Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Oprócz numeru rejestracyjnego każde auto posiada inne ważne oznaczenie. To numer VIN. Nic dziwnego, że w wielu sytuacjach jesteśmy proszeni o jego podanie. A to dlatego, że VIN działa jak linie papilarne u człowieka – identyfikuje pojazd, a dodatkowo zawiera wiele istotnych informacji na jego temat. Co to jest VIN i jak sprawdzić przy jego użyciu historię pojazdu? Przeczytaj więcej na ten temat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest numer VIN?

Numer VIN to niepowtarzalny i unikatowy numer nadwozia konkretnego auta. Skrót ten VIN pochodzi z języka angielskiego od pełnej nazwy Vehicle Identification Number i oznacza Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Nazywamy go również potocznie numerem nadwozia. VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter, które zawierają:

 • znak 1 – kraj producenta
 • znaki 2-3 – marka i przeznaczenie pojazdu
 • znaki 4-8 – rodzaj oryginalnego wyposażenie, seria i model, typ nadwozia i silnik
 • znak 9 – znak kontrolny kodu VIN
 • znak 10 – rok produkcji
 • znak 11 – oznaczenie fabryki
 • znaki 12 – 17 – numer identyfikacyjny pojazdu.

Czytaj także: Samochód z Niemiec

Jak sprawdzić numer VIN?

Nic dziwnego, że numer VIN pojazdu podaje się w wielu dokumentach związanych z kupnem, sprzedażą, czy rejestracją samochodu. Ale oprócz tego nasz mechanik prosi o VIN, kiedy dobiera części zamienne, bo właśnie tam znajduje się informacja o wyposażeniu auta. Jak zatem znaleźć nr VIN? Okazuje się, że sprawdzanie numeru VIN to nic trudnego.

Przede wszystkim znajduje się on w dokumentach pojazdu takich jak umowa kupna – sprzedaży oraz w dowodzie rejestracyjnym.

A co, jeśli nie masz dostępu do dokumentów? Wtedy wystarczy zajrzeć w odpowiednie miejsce pojazdu, w którym znajduje się VIN. Auto zazwyczaj ma wytłoczony numer nadwozia w kilku lokalizacjach. Między innymi w okolicy prawych przednich drzwi, na desce rozdzielczej, na słupku czy nadkolu. Wszystko zależy od marki i modelu, ale znalezienie go nie jest trudne. Spróbuj i sprawdź VIN swojego auta.

Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Na koniec chyba najważniejsza kwestia związana z nr VIN – sprawdzanie historii auta. Kiedy chcesz kupić samochód z drugiej ręki, bardzo ważne jest, by nie nadziać się na minę. Wszelkie ukryte wady, cofany licznik czy powypadkowa historia, której nie jesteś świadomy, to prawdziwy cios i katastrofa finansowa. Często niestety sprzedający chce takie informacje ukryć, żeby zarobić. Przed takim przypadkiem ustrzeże cię sprawdzanie auta po VIN-ie.

Nawet jeśli w dokumentach wszystko wygląda dobrze, dopiero VIN pojazdu powie całą prawdę.

Jak w takim razie sprawdzić historię pojazdu po numerze nadwozia? Wystarczy wejść na stronę  historiapojazdu.gov.pl w systemie CEPiK. Tam należy wpisać:

 • numer rejestracyjny
 • numer VIN
 • datę pierwszej rejestracji.

Następnie wygenerowany zostanie bezpłatny raport. Poznasz dzięki niemu m.in.: dane pojazdu, polisę OC, odczyt licznika, badania techniczne, zmiany właściciela. Szczególnie ważny raport okazuje się w przypadku aut sprowadzanych. Serwisy zewnętrzne takie jak autoDNA czy Carfax gromadzą dla CEPiK takie informacje jak powypadkowość, kradzież, uszkodzenia, cofanie licznika, niedopuszczenie do ruchu. Wszystkie tego typu informacje świecą się w raporcie ostrzegawczo na czerwono i pozwalają uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Historię pojazdu po VIN można sprawdzić także w wielu serwisach dostępnych w sieci takich jak Carfax, autoDNA, Carvertical.

PODSUMOWANIE:

 • Nr VIN to unikatowy numer identyfikacyjny danego pojazdu, który składa się z 17 znaków.
 • Numer nadwozia zawiera informacje o produkcji, wyposażeniu i historii pojazdu.
 • VIN pojazdu jest zapisany w dokumentach, ale można go też łatwo znaleźć w kilku miejscach samochodu np. obok przednich drzwi.
 • Na stronie historiapojazdu.gov.pl oraz w serwisach takich jak Carfax, autoDNA, Carvertical można sprawdzić przeszłość samochodu po wpisaniu numeru VIN.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej