Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Ograniczenia prędkości w Polsce są bardzo zróżnicowane. Liczba pasów, znaki drogowe oraz sam rodzaj drogi – od tego wszystkiego uzależnione jest to, z jaką prędkością możemy jechać. Dopuszczalna prędkość na autostradzie czy na drodze jednojezdniowej będzie zupełnie inna. Bezpieczny kierowca powinien dostosować ją nie tylko do wartości zawartych w przepisach, ale także do warunków i sytuacji na drodze. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Według ostatnich dostępnych danych Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że polskie drogi znajdują się w czołówce najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie. Z kolei dane policyjne wskazują, że nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych – i to nie tylko wśród młodych kierowców. Jaka jest dopuszczalna prędkość na autostradzie, a ile możemy jechać na drodze ekspresowej? Ile wynosi limit prędkości w terenie zabudowanym? Sprawdźmy!

Prędkości na drodze: prędkość dopuszczalna czy bezpieczna?

Szybka jazda, wiatr we włosach i adrenalina jakiej towarzyszy mocniejsze wciśnięcie gazu, może być przyjemne. Pamiętaj jednak, że dwukrotne zwiększenie prędkości, to aż czterokrotne wydłużenie drogi potrzebnej na zatrzymanie pojazdu. Dopuszczalna prędkość na drogach, która określona jest w przepisach oznacza maksymalną dopuszczalną prędkość, która może być rozwijana – co najważniejsze – jedynie w sprzyjających warunkach. Zarówno tych drogowych, jak i atmosferycznych.

Dobierając prędkości na drodze miej na uwadze nie tylko wartości wskazane na znakach, ale przede wszystkim włącz wyobraźnię i jedź z taką prędkością, abyś mógł zatrzymać pojazd w razie potrzeby.

Prawdziwą sztuką jest poruszanie się z bezpieczną prędkością, którą nie zawsze jest jednoznaczna z tą dopuszczalną. Są to dwa zupełnie inne pojęcia. Prędkość bezpieczna uzależniona jest od okoliczności oraz panujących warunków i w rzeczywistości bardzo często jest niższa od prędkości dopuszczalnej przepisami. To Twoim zadaniem, jako kierowcy, jest ocenienie właściwej i bezpiecznej prędkości, z jaką możesz się poruszać.

Dozwolone prędkości a dobór odpowiedniej prędkości: od czego zależy?

Wiemy już, że znajomość przepisów i ograniczeń prędkości nie wystarczy. Każdy kierowca wsiadając za kółko, powinien mieć wiedzę dotyczącą prędkości w Polsce, ale przede wszystkim powinien potrafić dobrać odpowiednią prędkość do panujących warunków. Ta w zależności od sytuacji na drodze, może znacznie różnić się od tej, jaką znajdziemy w  przepisach. Pamiętaj, że abyś poruszał się z prędkością bezpieczną, powinieneś wziąć pod uwagę różne czynniki. Jakie?

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że kwestią najważniejszą będzie dobór prędkości w zależności od czynników atmosferycznych oraz warunków drogowych. Opady deszczu, śniegu czy mgła – to powinno skłaniać Cię do zdjęcia nogi z gazu. To jednak nie wszystko – wszelkie niebezpieczeństwa, o których informować będą Cię znaki drogowe, muszą być dla Ciebie wyznacznikiem, do których powinny być dostosowane prędkości, jakie rozwijasz. Pamiętaj też, że ogromne znaczenia ma Twoja kondycja psychiczna i fizyczna. Jeśli czujesz znużenie i zmęczenie – zdecydowanie zwolnij. 

Nie wiesz, jakie są ograniczenia prędkości w Europie? Kliknij i przeczytaj!

Senność za kierownicą to opóźnione reakcje, a w skrajnych przypadkach nawet mikrosen. Mowa tutaj o chwilowej utracie świadomości, kiedy kierowca choć ma otwarte oczy, nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Co to oznacza w praktyce? Kierowca zapadający w mikrosen, może w tym stanie przejechać nawet kilkaset metrów nie zauważając zakrętu czy czerwonego światła. 

Prędkości w Polsce a rodzaje dróg

Zanim jednak przejdziemy do prędkości w Polsce, z jakimi możemy poruszać się po drogach, zatrzymajmy się na chwilę na samej definicji drogi czy danego obszaru. 

Zgodnie z definicją ustawy “Prawo o ruchu drogowym”, droga jest to wydzielony pas ruchu, składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych oraz drogi dla rowerów. Składa się na nią także torowisko pojazdów szynowych znajdujących się w obrębie tego pasa i pas przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Wsiadając za kółko, nie wystarczy jednak znajomość pojęcia samej drogi. Na sieć połączeń, z jakich będziesz korzystać w trasie składa się także autostrada, droga ekspresowa, obszar zabudowany czy niezabudowany – i to właśnie od konkretnego rodzaju obszaru uzależniona będzie dopuszczalna prędkość. Inaczej kształtuje się prędkość na autostradzie, a inaczej limity prędkości na drodze ekspresowej. Ta pierwsza jest drogą wyposażoną przynajmniej w dwie rozdzielone jednokierunkowe jezdnie, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego. Z kolei droga ekspresowa jest drogą publiczną, która wyposażona jest w jedną lub w dwie jezdnie. Obie przeznaczone są tylko i wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych.

Limity prędkości w Polsce: prędkość na autostradzie kontra prędkość na drodze zwykłej

Dopuszczalna prędkość pojazdów w Polsce została szczegółowo zawarta w Prawie o ruchu drogowym i kształtuje się następująco: 

 • Dopuszczalna prędkość na autostradzie – 140 km/h
 • Limit prędkości na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h
 • Limit prędkości na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h
 • Limit prędkości na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu, położone poza obszarem zabudowanym – 100 km/h
 • Limit prędkości na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h

Jak widzimy, dopuszczalna prędkość na autostradzie znacznie różni się od tej dozwolonej na drodze dwukierunkowej. Inną dopuszczalną wartość wskażą też znaki na drodze ekspresowej. Jest jeszcze coś, o czym warto pamiętać! Powyższe wartości wskazują limity prędkości dla samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych o DMC mniejszej niż 3,5 t. Inne limity obowiązują pozostałe pojazdy. Przykładowo – prędkość na autostradzie dla zespołu pojazdów z przyczepą wynosi już tylko 80 km/h.

Prędkość w terenie zabudowanym a strefa zamieszkania

Rozróżnienie drogi ekspresowej czy autostrady to jedno. Ważna jest także wiedza mówiąca o tym, jaka jest dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym, czyli strefie wokół drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. To właśnie w tym obszarze wyodrębniono także strefę zamieszkania, gdzie pierwszeństwo przed pojazdami mają piesi. Strefami takimi są najczęściej osiedla mieszkaniowe czy osiedla domów jednorodzinnych. W pierwszym przypadku, dotyczącym terenów zabudowanych, dopuszczalna prędkość uzależniona będzie od godziny. 

 • Limit prędkości w terenie zabudowanym od godz. 5:00 do 23:00 – 50 km/h
 • Limit prędkości w terenie zabudowanym od 23:00 do 5:00 – 60 km/h
 • Limit prędkości w strefie zamieszkania – 20 km/h

Dopuszczalna prędkość na autostradzie – Polska kontra Europa

Każdy kierowca udający się w podróż zagranicznymi drogami musi mieć wiedzę o przepisach tam panujących. Te mogą znacznie różnić się w zależności od konkretnego państwa, a dopuszczalne limity prędkości mogą odbiegać nawet o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę od tych znanych nam z polskiego podwórka. Dla przykładu – dopuszczalna prędkość na autostradzie w Niemczech? Taka nie istnieje, ale już na Cyprze czy w Norwegii wynosi ona jedynie 100 km/h. Z taką samą prędkością jak w Polsce, możemy jechać jedynie w Bułgarii.

Z ciekawym rozporządzeniem spotkamy się chociażby na Litwie, gdzie limit prędkości uzależniony jest od pory roku. I tak w okresie od listopada do marca, po litewskich drogach szybkiego ruchu i autostradach pojedziemy z maksymalną prędkością 110 km/h, ale już w okresie letnim możemy nieco przyspieszyć i jechać maksymalnie 130 km/h. Tak czy inaczej, przed każdą podróżą zakładającą przekroczenie granicy Polski, warto zapoznać się z przepisami drogowymi i limitami obowiązującymi na danym terenie. 

PODSUMOWANIE: 

 • Dopuszczalna prędkość na drogach, określona w przepisach, oznacza maksymalną dopuszczalną prędkość, która może być rozwijana jedynie w sprzyjających warunkach.
 • Warunki atmosferyczne, niebezpieczeństwa na drodze czy Twoja kondycja fizyczna – od tego wszystkiego uzależniona powinna być prędkość na drodze.
 • Dwukrotne zwiększenie prędkości, to aż czterokrotne wydłużenie drogi potrzebnej na zatrzymanie pojazdu.
 • Limity prędkości na polskich drogach uzależnione są przede wszystkim od ich rodzaju i terenu, w jakim się znajdują – dla przykładu dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h, a już na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km.h. 
 • W strefie zamieszkania, maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy wynosi 20 km/km, a pierwszeństwo mają zawsze piesi.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

silnik wolnossący
Silnik wolnossący Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Wielu kierowców pamięta jeszcze czasy, kiedy silniki pozbawione doładowania cieszyły się ogromną popularnością, a prawdziwą perełką były silniki doładowane. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Silnik wolnossący, który możemy spotkać już w bardzo niewielkim procencie nowych a...
Czytaj dalej
myjnia bezdotykowa
Myjnia bezdotykowa Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne Brak komentarzy
Mycie samochodu - jedni traktują jako zło konieczne, inni jako obowiązkowy element dbałości o swoje cztery kółka. Choć czyszczenie auta może odbyć się na kilka sposobów, jednym z popularniejszych jest myjnia bezdotykowa. Jak korzystać z tego typu myjni, by była bezpieczna dla naszego p...
Czytaj dalej