Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.3/5 - (53 votes)

Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszybsze auto na świecie?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Najpewniej w momencie pisania tego tekstu, gdzieś właśnie trwają prace projektowe, konstruktorskie lub nawet testy kolejnego rekordzisty prędkości na czterech kołach. Technologia tworzenia samochodów rozwija się w niewyobrażalnym tempie i zmienia się praktycznie każdego dnia.

Czytaj także: Dopuszczalne prędkości na drogach

Dlatego odpowiedź na pytanie, jakie jest najszybsze auto świata może być trudna, bo bardzo szybko może stać się nieaktualna. Ze względów bezpieczeństwa producenci też ograniczają maksymalną prędkość swoich czempionów, które finalnie trafiają do prywatnych właścicieli.

Niemniej zawsze ciekawie jest poczytać o autach, których raczej nie spotkasz na polskich drogach, niemniej rozpalają ciekawość i budzą zachwyt.

Jakie jest najszybsze auto na świecie w 2022 roku?

Tacy już jesteśmy, że lubimy się ścigać. Teza ta jest szczególnie prawdziwa w odniesieniu do producentów samochodów. Specjaliści od superszybkich aut nie ustają w wyścigu o choćby chwilowy tytuł w kategorii: najszybszy samochód na świecie. Którym stajniom udało się stworzyć aktualnie najszybsze samochody świata?

O dziwo, w zestawieniu brakuje takich nazw jak Porsche, Lamborghini, Ferrari czy McLaren. Zdecydowanie najlepszymi osiągnięciami w dziedzinie prędkości seryjnie produkowanych aut może pochwalić się Bugatti – marka należąca do giganta w świecie motoryzacji, czyli Grupy Volkswagena.

To oni stworzyli model Chirona, którego rekordem jest osiągnięcie prędkości ponad 490 km/h. Dość skutecznie po pietach Bugatti depcze szwedzka firma Koenigsegg, która ma ambicję zdetronizować aktualnie najszybszy samochód i zapowiada, że ich model Jesko Absolut złamie barierę 500 km/h. Jak na razie inne modele tej firmy potrafią się rozbujać do ponad 450 km/h.

W motoryzacyjnym wyścigu zbrojeń świetnie też sobie radzi amerykański producent hipersamochodów, firma Hennesey. Ich flagowiec – Venom F5 – zbliżył się do Chirony, osiągając prędkość 487 km/h.

Ciekawostka: jeśli zastanawiasz się, ile może kosztować ubezpieczenie hipersamochodu, to jest na to pewien wzór. Ubezpieczyciele przy markach premium stawki obliczają zazwyczaj jako 4-5 procent jego wartości.

Czy Bugatti jest najszybszym samochodem?

Zgodnie z aktualnymi osiągami zdecydowanie Chirona ze stajni Bugatti uznawana jest za najszybsze auto na świecie. Jednak Koenigsegg Jesko Absolut ma szansę zdetronizować Bugatti Chironę. Zgodnie z deklaracjami założyciela szwedzkiej firmy, Christiana von Koenigsegga, Jesko Absolut przełamie barierę 500 km/h. Silnik o mocy 1600 KM ma pozwolić na osiągnięcie maszynie prędkości 531 km/h!

Zanim jednak do tego dojdzie, minie pewnie jeszcze trochę czasu. Wciąż trwają prace ulepszające maszynę. Pytanie też, gdzie możliwe byłoby ustanowienie nowego rekordu prędkości. Tor na pustyni w Newadzie jest zbyt nierówny. Niemcy pewnie nie udostępnią volkswagenowskiego Ehra-Lessien, a inne tory są zwyczajnie za krótkie na rozwinięcie prędkości powyżej 500 km/h.

Co jest szybsze? Bugatti czy Lamborghini?

W sumie na to pytanie odpowiedź jest już znana – Bugatti. Najszybsze auta świata są zwykle kojarzone z marką  Lamborghini, to jednak daleko modelom z tej stajni do najlepszych.

Lamborghini Murcielago LP640, czyli aktualnie najszybsza maszyna tego producenta, osiągnęła maksymalnie „zaledwie” 346 km/h. Oczywiście wynik działa na wyobraźnię i wstydu nie ma, ale jest on gorszy o ponad 150 km/h od możliwości Bugatti Chirona.

Najszybsze modele samochodów na świecie w 2022 roku

Bugatti Chirona Super Sport 300+ to maszyna, która powstała tylko po to, by przebić barierę 300 mil/h, czyli ponad 480 km/h. W 2019 roku na torze Ehra-Lessien model ten oficjalnie pojechał z prędkością 490,484 km/h. Produkcję tego modelu ograniczono tylko do 30 egzemplarzy.

Hennessey Venom F5 najszybciej pojechał z prędkością aż 484,4 km/h. O ambicji producenta w branżowym wyścigu zbrojeń niech świadczy fakt, że w pierwszych testach model ten osiągnął „zaledwie” 422 km/h. Hennesey wyprodukował tylko 24 maszyny w tym modelu. Oficjalnie produkcję Venoma F5 zakończono w 2020 roku.

Koenigsegg Agera RS do „setki” od zera rozpędza się w około 3 sekundy. Do osiągnięcia z postoju 400 km/h potrzebuje tylko 24 sekundy. Maksymalnie może pochwalić się rekordem prędkości, który wynosi  457 km/h.

Koenigsegg One:1 jest kolejnym seryjnym projektem zbudowanym do bicia rekordów. Osiągnięcie 248 mil na godzinę ze startu zajmuje mu tylko 20 sekund. To aż o 25 sekund szybciej niż osiągi Bugatti Veyrona. Maksymalna możliwa prędkość wynosi przynajmniej 450 km/h.

SSC Tuatara z pewnością należy do grona najszybszych seryjnie produkowanych wozów. Wątpliwości budzi jednak fakt, czy jest rekordzistą czy też nie. Przy pierwszej próbie prędkości maszyna osiągnęła 450,1 km/h, a przy kolejnej 460,4 km/h. Jednak wideo z rekordem, w którym Tautara na liczniku ma 532,69 km/h, budzi wątpliwości i zastrzeżenia sceptyków.

Bugatti Veyron 16.4 Super Sport, lepsza wersja Veyrona, do „setki” przyspiesza w 2,2 sekundy. Twórcy szacowali, że ich „dzieło” pojedzie z prędkością 425 km/h. Testy na Ehra-Lessien jednak ich zaskoczyły, bo Pierre Henri Raphael rozhulał maszynę najpierw do prawie 428 km/h, a potem aż do 434,211 km/h. Oficjalnym rekordem dla tego modelu jest prędkość 431 km/h.

Rekordy prędkości osiągane przez samochody

Od ponad 100 lat prędkość jest nieodłącznym elementem świata motoryzacji. Od początku historii z czterema kółkami bicie rekordów było jednym z celów producentów. Początkowo była to bariera 100 km/h, potem 200 km/h, 300 km/h, a skończyło się na prędkości światła. To, co może dziwić, to dość odległy czas, w którym samochody przekraczały kolejne, niewyobrażalne bariery. Zerknijcie do naszej tabeli rekordzistów:

Kto i kiedy: Model samochodu: Prędkość:
Gaston de Chasseloup-Laubat, 1989  Jeantaud 63,13 km/h
Henry Ford, 1904 Ford 999 147,05 km/h
Fred Marriott, 1906 Stanley Rocker Racer 205,44 km/h
Henry Segrave, 1927 Sunbeamem 327,97 km/h
John Cobb, 1947 Railton Mobil Special 633,79 km/h
Craig Breedlove, 1965 Spirit of America 893,966 km/h
Richard Noble, 1983 Thrust2 1020,406 km/h
Andy Green, 1997 Thrust SSC 1227,985 km/h

 PODSUMOWANIE:

  • Bugatti Chirona to obecnie najszybsze auto na świecie produkowane seryjnie. Samochód osiągnął prędkość ponad490 km/h.
  • Koenigsegg Jesko Absolut zamierza zdetronizować Bugatti Chironę. Zgodnie z deklaracjami firmy, Jesko Absolut ma przełamać barierę 500 km/h.
  • Najszybsze auto na świecie przebiło barierę dźwięku światła. W 1997 roku Andy Green do prędkości 1227,985 km/h rozpędził model Thrust SSC.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej