Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Spędzanie czasu nad wodą to jeden z popularniejszych sposobów na wypoczynek w sezonie. Aby był on nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach zachowania w pobliżu zbiorników wodnych. Nawet niewinnie wyglądający staw może zamienić się w groźnego przeciwnika, jeśli zlekceważymy zagrożenia z wodą. Na czym więc polega bezpieczny wypoczynek nad wodą? Oto szczegóły z tym związane. 

Nie przeceniaj swoich możliwości 

Wypoczynek nad wodą łączy w sobie wiele pozytywnych elementów. Spędzanie czasu z bliskimi, relaks, aktywność fizyczna. Niektórym być może wydaje się, że wystarczy rozłożyć koc na brzegu, wskoczyć do wody i cieszyć się życiem. Tak, ale pod warunkiem, że nie lekceważymy zagrożeń, które wiążą się z przebywaniem nad wodą. Urokliwe jeziorko może w każdej chwili zamienić się w śmiertelnego wroga. Media wciąż biją na alarm i podają zatrważające statystyki związane z utonięciami podczas weekendowego oraz wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Skąd tyle tragicznych wypadków? Na pewno z przeceniania własnych umiejętności.

To, że ktoś świetnie radzi sobie na krótkim basenie o określonej głębokości nie znaczy, że nie zaskoczą go trudne warunki pogodowe. Wypłynięcie zbyt daleko od brzegu także bywa zgubnym pomysłem. Niekiedy dochodzą do tego także niepotrzebna brawura lub chęć zaimponowania znajomym czy alkohol. Niektórzy z kolei  z pełną świadomością lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z przebywaniem nad wodą. A jakie to zasady? Przypominamy o najważniejszych.

Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk – przestrzegaj regulaminów

Najrozsądniejszym posunięciem jest wybór strzeżonego kąpieliska. Wówczas masz pewność, że teren plaży znajduje się pod opieką ratowników WOPR-u. Teren na pewno został przez nich dokładnie sprawdzony. Z tego wynika, że w zbiorniku wodnym nie powinieneś natrafić na żadne zagrożenia związane z niebezpiecznym dnem oraz wirami czy prądami. Nie ma się co czarować – jeśli nagle zabraknie dna pod stopami lub zaskoczy wir, nawet najlepszy pływak może mieć problem.

Ponadto ratownicy codziennie aktualizują sytuację związaną z pogodą czy ewentualnymi zagrożeniami i plaże zostają specjalnie oznakowane białą flagą, jeśli można bezpiecznie korzystać z wody. Należy też bezwzględnie przestrzegać regulaminu czyli zakazu kąpieli związanego w jakimś niebezpieczeństwem. Wówczas na kąpielisku wywiesza się czerwoną flagę.  Z kolei podczas korzystania ze sprzętu typu łódki, rowery wodne, kajaki zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową. 

Uważaj podczas skoków do wody

Skoki z brzegu do wody to czysta radość i adrenalina. Jednak jeśli masz taki zamiar i chcesz wykonać kilka efektownych skoków, unikaj nieznanych, niezbadanych miejsc. Ta zasada wiąże się ściśle z poprzednią – naprawdę warto wybierać oznakowane bezpieczne zbiorniki. Zabawa w miejscu, gdzie dno jest niezbyt głęboko lub jest bardzo nieregularne, może się skończyć tragicznie.

Mimo kampanii społecznych, które przestrzegają przed skokami na główkę, młodzi ludzie nadal ryzykują. Tymczasem brawura, chęć popisania się i alkohol to złe połączenie. Wystarczy kamień lub skała i zamiast efektownego salta może czekać skaczącego śmierć lub trwałe uszkodzenie kręgosłupa i wózek inwalidzki.   

Nigdy nie kąp się po alkoholu        

Złamanie tej zasady to jedna z częstszych przyczyn tragedii nad wodą. Do utonięć po spożyciu alkoholu dochodzi przede wszystkim dlatego, że alkohol mocno zaburza zdolności zarówno psychiczne jak i fizyczne. Dotyczy to także innych substancji odurzających. Pływanie pod wpływem jest bardzo złym pomysłem, ponieważ opóźnia się czas reakcji i zaburzeniu ulega ocena sytuacji oraz równowaga.

Jednocześnie znikają bariery, hamulce i łatwiej się odważyć na nierozsądne zachowania, których unikalibyśmy na trzeźwo. Dlatego przecenienie możliwości połączone z brakiem koordynacji może zakończyć się tragicznie. Nie znaczy to oczywiście, że nie masz prawa napić się zimnego podczas upału. Ważne jest tylko, żeby nie pić przed wejściem do wody. 

Pamiętaj, że jeśli uległeś wypadkowi, Twoje ubezpieczenie turystyczne może nie zadziałać. Powód? Klauzula alkoholowa – kliknij w link i dowiedz się więcej na ten temat.

Zwracaj uwagę na temperaturę i pogodę

Podczas wypoczynku nad wodą pamiętaj, by dopasować się do pogody i panującej temperatury. Nie możesz się narażać ani na wychłodzenie ani na przegrzanie. Żadna z tych opcji nie pomaga w wysiłku podczas pływania. Szczególnie niebezpieczne jest nagłe wskoczenie do chłodniejszej wody po długim przebywaniu na słońcu. Może to grozić nawet szokiem termicznym, zatrzymaniem krążenia i w konsekwencji śmiercią.

Dlatego podczas wchodzenia do wody należy schładzać się stopniowo, najpierw ochlapać nogi, ręce, tułów, a dopiero potem się zanurzyć. Niebezpieczne jest także pływanie w zbyt chłodnej np. poniżej 14 stopni wodzie, jeśli nie przeszło się treningu morsów. Optymalna temperatura wody to 20-25 stopni. Przy okazji zawsze warto, abyś zwrócił uwagę, czy nie jesteś zmęczony, śpiący czy przejedzony, zanim wejdziesz na dłużej do wody.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą – strzeż dzieci    

Nad wodą zdarza się wiele wypadków z udziałem dzieci. Nasze pociechy zaaferowane świetną zabawą nad wodą mogą być narażone na wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak ważne jest, by ciągle mieć je na oku. Oczywiście ratownik wkroczy w sytuacji zagrożenia, ale tak naprawdę to rodzic jest pierwszym odpowiedzialnym za swoje dziecko. Dlatego nie tylko podczas zabawy w wodzie czy  pływania rodzice powinni towarzyszyć dzieciom. Również podczas zabawy na plaży bezpieczniej jest, jeśli dzieci znajdują się w zasięgu wzroku dorosłych. 

Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci bezpieczny urlop

Jeśli chcesz być pewien, że w razie konieczności nie pozostaniesz bez wsparcia, na czas wyjazdu zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne. Przeczytaj nasz artykuł „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać” i ciesz się spokojnym wypoczynkiem!

PODSUMOWANIE:

  • W czasie bezpiecznego wypoczynku nad wodą należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności oraz nie kieruj się brawurą.
  • Wybieraj strzeżone kąpieliska, unikaj nieznanych akwenów.
  • Nie pij alkoholu przed wejściem do wody.
  • Unikaj niesprzyjających temperatur.
  • Pilnuj dzieci podczas pobytu w wodzie i w jej pobliżu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej
skibob
Skibob Autor Anna Rychlewicz Turystyczne
Trochę rower, trochę narty, może nawet sanki. Konkretniej - połączenie roweru z nartami. Skibob to świetna alternatywa dla narciarstwa, która trafi w gusta wszystkich miłośników sportów zimowych. Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i przekuć ją na aktywność sp...
Czytaj dalej