Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Pierwsze wakacje za granicą na własną rękę na pewno budzą emocje. Z jednej strony ekscytacja, z drugiej stres. Dlatego warto się do takiej wyprawy dobrze przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować pierwszy wyjazd za granicę i na co uważać.

Pytań i niewiadomych przed pierwszymi zagranicznymi wakacjami może być sporo. Czy musisz znać język kraju, do którego jedziesz? Czy masz wystarczająco dobry angielski? Ile masz wziąć pieniędzy ze sobą i czy powinieneś płacić gotówką czy kartą? Jak możesz znaleźć nocleg? Jakich dokumentów potrzebujesz? Czy powinieneś jechać autem czy może lecieć samolotem? W naszym artykule staramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pierwsze wakacje za granicą – gdzie się wybrać?

Najlepszą odpowiedzią jest, oczywiście, to zależy. Od czego? Od tego, czy dobrze odnajdujesz się w nowych sytuacjach czy też wolisz bezpieczniejsze opcje. W tym drugim przypadku na pierwszy raz poza Polską dobrze wybrać któryś z krajów europejskich. Odpada ci wyrabianie paszportu i trafiasz w mniej więcej podobny krąg kulturowy. To, co cię może zaskoczyć, to po pierwsze ceny – w większości tzw. krajów zachodnich są one wyższe niż w Polsce. Po drugie, ruch samochodowy. W Europie jeździ się zgodnie z przepisami (sic!), bo mandaty z zagranicy potrafią zaboleć polską kieszeń. Są też kraje, jak np. Malta, gdzie obowiązuje ruch lewostronny.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by już na pierwszy raz za granicą wybrać któryś z bardziej egzotycznych lub odległych kierunków. W tym przypadku przed wyjazdem warto zapoznać się ze specyfiką danej kultury oraz sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zalecenia i ewentualne ostrzeżenia dla danego kraju. Możesz to zrobić na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Uwaga: w czasie pandemii, niezależnie od tego, gdzie jedziesz, sprawdź aktualne zasady covidowe wjazdu i przebywania w danym kraju. Aktualne informacje także znajdziesz na stronie MSZ.

Pierwsze wakacje za granicą jak się przygotować?

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych porad, powiedzmy sobie na starcie jedno – za granicą bez angielskiego ani rusz. Potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość tego języka. Chyba że posługujemy się językiem kraju, do którego jedziemy. Wtedy angielski przestaje być kluczowy.

Przy pierwszych zagranicznych wakacjach warto też wcześniej zaplanować trzy rzeczy:

  • Transport – zdecyduj, w jaki sposób chcesz dotrzeć na miejsce: samochodem czy samolotem. W pierwszym przypadku pamiętaj o sprawdzeniu przepisów ruchu drogowego w danym kraju. Szczególnie istotne są limity prędkości. Jeśli zdecydujesz się na samolot, zadbaj z wyprzedzeniem o bilety, bo zwykle w ten sposób możesz trafić na lepsze oferty. O innych sposobach na tanie latanie piszemy w w tekście Jak szukać tanich lotów?
  • Nocleg – przy pierwszych wakacjach za granicą dobrze zadbać o to jeszcze przed wyjazdem (a już na pewno, gdy wybierasz się w szczycie sezonu). Możesz poszukać go przez strony hoteli, lokalne fora, czy za pośrednictwem takich portali jak booking.com czy Airbnb.
  • Plan na wyjazd – przydaje się, jeśli chcesz robić coś więcej niż spędzić czas w jednym miejscu. Dlatego warto poczytać przewodniki, poszperać w grupach turystycznych czy znaleźć blogi z opisami podróży do danego miejsca. Atrakcje turystyczne oraz dobre miejsca do stołowania się możesz znaleźć za pośrednictwem tripAdvisor. W tym punkcie ważne jest też to, jak chcesz się poruszać w danym kraju, czy własnym samochodem, czy komunikacją miejską czy chcesz wypożyczyć auto lub skuter na miejscu.

Pierwsze wakacje za granicą co zabrać?

Pakowanie walizki na wyjazd może być wyzwaniem, bo zwykle chce się zabrać całą szafę i ciut więcej. To, co weźmiesz z ubrań, zależy od twoich preferencji i miejsca wyjazdu oraz transportu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na samolot, twój bagaż musi spełniać warunki przewoźnika. Na ten temat piszemy więcej w tekście Wymiary walizki do samolotu.

