Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Kwestie te reguluje prawo. To samo prawo precyzyjnie określa, kiedy takie ubezpieczenie powinno zostać zawarte. Czasu masz niewiele… Co jednak w momencie, gdy spóźnisz się z formalnościami? Jakie konsekwencje może mieć ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na każdym kierowcy, jako na posiadaczu pojazdu mechanicznego, spoczywa jeden podstawowy obowiązek – reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mowa oczywiście o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Chcąc sumiennie się z niego wywiązać, musisz dochować terminów, zatem ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Ubezpieczenie OC: kiedy należy ubezpieczyć pojazd?

Aktualnie obowiązujące prawo nie pozostawia żadnych złudzeń w tej kwestii. Na stronie Rzecznika Finansowego znajdziesz pełne informacje odnośnie terminu, w jakim powinieneś uregulować wszystkie kwestie związane z zawarciem polisy OC. Ubezpieczenie komunikacyjne OC powinieneś zawrzeć najpóźniej: 

  • w dniu rejestracji pojazdu (jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy),
  • w dniu zakupu pojazdu (jeśli kupiłeś pojazd zarejestrowany w Polsce bez ważnego OC),
  • w dniu ustania odpowiedzialności ubezpieczyciela wynikającego z wygaśnięcia bądź zerwania poprzedniej umowy.

W praktyce oznacza to, że niezależne czy sprowadziłeś auto z zagranicy, czy kupiłeś samochód bez ważnej polisy na rynku wtórnym, ubezpieczyć auto musisz najpóźniej w dniu rejestracji.  Co w sytuacji, kiedy się spóźnisz? Czy ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji to dobry pomysł?

Przerwa w ubezpieczeniu, a kary za brak OC 2022

Budzisz się pewnego ranka i nagle w głowie pojawia się myśl “zapomniałem zapłacić OC”. To, czy powinieneś już zacząć panikować, czy możesz się chwilę wstrzymać, zależy od kilku kwestii. W niektórych sytuacjach, Twoje OC przedłuża się automatycznie, więc nawet jeśli spóźnisz się z zapłatą, nie poniesiesz żadnych konsekwencji. W momencie jednak, gdy dotychczas korzystałeś z polisy po poprzednim właścicielu, musisz wiedzieć, że ubezpieczenie nie odnowi się, a samochód traci ochronę wraz z wygaśnięciem polisy.

Jeśli przegapiłeś ten moment, przerwa w ubezpieczeniu stała się faktem. Jej konsekwencją będą kary finansowe. Już jeden dzień bez ważnej polisy OC w przypadku samochodu osobowego, to wydatek rzędu 1200 złotych. Z każdym kolejnym dniem stawka ta rośnie… 

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji a brak OC – może się nie wyda…

Na początek, aby ostudzić emocje – wyda się. Prędzej czy później, ale brak polisy komunikacyjnej wyjdzie na jaw. Wielu kierowców żyje w błędnym przekonaniu, że jeśli uda im się uniknąć kontroli drogowej, uda się także uniknąć kary za brak OC. W rzeczywistości działa to jednak zupełnie inaczej. Nawet 70 proc. przypadków braku OC zostaje wykrytych bez udziału policji. Sytuacje, w których to drogówka namierzy kierowców bez ubezpieczenia, należą aktualnie do zdecydowanej mniejszości. Kontrole OC systematycznie przeprowadza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny UFG i przed tym nikt nie ucieknie. 

PODSUMOWANIE: 

  • Ubezpieczenie komunikacyjne OC powinieneś zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, jeśli nie posiada on ważnego ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji może wiązać się z karami finansowymi.
  • Każdy dzień bez ważnej polisy wiąże się z karami finansowymi. Już jeden dzień bez OC w przypadku samochodu osobowego, to wydatek rzędu 1040 złotych.
  • Nawet 70 proc. przypadków braku OC zostaje wykrytych bez udziału policji.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej