Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Przygoda i poczucie wolności to chyba najsilniejszy magnes, który przyciąga, by wsiąść na motocykl i ruszyć przed siebie. Marzenie o jeździe motorem można dość łatwo spełnić, tym bardziej, że wystarczy motocykl o pojemności 125 cm3, by poczuć wiatr we włosach. Jak wygląda kwestia uprawnień do prowadzenia tego typu jednośladu? Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor 125? Jaki motocykl wchodzi w grę? Oto szczegóły. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor 125?

Jazda motocyklem to nie tylko przygoda, ale także bardzo wygodne rozwiązanie w zatłoczonym mieście. Wielu kierowców decyduje się przesiąść na motor, aby dojeżdżać do pracy. Zyskują w ten sposób codziennie kilkadziesiąt minut, które kierowcy samochodów spędzają w korkach. Czy łatwo zamienić samochód na motocykl? Jakie uprawnienia trzeba zdobyć? Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor?

Czytaj także: Ubezpieczenie motocykla

Oczywiście to zależy od rodzaju motocykla oraz wieku kierowcy. Jak to wygląda w praktyce? Otóż na jednoślad do pojemności 125 cm3 po zmianie przepisów w 2014 roku wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale pod pewnymi warunkami.

Z kolei jeśli motocykl jest mocniejszy lub kierowca nie spełnia wymagań, musi uzyskać jedną z kategorii uprawniających do kierowania motocyklem.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor 125 od 16 lat?

Wielu nastolatków marzy o tym, by wsiąść na motor. Jednak każdy z nich obowiązkowo musi uzyskać odpowiednie prawo jazdy na motocykl, które dostosowuje moc silnika do wieku kierowcy. Ostudza to nieco ułańską fantazję młodych motocyklistów i choć odrobinę eliminuje przypadki nieodpowiedzialnej i zbyt szybkiej jazdy.

Przyjrzyjmy się więc, jakie kategorie prawa jazdy uprawniają do prowadzenia jednośladów. A są to kategorie:

 • AM – motorower lub lekki czterokołowiec (quad) – od 14 lat
 • A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 – od 16 lat
 • A2 – motocykl o mocy do 35 kW – od 18 lat
 • A – każdy motocykl – od 24 lat.

Chyba najbardziej niecierpliwi i zdeterminowani, by już wsiąść na motocykl są nastolatkowie. Czy zdobycie prawa jazdy A1 od 16 roku życia jest proste? Raczej tak – wystarczy zrobić kurs i zdać egzamin na kategorię A1. A ile kosztuje prawo jazdy A1? Sam kurs na prawo jazdy A1 – cena 2000 zł.

Do tego trzeba doliczyć koszt egzaminów, czyli 30 zł za testy i 180 zł za egzamin praktyczny.

Jakie prawo jazdy na motor 125 cm?

Kierowcy, który już mają doświadczenie za kierownicą i uprawnienia do jazdy samochodem osobowym, w ogóle nie potrzebują dodatkowego dokumentu. Oznacza to, że mogą wsiąść na motor na prawo jazdy B. Jednak dopiero po 3 latach od uzyskania tej kategorii prawa jazdy.

Poza tym, jeśli nie ma się odpowiedniego wieku i trzyletniego stażu w prowadzeniu auta osobowego, to prawo jazdy na 125 –centymetrowy silnik uzyskuje się, zdając egzamin z kategorii A1. Oczywiście na takim motocyklu może też legalnie jeździć właściciel innych kategorii motocyklowych czyli A lub A2.

Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć motorem 125?

Do wszystkiego w życiu trzeba dorosnąć. Do jeżdżenia motocyklem zwłaszcza, ponieważ poczucie wolności mogłoby się wymknąć spod kontroli. Oznacza to, że wsiadając pierwszy raz na motocykl o pojemności 125 cm3, właściciel prawa jazdy kategorii B musi mieć 3 lata doświadczenia.

Czyli motorem bez dodatkowych uprawnień w najlepszym przypadku można jeździć od 21. roku życia.

Jeśli jednak ktoś nie może się doczekać i chce rozpocząć swoją przygodę z motocyklem wcześniej, robi prawo jazdy kategorii A1 po ukończeniu 16 roku życia. Jeśli jednak ktoś nie miał w ogóle wcześniej prawa jazdy, kategorię A może zdać dopiero jako 24-latek.

Jaki motocykl 125 wybrać, mając prawo jazdy kategorii B?

Spełniając swoje fantazje o jeździe motocyklem, posiadacz prawa jazdy kategorii B musi być świadomy ważnych wytycznych. Otóż wybór zamyka się w kategorii motocykli o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Dlatego trzeba uważać, by kryteria te były zachowane.

Istnieją bowiem na rynku motory z odpowiednią pojemnością, ale niespełniające drugiego warunku lub z „podkręconymi” silnikami. A za to w razie kontroli grożą spore kary.

Tymczasem wybór motorów do odpowiedniej pojemności jest bardzo duży. A w tym między innymi specjalizują się marki:

 • Junak – modele 906, SC 125, M15 125, M14 125, M12 Cafe 125, RX One 125
 • Romet – modele ADV 125, Soft Chopper 125
 • Barton – modele Hyper 125, GT 125,
 • Keeway – modele RKF 125i, K-LIGHT 124
 • Aprilla – model RS4
 • Honda – modele CBR 125, MSX125
 • KTM – modele Duke 125, RC 125
 • Yamaha – modele XVS Drag Star 125, YBR 125, YZF MT 125, YZF R125

PODSUMOWANIE:

 • Do prowadzenia motocykla 125 cm3 uprawnia prawo jazdy kategorii B posiadane od 3 lat.
 • Prawo jazdy na motor 125 kategorii A1 można zdać po ukończeniu 16 lat i kosztuje ono 2000 zł za kurs i 210 zł za egzamin.
 • Posiadacz kategorii B może wybrać motocykl spośród wielu marek np. Junak, Romet, Honda, Yamaha.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej