Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 07.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (2 votes)

Wycena samochodu – ta przyda się nie tylko w momencie kupna czy sprzedaży auta. Będzie niezbędna chociażby w momencie ubezpieczenia samochodu czy likwidacji szkody. Szacowanie wartości pojazdu “na oko” z pewnością nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj z odsieczą przyjdzie wycena samochodu Eurotax za darmo. Dokładnie ta sama, z jakiej korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe czy rzeczoznawcy. Wyjaśniamy, na czym polega i jak prawidłowo wycenić wartość auta! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Oszacowanie wartości rynkowej pojazdu wcale nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla laika. Różnice w cenach aut używanych mogą być naprawdę duże. Przykładowo – ceny ofertowe dla tego samego modelu auta 10-letniego, mogą się różnić między sobą o kilkadziesiąt procent.

Część sprzedających stosuje model wyceny „na wyrost”, wychodząc z założenia, że klient i tak się targuje, część podaje niższą cenę, licząc na szybszą sprzedaż pojazdu lub większą pobłażliwość kupujących przy weryfikacji ewentualnych usterek. Czy istnieją jednak naprawdę miarodajne sposoby na wycenienie wartości auta używanego?

Wycena samochodu – Eurotax. Kiedy potrzebujesz wyceny pojazdu?

Rynek samochodów używanych jest mocno dynamiczny. Ceny zmieniają się zgodnie ze światowymi trendami, ale też zależą od wielu czynników. Sprzedając samochód, nikt z nas nie chciałby na tej transakcji stracić. Skąd zatem wiedzieć, ile jest warte nasze auto? Jak wycenić pojazd? Nie każdy z nas jest znawcą cen samochodów.

Ustalanie wartości samochodu “na oko” nie jest najlepszym pomysłem. Jedynym wyjściem, dzięki któremu unikniemy przykrych niespodzianek będzie właściwe oszacowanie wartości pojazdu. O pomoc możemy poprosić na przykład rzeczoznawcę, jednak mamy do dyspozycji jeszcze prostsze rozwiązanie.

Wycena samochodu Eurotax za darmo to sprawdzony sposób na to, by poznać realną wartość samochodu.

Wiadomo, że nie jesteśmy wobec swojego samochodu obiektywni. Sentymentalne podejście sprawia, że trudno ustalić, ile auto jest warte. Tymczasem wycena samochodu Eurotax za darmo powstaje w oparciu o profesjonalne katalogi pojazdów, które zawierają podstawowe kwoty dotyczące każdego pojedynczego elementu auta. Dzięki temu możemy łatwo i szybko sprawdzić, ile może być wart nasz pojazd. Z kolei ta wiedza przyda nam się w wielu sytuacjach.

Wartość samochodu Eurotax, tabele Eurotax – o co chodzi?

Eurotax (oraz Info – Ekspert), to baza, katalog aut z aktualizowaną każdego miesiąca wyceną pojazdów. Obie bazy posiadają ogromne doświadczenie w ocenianiu wartości samochodów, z ich danych korzysta wiele firm obecnych na rynku motoryzacyjnym.

Z wyceną samochodu Eurotax możemy się spotkać np. przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, likwidacji szkody czy w banku, który udziela nam kredytu na samochód. Eurotax – wycena samochodu darmowa może okazać się nieocenionym wsparciem także wtedy, gdy sami chcemy kupić lub sprzedać auto.

Nabywając pojazd chyba nikt nie chciałby za niego przepłacać, z kolei sprzedając własne cztery kółka – nie chcielibyśmy być stratni na tej transakcji. Wycena samochodu Eurotax za darmo pozwoli sprawdzić czy cena samochodu oferowana przez sprzedającego rzeczywiście odpowiada wartościom szacunkowym.

Cena auta Eurotax i wartości, które możemy znaleźć w tabeli Eurotax obowiązują dla konkretnych modeli, wyposażonych wg. standardu i w dobrym stanie technicznym.

Istotny z punktu widzenia wyceny jest też przebieg takiego pojazdu. Jeśli auto wyposażono ponad standardowo albo jego stan techniczny odbiega od pewnej wiekowej normy (ponadnormatywne zużycie, zniszczone elementy itp.) rzeczywista wycena może się różnić od wyceny Eurotax.  Ceny Eurotax nie uwzględniają także oczywiści ewentualnych przeróbek, udoskonaleń. Jeśli auto było tuningowane, założono w nim np. nową instalację gazową, wycena może się znacząco różnić.

Pamiętaj! Ceny Eurotax dotyczą aut sprawnych. Jeśli Twój pojazd jest uszkodzony, powypadkowy, wycena może być zupełnie inna!

Wycena samochodu online

Wiele naszych aktywności przeniosło się do Internetu. Sprawdzamy w nim informacje, robimy zakupy, załatwiamy formalności. Baza Eurotax także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępnia możliwość szybkiego sprawdzenia wartości pojazdu. Nie trzeba już pytać o cenę auta znajomych czy mechaników. Wystarczy wejść na stronę Eurotax, a tam wycena samochodu online dostępna jest od ręki. Nie potrzeba instalować dodatkowego oprogramowania, a z bazy można skorzystać w dowolnym momencie.

Eurotax – wycena samochodu darmowa może zostać zachowana na urządzeniu lub na stronie, a można ją także wydrukować w postaci PDF-u. Na stronie dostępne są nie tylko proste wyceny pojedynczych samochodów. Usługi, z których można skorzystać to:

 • wycena PRO – aplikacja do wyceny wartości pojazdów i kosztorysów ich naprawy
 • wycena auta online
 • usługa wyceny masowej przeznaczona dla flot samochodów.

Jak wycenić samochód używany?

Prawidłowa wycena auta to wbrew pozorom sprawa dość trudna. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę wielu czynników, możemy cenę przeszacować lub jej nie doszacować. Co liczy się najbardziej? Przede wszystkim rocznik, przebieg stan zużycia poszczególnych elementów. Dlatego bardzo pomocna jest wycena auta online. 

Szczegóły znajdują się poniżej:

 • Rocznik – oczywiście auto 5- letnie będzie droższe niż 10 -letnie, ale już różnice w cenie między pojazdami z sąsiadujących roczników mogą być niewielkie, a czasem pojazd starszy, w dobrym stanie może być droższy niż młodszy, ale np. z bardzo dużym przebiegiem.
 • Marka, model – niektóre modele „trzymają cenę” znacznie lepiej, jest to też kwestia popytu. O cenie danego auta może decydować choćby kwestia jego awaryjności.
 • Rodzaj silnika, paliwo – standardowo auto z silnikiem diesla będzie nieznacznie droższe od silnika benzynowego, ale nie jest to regułą. Instalacja gazowa w dobrym stanie może również podnieść cenę pojazdu.
 • Wyposażenie – może znacząco wpłynąć na wycenę pojazdu. Auto z klimatyzacją, dodatkowymi akcesoriami, będzie droższe niż takie bez tych dodatków. 
 • Stan samochodu – ogólne wrażenie jakie robi, a przede wszystkim opinia specjalisty mechanika, wpływają na ostateczną cenę, którą możemy otrzymać za pojazd.
 • Przebieg – im mniejszy tym lepszy, ale tu możemy napotkać wiele pułapek. Standardem jest niestety tzw. przekręcanie licznika.  Mimo kar i przepisów, które miały zmniejszyć problem, proceder przekręcania stanu licznika kwitnie w najlepsze.

Wycena samochodu a ubezpieczenie

Wielu kierowców decyduje się na zakup ubezpieczenia autocasco, aby zyskać bezpieczeństwo w razie uszkodzenia czy kradzieży samochodu. Właśnie w tym momencie zabłysnąć może wycena samochodu Eurotax za darmo. Dlaczego? To między innymi od wartości samochodu uzależniona będzie wysokość składki ubezpieczeniowej.

Wydawać się może, że opłacalne będzie więc zaniżenie wartości pojazdu, co automatycznie przełoży się na niższe koszty ubezpieczeniowe. Problem pojawi się jednak w momencie, gdy rzeczywiście dojdzie do szkody. W takiej sytuacji, otrzymane odszkodowanie może okazać się niewystarczające, by pokryć wszelkie szkody. Co ważne – zawyżenie wartości pojazdu w nadziei na otrzymanie wyższego odszkodowania również się nie sprawdzi!

Przeszacowanie wartości doprowadzi więc do tego, że będziemy płacić większe składki, a ubezpieczyciel i tak poniesie odpowiedzialność jedynie do faktycznej wartości szkody.

Zawarte w katalogach ceny pozwalają na właściwe ustalenie, ile jest wart w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej dany model. Oczywiście chodzi o standardowe samochody dostępne na rynku. W katalogach zawarte są wartości bazowe czyli uśrednione i to one są podstawą do ustalenie składki ubezpieczenia AC. Z tych samych zestawień Eurotaxu korzystają ubezpieczyciele także wówczas, kiedy trzeba obliczyć wartość odszkodowań.    

PODSUMOWANIE:

 • Wycena używanego samochodu zależy od wielu czynników.
 • Najbardziej ustandaryzowane wyceny możemy uzyskać, korzystając z baz np. tabeli Eurotax czy Info Ekspert.
 • Wycena samochodu Eurotax za darmo przyda się chociażby w momencie kupna czy sprzedaży auta, zawarcia umowy ubezpieczeniowej czy w przypadku likwidacji szkody.
 • Dostęp do baz dostępny jest przez Internet, a najbardziej popularna usługa to wycena auta online.
 • Narzędzia te umożliwiają zorientowanie się w cenach standardowych modeli aut.
 • Warto pamiętać, że niestandardowe wyposażenie, stan pojazdu, jego przebieg mogą mieć znaczący wpływ na ostateczną wycenę auta.
 • Wysokość składki ubezpieczenia AC zależy od wartości pojazdu, dlatego podpisanie umowy poprzedza wycena samochodu.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej