną, bagno zwyczajne, przywrotnik prawie nagi, gęsiówka Hallera, przetacznik górski czy olchę szarą. W puszczy żyją liczne gatunki zwierząt, ale uwaga skupia się na tych reliktowych takich jak gadożer, puszczyk uralski, pustułka, kobuz czy bocian czarny.

Zachwyt obserwatorów przyrody budzi także maleńki zielony płaz – rzekotka drzewna.

Na obszarze puszczy znajduje się wiele bardzo ciekawych rezerwatów przyrody, a w tym:

  • Gibiel, czyli najbardziej pierwotny fragment lasu
  • Długosz Królewski – chroniący rosnącą tu paproć
  • Lipówka – dwusetletnie drzewostany w postaci grądów i łęgów.

Na terenie puszczy turyści mają także możliwość obejrzenia hodowli żubrów, które zapewne większości z nas kojarzą się bardziej z północnymi obszarami kraju. Istnieje tu też możliwość wyboru wielu szlaków pieszych, a także aktywnego wypoczynku na trasach rowerowych.

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym 

Jeśli za cel swojego wakacyjnego, urlopowego lub chociażby weekendowego wypoczynku obrałeś sobie puszcze w Polsce, pamiętaj, że warto na ten czas wykupić ubezpieczenie turystyczne. Turystyka na łonie natury, piesze wędrówki, pokonywanie długich tras rowerowych mogą się wiązać ze zmęczeniem. A wtedy o wypadek bardzo łatwo. W skład dobrej polisy turystycznej powinno wchodzić NNW. Dzięki tej polisie możesz liczyć na odszkodowanie w razie nieszczęścia.

Wysokość odszkodowania zależy nie tylko od określonej sumy ubezpieczenia, ale też od procentu doznanego uszczerbku na zdrowiu. Do tego warto wykupić OC w życiu prywatnym, które okazuje się niezbędne, gdy np. niechcący potrącimy kogoś rowerem. Wielu z nas wybiera się w teren także po to, by spędzić czas aktywnie, a nawet ekstremalnie. Dlatego w zależności od swoich potrzeb warto wykupić następujące rozszerzenia:

  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego
  • ubezpieczenie ryzyka związanego z uprawianiem sportu
  • assistance w podróży.

PODSUMOWANIE:

  • Polska ma niemal 30 procent zalesienia i na jej terytorium znajdują się puszcze, czyli lasy o dużej powierzchni, niezmienione działalnością człowieka.
  • Zwiedzanie puszczy powinno odbywać się zgodnie z regulaminem rezerwatów, parków narodowych oraz z dbałością o środowisko.
  • Puszcze w Polsce to obszary doskonale przygotowane pod względem noclegów i infrastruktury pod turystykę zorganizowaną oraz samodzielne wypady.
  • Najpiękniejsze puszcze w Polsce to: Puszcza Białowieska, Kampinoska, Augustowska, Borecka, Piska, Niepołomicka.
  • W puszczach można nie tylko podziwiać przyrodę, ale także aktywnie wypoczywać oraz zwiedzać obiekty historyczne i kulturalne położone w ich pobliżu.
  • Na czas wyjazdu na teren puszczy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej