Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 28.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Zmiany, zmiany, zmiany. Wzrost opłat na autostradzie A4, znikające bramki, aplikacje premiujące kierowców. Z tym wszystkim, w ostatnim czasie, musieli zmierzyć się kierowcy podróżujący niektórymi odcinkami autostrady A4. A to nie koniec zmian! Jak wyglądają opłaty na A4 i jak kształtuje się cennik opłat na odcinkach płatnych? Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i o co warto zadbać przed wyruszeniem w trasę! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Choć polska sieć autostrad nie jest jeszcze bardzo rozbudowana, te uznawane są za jedne z najdroższych w Europie. Ile kosztuje przejazd najdłuższą autostradą w Polsce? Sprawdzamy, jak wyglądają opłaty na A4 i jak kształtuje się cennik opłat na odcinkach płatnych. 

Droga krajowa czy autostrada: co wybrać?

W porównaniu do wielu krajów europejskich, w kwestii dróg ekspresowych i autostrad, Polska pozostaje daleko w tyle. Stan autostrad, którymi możemy się pochwalić, nie zasługuje na medal. Mimo to, autostrady w Polsce uznawane są za jedne z najdroższych w Europie. Kraje, w których obowiązują winiety pozwalają na sprawne poruszanie się po całej sieci autostrad przez określony czas. W Polsce – zatrzymując się na bramkach, płacimy tylko za jeden przejazd. A płacimy zdecydowanie więcej… Najdłuższą w Polsce autostradą jest popularna A4. Jest to droga płatna, co oznacza, że opłatami powinien być objęty cały jej przebieg. W rzeczywistości jednak płatne są tylko dwa odcinki… 

Czytaj także: Gdzie kupić winiety

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Autostrada A4 płatna? Tylko na wybranych odcinkach

Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu  kraju na wschód przez południową Polskę. Decydując się na podróż tą drogą dojedziesz m.in. do Przemyśla, Krakowa, Tarnowa, Katowic czy Wrocławia. Musisz być jednak przygotowany na to, że za jazdę niektórymi odcinkami przyjdzie Ci zapłacić. Zwróć jednak uwagę na fakt, że w teorii cała A4 powinna być płatna… Z uwagi na to, że niektóre jej odcinki nie spełniają warunków drogi płatnej, możesz jednak poruszać się nimi bez opłat. Jak wygląda część płatna A4? Gdzie na autostradzie A4 opłaty będą konieczne? 

W praktyce płatne są jedynie dwa jej odcinki. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugim odcinkiem płatnym jest droga z Gliwic do Wrocławia. W sumie, autostrada A4 opłaty będzie wymagała na około 224 km. Co z pozostałymi drogami? Te pozostają bezpłatne. Dlaczego? Często obwodnice miast są bezpłatne, a część odcinków jest po prostu za krótka, by można było postawić na niej bramki. W innych przypadkach brakuje pasa awaryjnego czy ogrodzenia. 

Opłaty na A4 od 1 grudnia 2021 – gdzie zapłacisz za przejazd? 

Kierowcy, którzy systematycznie poruszają się autostradą A4 na odcinku Wrocław – Sośnica, 1 grudnia 2021 roku musieli stanąć twarzą w twarz z wprowadzonymi zmianami. Dokładnie tego dnia na autostradzie między Wrocławiem i Sośnicą zniknęły bramki, a wraz z nimi możliwość manualnej płatności za przejazd. Czy oznacza to, że odcinek ten jest bezpłatny? Niestety nie. Przejazd w dalszym ciągu jest płatny, jednak zmieniła się forma płatności za nieco. Jak wyglądają opłaty na A4 od 1 grudnia 2021 roku?  

Kierowca, który zamierza przejechać tym odcinkiem ma dwie możliwości opłacenia przejazdu – opłatę może wnieść poprzez aplikację mobilną e-TOLL lub zakupić bilet autostradowy online czy na stacji benzynowej. Bilet elektroniczny może zakupić na stronach e-TOLL lub w aplikacji i będzie on ważny do 48 godzin od podanej daty i godziny przejazdu. 

UWAGA: Aplikacja e-TOLL z dostępem do danych GPS musi być włączona podczas jazdy płatnym odcinkiem - tylko w ten sposób możliwa będzie weryfikacja opłacenia przejazdu.

Bramki na A4: gdzie wniesiesz opłatę?

Kierowcy podróżujący od zachodniej granicy Polski, którzy zdecydują się na podróż płatną A4, na pierwsze bramki natkną się tuż za Wrocławiem, przy węźle Bielany Wrocławskie. Na odcinku ciągnącym się aż do Gliwic, będą oni mogli wnieść opłaty w sposób mieszany – zarówno manualnie, jak i elektronicznie.

Kolejny odcinek płatnej A4 znajduje się za węzłem Brzęczkowice, gdzie A4 krzyżuje się z drogą ekspresową S1. Co istotne, w tym przypadku, drogą zarządza nie GDDKiA, ale koncesjonariusz. Tutaj, natkniemy się na dwa miejsca poboru opłat: w Brzęczkowicach oraz Balicach. Po minięciu tych punktów, aż do samej granicy z Ukrainą nie napotkamy żadnego systemu poboru opłat.

Co ważne, droga płatna Katowice-Kraków nie jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat (ViaToll) – elektronicznym systemem przeznaczonym do poboru opłat od kierowców ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony, który został rozbudowany z myślą o kierowcach samochodów osobowych (ViaAuto). Tam, opłatę za przejazd wniesiesz tylko w sposób tradycyjny.

Autostrada A4: opłaty 

Czas najwyższy sprawdzić jak wygląda cennik. Autostrada A4, a konkretniej taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu. 

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, stawki opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław kształtuje się następująco:

  • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł,
  • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie
    całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Oznacza to, że kierowca samochodu osobowego pokonując całą trasę musi liczyć się z wydatkiem rzędu 16,20 zł. A jak wygląda to w przypadku odcinka Katowice-Kraków?

UWAGA: Od 4 lipca 2022 roku obowiązuje nowy cennik opłat za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków.

Według aktualnie obowiązującego cennika za przejazd na odcinku Katowice – Kraków zapłacisz w zależności od pojazdu: 

Kategoria pojazdu

Opis kategorii

Stawka

1 motocykle 5 zł
1 pojazdy samochodowe o dwóch osiach 10 zł
2 pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami 20 zł
3 pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacz 20 zł
4 pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 35 zł
5 pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 35 zł

UWAGA: Opłaty za przejazd pobierane są na obu Placach Poboru Opłat (w Mysłowicach i w Balicach) i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice - Kraków.

Jak płacić mniej za przejazd A4?

Opłaty za przejazd autostradą A4 systematycznie rosną. Na końcu tego finansowego szaleństwa pojawia się jednak światełko w tunelu. Stosując pewien zabieg, możemy liczyć na nieco niższe opłaty. Przykładowo: za przejazd na odcinku Katowice – Kraków możemy zapłacić na każdej z bramek nie 13 złotych, a 10 złotych.

ak to jest możliwe? Dzięki nowoczesnym sposobom płatności. Kierowcy, którzy planują przejazd tym odcinkiem, powinni zadbać o to, by w telefonie znalazła się jedna z aplikacji umożliwiających skorzystanie z rabatu. Na ten mogą liczyć osoby korzystające z systemu A4GO, Autopay, SkyCash, IKO czy mPay. 

PODSUMOWANIE:

  • Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę. 
  • Na całej swojej długości ma jedynie dwa odcinki płatne. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugi – z Gliwic do Wrocławia.
  • Taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu – cena dla pojazdów kat. 1 wynosi 5 złotych; 2 i 3 – 20 złotych; 4 i 5 – 35 złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej