Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wśród wielu zapowiedzi rządu związanych z sytuacją gospodarczą w czasie koronawirusa pojawiła się propozycja przyznania bonów turystycznych. Mają one na celu przede wszystkim wsparcie branży turystycznej, która doznała sporej zapaści poprzez liczne obostrzenia. Kto i na jakich zasadach otrzyma bon turystyczny na wakacje? Oto szczegóły z tym związane. 

Ewolucja projektu

Wygląda na to, że jeśli ktoś wybierze się w tym roku na wakacje, to spędzi je w naszym kraju. Ośrodki turystyczne już na to czekają, a pomóc ma bon turystyczny. Propozycja złożona przez rządzących w pierwotnej wersji różni się znacznie od tego, co rzeczywiście uchwalono.

Początkowo bon turystyczny na wakacje w Polsce miał:

 • być w wysokości 1000 zł (90% finansowany przez państwo, w pozostałej części przez pracodawcę)
 • mieć postać karty, którą płaci się za usługi turystyczne
 • być przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowach o pracę, którzy zarabiają nie więcej niż średnia krajowa czyli 5200 zł brutto.

Bon turystyczny na wakacje – ile i dla kogo? 

Po uchwaleniu bonu na wakacje zasady się jednak zmieniły. Obejmie on inną grupę docelową. Obecnie bon turystyczny na wakacje 2020 to:

 • 500 zł netto do wykorzystania na wypoczynek 
 • elektroniczny kod 
 • przeznaczony dla rodzin, które korzystają z programu 500+. 

Każdy rodzic, którego dziecko nie skończyło 18 lat może otrzymać to dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów. Jeśli rodzice są po rozwodzie i na przemian opiekują się dzieckiem, każdy z nich otrzyma po 250 zł. Natomiast w przypadku dziecka z niepełnosprawnością bon wyniesie 1000 zł. 

Jak otrzymać bon i jak nim płacić? 

Czy o otrzymanie bonu turystycznego trzeba się jakoś specjalnie postarać? Na pewno nie wymaga to zbyt wiele wysiłku, a wszelkie formalności można załatwić przez Internet. Oto, jak wygląda to krok po kroku:

 • najpierw należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS i tam dokonać rejestracji
 • następnie ZUS zweryfikuje wszelkie dane
 • po sprawdzeniu rodzic dostanie SMS-em specjalny kod. 

Jak płacić tym kodem za wypoczynek? Podczas rezerwacji noclegów czy pobytu wystarczy podać kod, a opłata zostanie pomniejszona o kwotę bonu. Natomiast dla osób, które chciałyby zamienić bon na gotówkę, mamy złą wiadomość – bon realizuje się wyłącznie elektronicznie.

Na co konkretnie można przeznaczyć bon?

Rodzice będą mogli wydać kwotę bonu wakacyjnego na wiele różnych płatności związanych z pobytem na wakacjach. Co prawda za lody na mieście nie można nim zapłacić, ale za to na pewno za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie turystycznym. Dzieci mogą mieć też opłacone bonem obozy harcerskie, sportowe czy pobyt na polu namiotowym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wchodzą w grę turnusy rehabilitacyjne. Uwaga! Za granicą nie zapłacimy tym kodem. Bon turystyczny realizujemy jedynie na terenie Polski, by wesprzeć krajowe firmy.  

A skąd można mieć pewność, że dany podmiot honoruje bon wakacyjny? Przede wszystkim firma musi działać legalnie, a ponadto będzie można znaleźć informację na ten temat na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zrealizuj bon i pamiętaj o ubezpieczeniu

Bon turystyczny można wykorzystać już w czasie trwania tegorocznych wakacji i aż do końca 2021 roku. Okazuje się, że może on zostać zrealizowany także poza sezonem wakacyjnym. Jednak na wakacyjny wypoczynek warto zaopatrzyć się nie tylko w bon, ale i w odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ochronę dziecku. Niezwykle przydatna jest polisa NNW, która zapewni odszkodowanie i pokrywa koszty leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku.  Przed wyborem i zakupem ubezpieczenia, warto dowiedzieć się więcej na temat takiej polisy. Przeczytaj nasz artykuł „Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie działa„?

PODSUMOWANIE:

 • Bon turystyczny w wysokości 500 zł netto otrzymają rodziny, które pobierają 500+ na dziecko.
 • Będzie on miał formę elektronicznego kodu, a wniosek i wszystkie formalności załatwia się przez Internet.
 • Bon służy do opłacenia miejsc noclegowych i wakacyjnego pobytu dzieci na terenie Polski.
 • Bon można zrealizować do końca 2021 roku.
 • Na wakacje warto zaopatrzyć się w polisę NNW.  

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej