Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Zmiany, zmiany, zmiany. Wzrost opłat na autostradzie A4, znikające bramki, aplikacje premiujące kierowców. Z tym wszystkim, w ostatnim czasie, musieli zmierzyć się kierowcy podróżujący niektórymi odcinkami autostrady A4. A to nie koniec zmian! Ile kosztuje przejazd najdłuższą autostradą w Polsce? Sprawdzamy, jak wyglądają opłaty na A4 i jak kształtuje się cennik opłat na odcinkach płatnych. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i o co warto zadbać przed wyruszeniem w trasę!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Droga krajowa czy autostrada – co wybrać?

Opłaty na autostradzie A4

W porównaniu do wielu krajów europejskich, w kwestii dróg ekspresowych i autostrad, Polska pozostaje daleko w tyle. Stan autostrad, którymi możemy się pochwalić, nie zasługuje na medal. Mimo to, autostrady w Polsce uznawane są za jedne z najdroższych w Europie. Kraje, w których obowiązują winiety, pozwalają na sprawne poruszanie się po całej sieci autostrad przez określony czas. W Polsce – zatrzymując się na bramkach, płacimy tylko za jeden przejazd. A płacimy zdecydowanie więcej… Najdłuższą w Polsce autostradą jest popularna A4. Jest to droga płatna, co oznacza, że opłatami powinien być objęty cały jej przebieg. W rzeczywistości jednak płatne są tylko dwa odcinki…

Czytaj także: Gdzie kupić winiety

Autostrada A4 płatna? Płatności tylko na wybranych odcinkach

Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu kraju na wschód przez południową Polskę. Decydując się na podróż tą drogą, dojedziesz m.in. do Przemyśla, Krakowa, Tarnowa, Katowic czy Wrocławia. Musisz być jednak przygotowany na to, że za jazdę niektórymi odcinkami przyjdzie Ci zapłacić. Zwróć jednak uwagę na fakt, że w teorii cała A4 powinna być płatna… Z uwagi na to, że niektóre jej odcinki nie spełniają warunków drogi płatnej, możesz jednak poruszać się nimi bez opłat. Jak wygląda część płatna A4? Gdzie na opłaty na A4 będą konieczne?

Które odcinki A4 są płatne?

Opłaty na autostradzie A4

W praktyce płatne są jedynie dwa jej odcinki. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugim odcinkiem płatnym jest droga z Gliwic do Wrocławia. W sumie, autostrada A4 opłaty będzie wymagała na około 224 km. Co z pozostałymi drogami? Te pozostają bezpłatne. Dlaczego? Często obwodnice miast są bezpłatne, a część odcinków jest po prostu za krótka, by można było postawić na niej bramki. W innych przypadkach brakuje pasa awaryjnego czy ogrodzenia.

Opłaty na A4 od 1 grudnia 2021 – gdzie zapłacisz za przejazd? 

Kierowcy, którzy systematycznie poruszają się autostradą A4 na odcinku Wrocław – Sośnica, 1 grudnia 2021 roku musieli stanąć twarzą w twarz z wprowadzonymi zmianami. Dokładnie tego dnia na autostradzie między Wrocławiem i Sośnicą zniknęły bramki, a wraz z nimi możliwość manualnej płatności za przejazd. Czy oznacza to, że odcinek ten jest bezpłatny? Niestety nie. Przejazd w dalszym ciągu jest płatny, jednak zmieniła się forma płatności za nieco. Jak wyglądają opłaty na A4 od 1 grudnia 2021 roku?

Płatności automatyczne

Opłaty na A4 – kierowca, który zamierza przejechać tym odcinkiem, ma dwie możliwości opłacenia przejazdu – opłatę może wnieść poprzez aplikację mobilną e-TOLL lub zakupić bilet autostradowy online czy na stacji benzynowej. Bilet elektroniczny może zakupić na stronach e-TOLL lub w aplikacji i będzie on ważny do 48 godzin od podanej daty i godziny przejazdu. 

UWAGA: Aplikacja e-TOLL z dostępem do danych GPS musi być włączona podczas jazdy płatnym odcinkiem - tylko w ten sposób możliwa będzie weryfikacja opłacenia przejazdu.

Bramki na A4 – płatności za przejazd

Opłaty na autostradzie A4

Kierowcy podróżujący od zachodniej granicy Polski, którzy zdecydują się na podróż płatną A4, na pierwsze bramki natkną się tuż za Wrocławiem, przy węźle Bielany Wrocławskie. Na odcinku ciągnącym się aż do Gliwic, będą oni mogli wnieść opłaty na A4 w sposób mieszany – zarówno manualnie, jak i elektronicznie.

Pobory opłat podczas przejazdu autostradą A4

Kolejny odcinek płatnej A4 znajduje się za węzłem Brzęczkowice, gdzie A4 krzyżuje się z drogą ekspresową S1. Co istotne, w tym przypadku, drogą zarządza nie GDDKiA (Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), ale koncesjonariusz. Tutaj, natkniemy się na dwa miejsca poboru opłat: w Brzęczkowicach oraz Balicach. Po minięciu tych punktów, aż do samej granicy z Ukrainą nie napotkamy żadnego systemu poboru opłat.

Co ważne, droga płatna Katowice – Kraków jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat (ViaToll). Elektroniczny system przeznaczony jest także do poboru opłat od kierowców ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony, który został rozbudowany z myślą o kierowcach samochodów osobowych (ViaAuto).

Opłaty A4 – cennik

Czas najwyższy sprawdzić jak wygląda cennik. Autostrada A4, a konkretniej taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu. 

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, stawki opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław kształtuje się następująco:

 • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł,
 • Stawka opłaty za przejazd 1 km dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Oznacza to, że kierowca samochodu osobowego, pokonując całą trasę, musi liczyć się z wydatkiem rzędu 16,20 zł. A jak wygląda to w przypadku odcinka Katowice-Kraków?

UWAGA: Od 4 lipca 2022 roku obowiązuje nowy cennik opłat za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków.

Odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków

Według aktualnie obowiązującego cennika za przejazd na odcinku Katowice – Kraków zapłacisz w zależności od pojazdu. I tak np. za pojazd o trzech osiach zapłacisz więcej niż za pojazd o dwóch osiach.

Kategoria pojazdu

Opis kategorii

Stawka

1 motocykle 7 zł
1 pojazdy samochodowe o dwóch osiach 15 zł
2 pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami 27 zł
3 pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacz 27 zł
4 pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 46 zł
5 pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 46 zł

UWAGA: Opłaty za przejazd pobierane są na obu Placach Poboru Opłat (w Mysłowicach i w Balicach) i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice – Kraków. Kwoty widoczne w tabeli należy więc pomnożyć przez 2.

Jak płacić mniej za przejazd A4? Wybierz system e-Toll i Autopay

Opłaty na autostradzie A4

Opłaty za przejazd autostradą A4 systematycznie rosną. Na końcu tego finansowego szaleństwa pojawia się jednak światełko w tunelu. Stosując pewien zabieg, możemy liczyć na nieco niższe opłaty. Przykładowo: za przejazd na odcinku Katowice – Kraków możemy zapłacić na każdej z bramek nie 15 złotych, a 10 złotych.

Jak to jest możliwe? Dzięki nowoczesnym sposobom płatności. Kierowcy, którzy planują przejazd tym odcinkiem, powinni zadbać o to, by w telefonie znalazła się jedna z aplikacji umożliwiających skorzystanie z rabatu. Na ten mogą liczyć osoby korzystające z systemu A4GO, Autopay, SkyCash, IKO czy mPay. Oczywiście, jeśli chodzi o inne drogi płatne, np. autostradę A2, to ceny przejazdów będą się różnić.

Co z innymi autostradami?

Warto również wiedzieć, że płatne odcinki autostrad w Polsce występują na trzech autostradach: A1, A2 i A4. Zarządzanie płatnymi odcinkami należy m.in. do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na odcinkach A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Gliwice (Bielany Wrocławskie–Sośnica) GDDKIA pobiera opłaty. Natomiast odcinki koncesyjne, takie jak A1 Gdańsk–Toruń (Rusocin–Nowa Wieś), A2 Świecko–Konin i A4 Katowice–Kraków, są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy.

W Polsce wszystkie autostrady są płatne, a stawki opłat są określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dla motocykli stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady wynosi 0,05 zł, a dla samochodów osobowych (kategorii 2) – 0,10 zł. Warto zaznaczyć, że na odcinku od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) na Autostradzie A4 dla pojazdów osobowych i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

Autostrady z Katowic do Krakowa i z Gliwic do Wrocławia – podsumowanie

Wiesz już, które odcinki dróg krajowych i autostrad w Polsce są płatne i jakie są opłaty na A4. Aby łatwiej ci było zapamiętać najważniejsze informacje o opłatach za autostrady, stworzyliśmy krótkie podsumowanie.

 1. Autostrada A4 liczy sobie ponad 670 kilometrów i prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę.
 2. Na całej swojej długości ma jedynie dwa odcinki płatne. Pierwszy z nich to fragment drogi prowadzącej z Krakowa do Katowic. Drugi – z Gliwic do Wrocławia.
 3. Taryfikator na autostradzie uzależniony jest przede wszystkim od kategorii pojazdu – cena dla pojazdów kat. 1 wynosi 7 złotych; 2 i 3 – 27 złotych; 4 i 5 – 46 złotych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy na A4 można płacić gotówką 2023?

Tak, na autostradzie A4 na odcinku Kraków – Katowice można nadal płacić gotówką w punktach poboru na bramkach autostradowych. Warto jednak pamiętać, że jest to opcja droższa niż zakup za pomocą elektronicznego poboru opłat (za zakup online zapłacisz 6 zł mniej). Na odcinku Wrocław – Gliwice nie da się zapłacić gotówką – konieczne jest skorzystanie z systemu e-Toll.

Co jak nie zapłaciłem za autostradę??

Za przejazd autostradą możesz zapłacić do 3 dni bez zagrożenia mandatem. Jeśli jednak nie dokonasz opłaty po tym czasie, otrzymasz mandat karny wysokości 500 złotych.

Na jakich odcinkach A4 jest bezpłatna?

Bezpłatne odcinki na autostradzie A4 to: węzeł Murckowska–węzeł Balice (na drodze Katowice–Kraków) i Wrocław–Gliwice Sośnica (przejazd obwodnicą Gliwice: Kleszczów – Żernica).

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

 • Tadeusz pisze:

  czy jadac A-4 zkatowic do wezla żernica muszę wniesc oplatę?

 • kinga pisze:

  Bilety też można opłacać przez aplikację mPay. Jest ona bardzo rozbudowana, dodatkowo też posiada ona wiele przydatnych funkcji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej