Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Bla Bla Car to popularna aplikacja umożliwiająca tanie podróżowanie, współczesna wersja nowoczesnego autostopu. Popularność zyskała dzięki ułatwieniu procesu wyszukiwania przejazdu i konkurencyjnym cenom. Korzystasz z Bla Bla Car? Zastanawiasz się czy warto? Na to uważaj! Rozważamy kwestię bezpieczeństwa, odpowiedzialności w razie wypadku i sprawdzamy co warto wiedzieć! 

Formuła Bla Bla Car opiera się na ekonomii współdzielenia i ekologicznym podejściu do transportu, podobnie jak carpooling. Twórcy aplikacji zauważyli, że wiele osób podróżuje samodzielnie i większość miejsc w aucie pozostaje pusta. Jednocześnie inne osoby podróżujące w tym samym kierunku są zmuszone do używania drogich środków transportu takich jak samolot czy pociąg. 

Pomysł połączenia obu grup, przyczynił się do sukcesu aplikacji. Osoby udostępniające miejsca w Bla Bla Car mogą zrekompensować sobie przynajmniej część kosztów paliwa. Osoby podróżujące jako pasażer, mogą oszczędzić pieniądze – przejazd zwykle jest dużo tańszy i szybszy niż podróż np. pociągiem. Czy jednak jest to rozwiązanie bezpieczne? Czy warto korzystać z Bla Bla Car?

Bla Bla Car przejazdy po całej Polsce? 

Bla Bla Car do Szczecina, Katowic, Warszawy czy Poznania? Oczywiście! Przejazdy Bla Bla Car są dostępne na większości tras, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jeśli podróżujesz na trasie z Warszawy do Berlina i będziesz przejeżdżał przez Poznań, możesz zabrać pasażera, który wysiądzie gdzieś po drodze. To od ustaleń między Tobą a pasażerem zależy, czy zdecydujesz się odrobinę zboczyć z trasy. 

Bla Bla Car Polska – czy to się opłaca?

Czy opłaca się udostępniać miejsca w Bla Bla Car i z niego korzystać? Prześledźmy tą kwestię na przykładzie. 

Pan Tomasz, właściciel Toyoty Corolli, podróżuje regularnie z Warszawy do Wrocławia. Zwykle udostępnia w Bla Bla Car 3 miejsca. Standardowa opłata za przejazd na tej trasie to 50 zł za miejsce. Zwykle udaje się znaleźć dwóch pasażerów, ale panu Tomaszowi zdarzyło się również podróżować z trzema.Toyota pana Tomasza, spala w trasie około 6 litrów. Trasa z Warszawy do Wrocławia to około 350 km, a więc aby ją pokonać potrzeba około 21 litrów paliwa. Koszt benzyny to około 110 zł. Przy założeniu, że Pan Tomasz udostępni dwa miejsca, koszt ten właściwie pokrywają pasażerowie. Przy trzech udostępnionych miejscach, pan Tomasz może nawet zarobić na przejeździe. 

Jak to wygląda od strony pasażera? 

Koszt dojazdu pociągiem na tej trasie waha się w zależności od połączenia od 60 do nawet 180 zł. Warto także nadmienić, że przejazd w najtańszej wersji, może zająć nawet 6-7 godzin, czyli blisko dwa razy dłużej niż podróż Bla Bla Car. 

Szybciej będzie samolotem – ale tu musimy się liczyć z kosztem minimalnym w wysokości około 200 zł. 

Bla Bla Car cennik

Jak wyglądają koszty przejazdów na innych trasach? Tu również można znaleźć okazyjne ceny. 

 • Bla Bla Car Warszawa – Szczecin – 56 -100 zł
 • Bla Bla Car Szczecin – Kraków – 70-110 zł
 • Bla Bla Car Katowice – Warszawa – 29-45 zł
 • Bla Bla Car Kraków – Poznań – 28-75 zł

Bla Bla Car Polska – bezpieczeństwo

Bla Bla Car podkreśla troskę o bezpieczeństwo pasażerów. Kierowcy są weryfikowani, można również zostawić opinię po przejeździe. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do stanu kierowcy, pojazdu, warto jednak zrezygnować z przejazdu. 

Bla Bla Car udostępnia także opcje „Tylko dla kobiet”.  To oferta skierowana to tych pań, które chcą podróżować wyłącznie w damskim towarzystwie. 

Jeśli po przejeździe stwierdzisz, że kierowca prowadził w sposób ryzykowny, nie czułeś się bezpiecznie jako pasażer, powinieneś taką informację przekazać do serwisu! 

Bla Bla Car – co w razie wypadku – czy zadziała ubezpieczenie OC? 

Każdy poruszający się po polskich drogach samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jeśli dojdzie do wypadku, kierowca odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody, w tym za te związane ze zdrowiem czy mieniem pasażera. 

Jeśli podróżujesz Bla Bla Car i dojdzie do wypadku, powinieneś się zwrócić z żądaniem odszkodowania z OC sprawcy. 

Odszkodowanie należy się nie tylko za ew. problemy zdrowotne, w razie urazu, hospitalizacji. Ubezpieczyciel może także zwrócić Ci pieniądze za zniszczony bagaż, telefon czy komputer jeśli zostały one uszkodzone na skutek wypadku. 

Odpowiedzialność kierowcy – na to uważaj! 

Istnieją przypadki, w których odpowiedzialność za spowodowane szkody spada na kierowcę. 

Dotyczy to sytuacji, gdy: 

 • kierowca spowodował wypadek z premedytacją,
 • kierowca prowadził auto pod wpływem alkoholu lub narkotyków
 • kierował autem bez stosownych uprawnień
 • zbiegł z miejsca zdarzenia

Jeśli kierowca nie posiadał ważnej polisy OC, poszkodowanym zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie jest to jednak koniec kłopotów kierowcy. UFG wystąpi do niego z żądaniem regresowym, a więc zwrotu wypłaconej poszkodowanemu kwoty. 

Pamiętaj! Zawsze podróżuj z ważną polisą OC! 

PODSUMOWANIE:

 • Bla Bla Car to popularna aplikacja łącząca kierowców i pasażerów
 • Bla Bla Car pozwala obniżyć koszty podróży – kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie na biletach
 • Bla Bla Car dba o bezpieczeństwo pasażerów i kierowców, ani jedni ani drudzy nie pozostają anonimowi. 
 • W razie wypadku komunikacyjnego, pasażera Bla Bla Car chroni polisa OC kierowcy. 
 • Udostępniając przejazd, warto każdorazowo sprawdzić, czy posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Warto także mieć NNW i Assistance, sprzedawane często w pakiecie z OC.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej