Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Trasa do Chorwacji to ponad 1000 km! Którą drogę wybrać, jadąc na wakacje własnym samochodem? Czy trzeba mieć Zieloną Kartę? A może wystarczy tylko polskie OC? Podpowiadamy.

Od wielu lat Polacy niezwykle chętnie wyjeżdżają do Chorwacji. Po pierwsze droga do tego kraju nie należy do najbardziej skomplikowanych oraz trudnych, a po drugie kraj ten nie należy do najdroższych i na podróż do niego może sobie pozwolić wielu obywateli naszego kraju. 

Trasa do Chorwacji przez Węgry czy Czechy?

Trasa do Chorwacji przez Czechy trwa około 17 godzin, natomiast część kierowców decyduje się na przejazd przez Węgry i wtedy też zazwyczaj droga przejazdu jest około dwie godziny dłuższa. Trasa dojazdu do Chorwacji przez Czechy i Austrię jest bardzo wygodna i nie powinna nastręczać zbyt wielu problemów. 

Trasa do Chorwacji a Strefa Schengen 

Wyjeżdżając do Chorwacji musimy pamiętać, że nie należy ona do strefy Schengen. Z tego tytułu wszyscy podróżujący będą potrzebowali paszportu. Kierowca, który decyduje się na jazdę własnym samochodem, musi posiadać oczywiście wszystkie dokumenty auta w tym dowód rejestracyjny, a także ważną polisę OC i aktualne prawo jazdy. Wyjeżdżając do tego kraju pamiętajmy o zaplanowaniu podróży wcześniej, ponieważ jeśli zdecydujemy się na wizytę w Bośni lub Hercegowinie, niezbędny będzie nam Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli tak zwana Zielona Karta. 

Większość ubezpieczycieli wydaje je swoim klientom za darmo, ale czas oczekiwania na dokument może trwać nawet do dwóch tygodni. Dzięki temu ubezpieczeniu w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek drogowy w obcym państwie, nie będziesz musiał zapłacić za szkody na mieniu i osobie z własnych pieniędzy. O ile na terenie samej Chorwacji polskie ubezpieczenie komunikacyjne jest honorowane, o tyle we wspomnianej już Bośni i Hercegowinie musimy posiadać Zieloną Kartę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zwiedzanie tego rejonu w ostatniej chwili, mamy również możliwość wykupienia ubezpieczenia granicznego. Musimy jednak pamiętać, że koszt takiej polisy to około 40 euro na 2 tygodnie i 75 euro na miesiąc. 

Opłaty drogowe na trasie do Chorwacji

Przejeżdżając przez Czechy musimy pamiętać, że tylko część dróg jest bezpłatna. Na pozostałych powinniśmy posiadać winiety. Tego rodzaju opłaty można wykupić na 10 dni, miesiąc lub rok. 10-dniowa winieta to około 12,5 euro. 

Z kolei w Austrii należy wykupić winietę. Tam do wyboru mamy winiety 10-dniowe, dwumiesięczne lub roczne. Winieta na samochód osobowy kosztuje 9,20 euro. 

W przypadku Słowacji winietę można kupić na stacjach paliw, w punktach sprzedaży i w automatach przy przejściu granicznym oraz poprzez stronę internetową. 10-dniowa winieta kosztuje około 10 euro. 

Więcej o opłatach drogowych przeczytasz w naszym artykule Gdzie kupić winiety

Trasa do Chorwacji samochodem – przepisy drogowe 

Trasa dojazdu do Chorwacji jest całkiem dobra. W samej Chorwacji musimy pamiętać o obowiązujących przepisach drogowych. W terenie zabudowanym powinniśmy jeździć maksymalnie do 50 km/h i 80 km/h poza terenem zabudowanym. Na drogach ekspresowych nie przekraczajmy 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Osoby, które mają mniej niż 25 lat, nie mogą mieć alkoholu we krwi. Natomiast ci kierowcy, którzy są już starsi mogą mieć we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej