Planujesz wyjazd zagraniczny? Jednym z etapów przygotowań będzie wizyta w kantorze i wymiana waluty. Jeśli nie chcesz ryzykować i podróżować z dużą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na płatność kartą za granicą. Ta jednak może słono kosztować… Sprawdzamy, czy i ile tracimy decydując się na płacenie kartą za granicą, jak uniknąć wysokich prowizji i jaki sposób płatności wybrać.
Płatności bezgotówkowe zyskują na popularności. Uregulowanie należności za pomocą karty jest szybkie, wygodne i bezpieczne. Płacąc nawet za najdrobniejsze zakupy, bez zastanowienia przykładasz kartę do terminala wiedząc, że z konta zostanie pobrana dokładnie taka sama należność, jaka widnieje na paragonie. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujesz się na płatność kartą za granicą. Użycie zwykłej “debetówki” nie będzie najrozsądniejszym wyjściem… Dlaczego?
Z tego artykułu dowiesz się...
Sposoby płatności: czym płacić za granicą?
Wybierając się poza granice Polski z pewnością zastanawiasz się, jaki sposób płatności będzie najrozsądniejszy. Standardowo masz kilka opcje do wyboru.
Oto one:
- płatność kartą złotową,
- płatność kartą walutową lub wielowalutową,
- płatność kartą kredytową
- płatność gotówką.
Zastanawiasz się którą wybrać? Zwrócimy uwagę na kilka ważnych kwestii, które być może ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Jeśli zdecydujesz się na płatność gotówką, pamiętaj, że nie warto wymieniać całości budżetu na lokalną walutę. Wymień pieniądze na najpopularniejsze waluty, np. euro czy dolary. Za granicą bez problemu wymienisz je na lokalną walutę, a w sytuacji, gdy zostanie Ci po powrocie coś w kieszeni, w Polski łatwiej będzie Ci je sprzedać w kantorze. Unikaj też wymiany waluty na lotnisku, ponieważ koszt przewalutowania zwykle nie należy do najniższych, a lotniskowe kantory stosują dosyć wysokie spready, czyli różnice kursowe, na których zarabiają.
Karta płatnicza za granicą: plusy i minusy
Noszenie pieniędzy przy sobie Cię nie przekonuje? W takim razie postawisz pewnie na kartę płatniczą… Standardową, posiadaną przez wszystkich – złotówkową. Wady? Zalety?
Jeśli całkowicie zrezygnujesz z gotówki, a w kieszeni będzie tylko karta płatnicza, za granicą może mieć problem. Przede wszystkim taki, że nie wszędzie zapłacisz kartą. Bardziej dotkliwą konsekwencją będą jednak dodatkowe opłaty – każda zagraniczna transakcja przeliczana jest po kursach banku według waluty rozliczeniowej danej karty. Jeśli Twoja karta przeliczana jest w Euro i posługujesz się nią w strefie Euro – można powiedzieć, że masz szczęście. Jeśli jednak karta przeliczana jest w Euro, a Ty zapłacisz nią np. w Turcji – większa strata. Bank przewalutuje najpierw z TRY na EUR, a następnie z EUR na PLN. Efekt? Płacisz dwa razy za przewalutowanie po wysokich kursach banku! A to i tak nie koniec! Do tego dochodzi prowizja za płatność kartą za granicą. Zazwyczaj wynosi ona nawet kilka procent liczone od wartości przewalutowanej kwoty. Konkretne stawki znajdziesz w taryfie opłat i prowizji swojego banku.
Dodatkowe opłaty i koszty manipulacyjne mogą skutecznie odstraszyć, ale z drugiej strony oszczędzą Ci wizyty w banku i konieczności wyrobienia karty walutowej.
Karta walutowa lub wielowalutowa za granicą: plusy i minusy
Mieszkając w Polsce i posiadając kartę złotówkową, nie ponosisz zwykle żadnych dodatkowych opłat. Za granicą możesz ich także uniknąć płacąc kartą walutową w lokalnej walucie. Aby zostać posiadaczem takiej karty, konieczne jest posiadanie rachunku walutowego.
Prowadzenie takiego może z kolei wiązać się z dodatkowymi kosztami. Co jednak najważniejsze – przed jego założeniem zorientuj się jakie waluty są obsługiwane przez dany bank. Większość banków oferuje założenie subkonta tylko w najpopularniejszych walutach. Może się więc okazać, że nawet posiadając konto walutowe, będziesz musiał płacić za przewalutowanie. Jeśli rachunek został otworzony w EUR, a kartą zapłacisz we wspomnianej wyżej Turcji, w lirach tureckich, i tak poniesiesz dodatkowe koszty.
Jeśli planujesz jednak podróż dookoła świata, karta walutowa okaże się niewystarczająca. W takiej sytuacji rozważ założenie rachunku wielowalutowego, który umożliwia transakcje zarówno w złotówkach, euro, funtach czy dolarach.
Karta kredytowa za granicą: plusy i minusy
Karta kredytowa za granicą niekiedy bywa niezbędna. Będzie ona wymagana przy wynajmie samochodu, rezerwacji hotelu czy chociażby kupnie biletów lotniczych. Niemniej, podobnie jak w przypadku użytkowania karty debetowej za granicą, ma ona swoje ciemne strony. Pamiętaj, że używać powinieneś jej tylko wtedy, gdy naprawdę wymaga tego sytuacja.
Przecież w rzeczywistości to pieniądze banku, a nie Twoje. W innych przypadkach korzystanie z niej będzie po prostu nieopłacalne. Płacąc kartą kredytową za granicą, ze swoim bankiem i tak będziesz musiał rozliczyć się w złotówkach. W tym przypadku często może dojść do dwuetapowego przewalutowania, a to, w jaki sposób przeliczany będzie koszt Twoich zakupów zależy między innymi od organizacji płatniczej, która wydawała Twoją kartę (Visa lub Mastercard) oraz waluty, w jakiej płaciłeś.
Płatność kartą Visa za granicą: czy to się opłaca?
Zanim zdecydujesz się na płatność “plastikiem” podczas zagranicznych wojaży, zwróć uwagę na operatora Twojej karty. Od tego będzie zależeć to, z jakim przewalutowaniem będziesz miał do czynienia. Jeśli zdecydujesz się na płatność kartą Visa za granicą, procedura jest stosunkowo prosta, ponieważ walutą rozliczeniową jest w tym przypadku polski złoty.
W przypadku kart Mastercard waluta karty i waluta rozliczeniowa bywają różne. Oznacza to, że unikniesz podwójnego przewalutowania. Niemniej, ostateczny koszt skorzystania z karty będzie zdecydowanie wyższy, ponieważ większość banków doliczy do kwoty ustalonej przez operatora swoją prowizję.
PODSUMOWANIE
- Wybierając sposób płatności za granicą, do wyboru masz zwykle kilka podstawowych wariantów: płatność gotówką, kartą debetową, walutową lub kredytową.
- Pamiętaj, że nie wszędzie możesz mieć możliwość płatności kartą. Optymalnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą nieco gotówki oraz karty płatniczej.
- Używanie karty za granicą wiąże się z dodatkowymi kosztami – koszty przewalutowania oraz prowizji banku.
- W przypadku karty Visa, walutą rozliczeniową jest polski złoty. Oznacza to, że unikniesz pułapki podwójnego przewalutowania.
Przeczytaj więcej na temat: wyjazd na wakacje
Samochód zastępczy z AC
Samochód zastępczy z AC
Wypadki drogowe w Polsce
Wypadki drogowe w Polsce
Karta EKUZ dla dziecka
Karta EKUZ dla dziecka
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Napęd FWD
Mandat na raty
Mandat na raty
1 ar – ile to m2?
1 ar – ile to m2?