W tym miejscu natomiast skupimy się na dwóch innych ważnych kwestiach: dokumentach i pieniądzach. Zasadniczo do zagranicznych podróży potrzebne są trzy dokumenty:

  • Dowód osobisty – wystarczy, jeśli chcesz podróżować po krajach należących do Strefy Schengen.
  • Paszport – podstawowy dokument, który pozwala na przekraczanie granicy.
  • Wiza – niezbędne w niektórych krajach pisemne zezwolenie do przebywania na danym terytorium. Wizę możesz dostać przy przekroczeniu granicy lub po wcześniej złożonym wniosku. Wtedy przychodzi do nas pocztą lub trzeba ją odebrać w ambasadzie lub innym przedstawicielstwie danego kraju.

Wjazd do niektórych krajów może się wiązać z obowiązkowymi lub zalecanymi szczepieniami. Tego typu zasady dotyczą przede wszystkim egzotycznych kierunków. Tę kwestię wato przed wyjazdem skonsultować z lekarzem podróży. Obecnie, w czasie pandemii covid-19, w wielu miejscach wymagane są też paszporty covidowe, o których więcej piszemy w tekście Paszporty szczepionkowe.

Ważne: tylko z dowodem osobistym (bez paszportu) możesz wybrać się do Polinezji Francuskiej, na Martynikę czy do Nowej Kaledonii. Bo należą one do Francji. Podobnie jest w przypadku zamorskich terenów hiszpańskich

Drugą sprawą, o której musisz pomyśleć to pieniądze. W dzisiejszych czasach najwygodniejsze wydaje się płacenie kartą i jest to poniekąd racja. Jednak nie unikniesz sytuacji, w których przyda ci się gotówka. W tę najlepiej zaopatrzyć się jeszcze w kraju. Wymiana w naszych kantorach jest zazwyczaj korzystniejsza finansowo niż wypłata gotówki z bankomatu za granicą. Wtedy zawsze dodatkowo dochodzą ci koszty przewalutowania.

Pierwsze wakacje z dzieckiem za granicą?

Planowanie wyjazdu zagranicznego z dzieckiem niewiele się różni do tego, gdy jedziemy sami. Podstawą jest dobre planowanie i to z wyprzedzeniem. Z dzieckiem na pokładzie raczej niechętnie chcesz ryzykować spontaniczne szukanie noclegu na miejscu. Ponadto sposób spędzenia urlopu i atrakcje powinny być dopasowane do dziecka, jego oczekiwań i możliwości.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyjeździe z dzieckiem, szczególne młodszym:

  • Zwróć uwagę na godzinę wylotu czy startu podróży – najlepiej, żeby wypadała w czasie drzemki czy snu dziecka.
  • Zaplanuj odpowiednia długość podróży – z dzieckiem warto pomyśleć o w miarę krótkim czasie lotu lub dojazdu albo o podzieleniu jazdy na mniejsze odcinki.
  • Zadbaj o odpowiedni nocleg – sprawdź, czy jest przystosowany dla dzieci w danym wieku i czy na terenie np. są dodatkowe atrakcje dla dzieci.

Pamiętaj też o dokumentach – paszporcie lub dowodzie osobistym dla malucha.

Pierwsze wakacje za granicą a ubezpieczenie

W większości państw europejskich skorzystasz z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą bezpłatnie wystawi ci NFZ. Jednak refunduje ona koszty leczenia tylko tych zabiegów i procedur, które są bezpłatne w dany kraju. A to często dużo węższa lista niż w Polsce. Dlatego przed każdym wyjazdem zagranicznym warto pomyśleć o ubezpieczeniu podróżnym, która zapewnia pokrycie kosztów leczenia, assistance, NNW i OC w życiu prywatnym.

Przy wyborze polisy turystycznej szczególną uwagę zwróć na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, która nie powinna być mniejsza niż 30 000 euro w przypadku Europy i 80 000 euro w przypadku bardziej rozwiniętych państw lub egzotycznych destynacji.

PODSUMOWANIE:

  • Pierwsze wakacje za granicą na własną rękę warto dobrze zaplanować. Zawczasu pomyśl o noclegach, transporcie i planie na wyjazd.
  • Przy zagranicznych wojażach praktycznie niezbędna jest podstawowa znajomość języka angielskiego lub języka kraju, do którego się udajesz.
  • Do podróżowania potrzebujesz paszportu lub w krajach strefy Schengen – tylko dowodu osobistego. W niektórych krajach wymagana jest też wiza.
  • Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę w lokalnej walucie, w którą warto się zaopatrzyć jeszcze w Polsce (ze względu na najbardziej korzystny kurs).
  • Przy wyjeździe zagranicznym pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej