Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Kupno samochodu wydaje się przedsięwzięciem nieco skomplikowanym. Dokładnie tak samo jest ze sprzedażą auta – przecież chcesz, by transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Na pewno cenisz/ceniłeś swój samochód, więc po pierwsze chcesz by trafił w dobre ręce, a co najważniejsze – za dobrą cenę. Podpowiadamy, jak sprzedać samochód z korzyścią dla obu stron. 

“Chcę sprzedać samochód” – jeśli Twoje cztery kółka zawodziły na każdym kroku, to oczywiste, że chcesz się ich pozbyć jak najszybciej. W ogłoszeniu ubierasz je w piękne słowa, przekonując o ich niezawodności. Nie będziesz wybrzydzać – sprzedasz auto pierwszemu chętnemu. Jeśli jednak jesteś emocjonalnie związany ze swoim samochodem, który towarzyszył Ci we wszystkich ważnych momentach w życiu, chcesz dla niego dobrze. Chcesz znaleźć mu dobry dom i oddać go w dobre ręce. Jak to zrobić? Jak sprzedać samochód szybko i sprawnie? 

Sprzedaż samochodu: od czego zacząć? 

Sprzedaż samochodu jest z pewnością mniej wymagającym przedsięwzięciem niż kupno auta. Jednak warto poświęcić chwilę, by odpowiednio przygotować się do tej czynności. Od czego zacząć sprzedawanie samochodu? Przede wszystkim od zebrania potrzebnej dokumentacji – przecież będziesz musiał ją przekazać nowemu właścicielowi. Przygotuj więc dowód zakupu auta, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Twoje auto posiada zapewne ważną jeszcze polisę OC – ją także jesteś zobowiązany przekazać nabywcy samochodu. Nie zapomnij dołączyć także książki serwisowej.

Jeśli w ogłoszeniu zamieszczasz informację o nienagannym stanie pojazdu, przeprowadzonych naprawach czy wymienionych podzespołach, idealnie byłoby, gdybyś do pełnej dokumentacji mógł dołączyć także dowody takich napraw. Dla kupującego wszelkie paragony i faktury będą czynnikiem z pewnością przemawiającym za kupnem danego okazu. Przecież są one też poniekąd dowodem na sprawność samochodu i dobry stan techniczny. 

Wyceń auto, czyli jak sprzedać samochód w dobrej cenie?

Wycena samochodu, czyli ustalenie kwoty, za jaką chcesz go sprzedać, może być kwestią przysparzają najwięcej problemów. Z jednej strony – nie chcesz stracić na tej transakcji, ale nie możesz dać też zbytnio wygórowanej ceny, aby nie odstraszyć potencjalnych nabywców. Oszacowanie jego wartości możesz zacząć od przeglądania ogłoszeń sprzedaży aut o podobnych parametrach. Zawsze możesz skorzystać także z usług firm oferujących wycenę samochodu.

Według ekspertów powinieneś wziąć pod uwagę zasadę spadku wartości auta w zależności od roku produkcji. Zazwyczaj przyjmuje się, że po pierwszym roku auto traci najwięcej, bo około 25 proc., po drugim – 20 proc., a z każdym kolejnym rokiem jego wartość spada o 10 proc. Niezależnie od tego, jaką cenę auta ustalisz, weź pod uwagę, że ta podana przez Ciebie w ogłoszeniu jest kwotą wyjściową  – kupujący zawsze będzie się targował. 

Czynniki podnoszące wartość auta: masz się czym pochwalić?

Jak sprzedawać samochody, by zyskać jak najwięcej? Na pewno nie pompuj ogłoszenia fałszywymi danymi, bo wszelkie nieścisłości prędzej czy później wyjdą na jaw. Na siłę wartości auta nie podniesiesz. Jest jednak kilka czynników, które mogą sprawić, że Twój samochód będzie naprawdę niezłym okazem na rynku.

Czym możesz się pochwalić w ogłoszeniu? 

  • niski przebieg – mówią, że wysoki nie jest tak zły, jak go malują. Jednak nie oszukujmy się – każdy wybierze auto z niższym przebiegiem, który będzie świadczył o mniejszej eksploatacji wozu. Samochody z niskim przebieg są w cenie!  
  • pierwszy/drugi właściciel – na rynku motoryzacyjnym panuje jedna niepisana zasada – im mniej właścicieli auta – tym lepiej, 
  • dobry stan techniczny potwierdzony historią serwisowania,
  • bezwypadkowość – komentarz wydaje się zbędny,
  • zadbane wnętrze i nienaganny wygląd zewnętrzny,
  • dodatkowe elementy wyposażenia. 

Przygotowanie samochodu do sprzedaży 

Masz przygotowany komplet dokumentów i wiesz, w jakiej cenie wystawisz auto na sprzedaż. Wiesz także, że jednym z czynników, które mogą podnieść wartość sprzedawanego samochodu jest nie tylko jego wnętrze, ale tylko zewnętrze. Poświęć mu parę chwil i zadbaj o nie. Zadbany samochód to niezła karta przetargowa, a pierwsze wrażenie w tym przypadku może być decydujące. Zainwestuj więc w mycie samochodu, odkurzanie i polerowanie. Zadbaj o przyjemny zapach we wnętrzu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – pobierz PDF

Możesz być pewien, że to podziała! Jeśli konieczne okażą się jakieś drobne naprawy, rozważ ich przeprowadzenie – to może okazać się naprawdę opłacalne! Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinieneś zrobić na sam koniec. Mowa oczywiście o zdjęciach, które mogą być kluczowe w tym procesie – to od nich zależy bowiem, czy Twoje auto wpadnie komuś w oko. Pamiętaj, że bohaterem zdjęcia jest samochód, a nie kierowca. Zadbaj o odpowiednie światło. Udokumentuj auto z każdej strony, a dodatkowo uwiecznij na zdjęciach zadbane wnętrze. 

Sprzedać samochód z pośrednikiem czy na własną rękę?

To odwieczne pytanie nurtujące sprzedających. Możesz oczywiście iść na łatwiznę i wystawić swój samochód w komisie, ale możesz także osobiście wszystkiego dopilnować i samodzielnie przeprowadzić cały proces. Do wyboru masz kilka opcji: giełda, praca czy internet. Ta ostatnia jest zdecydowanie najpopularniejsza. Wystarczy dobrze skonstruowane ogłoszenie i porządne zdjęcia. Wrzucaj i czekaj na odzew! W międzyczasie przygotuj umowę kupna-sprzedaży – bez niej nie przeprowadzisz tej transakcji! 

Nie masz auta, masz obowiązek! 

Udało Ci się sprzedać samochód w całkiem dobrej cenie. W posprzedażowej euforii nie zapomnij o jednej formalności. Twoim obowiązkiem jest zawiadomienie wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu. Dodatkowo, w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu, musisz poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeśli traktujesz to jako przykry obowiązek, na który nie masz czasu, to pamiętaj, że wszystko to robisz we własnym interesie. Dzięki złożeniu zawiadomienia unikniesz w przyszłości ewentualnych nieprzyjemności, a przede wszystkim unikniesz sytuacji i uchronisz się przed odpowiedzialnością za szkody, które może wyrządzić nowy właściciel. 

PODSUMOWANIE: 

  • Pierwszym etapem przygotowań do sprzedaży auta będzie przygotowanie pełnej dokumentacji. Dowód rejestracyjny, karta pojazdy, polisa OC – to wszystko musisz mieć pod ręką.
  • Przy wycenie samochodu pamiętaj, że auto z każdym rokiem traci na wartości – przyjmuje się, że po pierwszym roku samochód traci aż 25 proc., po drugim – 20 proc., a z każdym kolejnym rokiem jego wartość spada o 10 proc. 
  • Zastanów się czym możesz pochwalić się w ogłoszeniu. Jest szereg czynników, które mogą podnieść wartość Twojego samochodu. 
  • Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Poświęć parę chwil na nadanie zbywanemu pojazdowi nieskazitelnego wyglądu. 
  • Przygotuj umowę kupna-sprzedaży. 
  • Zawiadom wydział komunikacji o zbyciu pojazdu. 
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej