Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 05.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Wycena samochodu to czynność, z którą mamy do czynienia nie tylko sprzedając swój pojazd, ale także rozważając decyzję o zakupie. Właściwie oszacowanie wartości pojazdu, to kluczowa kwestia – w końcu możemy sporo przepłacić, lub nie doszacować wartości auta, które sprzedajemy. Jak to zrobić prawidłowo? Czy warto korzystać z bazy Eurotax, a może lepiej zrobić to zupełnie inaczej?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Oszacowanie wartości rynkowej pojazdu wcale nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla laika. Różnice w cenach aut używanych mogą być naprawdę duże. Przykładowo – ceny ofertowe dla tego samego modelu auta 10-letniego, mogą się różnić między sobą o kilkadziesiąt procent.

Część sprzedających stosuje model wyceny „na wyrost”, wychodząc z założenia, że klient i tak się targuje, część podaje niższą cenę, licząc na szybszą sprzedaż pojazdu lub większą pobłażliwość kupujących przy weryfikacji ewentualnych usterek. Czy istnieją jednak naprawdę miarodajne sposoby na wycenienie wartości auta używanego?

Wycena samochodu – Eurotax. Kiedy potrzebujesz wyceny pojazdu?

Rynek samochodów używanych jest mocno dynamiczny. Ceny zmieniają się zgodnie ze światowymi trendami, ale też zależą od wielu czynników. Dlatego tak ważne jest, aby nie stracić na samochodzie, który zamierzamy sprzedać. A przecież nie każdy musi i zazwyczaj nie jest znawcą cen samochodów. Jednak wycena na oko może zawieść oczekiwania. Natomiast właściwe ustalenie ceny pozwala na uniknięcie przykrych niespodzianek. Dlatego bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia, jakim jest Eurotax. Ceny aut skatalogowane są tam w specjalnej bazie, dzięki czemu łatwo dowiemy się, na ile wycenić auto.

Wiadomo, że nie jesteśmy wobec swojego samochodu obiektywni. Sentymentalne podejście sprawia, że trudno ustalić, ile auto jest warte. Tymczasem w Eurotax ceny aut podane w specjalnej tabeli pozwalają na sprawne i szybkie ustalenie, ile może być wart nasz pojazd.

Pojawia się jeszcze pytanie, w jakim celu w ogóle robi się wycenę auta i czemu może ona służyć. Otóż okazuje się, że takich okazji jest całkiem sporo. Najczęstsze tego typu potrzeby pojawiają się, gdy chcemy kupić i nie przepłacić albo sprzedać i nie stracić na tym. Ponadto wycena samochodu potrzebna bywa przy zakupie ubezpieczenia, podczas udzielania przez bank kredytu na samochód czy w trakcie likwidacji szkody.

Wartość samochodu Eurotax, tabele Eurotax – o co chodzi?

Eurotax (oraz Info – Ekspert), to baza, katalog aut z aktualizowaną każdego miesiąca wyceną pojazdów. Obie bazy posiadają ogromne doświadczenie w ocenianiu wartości samochodów, z ich danych korzysta wiele firm obecnych na rynku motoryzacyjnym.

Z wyceną samochodu Eurotax, możemy się spotkać np. przy zawieraniu umowy ubezpieczenia, likwidacji szkody, czy w banku, który udziela nam kredytu na samochód. Warto wiedzieć na czym polega taka wycena i z jakimi pułapkami możemy się spotkać.

Tabela Eurotax może być przydatna także wtedy, kiedy chcemy wycenić nasze auto lub sprawdzić czy cena ofertowa samochodu, który planujemy kupić odpowiada wartościom szacunkowym.

Cena auta Eurotax i wartości, które możemy znaleźć w tabeli Eurotax obowiązują dla konkretnych modeli, wyposażonych wg. standardu i w dobrym stanie technicznym.

Istotny z punktu widzenia wyceny jest też przebieg takiego pojazdu. Jeśli auto wyposażono ponad standardowo albo jego stan techniczny odbiega od pewnej wiekowej normy (ponadnormatywne zużycie, zniszczone elementy itp.) rzeczywista wycena może się różnić od wyceny Eurotax.  Ceny Eurotax nie uwzględniają także oczywiści ewentualnych przeróbek, udoskonaleń. Jeśli auto było tuningowane, założono w nim np. nową instalację gazową, wycena może się znacząco różnić.

Pamiętaj! Ceny Eurotax dotyczą aut sprawnych. Jeśli Twój pojazd jest uszkodzony, powypadkowy, wycena może być zupełnie inna!

Wycena samochodu online

Wiele naszych aktywności przeniosło się do Internetu. Sprawdzamy w nim informacje, robimy zakupy, załatwiamy formalności. Baza Eurotax także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępnia możliwość szybkiego sprawdzenia wartości pojazdu. Nie trzeba już pytać o cenę auta znajomych czy mechaników. Wystarczy wejść na stronę Eurotax, a tam wycena samochodu online dostępna jest od ręki. Nie potrzeba instalować dodatkowego oprogramowania, a z bazy można skorzystać w dowolnym momencie.

