Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Jazda samochodem po mieście wymaga szeregu kompetencji, które często bagatelizujemy. O czym warto pamiętać, przemieszczając się w miejskiej dżungli? 

Jechanie samochodem w lesie, na trasie lub w mieście tylko teoretycznie wymaga tych samych umiejętności. Dostosowanie się do panujących warunków ograniczonych przepisami prawa, znakami drogowymi oraz pogodą, często może stanowić nie lada wyzwanie. Czym zatem różni się jazda samochodem po mieście?

Jazda samochodem podstawy zachowania się na drodze

Jazda samochodem to, tak jak już wspomnieliśmy, nie tylko o uwzględnienie panujących zasad i dostosowanie się do warunków pogodowych, ale również, co często jest pomijane, kulturalne zachowanie się na drodze. Nawet jeśli nasze umiejętności są bardzo wysokie i potrafimy wybrnąć z niejednej trudnej oraz wydawać by się mogło nieprawdopodobnej sytuacji, pamiętajmy, że na drogach na ulicach spotkamy nie tylko wprawionych kierowców, ale również młodych i niedoświadczonych adeptów tej sztuki.

Mimo szczerych chęci mogą oni poruszać się jeszcze niesprawnie, za późno informować o skrętach na skrzyżowaniach, jechać zbyt wolno i ewidentnie niepewnie. Bezpieczna jazda samochodem wymaga wprawy oraz doświadczenia, którego nie można zdobyć inaczej niż poprzez praktykę. Bądźmy uprzejmi. Zachowajmy dystans, gdy widzimy osobę, która nie jest jeszcze zbyt wprawna i jazda po mieście sprawia jej jeszcze trudność. Nie wyrażajmy, nie kłóćmy się, tylko spokojnie zachowajmy odpowiedni dystans. 

Tempo ma znaczenie!

Najczęściej kierowców poruszających się w ośrodkach miejskich drażnią osoby, która jeżdżą niepewnie i ewidentnie o wiele wolniej niż wskazywałyby nie tylko znaki drogowe,  ale również logika utrzymania płynności poruszania się po mieście. Jeżeli nie jest to kwestia Twoich umiejętności, zawsze staraj się nie jechać zbyt wolno. Oczywiście, dostosuj prędkość do warunków, które widzisz na drodze, ale miej na uwadze, że samochód poruszający się 30 km/h w głównej arterii miasta, może budzić irytację innych właścicieli pojazdów. 

Kierowco, nie jesteś sam!

Kierowcy bardzo często zapominają, że nie tylko oni, szczególnie w mieście, są użytkownikami dróg. Największe konflikty prowadzący pojazdy mają najczęściej z rowerzystami, ponieważ w Polsce nie wykształciła się jeszcze, zarówno kultura jazdy rowerem po ścieżkach rowerowych, jak i poszanowanie praw dwukołowców przez właścicieli aut.  Podobnie dzieje się z komunikacją miejską, to jest z tramwajami czy autobusami.

Choć w ich wypadku niewątpliwie właściciele samochodów czują większy respekt z powodu dużych gabarytów. Kierowcy bardzo często nie biorą również pod uwagę pieszych i ich głównym grzechem jest nie przepuszczanie takich osób na przejściach drogowych. Chyba każdy z nas znalazł się w takiej sytuacji, gdy samochód przejechał mu na pasach tuż przed nosem. Dlatego też postawmy się czasem na miejscu innych osób. Weźmy pod uwagę to, że podobnie jak my są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie dokładajmy stresu im, ani też sobie. Te kilka chwil, które poświęcimy na przepuszczenie pieszego, nie jest wiecznością, a z pewnością możemy umilić sobie dzień kulturalnym zachowaniem. 

PODSUMOWANIE:

  • Jazda w mieście znacząco różni się od poruszania się po terenach zielonych lub autostradach.
  • Poruszając się po mieście, należy pamiętać, aby nie jeździć zbyt wolno.
  • Zachowaj odstęp przed podróżującym przed Tobą pojazdem.
  • Weź pod uwagę innych uczestników ruchu drogowego i uszanuj ich prawa.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej