Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 09.02.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Wśród wielu zapowiedzi rządu związanych z sytuacją gospodarczą w czasie koronawirusa pojawiła się propozycja przyznania bonów turystycznych. Mają one na celu przede wszystkim wsparcie branży turystycznej, która doznała sporej zapaści poprzez liczne obostrzenia. Kto i na jakich zasadach otrzyma bon turystyczny na wakacje? Oto szczegóły z tym związane. 

Ewolucja projektu pod kryptonimem „bon turystyczny 500”

bon turystyczny na wakacje

Wygląda na to, że jeśli ktoś wybierze się w tym roku na wakacje, to spędzi je w naszym kraju. Ośrodki turystyczne już na to czekają, a pomóc ma bon turystyczny. Propozycja złożona przez rządzących w pierwotnej wersji różni się znacznie od tego, co rzeczywiście uchwalono.

Początkowo bon turystyczny w Polsce miał:

 • być w wysokości 1000 zł (90% finansowany przez państwo, w pozostałej części przez pracodawcę)
 • mieć postać karty, którą płaci się za usługi turystyczne
 • być przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowach o pracę, którzy zarabiają nie więcej niż średnia krajowa czyli 5200 zł brutto.

Ile i dla kogo? 

Po uchwaleniu bonu na wakacje zasady się jednak zmieniły. Obejmie on inną grupę docelową. Obecnie bon w 2020 to:

 • 500 zł netto do wykorzystania na wypoczynek
 • elektroniczny kod
 • przeznaczony dla rodzin, które korzystają z programu 500+.

Każdy rodzic, którego dziecko nie skończyło 18 lat może otrzymać to dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów. Jeśli rodzice są po rozwodzie i na przemian opiekują się dzieckiem, każdy z nich otrzyma po 250 zł. Natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością bon wyniesie 1000 zł.

Jak otrzymać bon turystyczny na wakacje i jak nim płacić? 

Czy o otrzymanie bonu turystycznego trzeba się jakoś specjalnie postarać? Na pewno nie wymaga to zbyt wiele wysiłku, a wszelkie formalności można załatwić przez Internet. Oto, jak wygląda to krok po kroku:

 • najpierw należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS i tam dokonać rejestracji
 • następnie ZUS zweryfikuje wszelkie dane
 • po sprawdzeniu rodzic dostanie SMS-em specjalny kod.

No dobrze, ale jak tym płacić?

Jak płacić tym kodem za wypoczynek? Podczas rezerwacji noclegów czy pobytu wystarczy podać kod, a opłata zostanie pomniejszona o kwotę bonu. Natomiast dla osób, które chciałyby zamienić bon na gotówkę, mamy złą wiadomość – bon realizuje się wyłącznie elektronicznie.

Na co konkretnie można przeznaczyć bon?

Rodzice będą mogli wydać kwotę bonu wakacyjnego na wiele różnych płatności związanych z pobytem na wakacjach. Co prawda za lody na mieście nie można nim zapłacić, ale za to na pewno za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie turystycznym. Dzieci mogą mieć też opłacone bonem obozy harcerskie, sportowe czy pobyt na polu namiotowym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wchodzą w grę turnusy rehabilitacyjne. Uwaga! Za granicą nie zapłacimy tym kodem. Bon turystyczny realizujemy jedynie na terenie Polski, by wesprzeć krajowe firmy.

Czy hotel lub pensjonat może odmówić realizacji bonu?

bon turystyczny na wakacje

A skąd można mieć pewność, że dany podmiot honoruje bon wakacyjny? Przede wszystkim firma musi działać legalnie, a ponadto będzie można znaleźć informację na ten temat na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Niemniej, może się zdarzyć, że hotel i pensjonat będący na liście POT może odmówić płatności bonem.

Może się tak zdarzyć, ponieważ ustawodawca nie obliguje podmiotów do przyjmowania tej formy płatności, a jedynie daje taką możliwość. Zatem zanim wybierzemy się na upragninone wakacje w domkach nad morzem, poza sprawdzeniem dostępności miejsc, warto sprawdzić czy płatność bonem turystycznym będzie w ogóle możliwa.

Zrealizuj i pamiętaj o ubezpieczeniu

Bon turystyczny można wykorzystać już w czasie trwania tegorocznych wakacji i aż do końca 2021 roku. Okazuje się, że może on zostać zrealizowany także poza sezonem wakacyjnym. Jednak na wakacyjny wypoczynek warto zaopatrzyć się nie tylko w bon, ale i w odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ochronę dziecku. Niezwykle przydatna jest polisa NNW, która zapewni odszkodowanie i pokrywa koszty leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku.  Przed wyborem i zakupem ubezpieczenia, warto dowiedzieć się więcej na temat takiej polisy. Przeczytaj nasz artykuł „ Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie działa„?

PODSUMOWANIE:

 • Bon turystyczny w wysokości 500 zł netto otrzymają rodziny, które pobierają 500+ na dziecko.
 • Będzie on miał formę elektronicznego kodu, a wniosek i wszystkie formalności załatwia się przez Internet.
 • Bon służy do opłacenia miejsc noclegowych i wakacyjnego pobytu dzieci na terenie Polski.
 • Bon można zrealizować do końca 2021 roku.
 • Na wakacje warto zaopatrzyć się w polisę NNW.  

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej