Zużycie paliwa jest jednym z tych parametrów, które decydują o miesięcznym koszcie utrzymania auta. Jednak wartości podawane przez producenta danego pojazdu zazwyczaj znacznie odbiegają od rzeczywistości. Jak obliczyć spalanie paliwa samodzielnie i dlaczego to tak istotne?
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak obliczyć spalanie w samochodzie, by uniknąć poważnych usterek?
Technologia nieustannie idzie naprzód. Nowe auta wyposażone są w wiele interesujących i ułatwiających życie kierowcy funkcji. Jedną z nich jest wyświetlanie spalania paliwa na komputerze pokładowym. Co jednak istotne – jego wskazania mogą odbiegać od rzeczywistości, ale różnica raczej nie jest znacząca.
W gorszej sytuacji są natomiast właściciele starszych modeli, gdzie na elektronikę czy dane producenta odnośnie spalania paliwa, nie mają co liczyć. Wiedza, jak obliczyć zużycie paliwa może okazać się jednak bardzo przydatna. Chociażby wtedy, gdy interesuje nas stan techniczny pojazdu. Dlaczego wiedza i monitorowanie, jakie mamy zużycie paliwa jest takie ważne?
Często większe spalanie może stać się symptomem poważnych usterek auta. Niewłaściwe działanie czy zły stan wielu części może skutkować większym spalaniem. Które komponenty warto sprawdzić, gdy zauważymy zwiększenie spalania?
- sprzęgło – może to jego awaria wpływa na wzmożone zużycie paliwa,
- filtry i świece – jeśli są zanieczyszczone, należy je wymienić lub oczyścić,
- zatarte łożyska,
- nadmierne używanie klimatyzacji,
- olej – jeśli jest zużyty, może sprawiać, że spalanie auta będzie wyższe.
To oczywiście jedynie kilka elementów, które należałoby sprawdzić. Pewność co do stanu technicznego jest niezmiernie ważna i każdy właściciel samochodu powinien o tym pamiętać. Zniszczenia elementów samochodu mogą wpływać na zużyte paliwo, ale nie jest to jedyna przyczyna, która może powodować częstsze tankowanie samochodu.
Od czego zależy spalanie samochodu? Także od wieku, od tego, jaki model samochodu posiadamy i jaką wykazuje moc silnika. A to z kolei niezwykle ważne np. podczas kupna samochodu.
Czy średnie zużycie paliwa ma znaczenie podczas kupna auta?
Kierowców możemy podzielić na wiele grup. Jedni, podczas wyboru samochodu będą kierować się parametrami auta, drudzy jego prestiżem, a jeszcze dla innych najważniejsze będą kwestie ekonomii. To właśnie ci ostatni zwrócą szczególną uwagę na paliwożerność pojazdu i to właśnie od niej będą uzależniać wybór konkretnego modelu. Kontrola ilości zużywanego paliwa i wybranie auta, które cechuje się niskim zużyciem paliwa, może przełożyć się na niemałą oszczędność.
Jak już wspomnieliśmy, na wygranej pozycji będą właściciele nowszych pojazdów, w których dane wyświetlane na pokładowym komputerze wskażą aktualny stan spalania auta czy też oleju napędowego.
Tylko, czy oby na pewno dane te są wymierne? Nie do końca. Podobnie wygląda sprawa z wartościami zużycia paliwa, jakie podają producenci aut. Okazuje się, że te bardzo często bywają zaniżone. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty – dane oficjalne podają spalanie paliwa przez samochód, a nie te związane ze stylem jazdy i przyzwyczajeniami kierowcy.
Testy producenckie odbywają się w wystandaryzowanych warunkach. Tym samym, ich wskazania nadają się do porównań między modelami czy markami, po to, by ocenić, który pojazd jest bardziej lub mniej ekonomiczny. W rzeczywistości nie dają nam natomiast realnego wglądu w to, jak obliczyć średnie zużycie paliwa w normalnych warunkach, czyli takich, gdzie to my siedzimy za kierownicą.
Jak obliczyć spalanie samochodu?
Załóżmy zatem, że chcemy sprawdzić, ile paliwa na 100 przejechanych kilometrów spala nasze auto. Co robimy? Opieramy się na danych producenta, zostawiając sobie pewien margines bezpieczeństwa? Jest jeszcze jedna opcja – poziom spalania wyliczamy samodzielnie. Jak to zrobić? Jak obliczyć zużycie paliwa? „Domowy” sposób na to, jak obliczyć średnie zużycie paliwa, niewiele różni się od tego, którym posługują się producenci. Inne są tylko warunki, bo my sprawdzamy zużycie paliwa w realu.
- Zalej samochód do pełna.
- Spisz stan licznika po zatankowaniu.
- Przejedź określony odcinek, np. 50 czy 100 km.
- Ponownie zatankuj samochód.
- Zapisz stan licznika po drugim tankowaniu.
A teraz średnie spalanie samochodu obliczamy za pomocą wzoru: (zużyte paliwo/liczba przejechanych kilometrów x 100)=średnie spalanie auta
Warto podkreślić, że takie spalanie wyrażone jest w litrach na 100 km. Z pewnością wiesz, że na zużycie paliwa ma wpływ również ilość pasażerów w aucie oraz obciążenie auta. Aby mieć pełny ogląd sytuacji i odpowiednio zoptymalizować spalanie paliwa w naszym samochodzie warto uzupełnić średnie spalanie auta o dodatkowe spalanie. Oto jego wzór:
(średnia waga 1 osoby x liczba pasażerów x 0,6)/100=dodatkowe spalanie auta
Dopiero tak wykonane obliczenia na średnie spalanie auta mogą stanowić dla właścicieli samochodów zasilanych benzyną rzetelne źródło informacji o zużyciu paliwa i w ten sposób określić np. miesięczne zużycie benzyny, by zaplanować domowy budżet lub zastanowić się nad kupnem innego modelu, które będzie charakteryzowało się niższym spalaniem auta.
Jeśli jednak chcemy pozostać przy posiadanym modelu, jeśli niepokoi nas zbyt duże spalanie oraz wciąż rosnąca cena paliwa, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, w jaki sposób oszczędzić.
Jak obliczyć spalanie w aucie i potem oszczędzać?
Skoro już wiemy, jak obliczyć, ile spala samochód, warto podczas codziennej jazdy pamiętać o kilku sposobach, by jeździć ekonomicznie.
- Wyłączanie silnika podczas postoju.
- Ruszaj niezwłocznie po uruchomieniu silnika.
- Hamowanie silnikiem.
- Unikanie zmiany biegów na niskich obrotach lub wysokich obrotach.
- Płynna jazda – bez nagłych szarpnięć.
- Nienadużywanie klimatyzacji – włączaj ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne, gdyż obciąża układ napędowy.
- Dbałość o stan opon – ciśnienie wpływa na opory toczenia, które mogą wpływać na to, ile pali auto.
- Tankuj dobrej jakości paliwa – najtańsze paliwo czy paliwo gorszej jakości może sprawić, że Twoje spalanie auta będzie większe. Wbrew pozorom rodzaj paliwa wpływa na spalanie.
Tego rodzaju jazda nie tylko sposób na to, jak zmniejszyć zużycie paliwa, ale również działania ekologiczne. Jeśli mówimy o ekologicznej jeździe, nie możemy nie wspomnieć, że właściciele samochodów elektrycznych nie muszą borykać się z problemem, jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie czy wciąż sprawdzać aktualne ceny paliw.
W samochodach elektrycznych oczywiście z kolei należy pamiętać o zużyciu energii elektrycznej, ale warto podkreślić również fakt, że kierując się kosztami benzyny, może warto przy wyborze auta zastanowić się, czy samochody elektryczne nie będą dobrym rozwiązaniem. Takie pojazdy posiadają zazwyczaj także niższe składki OC, więc jest to podwójna korzyść.
Jak obliczać spalanie samochodu? – podsumowanie
W dzisiejszym artykule poznaliśmy sposoby na to, jak obliczyć spalanie auta, a tym samym także jak optymalnie obliczyć koszt paliwa. Ważne jest, by mieć świadomość, że na wynik średniego spalania niebagatelny wpływ ma nieprzeciążanie pojazdu, dbałość o stan techniczny samochodu i o odpowiednie nawyki eko drivingu jak np. pamiętanie, by hamować silnikiem. Także w przypadku paliwa powinniśmy kierować się wysoką jakością benzyny. Zużycie paliwa monitorowane w samochodach osobowych może przyczynić się do wielu oszczędności w budżecie domowym. Z kolei jest niezbędne, gdy posiadasz większą flotę aut zasilanych benzyną. Ocena, jakie Twoje służbowe samochody wykazują średnie spalanie, pozwoli Ci zaplanować wydatki firmy, co niezmiernie ważne w rosnących sezonowo cenach paliwa.
Przeczytaj więcej na temat: jazda samochodem
Budowa DK9
Budowa DK9
Czarny lód
Czarny lód
Bezpieczeństwo pod lupą
Bezpieczeństwo pod lupą
Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Era zmian w transporcie
Era zmian w transporcie
Hamowanie silnikiem
Hamowanie silnikiem
15 minutowe miasto
15 minutowe miasto