Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Moment gdy na całym świecie pojawił się nagle koronawirus spowodował zwiększone zainteresowanie higieną nie tylko osobistą, ale również otaczających nas przedmiotów, w tym naszych samochodów. Dezynfekcja samochodu może stanowić wyzwanie, ponieważ w pojeździe znajduje się bardzo wiele drobnych szczelin, niewygodnych do czyszczenia miejsc, a wielu kierowców nadal nie wie, jakiego rodzaju detergentami można potraktować wnętrze pojazdu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Metody dezynfekcji

W pojeździe możemy znaleźć cały szereg przeróżnych bakterii i innych drobnoustrojów. Im więcej czasu spędzamy w samochodzie, tym większa jest szansa, że jest on brudny. Kierowcy, którzy korzystają ze smartfonów, jeżdżą na zakupy, korzystają z centrów handlowych, a potem wsiadają do pojazdu, muszą się liczyć z tym, że wszystko czego dotknęli, przynieśli do swojego auta. Wciąż wielu z nas ma również problem z tym, aby pamiętać o częstym myciu rąk, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również w momencie gdy znajdowaliśmy się w dużych skupiskach ludzkich. 

Pewnym rozwiązaniem zdają się być oczywiście chusteczki dezynfekujące dłonie, ale nic nie dorówna dokładnej higienie dłoni, w postaci umycia rąk mydłem. Co oczywiste, samochodu mydłem nie umyjemy od wewnątrz. Najlepiej dla higieny pojazdu działa przemycie go płynami do mycia szyb lub mycia naczyń. Jest to swojego rodzaju zastępnik mycia rąk przez człowieka. W razie potrzeby można również te najczęściej dotykane przez nas elementy przetrzeć chusteczkami antybakteryjnymi i odkażającymi. Te miejsca to zazwyczaj: klamki, kierownica, deska rozdzielcza, drążek zmiany biegów, a dla wielu również schowek. 

Płyn do odkażania – zrób to sam!

Po przemyciu samochodu z brudu należy go odkazić. Obecnie bardzo ciężko jest dostać środki dezynfekujące i środek taki możemy stworzyć samodzielnie wystarczy spirytus lub alkohol powyżej 70% oraz żel z aloesu. Takim środkiem możemy przecierać wnętrze auta oraz własne dłonie. Zapach tego środka jest niezwykle intensywny, mocno alkoholowy przez to dla wielu kierowców może okazać się drażniący. Dlatego też do tego roztworu można w takim wypadku dodać dowolny olejek zapachowy, który nie tyle wyeliminuje, ale trochę zatuszuje intensywność zapachu alkoholu. 

Tego rodzaju domowy środek dezynfekujący możesz również wykorzystać w domu. Wystarczy on do dezynfekcji drzwi wejściowych i klamek, a także kluczyków do pojazdu lub domu. 

Ozonator jak zrobić w domu samodzielne czyszczenie?

Wielu kierowców zapewne już słyszało, że ozonowanie aut tak naprawdę działa najlepiej. Już dziś w popularnych serwisach aukcyjnych w kwocie około 300 zł można zakupić ozonator i w ten sposób czyścić swój pojazd. 

Taki ozonator należy ustawić na desce rozdzielczej auta – tam gdzie są nawiewy powietrza. Jest to bardzo istotne ponieważ ozon opada i im wyższy punkt położenia znajdziemy, tym lepiej. Następnie należy włączyć silnik i klimatyzację z maksymalnym nawiewem do wnętrza pojazdu. Temperatura ustawić należy na najniższą i włączyć wewnętrzny obieg powietrza.  Wszystkie okna pojazdu powinny zostać zamknięte, a czas ozonowania to zazwyczaj około 30 minut (dla przeciętnego samochodu). Po tym czasie należy auto przewietrzyć i powtórzyć procedurę raz jeszcze. Następnie powinna odbyć się kolejne wietrzenie, które nie powinno być krótsze niż 40 minut. 

Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani zakupem własnego ozonatora, możemy skorzystać ze specjalnych stacji, które oferują tego rodzaju usługa w kwocie kilkudziesięciu złotych.

 PODSUMOWANIE:

  • O higienę auta należy dbać przynajmniej raz w tygodniu, myjąc najczęściej dotykane powierzchnie.
  • Aby pozbyć się bakterii, wirusów i drobnoustrojów, można zakupić płyn dezynfekujący lub przygotować go samodzielnie.
  • Doskonałą metodą na odkażanie pojazdu jest ozonowanie. Ozonator można stosować samodzielnie lub skorzystać z usług firm oferujących tego rodzaju czyszczenie pojazdu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej