Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Od sierpnia 2020 roku na platformie PUE ZUS dostępny jest Polski Bon Turystyczny, czyli 500 zł na wakacje dla każdego dziecka. Jak otrzymać bon turystyczny? Do kiedy on obowiązuje i gdzie można go wykorzystać. Czy trzeba spełnić jakieś określone warunki? Wyjaśniamy. 

Polski Bon Turystyczny w zamyśle ma odciążać domowe wydatki na wakacje. Jednocześnie jest też „kołem ratunkowym” rzuconym rodzimej branży turystycznej. Pieniądze, które dostaniesz możesz wydać w określonych miejscach na noclegi czy imprezy turystyczne. 

Bon turystyczny – ile wynosi?

Polski Bon Turystyczny jednorazowo otrzymuje prawny opiekun dziecka. Kwota bonu wynosi 500 zł na każde dziecko, które ma mniej niż 18 lat. Jeśli któreś z dzieci ma orzeczenie o niepełnosprawności, dostaniesz dodatkowo jedno świadczenie, też o wartości 500 zł. Więc jeśli masz dwójkę niepełnoletnich dzieci, otrzymasz łącznie 1000 zł. Jeśli jedno z nich jest niepełnosprawne – łącznie 1500 zł. Zapomoga jest nieopodatkowana, czyli nie będziesz tego rozliczał w zeznaniu podatkowym. 

Jeśli opieka nad dzieckiem jest sprawowana naprzemiennie, każdy z rodziców dostaje połowę jego wartości.

Pamiętaj
Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2021 roku. 

Na co możesz wydać bon turystyczny?

Bon turystyczny ma formę „elektroniczną”. Nie dostajesz więc pieniędzy do ręki i nie będziesz też go mógł wymienić na gotówkę. Specjalny kod, który będziesz podawał przy płaceniu za usługę,  przyjdzie ci SMSem na wskazany numer telefonu lub mailem na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. 

Bon turystyczny dotyczy tylko wyjazdów i imprez turystycznych, które odbywają się w Polsce. Nie zapłacisz nim więc w krajowym biurze turystycznym za wakacje za granicą. Jak dostaniesz bon turystyczny, będziesz nim mógł płacić za noclegi w hotelach, agroturystyce czy pensjonatach. A także za obozy czy kolonie dziecka. Lista miejsc, w których możesz wykorzystać bon, jest tutaj: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Zestawienie to jest na bieżąco aktualizowane przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Bon turystyczny do kiedy można go wykorzystać?

W chwili obecnej ważność wszystkich bonów turystycznych wygasa 30 września 2022 roku. Pierwotnie, miały one obowiązywać do marca 2022, jednak ustawodawca wydłużył ich ważność. Nie wiadomo, czy akcja ta będzie kontynuowana lub ważność bonów ulegnie wydłużeniu.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny można wykorzystać na terenie całego kraju, w poszczególnych hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych. Z bonu turystycznego możesz również opłacić imprezy turystyczne, w których bierze udział Twoje dziecko. Należą do nich różnego rodzaju wycieczki czy obozy.

Należy pamiętać, że nie każdy pensjonat, hotel lub dom wypoczynkowy przyjmuje bon jako formę płatniczą. Zatem gdzie wykorzystać bon turystyczny? Przede wszystkim w organizacjach pożytku publicznego realizujących imprezy turystyczne, jak również w przedsiębiorstwach turystycznych. Pełna lista podmiotów uprawnionych do przyjmowania i rozliczania się przy pomocy bonów turystycznych, dostępna jest na dedykowanej stronie POT (Polskiej Organizacji Turystycznej) bonturystyczny.polska.travel.

Jak pobrać bon turystyczny i go aktywować?

Żeby aktywować bon musisz się zalogować do PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Robisz to przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub podpis elektroniczny. Jak otrzymać bon turystyczny po zalogowaniu do systemu? Jak już jesteś na koncie to w menu po lewej stronie klikasz w „Polski Bon Turystyczny”, a następnie w „Mój Bon”. Na głównej części ekranu pojawią się szczegóły świadczenia i przycisk „Aktywuj bon”. Klikasz go i podajesz numer telefonu oraz e-mail. Od razu na ekranie pojawi ci się kod przyznanego bonu. Dostaniesz go również mailem i SMSem. 

Niby proste, ale są dwie trudności. Nie masz konta na PUE ZUS lub po wejściu na swoje konto nie masz na listwie z lewej strony przycisku „Polski Bon Turystyczny”. Jak dostać bon turystyczny w takiej sytuacji? Już wyjaśniamy. 

Nie masz konta PUE – co robić?

Jeśli nigdy nie logowałeś się do PUE ZUS, czas najwyższy to zrobić. Najłatwiej zrobić to przez profil zaufany. Zakładasz go w panelu transakcyjnym swojego banku, a cała procedura trwa góra 2 minuty. Możesz też korzystać z numeru PESEL, ale żeby móc aktywować PUE będziesz musiał udać się do oddziału ZUS. Możesz też skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub e-dowodu. Jeśli masz. Jeśli nie – skorzystaj z opcji „profilu zaufanego”, bo to najszybsza ścieżka. 

Ułatwiony dostęp do PUE ZUS mają też klienci dwóch banków: PKO BP i Inteligo. 

Nie mam Polskiego Bonu Turystycznego – co robię źle?

Od początku uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego część osób w swoim PUE ZUS nie widzi odpowiedniego przycisku. Jaka dostać bon turystyczny w takiej sytuacji? Po pierwsze, bon dostaje ta osoba, która na dane dziecko pobiera świadczenie 500+. U tego rodzica lub opiekuna będzie więc widoczny przycisk do aktywacji bonu. U drugiego nie. 

Po drugie, w zależności od monitora boczne menu może być widoczne w całości lub trzeba będzie je rozwinąć. Wystarczy kliknąć przycisk ze strzałeczką na dole lewej listy menu. 

Po trzecie, i to jest opcja dłuższa do rozwiązania, nie ma cię w udostępnionym przez ZUS zbiorze osób uprawnionych do odbioru bonu, mimo że pobierasz świadczenie 500+. W tej sytuacji składasz pisemny wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu do POT, bo to ona zajmuje się obsługą bonów turystycznych. Do wniosku dołącz informację o przyznaniu świadczenia 500+.  Wzór wniosku znajdziesz na: www.bonturystyczny.gov.pl.

Pismo składasz elektronicznie przez skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej (ww.pot.gov.pl) lub papierowo pod adresem POT: ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa. Po weryfikacji zgłoszenia – termin rozwiązania niestety zależy od liczby zgłoszeń  – przycisk „Polski Bon Turystyczny” pojawi ci się w PUE ZUS.

Pamiętaj, aby wybierając się na wypoczynek zabrać ze sobą polisę turystyczną. Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, kliknij w link!

PODSUMOWANIE:

  • Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem przyznawanym przez państwo w wysokości 500 zł na każde dziecko. Nie dostajesz gotówki, tylko elektroniczny kod. 
  • Żeby dostać bon turystyczny musisz go aktywować na PUE ZUS.  
  • Bon turystyczny może aktywować ten rodzic lub opiekun prawny, który jest uprawniony do świadczenia 500+. 
  • Jak dostaniesz bon turystyczny, możesz nim płacić za krajowe noclegi i imprezy turystyczne.
  • Bon ważny jest do końca marca 2021 roku.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej