Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 03.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Autostradą czy drogą krajowa? Zatrzymywać się na bramkach czy jechać boczną drogą? Choć narzekać na polskie autostrady lubimy, często wybieramy je nie tylko ze względu na szybkie dotarcie do celu, ale także chociażby paliwa. Ile zaoszczędzimy, a ile stracimy? Jak kształtują się opłaty na A4? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Choć polska sieć autostrad nie jest jeszcze bardzo rozbudowana, te uznawane są za jedne z najdroższych w Europie. Ile kosztuje przejazd najdłuższą autostradą w Polsce? Sprawdzamy, jak wyglądają opłaty na A4 i jak kształtuje się cennik opłat na odcinkach płatnych. 

Droga krajowa czy autostrada: co wybrać?

W porównaniu do wielu krajów europejskich, w kwestii dróg ekspresowych i autostrad, Polska pozostaje daleko w tyle. Stan autostrad, którymi możemy się pochwalić, nie zasługuje na medal. Mimo to, autostrady w Polsce uznawane są za jedne z najdroższych w Europie. Kraje, w których obowiązują winiety pozwalają na sprawne poruszanie się po całej sieci autostrad przez określony czas. W Polsce – zatrzymując się na bramkach, płacimy tylko za jeden przejazd. A płacimy zdecydowanie więcej… Najdłuższą w Polsce autostradą jest popularna A4. Jest to droga płatna, co oznacza, że opłatami powinien być objęty cały jej przebieg. W rzeczywistości jednak płatne są tylko dwa odcinki… 

Czytaj także: Gdzie kupić winiety

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Autostrada A4 płatna? Tylko na wybranych odcinkach

Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu  kraju na wschód przez południową Polskę. Decydując się na podróż tą drogą dojedziesz m.in. do Przemyśla, Krakowa, Tarnowa, Katowic czy Wrocławia. Musisz być jednak przygotowany na to, że za jazdę niektórymi odcinkami przyjdzie Ci zapłacić. Zwróć jednak uwagę na fakt, że w teorii cała A4 powinna być płatna… Z uwagi na to, że niektóre jej odcinki nie spełniają warunków drogi płatnej, możesz jednak poruszać się nimi bez opłat. Jak wygląda część płatna A4? Gdzie na autostradzie A4 opłaty będą konieczne? 

W praktyce płatne są jedynie dwa jej odcinki. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugim odcinkiem płatnym jest droga z Gliwic do Wrocławia. W sumie, autostrada A4 opłaty będzie wymagała na około 224 km. Co z pozostałymi drogami? Te pozostają bezpłatne. Dlaczego? Często obwodnice miast są bezpłatne, a część odcinków jest po prostu za krótka, by można było postawić na niej bramki. W innych przypadkach brakuje pasa awaryjnego czy ogrodzenia. 

Bramki na A4: gdzie wniesiesz opłatę?

Kierowcy podróżujący od zachodniej granicy Polski, którzy zdecydują się na podróż płatną A4, na pierwsze bramki natkną się tuż za Wrocławiem, przy węźle Bielany Wrocławskie. Na odcinku ciągnącym się aż do Gliwic, będą oni mogli wnieść opłaty w sposób mieszany – zarówno manualnie, jak i elektronicznie.

Kolejny odcinek płatnej A4 znajduje się za węzłem Brzęczkowice, gdzie A4 krzyżuje się z drogą ekspresową S1. Co istotne, w tym przypadku, drogą zarządza nie GDDKiA, ale koncesjonariusz. Tutaj, natkniemy się na dwa miejsca poboru opłat: w Brzęczkowicach oraz Balicach. Po minięciu tych punktów, aż do samej granicy z Ukrainą nie napotkamy żadnego systemu poboru opłat.

Co ważne, droga płatna Katowice-Kraków nie jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat (ViaToll) – elektronicznym systemem przeznaczonym do poboru opłat od kierowców ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony, który został rozbudowany z myślą o kierowcach samochodów osobowych (ViaAuto). Tam, opłatę za przejazd wniesiesz tylko w sposób tradycyjny.

Autostrada A4: opłaty 

Czas najwyższy sprawdzić jak wygląda cennik. Autostrada A4, a konkretniej taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu. 

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, stawki opłat za przejazd autostradą kształtuje się następująco: 

  • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł,
  • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie
    całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

1 stycznia 2020 roku zmianie uległy opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Według obowiązującego cennika za przejazd zapłacisz w zależności od pojazdu: 

Kategoria pojazdu

Opis kategorii

Stawka

1 motocykle 5 zł
1 pojazdy samochodowe o dwóch osiach 10 zł
2 pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami 20 zł
3 pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacz 20 zł
4 pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 35 zł
5 pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 35 zł

Przykładowo, jeśli chcesz pokonać autostradą drogę od Bielan Wrocławskich aż do Gliwic, za odcinek mierzący 162 km, zapłacisz 16,20 zł. Z kolei za odcinek łączący Konin ze Strychowem opłata wyniesie 9,90 zł. 

Zatem – czy to się opłaca? Do indywidualnego rozstrzygnięcia pozostawiamy kwestię tego, czy bardziej opłacalna będzie ucieczka na boczne drogi czy może jednak wyniesie opłaty za przejazd płatną A4. 

PODSUMOWANIE:

  • Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę. 
  • Na całej swojej długości ma jedynie dwa odcinki płatne. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugi – z Gliwic do Wrocławia.
  • Taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu – cena dla pojazdów kat. 1 wynosi 5 złotych; 2 i 3 – 20 złotych; 4 i 5 – 35 złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej