Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
2.7/5 - (3 votes)

Każdy kierowca poruszający się po polskich drogach musiał ukończyć odpowiedni kurs. Z czasem obowiązujące przepisy ulegają zmianie, a pamięć często zawodzi i nie wiemy już, czym różni się omijanie, wyprzedzanie i wymijanie.

Wszystkie te definicje ujęte są w przepisach: Prawo o ruchu drogowym. Są bardzo istotne, ponieważ wskazują na to, co powinien zrobić kierowca podczas tych manewrów. Może się to okazać bardzo istotne, gdy doprowadzisz do wypadku lub kolizji i okaże się, że do zdarzenia doszło z Twojej winy – z powodu nieznajomości przepisów drogowych!

Wymijanie – podstawowe informacje dla kierowcy

Wymijanie jest jednym z manewrów opisanych w Prawo o ruchu drogowym art. 2 punkt 26. Zgodnie z nim wymijanie to: wymijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

Jest to zatem, zgodnie z ustawą, taka sytuacja, kiedy przechodzimy lub przejeżdżamy obok pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego, ale poruszamy się w kierunkach przeciwnych. W takiej sytuacji musimy zachować odpowiednią, bezpieczną odległość. Wymijanie w takiej chwili nie powinno odbywać się zbyt blisko innego uczestnika ruchu drogowego, a prędkość, jeżeli poruszamy się pojazdem, powinna być znacznie obniżona. Prawo również przewiduje, że gdy dla zachowania bezpieczeństwa konieczne jest zatrzymanie – należy tak zrobić. Wymijanie może również powodować zjechanie przez uczestnika ruchu drogowego na prawo dla zachowania większego bezpieczeństwa.

Wymijanie może odbywać się też w takich miejscach, gdzie znacząco zwężona została jezdnia i dwa pojazdy nie mogą jednocześnie poruszać się w przeciwnych kierunkach. Wymijanie w takiej sytuacji ułatwione jest poprzez specjalne znaki drogowe, które wskazują pierwszeństwo. Wymijanie może być ściśle określone na przykład przed znak D – 5. W takiej sytuacji kierujący pojazdem decydując się na wymianie, ma pierwszeństwo. Pamiętajmy, że wymijanie może odbywać się też w sytuacjach bez oznaczeń pionowych. Wtedy taki manewr regulują przepisy. W takiej sytuacji oznacza to, że pojazd mniejszy ustępuje miejsca większemu. Wymijanie, które odbywa się na wzniesieniu, regulują inne przepisy. Tu zawsze pierwszeństwo ma ten pojazd, który jedzie pod górę.

Wymijanie a światła drogowe

Wymijanie nigdy nie powinno się odbywać ze światłami drogowymi, tak zwanymi długimi, ponieważ mogą one oślepić pojazd jadący w naszym kierunku. Warto pamiętać, że zmiana tych świateł nie obowiązuje tylko, jeśli spotkamy innego uczestnika ruchu drogowego, ale również wtedy gdy zbliżamy się do przejazdu pociągów i intensywność naszego oświetlenia mogłaby oślepić maszynistę.

Omijanie – podstawowe informacje dla kierowcy

Prawo o ruchu drogowym definiuje omijanie w następujący sposób: omijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

Omijanie wbrew pozorom należy również to dość trudnych manewrów. Wynika to z tego, że kierowca samochodu omijając przeszkodę czy uczestnika ruchu drogowego, który stoi, czyli nie porusza się, nie może być pewien, co znajduje się za przeszkodą. Omijanie więc powinno rozpocząć się od tego, że zweryfikujemy, czy z przeciwległego pasa ruchu możemy w ogóle skorzystać. Warunkując omijanie sprawdzamy, czy sami nie stanowić będziemy zagrożenia na jezdni dla innych uczestników ruchu drogowego. Omijanie rozpoczynamy dopiero po weryfikacji, czy mamy na nie przestrzeń. Ten manewr nie powinien być również wykonywany gwałtownie – niejako zaskakując innych kierowców tempem decyzji i działaniem.

Decydując się na omijanie musimy również zachować odpowiednią odległość, co jest szczególnie istotne w przypadku gdy omijanie dotyczy pieszych. Omijanie może się również wiązać ze zmniejszeniem prędkości samochodu. Jak więc powinien wyglądać prawidłowy schemat tego działania? Po pierwsze weryfikujemy, czy mamy możliwość dokonania manewru. Omijanie rozpoczynamy płynnie, nie zaskakujemy agresywnymi ruchami na drodze innych. Należy zachować bezpieczny odstęp od przeszkody lub pieszego i sygnalizować powrót na dotychczasowy pas ruchu. Omijanie nie powinno zdarzać się żadnemu kierowcy w momencie przejeżdżania przez przejazd kolejowy.

Zapamiętaj na zawsze! Omijanie jest całkowicie niedozwolone w sytuacji gdy pojazd przed nami zatrzymał się, aby w prawidłowy sposób przepuścić pieszych. Jest to nie tylko niebezpieczne i grożące utratą życia, ale również możesz otrzymać za to punkty karne i grzywnę.

Wyprzedzanie – podstawowe informacje dla kierowcy

Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że wyprzedzanie definiujemy następująco: wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie należy do jednego z najtrudniejszych manewrów wykonywanych przez kierowcę na drodze. Kierowca decydując się na taki manewr, musi sprawdzić czy widoczność na drodze jest odpowiednia do tego, aby stwierdzić, czy ma wystarczająco miejsca do manewru bez utrudniania ruchu innym. Wyprzedzanie nie jest dozwolone wtedy, gdy pojazd znajdujący się za nami rozpoczął już wyprzedzanie. Podobnie dzieje się gdy manewr ten został już rozpoczęty przez uczestnika ruchu drogowego, który znajduje się przed nami. Wyprzedzanie roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla oraz kolumny pieszych jest również określone w przepisach. Wyprzedzanie w takiej sytuacji musi odbywać się z określonym w ustawie odstępem od innego pojazdu, to jest – nie mniej  niż 1 metr.

Zatem co do zasady osoba, która kieruje pojazdem, powinna przejeżdżać z lewej strony pojazdu, który jest przez nią wyprzedany. Kierowcy jednak często zapominają, że jest od tego kilka wyjątków. Wyprzedzanie innego uczestnika drogowego, który sygnalizuje skręt w lewo, ma prawo odbywać się ze strony prawej. Wyprzedzanie pojazdu szynowego może odbywać się tylko z prawej strony chyba, że jest to uniemożliwione przez położenie torów albo też wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. Jeżeli to my jesteśmy wyprzedzani, to pamiętajmy, że zaraz potem, jak zostaliśmy wyprzedzeni, nie możemy znacząco zwiększyć prędkości.

Prawo o ruchu drogowym również w paragrafie 24 punkt 11 zabrania wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym. Pamiętajmy też, że wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi, gdzie wyznaczonych jest kilka pasów ruchów jest możliwa na jezdni jednokierunkowej i na jezdni dwukierunkowej, jeżeli są dwa pasy wyznaczone są w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym lub trzy pasy w tym samym kierunku na obszarze niezabudowanym.

Cofanie – najważniejsze informacje dla kierowcy

Jak prawidłowo wykonać manewr cofania? Przepisy mówią jasno: przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

  1. a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
  2. b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

Na to uważaj!

Jest jednak kilka miejsc gdzie cofać się absolutnie nie wolno. Takim miejscem jest oczywiście tunel, most wiadukt, autostrada, a także droga ekspresowa. Jeżeli w tych miejscach zdecydujesz się na wykonanie niedozwolonego manewru, możesz otrzymać mandat karny w wysokości 300 zł za cofanie się na autostradzie i drodze ekspresowej oraz 200 gdy cofasz się na moście wiadukcie lub tunelu.

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Wiedzę zawsze warto aktualizować i przypomnieć sobie zasady, które mogły się już zatrzeć w naszej pamięci. Niezależnie jednak od tego, jak ostrożnie jeździsz, pamiętaj o tym, że wypadki i kolizje mogą zdarzyć się nawet najbardziej uważnym kierowcom. Dlatego tak istotne jest, aby nie jeździć po drogach bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Polisa OC chroni kierowcę pojazdu przed wypłatą rekompensat z własnej kieszeni.

Jeżeli doprowadzić do wypadku lub kolizji straty materialne pokryje za Ciebie ubezpieczyciel, a jeśli ofiary będą potrzebowały rehabilitacji lub wsparcia, to również  o to zadba Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. W innym wypadku wszystkie opłaty, co prawda pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale zwróci się on do Ciebie o zwrot wypłaconych funduszy. Dzięki temu rozwiązaniu osoby poszkodowane nie będą czekały na zwrot pieniędzy lub niezbędną pomoc.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dodatkowo nałoży na Ciebie karę grzywny. Maksymalna kara za brak OC wynosi 5600 zł. Jeżeli wypadek byłby poważny, musisz liczyć się z dużą kwotą, którą będzie trzeba zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Jeżeli Fundusz będzie zmuszony, to może przejąć Twój majątek, w celu spłaty zadłużenia. Nawet jeżeli zapomniałeś o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, skorzystaj z dostępnych w internecie kalkulatorów OC i znajdź najbardziej wygodną ofertę dla siebie jak najszybciej. Co prawda nie uchroni cię to przed mandatem od UFG, ale będzie on liczony od liczby dni bez ubezpieczenia.

Pamiętaj, że zakres ochrony polisą OC we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce jest dokładnie taki sam, a w związku z tym przy wyborze polisy OC możesz kierować się jedynie ceną. Dodatkowo gdy zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia przez internet lub telefon, przysługuje Ci 30 dni na zmianę decyzji. Wystarczy, że poinformujesz o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie musisz podawać żadnych przyczyn, ani tłumaczyć się ze zmiany. Zapłacona składka zostanie pomniejszona o te dni, w których towarzystwo ubezpieczeniowe chroniło Ciebie i Twój pojazd.

PODSUMOWANIE:

  • Omijanie dotyczy takich sytuacji drogowych, gdy przeszkody czy inni uczestnicy ruchu drogowego, a także pojazdy, nie poruszają się, czyli przynajmniej jeden z obiektów pozostaje statyczny.
  • Podczas omijania należy bardzo uważać na to, co znajduje się za przeszkodą.
  • Wymijanie to sytuacja gdy pojazdy jadą w kierunkach przeciwnych i muszą zachować bezpieczna odległość pomiędzy sobą.
  • Wymijanie jest trudniejsze gdy droga, którą poruszają się pojazdy, jest zwężona.
  • Przy zwężeniu drogi możemy spotkać znaki B-31 i D-5.
  • Podczas wymijania innych pojazdów należy zmienić światła drogowe, czyli długie, na światła mijania.
  • Podczas cofania należy ustąpić pierwszeństwa i zachować szczególną ostrożność.
  • Manewr cofania nie może być wykonywany w tunelu, na moście, na wiadukcie, na autostradzie oraz na drodze ekspresowej. Kierowca, który będzie cofał się w tych miejscach, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 200 do 300 zł.
  • Wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych zabronione jest na obszarze zabudowanym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Piotr pisze:

    „Wymijanie, które odbywa się na wzniesieniu, regulują inne przepisy. Tu zawsze pierwszeństwo ma ten pojazd, który jedzie pod górę.”
    Jakie przepisy to regulują?

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej