W dzisiejszych czasach jazda własnym samochodem osobowym coraz częściej uważana jest za kosztowną i nieekologiczną ekstrawagancję. Jest jednak sposób, by robić to bez wyrzutów sumienia – na szczęście wymyślono carpooling czyli tańszy i bardziej ekologiczny sposób na wspólne przejazdy do pracy czy wspólne przejazdy zagraniczne.
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest carpooling?
Na początek wyjaśnijmy sobie pojęcia. Czym jest tak naprawdę carpooling? W największym skrócie carpooling polega na skojarzeniu ze sobą ludzi jadących na podobnej trasie, by przejazd zrealizować jednym autem osobowym. Tradycyjnie rozwijany był w miejscach, w których nieopłacalne było tworzenie transportu zbiorowego. Mogą to być dojazdy cykliczne, na tej samej trasie, na przykład do pracy lub uczelni, mogą też być zupełnie epizodyczne czyli do innego miasta lub nawet za granicę.
Historia carpoolingu
Carpooling to nie jest nowa koncepcja, istnieje w zasadzie tak długo, jak sam samochód, ale w ostatnich latach, głównie z powodu rozwoju internetu mobilnego, a także pewnego kryzysu komunikacji zbiorowej, oferty przejazdu samochodem stały popularne jak nigdy wcześniej. Kiedyś carpooling, oferujący wspólne przejazdy do pracy, był możliwy dzięki ogłoszeniom na tablicy informacyjnej w miejscu zatrudnienia.
Obecnie potencjalni kierowcy i pasażerowie poznają się poprzez internetowe portale społecznościowe, a także wyspecjalizowane aplikacje, dzięki którym organizują się na wyjazdy do innych miast, a także wspólne przejazdy zagraniczne.
Kto najczęściej korzysta z carpoolingu?
Jazda własnym samochodem, szczególnie w pojedynkę, obecnie uważana jest za najmniej ekologiczną z transportowych opcji. Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z posiadania własnego auta, moda na szybkie i paliwożerne samochody sportowe w wielu środowiskach zupełnie zanikła. Jednocześnie nie da się ukryć, że to nie są najlepsze czasy dla transportu zbiorowego – wiele linii kolejowych zostało zlikwidowanych, PKS-y przestały dojeżdżać do mniejszych miejscowości i czasami z auta nie da się po prostu zrezygnować.
I w tym miejscu doskonale pasuje znany od dziesiątek lat carpooling. Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem – oferty przejazdu samochodem, szczególnie wśród młodych ludzi, często studentów wracających na weekend do domu, cieszą się ogromną popularnością.
Jeśli mówimy już o studentach, czynnik kosztowy jest też często decydujący. Cena benzyny jest dość wysoka, autostrady niby skracają czas przejazdu, ale zaskakująco szybko zużywają paliwo z baku auta, natomiast wtedy podział kosztów paliwa, na przykład na cztery osoby sprawia, że koszt takiego przejazdu staje się znośny nawet dla mniej zamożnych podróżników.
Wspólna jazda do pracy
Renesans przeżywają też wspólne przejazdy do pracy. Popularne w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed drugą wojną światową, potem trochę zapomniane, obecnie na nowo stają się ważną alternatywą transportową. Duże miasta są coraz bardziej zakorkowane, mimo coraz lepszego transportu publicznego, ciągle bardzo istotna grupa ludzi musi (lub po prostu chce) korzystać z własnego auta.
Tutaj dużą pomocą może być właśnie „firmowy“ carpooling. Warszawa, ale i inne duże miasta, ma swoje oddzielne dzielnice mieszkaniowe i biznesowe i codziennie setki tysięcy ludzi porusza się po czasami bardzo zbliżonych trasach. Mniejsze korki, mniej czasu w podróży, mniejsze koszty dojazdu i do tego jeszcze możliwość zintegrowania się z innymi pracownikami. Nic dziwnego, że oferty przejazdu samochodem niekiedy potrafią zdominować firmowy intranet.
