Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wśród wielu zapowiedzi rządu związanych z sytuacją gospodarczą w czasie koronawirusa pojawiła się propozycja przyznania bonów turystycznych. Mają one na celu przede wszystkim wsparcie branży turystycznej, która doznała sporej zapaści poprzez liczne obostrzenia. Kto i na jakich zasadach otrzyma bon turystyczny na wakacje? Oto szczegóły z tym związane. 

Ewolucja projektu

Wygląda na to, że jeśli ktoś wybierze się w tym roku na wakacje, to spędzi je w naszym kraju. Ośrodki turystyczne już na to czekają, a pomóc ma bon turystyczny. Propozycja złożona przez rządzących w pierwotnej wersji różni się znacznie od tego, co rzeczywiście uchwalono.

Początkowo bon turystyczny na wakacje w Polsce miał:

 • być w wysokości 1000 zł (90% finansowany przez państwo, w pozostałej części przez pracodawcę)
 • mieć postać karty, którą płaci się za usługi turystyczne
 • być przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowach o pracę, którzy zarabiają nie więcej niż średnia krajowa czyli 5200 zł brutto.

Bon turystyczny na wakacje – ile i dla kogo? 

Po uchwaleniu bonu na wakacje zasady się jednak zmieniły. Obejmie on inną grupę docelową. Obecnie bon turystyczny na wakacje 2020 to:

 • 500 zł netto do wykorzystania na wypoczynek 
 • elektroniczny kod 
 • przeznaczony dla rodzin, które korzystają z programu 500+. 

Każdy rodzic, którego dziecko nie skończyło 18 lat może otrzymać to dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów. Jeśli rodzice są po rozwodzie i na przemian opiekują się dzieckiem, każdy z nich otrzyma po 250 zł. Natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością bon wyniesie 1000 zł. 

Jak otrzymać bon i jak nim płacić? 

Czy o otrzymanie bonu turystycznego trzeba się jakoś specjalnie postarać? Na pewno nie wymaga to zbyt wiele wysiłku, a wszelkie formalności można załatwić przez Internet. Oto, jak wygląda to krok po kroku:

 • najpierw należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS i tam dokonać rejestracji
 • następnie ZUS zweryfikuje wszelkie dane
 • po sprawdzeniu rodzic dostanie SMS-em specjalny kod. 

Jak płacić tym kodem za wypoczynek? Podczas rezerwacji noclegów czy pobytu wystarczy podać kod, a opłata zostanie pomniejszona o kwotę bonu. Natomiast dla osób, które chciałyby zamienić bon na gotówkę, mamy złą wiadomość – bon realizuje się wyłącznie elektronicznie.

Na co konkretnie można przeznaczyć bon?

Rodzice będą mogli wydać kwotę bonu wakacyjnego na wiele różnych płatności związanych z pobytem na wakacjach. Co prawda za lody na mieście nie można nim zapłacić, ale za to na pewno za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie turystycznym. Dzieci mogą mieć też opłacone bonem obozy harcerskie, sportowe czy pobyt na polu namiotowym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wchodzą w grę turnusy rehabilitacyjne. Uwaga! Za granicą nie zapłacimy tym kodem. Bon turystyczny realizujemy jedynie na terenie Polski, by wesprzeć krajowe firmy.  

A skąd można mieć pewność, że dany podmiot honoruje bon wakacyjny? Przede wszystkim firma musi działać legalnie, a ponadto będzie można znaleźć informację na ten temat na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zrealizuj bon i pamiętaj o ubezpieczeniu

Bon turystyczny można wykorzystać już w czasie trwania tegorocznych wakacji i aż do końca 2021 roku. Okazuje się, że może on zostać zrealizowany także poza sezonem wakacyjnym. Jednak na wakacyjny wypoczynek warto zaopatrzyć się nie tylko w bon, ale i w odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ochronę dziecku. Niezwykle przydatna jest polisa NNW, która zapewni odszkodowanie i pokrywa koszty leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku.  Przed wyborem i zakupem ubezpieczenia, warto dowiedzieć się więcej na temat takiej polisy. Przeczytaj nasz artykuł „Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie działa„?

PODSUMOWANIE:

 • Bon turystyczny w wysokości 500 zł netto otrzymają rodziny, które pobierają 500+ na dziecko.
 • Będzie on miał formę elektronicznego kodu, a wniosek i wszystkie formalności załatwia się przez Internet.
 • Bon służy do opłacenia miejsc noclegowych i wakacyjnego pobytu dzieci na terenie Polski.
 • Bon można zrealizować do końca 2021 roku.
 • Na wakacje warto zaopatrzyć się w polisę NNW.  

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Kiedy przysługuje auto zastępcze
Kiedy przysługuje auto zastępcze? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='htt...
Czytaj dalej
Domki fińskie
Domki fińskie Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Domki fińskie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych altan. Te niewielkie sauny stają się coraz popularniejsze, a przy tym mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, czym są sauny fińskie i co warto wiedzieć przed ich budową? Sprawdź! Czym są domki fińskie? D...
Czytaj dalej