Dokonana w Eurotax wycena online może zostać zachowana na urządzeniu lub na stronie, a można ją także wydrukować w postaci PDF-u. Na stronie dostępne są nie tylko proste wyceny pojedynczych samochodów. Usługi, z których można skorzystać to:

 • wycena PRO – aplikacja do wyceny wartości pojazdów i kosztorysów ich naprawy
 • wycena auta online
 • usługa wyceny masowej przeznaczona dla flot samochodów.

Jak wycenić samochód używany?

Prawidłowa wycena auta to wbrew pozorom sprawa dość trudna. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę wielu czynników, możemy cenę przeszacować lub jej nie doszacować. Co liczy się najbardziej? Przede wszystkim rocznik, przebieg stan zużycia poszczególnych elementów. Dlatego bardzo pomocna jest wycena auta online. 

Szczegóły znajdują się poniżej:

 • Rocznik – oczywiście auto 5- letnie będzie droższe niż 10 -letnie, ale już różnice w cenie między pojazdami z sąsiadujących roczników mogą być niewielkie, a czasem pojazd starszy, w dobrym stanie może być droższy niż młodszy, ale np. z bardzo dużym przebiegiem.
 • Marka, model – niektóre modele „trzymają cenę” znacznie lepiej, jest to też kwestia popytu. O cenie danego auta może decydować choćby kwestia jego awaryjności.
 • Rodzaj silnika, paliwo – standardowo auto z silnikiem diesla będzie nieznacznie droższe od silnika benzynowego, ale nie jest to regułą. Instalacja gazowa w dobrym stanie może również podnieść cenę pojazdu.
 • Wyposażenie – może znacząco wpłynąć na wycenę pojazdu. Auto z klimatyzacją, dodatkowymi akcesoriami, będzie droższe niż takie bez tych dodatków. 
 • Stan samochodu – ogólne wrażenie jakie robi, a przede wszystkim opinia specjalisty mechanika, wpływają na ostateczną cenę, którą możemy otrzymać za pojazd.
 • Przebieg – im mniejszy tym lepszy, ale tu możemy napotkać wiele pułapek. Standardem jest niestety tzw. przekręcanie licznika.  Mimo kar i przepisów, które miały zmniejszyć problem, proceder przekręcania stanu licznika kwitnie w najlepsze.

Wycena samochodu a ubezpieczenie

Wielu kierowców decyduje się na zakup ubezpieczenia autocasco, aby zyskać bezpieczeństwo w razie uszkodzenia, czy kradzieży samochodu. Wysokość składki w dużej mierze zależy od wartości auta. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba wycenić wartość pojazdu. Ani przeszacowanie ani jej niedoszacowanie nie wpływa pozytywnie na odszkodowanie w przypadku ewentualnej szkody. W każdej z tych sytuacji klient straci. Dlatego tak ważna jest wycena realnej wartości auta.

Jeśli chodzi o samochody używane, to agenci ubezpieczeniowi także korzystają z bazy Eurotax, by odpowiednio oszacować wartość konkretnego pojazdu.

Zawarte w katalogach ceny pozwalają na właściwe ustalenie, ile jest wart w momencie zawarcia umowy ubezpieczeniowej dany model. Oczywiście chodzi o standardowe samochody dostępne na rynku. W katalogach zawarte są wartości bazowe czyli uśrednione i to one są podstawą do ustalenie składki ubezpieczenia AC. Z tych samych zestawień Eurotaxu korzystają ubezpieczyciele także wówczas, kiedy trzeba obliczyć wartość odszkodowań.    

PODSUMOWANIE:

 • Wycena używanego samochodu zależy od wielu czynników.
 • Najbardziej ustandaryzowane wyceny możemy uzyskać, korzystając z baz np. tabeli Eurotax czy Info Ekspert.
 • Dostęp do baz dostępny jest przez Internet, a najbardziej popularna usługa to wycena auta online.
 • Narzędzia te umożliwiają zorientowanie się w cenach standardowych modeli aut.
 • Warto pamiętać, że niestandardowe wyposażenie, stan pojazdu, jego przebieg mogą mieć znaczący wpływ na ostateczną wycenę auta.
 • Wysokość składki ubezpieczenia AC zależy od wartości pojazdu, dlatego podpisanie umowy poprzedza wycena samochodu.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Wlanie benzyny do diesla
Wlanie benzyny do diesla Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Chwila nieuwagi, moment roztargnienia. Tyle wystarczy, by pozornie niemożliwe, stało się faktem. Wlanie benzyny do diesla to wbrew pozorom bardzo częsta pomyłka wśród kierowców. To, jakie będzie miało skutki wlanie benzyny do diesla, zależy przede wszystkim od nas samych i tego, jak szybk...
Czytaj dalej