Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Przygoda i poczucie wolności to chyba najsilniejszy magnes, który przyciąga, by wsiąść na motocykl i ruszyć przed siebie. Marzenie o jeździe motorem można dość łatwo spełnić, tym bardziej, że wystarczy motocykl o pojemności 125 cm3, by poczuć wiatr we włosach. Jak wygląda kwestia uprawnień do prowadzenia tego typu jednośladu? Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor 125? Jaki motocykl wchodzi w grę? Oto szczegóły. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor 125?

Jazda motocyklem to nie tylko przygoda, ale także bardzo wygodne rozwiązanie w zatłoczonym mieście. Wielu kierowców decyduje się przesiąść na motor, aby dojeżdżać do pracy. Zyskują w ten sposób codziennie kilkadziesiąt minut, które kierowcy samochodów spędzają w korkach. Czy łatwo zamienić samochód na motocykl? Jakie uprawnienia trzeba zdobyć? Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor?

Czytaj także: Ubezpieczenie motocykla

Oczywiście to zależy od rodzaju motocykla oraz wieku kierowcy. Jak to wygląda w praktyce? Otóż na jednoślad do pojemności 125 cm3 po zmianie przepisów w 2014 roku wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale pod pewnymi warunkami.

Z kolei jeśli motocykl jest mocniejszy lub kierowca nie spełnia wymagań, musi uzyskać jedną z kategorii uprawniających do kierowania motocyklem.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor 125 od 16 lat?

Wielu nastolatków marzy o tym, by wsiąść na motor. Jednak każdy z nich obowiązkowo musi uzyskać odpowiednie prawo jazdy na motocykl, które dostosowuje moc silnika do wieku kierowcy. Ostudza to nieco ułańską fantazję młodych motocyklistów i choć odrobinę eliminuje przypadki nieodpowiedzialnej i zbyt szybkiej jazdy.

Przyjrzyjmy się więc, jakie kategorie prawa jazdy uprawniają do prowadzenia jednośladów. A są to kategorie:

 • AM – motorower lub lekki czterokołowiec (quad) – od 14 lat
 • A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 – od 16 lat
 • A2 – motocykl o mocy do 35 kW – od 18 lat
 • A – każdy motocykl – od 24 lat.

Chyba najbardziej niecierpliwi i zdeterminowani, by już wsiąść na motocykl są nastolatkowie. Czy zdobycie prawa jazdy A1 od 16 roku życia jest proste? Raczej tak – wystarczy zrobić kurs i zdać egzamin na kategorię A1. A ile kosztuje prawo jazdy A1? Sam kurs na prawo jazdy A1 – cena 2000 zł.

Do tego trzeba doliczyć koszt egzaminów, czyli 30 zł za testy i 180 zł za egzamin praktyczny.

Jakie prawo jazdy na motor 125 cm?

Kierowcy, który już mają doświadczenie za kierownicą i uprawnienia do jazdy samochodem osobowym, w ogóle nie potrzebują dodatkowego dokumentu. Oznacza to, że mogą wsiąść na motor na prawo jazdy B. Jednak dopiero po 3 latach od uzyskania tej kategorii prawa jazdy.

Poza tym, jeśli nie ma się odpowiedniego wieku i trzyletniego stażu w prowadzeniu auta osobowego, to prawo jazdy na 125 –centymetrowy silnik uzyskuje się, zdając egzamin z kategorii A1. Oczywiście na takim motocyklu może też legalnie jeździć właściciel innych kategorii motocyklowych czyli A lub A2.

Ile trzeba mieć lat, żeby jeździć motorem 125?

Do wszystkiego w życiu trzeba dorosnąć. Do jeżdżenia motocyklem zwłaszcza, ponieważ poczucie wolności mogłoby się wymknąć spod kontroli. Oznacza to, że wsiadając pierwszy raz na motocykl o pojemności 125 cm3, właściciel prawa jazdy kategorii B musi mieć 3 lata doświadczenia.

Czyli motorem bez dodatkowych uprawnień w najlepszym przypadku można jeździć od 21. roku życia.

Jeśli jednak ktoś nie może się doczekać i chce rozpocząć swoją przygodę z motocyklem wcześniej, robi prawo jazdy kategorii A1 po ukończeniu 16 roku życia. Jeśli jednak ktoś nie miał w ogóle wcześniej prawa jazdy, kategorię A może zdać dopiero jako 24-latek.

Jaki motocykl 125 wybrać, mając prawo jazdy kategorii B?

Spełniając swoje fantazje o jeździe motocyklem, posiadacz prawa jazdy kategorii B musi być świadomy ważnych wytycznych. Otóż wybór zamyka się w kategorii motocykli o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Dlatego trzeba uważać, by kryteria te były zachowane.

Istnieją bowiem na rynku motory z odpowiednią pojemnością, ale niespełniające drugiego warunku lub z „podkręconymi” silnikami. A za to w razie kontroli grożą spore kary.

Tymczasem wybór motorów do odpowiedniej pojemności jest bardzo duży. A w tym między innymi specjalizują się marki:

 • Junak – modele 906, SC 125, M15 125, M14 125, M12 Cafe 125, RX One 125
 • Romet – modele ADV 125, Soft Chopper 125
 • Barton – modele Hyper 125, GT 125,
 • Keeway – modele RKF 125i, K-LIGHT 124
 • Aprilla – model RS4
 • Honda – modele CBR 125, MSX125
 • KTM – modele Duke 125, RC 125
 • Yamaha – modele XVS Drag Star 125, YBR 125, YZF MT 125, YZF R125

PODSUMOWANIE:

 • Do prowadzenia motocykla 125 cm3 uprawnia prawo jazdy kategorii B posiadane od 3 lat.
 • Prawo jazdy na motor 125 kategorii A1 można zdać po ukończeniu 16 lat i kosztuje ono 2000 zł za kurs i 210 zł za egzamin.
 • Posiadacz kategorii B może wybrać motocykl spośród wielu marek np. Junak, Romet, Honda, Yamaha.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej