14/04/2020 24 sierpnia, 2020 Komunikacyjne

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Kwestie te reguluje prawo. To samo prawo precyzyjnie określa, kiedy takie ubezpieczenie powinno zostać zawarte. Czasu masz niewiele… Co jednak w momencie, gdy spóźnisz się z formalnościami? Jakie konsekwencje może mieć ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji? 

Na każdym kierowcy, jako na posiadaczu pojazdu mechanicznego, spoczywa jeden podstawowy obowiązek – reguluje go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mowa oczywiście o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Chcąc sumiennie się z niego wywiązać, musisz dochować terminów. 

Ubezpieczenie OC: kiedy należy ubezpieczyć pojazd?

Aktualnie obowiązujące prawo nie pozostawia żadnych złudzeń w tej kwestii. Na stronie Rzecznika Finansowego znajdziesz pełne informacje odnośnie terminu, w jakim powinieneś uregulować wszystkie kwestie związane z zawarciem polisy OC. Ubezpieczenie komunikacyjne OC powinieneś zawrzeć najpóźniej: 

  • w dniu rejestracji pojazdu (jeśli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy),
  • w dniu zakupu pojazdu (jeśli kupiłeś pojazd zarejestrowany w Polsce bez ważnego OC),
  • w dniu ustania odpowiedzialności ubezpieczyciela wynikającego z wygaśnięcia bądź zerwania poprzedniej umowy.

W praktyce oznacza to, że niezależne czy sprowadziłeś auto z zagranicy, czy kupiłeś samochód bez ważnej polisy na rynku wtórnym, ubezpieczyć auto musisz najpóźniej w dniu rejestracji.  Co w sytuacji, kiedy się spóźnisz?

Przerwa w ubezpieczeniu, a kary za brak OC 2020

Budzisz się pewnego ranka i nagle w głowie pojawia się myśl “zapomniałem zapłacić OC”. To, czy powinieneś już zacząć panikować, czy możesz się chwilę wstrzymać, zależy od kilku kwestii. W niektórych sytuacjach, Twoje OC przedłuża się automatycznie, więc nawet jeśli spóźnisz się z zapłatą, nie poniesiesz żadnych konsekwencji. W momencie jednak, gdy dotychczas korzystałeś z polisy po poprzednim właścicielu, musisz wiedzieć, że ubezpieczenie nie odnowi się, a samochód traci ochronę wraz z wygaśnięciem polisy.

Jeśli przegapiłeś ten moment, przerwa w ubezpieczeniu stała się faktem. Jej konsekwencją będą kary finansowe. Już jeden dzień bez ważnej polisy OC w przypadku samochodu osobowego, to wydatek rzędu 1040 złotych. Z każdym kolejnym dniem stawka ta rośnie… 

 

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy

Od 1 do 3 dni

1040 zł 1560 zł 170 zł

Od 3 do 14 dni

2600 zł

3900 zł

435 zł

Powyżej 14 dni  5200 zł 7800 zł

870 zł

Brak OC – może się nie wyda…

Na początek, aby ostudzić emocje – wyda się. Prędzej czy później, ale brak polisy komunikacyjnej wyjdzie na jaw. Wielu kierowców żyje w błędnym przekonaniu, że jeśli uda im się uniknąć kontroli drogowej, uda się także uniknąć kary za brak OC. W rzeczywistości działa to jednak zupełnie inaczej. Nawet 70 proc. przypadków braku OC zostaje wykrytych bez udziału policji. Sytuacje, w których to drogówka namierzy kierowców bez ubezpieczenia, należą aktualnie do zdecydowanej mniejszości. Kontrole OC systematycznie przeprowadza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny UFG i przed tym nikt nie ucieknie. 

PODSUMOWANIE: 

  • Ubezpieczenie komunikacyjne OC powinieneś zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, jeśli nie posiada on ważnego ubezpieczenia.
  • Każdy dzień bez ważnej polisy wiąże się z karami finansowymi. Już jeden dzień bez OC w przypadku samochodu osobowego, to wydatek rzędu 1040 złotych.
  • Nawet 70 proc. przypadków braku OC zostaje wykrytych bez udziału policji.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.