Carpooling wspierany przez władze
W niektórych krajach wprowadzane są przepisy wspierające carpooling. W Stanach Zjednoczonych można spotkać na drogach specjalne pasy, wydzielone z normalnego ruchu i przeznaczone tylko dla aut przewożących więcej niż jedną osobę. W niektórych krajach Europy Zachodniej funkcjonują specjalne miejsca parkingowe.
Poszczególne państwa i miasta starają się wspierać idę wspólnych przejazdów, jako jednego z rozwiązań na zwiększające się zatłoczenie miast, brak miejsc parkingowych w centrum, złą jakość powietrza i inne negatywne skutki masowego korzystania z transportu indywidualnego. Doszło nawet do tego, że niektóre miasta promują ideę wspólnego posiadania samochodu, na przykład przez sąsiadów z jednej ulicy.
Wspólne przejazdy zagraniczne
Wielu ludzi uważa wręcz, że carpooling to świetny sposób na poznawanie nowych ludzi. Oczywiście nie zawsze wiadomo na kogo się trafi, chociaż w aplikacje do kojarzenia ze sobą kierowców i pasażerów zazwyczaj wbudowane są systemy ocen, które pozwalają zminimalizować ryzyko napotkania uciążliwego współtowarzysza podróży.
Coraz częściej, szczególnie młodzi ludzie, umawiają się na wspólne przejazdy zagraniczne, które niekiedy potrafią przemienić się we wspólne wyprawy i zaowocować na końcu prawdziwą przyjaźnią. A wszystko przy mniejszych kosztach i ze świadomością, że dbamy o środowisko. Czego chcieć więcej?
Carpooling, czyli współczesny auto-stop
Carpooling można porównać w tym zakresie do bardzo popularnej kiedyś wśród młodzieży idei autostopu jako sposobu na tanie podróżowanie po Europie. I o ile takie oferty przejazdu samochodem nie powodują może takiego zastrzyku adrenaliny jak łapanie tak zwanego „stopa“ na wyjazdowej drodze z miasta, natomiast mają dużo więcej plusów. Przede wszystkim brak anonimowości i mniej przypadkowi współtowarzysze podróży. Użytkownicy aplikacji do carpoolingu są zweryfikowani i wystawiają sobie po przejazdach oceny.
Do pewnego stopnia można też dobrać się pod względem zainteresowań czy wręcz gadatliwości – stąd też się wzięła nazwa najpopularniejszej chyba teraz w Polsce platformy do Carpoolingu – BlaBlaCar. Niewątpliwą przewagą nad autostopem jest też znany, wcześniej ustalony czas przejazdu oraz miejsce zbiórki i miejsce docelowe. Nie da się ukryć, że przejazdy w systemie carpooling są pewniejsze, wygodniejsze i na pewno bezpieczniejsze niż autostop i prawdopodobnie przyczynią się do całkowitego zmarginalizowania takiego sposoby podróży.
Carpooling w Internecie, gdzie szukać wspólnych przejazdów online?
Carpooling pomiędzy obcymi sobie ludźmi realizowany jest głównie przez wyspecjalizowane serwisy i aplikacje internetowe. Do najpopularniejszych należy wspomniany już BlaBlaCar, inne znane usługi to inOneCar, JedziemyRazem czy ByTheWay.
Na wspólne przejazdy można się też umawiać w serwisach społecznościowych – na Facebooku pod prawie każdym wydarzeniem dotyczącym koncertu, na pewno natkniemy się na oferty przejazdu samochodem. Ale przecież każda wspólna podróż, także ze znajomymi, to carpooling. Warszawa i cała Polska to doceni. Nie wóźmy powietrza.
PODSUMOWANIE:
- Carpooling to umawianie się na wspólne przejazdy samochodem
- Wspólna jazda do pracy to szansa na zmniejszenie korków, poprawę jakości powietrza i lepsze poznanie współpracowników
- Carpooling to współczesny autostop i sposób na niedrogie wspólne przejazdy zagraniczne
- Aplikacje zawierające oferty przejazdu samochodem weryfikują też użytkowników i pozwalają dobrać się pod względem zainteresowań