Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Planujesz podróż zagranicę? Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, a odpowiednia polisa nieodzowna! Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Podpowiadamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje przyda się nam zawsze wtedy, gdy podróżować będziemy na przykład po Europie lub wyjedziemy jeszcze dalej od Polski. Jeżeli zamierzamy zwiedzać kraje znajdujące się na terenie Unii Europejskiej musimy zdecydować się na polisę, której suma będzie nie mniejsza niż 50 000 EURO.

Ubezpieczenie turystyczne czy warto?

Ubezpieczenie turystyczne co do zasady ma pokrywać koszty leczenia, które mogą przydarzyć się w wyniku wypadku lub zachorowania poza granicami kraju. Niektóre polisy obejmują także następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ponieważ ubezpieczenia turystyczne, czyli inaczej podróżne, są polisami dobrowolnymi można je dowolnie konfigurować i rozbudowywać. Niezależnie od tego, na jakiego ubezpieczyciela się zdecydujemy i jaki zakres ochrony polisą turystyczną wybierzemy, musimy bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, gdyż to właśnie na podstawie tych zapisów umownych ubezpieczyciel będzie zobowiązane świadczyć nam pomoc i zapłacić ściśle określone odszkodowanie. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Polisę najlepiej kupić o ubezpieczycieli działających na terenie Polski. Jeżeli przydarzy nam się wypadek, kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie o wiele łatwiejszy. Warto też zastanowić się i sprawdzić, czy firma, która ubezpiecza nasze mieszkanie lub samochód, nie posiada również w swojej ofercie polis turystycznych. Jeżeli tak jest, należy sprawdzić czy dla dotychczasowych klientów zakładu ubezpieczeniowego nie są przewidziane dodatkowe zniżki lub specjalne rabatowane oferty. 

Nie przejmuj się wybór polisy na wakacje nigdy nie jest łatwy. Klienci często wpisują w internet takie hasła jak: ubezpieczenie podróżne opinie, jakie ubezpieczenie turystyczne opinie lub jakie ubezpieczenie turystyczne opinie, zupełnie niepotrzebnie. Zamiast kierować się opiniami nieznanych osób w internecie dużo lepiej jest skupić się na tym, aby należycie rozpoznać nasze potrzeby. Być może bardzo istotnym jest dla nas to, żeby towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło koszty opóźnionego samolotu albo to, żeby zapłaciło za rehabilitację, jeśli przydarzy nam się wypadek na urlopie. Może się na przykład okazać, że ubezpieczenie bagażu nie będzie dla nas priorytetowe lub możemy się zgodzić najniższą kwotę za utracony dobytek.

Ubezpieczenie turystyczne – bo zdrowie jest najważniejsze!

Najbardziej istotne, z punktu widzenia turysty, powinny być koszty leczenia. Zazwyczaj są one po prostu najdroższe. Mówimy tu nie tylko o wizycie u specjalisty, ale również o leczeniu szpitalnym, o opłatach za leki, a co równie istotne, także o transporcie powrotnym do kraju. W umowie polisy znajdziemy taki termin jak suma gwarancyjna. Tylko do tej kwoty ubezpieczyciel zapłaci nasze rachunki, lub do wysokości przypisanej danemu świadczeniu w umowie.

Na terenie Unii Europejskiej niektóre działania mogą zostać wykonane na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą należy wyrobić przed wyjazdem.

Niestety, jeżeli wybierzemy się w dalsze, bardziej odległe kierunki, karta EKUZ nie będzie już miała swojego zastosowania. Dlatego też wyjeżdżając poza Europę należy zwiększyć sumę ubezpieczenia przynajmniej do 80 000 € na osobę. 

Polisa turystyczna a choroba przewlekła

Jeżeli leczysz się od wielu lat na tak zwaną chorobę przewlekłą, koniecznie zgłoś to ubezpieczycielowi, podobnie postąp, jeżeli jesteś w ciąży. Co prawda zwiększy to opłatę za ubezpieczenie, ale w razie konieczności leczenia towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie koszty interwencji lekarskiej. 

Większość zakładów ubezpieczeniowych oferuje różnego rodzaju dodatki do ubezpieczeń podróżnych na przykład w momencie, gdy bagaż dotrze z opóźnieniem w stosunku do naszego przylotu. Część ubezpieczycieli przewiduje również rozszerzenie zakresu ochrony o sporty podwyższonego ryzyka oraz ekstremalne. Niektóre firmy prowadziły również tak zwane klauzule alkoholowe. Oznacza to, że momencie, gdy osoba ubezpieczona będzie pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie, jeśli dojdzie do wypadku. Jeżeli taka dodatkowa ochrona nie zostanie wykupiona, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłat. 

PODSUMOWANIE:

  •  Ubezpieczenie chroni podróżującego przed wydatkami związanymi z leczeniem, transportem do kraju oraz innymi sytuacjami, które zostały wpisane w umowę polisy.
  • Wybierając ubezpieczenie podróżne, należy kierować się wysokością świadczeń oraz zakresem ochrony oferowanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
  • Kupując polisę turystyczną możemy wybrać dodatki takie jak: ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka oraz możemy dokupić klauzulę alkoholową.
  • Wszystkie świadczenia, które będzie wykonywał zakład ubezpieczeń, opisane są zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia polisy. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej