Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 01.09.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Upadek biura podróży dotyczy nie tylko małych i nieznanych agencji. Historia pokazuje, że bankructwo touroperatora może mieć miejsce także w przypadku popularnych firm. Jak wygląda sytuacja turysty w momencie bankructwa biura? Na co może liczyć wczasowicz, którego organizator ogłosił upadłość? 

Wakacje – niektórzy na ten moment czekają cały rok. Miesiącami odkładają oszczędności tylko po to, by choć raz do roku oderwać się od codzienności i spędzić tydzień w egzotycznym miejscu. Ty także odliczasz miesiące, tygodnie i dni do wymarzonego wyjazdu. Nagle słyszysz hasło: “upadek biura podróży”. Jeśli wiadomość ta dotarła do Ciebie jeszcze przed rozpoczęciem imprezy, masz nieco więcej szczęścia niż ci, których wczasy organizowane przez dane biuro właśnie trwają. 

Bankructwo biura podróży kontra turyści

Wracając pamięcią do niektórych wydarzeń w świecie turystyki, doskonale widzimy, że upadek biura podróży jest zagrożeniem dotyczącym nie tylko małych agencji. Duzi, prężnie działający latami touroperatorzy także mają na swoim koncie takie historie. Warto wiedzieć jakie prawa ma turysta korzystający z usług biura ogłaszającego upadłość.

Jak wygląda sytuacja w momencie, kiedy bankructwo biura podróży stało się faktem przed rozpoczęciem imprezy, a na jakie wsparcie mogą liczyć osoby aktualnie korzystające z wypoczynku organizowanego przez upadłe biuro? Czy są jakiekolwiek szanse, że będą mogli cieszyć się wyjazdem do końca przewidzianego w umowie? Czy będą sprowadzeni do kraju wcześniej? Czy mogą liczyć na zwrot za niewykorzystaną część imprezy turystycznej? 

Wiarygodność i zabezpieczenia finansowe, czyli jak sprawdzić biuro podróży?

Niezależnie od tego, z jakim touroperatorem zdecydujesz się wyjechać, przed podpisaniem umowy powinieneś sprawdzić kilka kwestii. Tak, aby pokazać, że jesteś świadomym i odpowiedzialnym turystą, ale także po to, by ze spokojną głową móc czekać na realizację wakacyjnych marzeń. Jak sprawdzić biuro podróży i na co zwrócić uwagę? Po pierwsze, nie jest powiedziane, że korzystać musisz tylko z usług wielkich graczy turystycznego rynku. Wakacyjne perełki można znaleźć także w małych biurach turystycznych. Jednak to, co najważniejsze – niezależnie z jakim operatorem zamierzasz podpisać umowę – sprawdź go! 

Biura podróży działające w Polsce, tak jak każdą inną firmę, sprawdzisz w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz bazie CEIDG. Warto przeprowadzić dodatkową weryfikację i sprawdzić biuro w rejestrze Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Na koniec, dla pewności, możesz sprawdzić je w Polskiej Izbie Turystyki. Jeśli biuro dostało zakaz wykonywania działalności – taka informacja również znajdzie się w rejestrze. 

Widzisz, że wybrany przez Ciebie pośrednik turystyczny figuruje w ewidencji, zatem na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zabezpieczenia finansowe. Sprawdź, kto jest gwarantem oraz jaka jest wysokość zabezpieczenia. Zweryfikuj, czy pośrednik posiada OC organizatora turystyki, które w przypadku problemów z wypłacalnością zaspokoi roszczenia klientów.

Upadek biura podróży przed rozpoczęciem imprezy turystycznej 

Możesz poczuć rozczarowanie. Jednak ci, których upadek zastał już podczas wakacji, będą Ci zazdrościć. Niemniej, w jednej i drugiej sytuacji, turysta nie powinien mieć większych obaw. Nie powinien ich mieć pod jednym warunkiem – jeśli przed podpisaniem umowy z danym biurem podróży sprawdził jego wiarygodność i zabezpieczenia finansowe. Pamiętaj także, że w momencie opłacenia wycieczki lub wpłacenia chociażby 10 proc. jej wartości, biuro podróży ma obowiązek przekazania Ci informacji o posiadanych zabezpieczeń finansowych, a także sposoby, w jaki możesz ubiegać się o ewentualny zwrot środków w przypadku jego problemów.

Choć sytuacja może być stresująca, a Ty możesz obawiać się utraty wpłaconych pieniędzy, weź głęboki oddech. Ubezpieczenie organizatora turystyki gwarantuje Ci zwrot kosztów wyjazdu. Procedura postępowania w takiej sytuacji jest dość jasna – Ty, jako poszkodowany klient, przesyłasz formularz zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela lub marszałka będącego beneficjentem polisy organizatora. Do dokumentu dołącz kopię umowy o świadczenie usług turystycznych, a także dowód wpłaty. Na zwrot środków powinieneś czekać maksymalnie 120 dni. Jeśli gwarancja ubezpieczeniowa dla organizatorów turystyki nie pokryje roszczeń wszystkich klientów, wówczas po wyczerpaniu jej środków, sprawą zajmuje się Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Bankructwo biura podczas wyjazdu turystycznego 

Proces uzyskiwania zwrotu kosztów poniesionych w związku za nieudane wakacje zależy tak naprawdę od tego, czy upadek biura nastąpił przed datą rozpoczęcia imprezy, czy zastał klientów na wakacjach. Jeśli jesteś stroną tej drugiej sytuacji, masz prawo martwić się o powrót do kraju. Zachowaj jednak spokój!

W pierwszej kolejności zwróć się o pomoc do rezydenta. Konieczne będzie skontaktowanie się z urzędem marszałkowskim województwa, w którym siedzibę ma dany touroperator. Dlaczego? To właśnie na marszałku spoczywa obowiązek zorganizowania powrotu klientów upadłego biura do kraju. Co z pieniędzmi? Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku bankructwa biura przed rozpoczęciem imprezy, jednak w tej sytuacji zwrot będzie obejmował jedynie niezrealizowaną część wyjazdu. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zanim podpiszesz umowę o świadczenie usług turystycznych, sprawdź czy pośrednik został wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
  • Obowiązkiem każdego touroperatora jest wykupienie ubezpieczenia organizatora turystyki oraz posiadanie gwarancji bankowej będącej zabezpieczeniem w przypadku jego niewypłacalności. 
  • Jeśli bankructwo biura podróży nastąpiło przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, a Ty zapłaciłeś całą kwotę bądź 10 proc. jej wartości, przysługuje Ci prawo do zwrotu całości kosztów. 
  • W razie upadku biura podczas trwania wycieczki, to na marszałku województwa spoczywa obowiązek zorganizowania powrotu klientów do kraju. Ponadto, masz prawo ubiegać się o zwrot środków za niezrealizowaną część wypoczynku.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej