Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w Polsce? Koszt prawa jazdy to nie tylko kurs. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę? Sprawdziliśmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Planując rozpoczęcie kursu nauki jazdy, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę, którą firma szkoleniowa wskazuje w swojej ofercie, ale również: koszt egzaminów, badań lekarskich, zdjęć do dokumentów czy nawet dodatkowych jazd doszkalających. Ile kosztuje prawo jazdy po zsumowaniu wszystkich wydatków? Łączny koszt prawa jazdy może okazać się całkiem wysoki!

Obecnie każda osoba, która chce zostać kierowcą, musi wyrobić sobie PKK. Co oznacza ten tajemniczy skrót? Profil kandydata na kierowcę, jest to specjalny numer identyfikujący kursanta. Wszystkie niezbędne dokumenty i formalności należy złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. 

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy w Polsce?

Za prawo jazdy zaczniesz płacić, nawet zanim rozpoczniesz kurs. Po pierwsze  niemałą kwotę wydasz na niezbędne w tym wypadku badania lekarskie, czyli około 200 zł. Bywa, że część szkół nauki jazdy współpracuje z lekarzami oraz gabinetami lekarskimi, dzięki temu uczestnikom kursu przyznawane są dodatkowe rabaty lub zniżki. Przy składaniu dokumentów do profilu kandydata na kierowcę niezbędna jest również fotografia. Ten koszt opiewa zazwyczaj na około 30 zł za pakiet zdjęć. 

W zależności od ośrodka miejskiego ceny szkoleń mogą bardzo znacząco się różnić. Opłata za prawo jazdy nie jest mała. W większości miast wynosi ona około 2000 zł. We Wrocławiu i w Białymstoku mamy szansę zapłacić trochę mniej za całościowe szkolenie przyszłego kierowcy. Dużo firm proponuje swoim kursantom zapłatę za uczestnictwo w naukach w systemie ratalnym. Oczywiście, w takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że końcowa kwota za szkolenie będzie wyższa od tej, którą zapłacilibyśmy jednorazowo.

Co otrzymasz w cenie kursu na prawo jazdy?

Przyszły kierowca w ramach zajęć spędzi 30 godzin na placu manewrowym oraz w mieście, a także odbędzie 30 godzin zajęć teoretycznych, podczas których pozna niezbędne przepisy, jak również przejdzie specjalne szkolenie dotyczące pierwszej pomocy w razie wypadku. Większość szkół nauki jazdy wyposaża swoich studentów we wszystkie niezbędne materiały i testy. Pamiętajmy jednak, że im tańsza szkoła, tym mniejsza szansa, że otrzymamy takie podręczniki bez dodatkowych opłat.

Chcesz wymienić prawo jazdy ale nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik „Wymiana prawa jazdy w 3 krokach

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? 

Egzamin to kolejny koszt, który należy wziąć pod uwagę decydując się na zostanie kierowcą. W przypadku kategorii B adept nauki jazdy jest zobligowany zapłacić 30 zł za egzamin teoretyczny oraz 140 zł za część praktyczną. Za oba elementy egzaminu można zapłacić za jednym razem i poczekać do momentu zdania części teoretycznej, aby dopiero wtedy opłacić część praktyczną.

W przypadku gdy test wiedzy nie pójdzie nam pomyślnie, musimy podejść do niego kolejny raz. To zaś wiąże się z kolejnymi opłatami. Z kosztów w Wojewódzkich Ośrodkach Egzaminacyjnych częściowo zwolnione są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. W takiej sytuacji opłacie podlega wyłącznie część teoretyczna, a egzamin prowadzony jest w aucie będącym w dyspozycji kursanta.

Prawo jazdy kat. A. Cena – czy kosztuje ono mniej?

Wydawać by się mogło, że kategoria A prawa jazdy wiąże się z mniejszymi opłatami.  Dla wielu przyszłych kierowców motocykli dużym zaskoczeniem jest wyższa kwota do opłaty za egzamin praktyczny. Obecnie wynosi ona 180 zł, czyli o 40 zł więcej niż w przypadku samochodu osobowego. Cena części teoretycznej, czyli testu, pozostaje dokładnie taka sama, a zatem wynosi 30 zł.

Podsumujmy – ile kosztuje prawo jazdy?

Badania lekarskie – 200 zł

Zdjęcie niezbędne do PKK – 30 zł

Szkolenia na prawo jazdy – 2000 zł

Część teoretyczna egzaminu – 30 zł

Część praktyczna egzaminu – 140 zł 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B – wszystkie wydatki

Łącznie jest to kwota 2400 zł, przy założeniu, że egzamin zdany jest za pierwszym razem i nie będziemy korzystać z jazd doszkalających. Jest to bardzo optymistyczne założenie, ponieważ większości kursantów nie udaje się zdać egzaminu za pierwszym razem. Część z nich korzysta również z dodatkowych zajęć, których koszt wynosi około 50 zł za godzinę.

Ale o tym, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B ostatecznie decydują także inne czynniki. Niektórzy sięgają po dostępne testy teoretyczne w Internecie. Kosztują one około 20 zł za trzy miesiące dostępu. W tym czasie można trenować swoją wiedzę bez ograniczeń, do momentu utrwalenia niezbędnych przepisów i zasad ruchu drogowego.

Niektóre szkoły oferują tak zwane wczasy z prawem jazdy, które pozwalają na odbycie szkolenia w szybszym tempie i przystąpienie do egzaminu. Tego rodzaju rozwiązania są zazwyczaj sporo droższe, ale faktycznie potrafią zaoszczędzić czas, dlatego też chętnie korzystają z niego osoby pracujące i studenci.

Jeśli już udało Ci się zdobyć te uprawnienia – pamiętaj, one nie są dożywotnie. Utrata prawa jazdy jest możliwa!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej