31/03/2020 11 grudnia, 2020 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Wycena samochodu to czynność, z którą mamy do czynienia nie tylko sprzedając swój pojazd, ale także rozważając decyzję o zakupie. Właściwie oszacowanie wartości pojazdu, to kluczowa kwestia – w końcu możemy sporo przepłacić, lub nie doszacować wartości auta, które sprzedajemy. Jak to zrobić prawidłowo? Czy warto korzystać z bazy Eurotax, a może lepiej zrobić to zupełnie inaczej?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Oszacowanie wartości rynkowej pojazdu wcale nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla laika. Różnice w cenach aut używanych mogą być naprawdę duże. Przykładowo – ceny ofertowe dla tego samego modelu auta 10-letniego, mogą się różnić między sobą o kilkadziesiąt procent. 

Część sprzedających stosuje model wyceny „na wyrost”, wychodząc z założenia, że klient i tak się targuje, część podaje niższą cenę, licząc na szybszą sprzedaż pojazdu lub większą pobłażliwość kupujących przy weryfikacji ewentualnych usterek. Czy istnieją jednak naprawdę miarodajne sposoby na wycenienie wartości auta używanego? 

Wartość samochodu Eurotax, tabele Eurotax – o co chodzi?

Eurotax (oraz Info – Ekspert), to baza, katalog aut z aktualizowaną każdego miesiąca wyceną pojazdów. Obie bazy posiadają ogromne doświadczenie w ocenianiu wartości samochodów, z ich danych korzysta wiele firm obecnych na rynku motoryzacyjnym. 

Z wyceną samochodu Eurotax, możemy się spotkać np. przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, likwidacji szkody, czy w banku, który udziela nam kredytu na samochód. Warto wiedzieć na czym polega taka wycena i z jakimi pułapkami możemy się spotkać. 

Tabela Eurotax może być przydatna także wtedy, kiedy chcemy wycenić nasze auto lub sprawdzić czy cena ofertowa samochodu, który planujemy kupić odpowiada wartościom szacunkowym. 

UWAGA!
Cena auta Eurotax i wartości, które możemy znaleźć w tabeli Eurotax obowiązują dla konkretnych modeli, wyposażonych wg. standardu i w dobrym stanie technicznym.

Istotny z punktu widzenia wyceny jest też przebieg takiego pojazdu. Jeśli auto wyposażono ponad standardowo albo jego stan techniczny odbiega od pewnej wiekowej normy (ponadnormatywne zużycie, zniszczone elementy itp.) rzeczywista wycena może się różnić od wyceny Eurotax.  Ceny Eurotax nie uwzględniają także oczywiści ewentualnych przeróbek, udoskonaleń. Jeśli auto było tuningowane, założono w nim np. nową instalację gazową, wycena może się znacząco różnić. 

Pamiętaj! Ceny Eurotax dotyczą aut sprawnych. Jeśli Twój pojazd jest uszkodzony, powypadkowy, wycena może być zupełnie inna!

Jak wycenić samochód używany? 

Prawidłowa wycena auta to wbrew pozorom sprawa dość trudna. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę wielu czynników, możemy cenę przeszacować lub jej nie doszacować. Co liczy się najbardziej? Przede wszystkim rocznik, przebieg stan zużycia poszczególnych elementów.

Szczegóły znajdują się poniżej:

  • Rocznik – oczywiście auto 5- letnie będzie droższe niż 10 -letnie, ale już różnice w cenie między pojazdami z sąsiadujących roczników mogą być niewielkie, a czasem pojazd starszy, w dobrym stanie może być droższy niż młodszy, ale np. z bardzo dużym przebiegiem. 
  • Marka, model – niektóre modele „trzymają cenę” znacznie lepiej, jest to też kwestia popytu. O cenie danego auta może decydować choćby kwestia jego awaryjności. 
  • Rodzaj silnika, paliwo – standardowo auto z silnikiem diesla będzie nieznacznie droższe od silnika benzynowego, ale nie jest to regułą. Instalacja gazowa w dobrym stanie może również podnieść cenę pojazdu. 
  • Wyposażenie – może znacząco wpłynąć na wycenę pojazdu. Auto z klimatyzacją, dodatkowymi akcesoriami, będzie droższe niż takie bez tych dodatków.  
  • Stan samochodu – ogólne wrażenie jakie robi, a przede wszystkim opinia specjalisty mechanika, wpływają na ostateczną cenę, którą możemy otrzymać za pojazd.
  • Przebieg – im mniejszy tym lepszy, ale tu możemy napotkać wiele pułapek. Standardem jest niestety tzw. przekręcanie licznika.  Mimo kar i przepisów, które miały zmniejszyć problem, proceder przekręcania stanu licznika kwitnie w najlepsze. 

PODSUMOWANIE:

  • Wycena używanego samochodu zależy od wielu czynników. 
  • Najbardziej ustandaryzowane wyceny możemy uzyskać, korzystając z baz np. tabeli Eurotax czy Info Ekspert. 
  • Narzędzia te umożliwiają zorientowanie się w cenach standardowych modeli aut. 
  • Warto pamiętać, że niestandardowe wyposażenie, stan pojazdu, jego przebieg mogą mieć znaczący wpływ na ostateczną wycenę auta.

Małgorzata Dawid

Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.