Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3/5 - (2 votes)

Oprócz numeru rejestracyjnego każde auto posiada inne ważne oznaczenie. To numer VIN. Nic dziwnego, że w wielu sytuacjach jesteśmy proszeni o jego podanie. A to dlatego, że VIN działa jak linie papilarne u człowieka – identyfikuje pojazd, a dodatkowo zawiera wiele istotnych informacji na jego temat. Co to jest VIN i jak sprawdzić przy jego użyciu historię pojazdu? Przeczytaj więcej na ten temat. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest numer VIN?

Numer VIN to niepowtarzalny i unikatowy numer nadwozia konkretnego auta. Skrót ten VIN pochodzi z języka angielskiego od pełnej nazwy Vehicle Identification Number i oznacza Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Nazywamy go również potocznie numerem nadwozia. VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter, które zawierają:

  • znak 1 – kraj producenta
  • znaki 2-3 – marka i przeznaczenie pojazdu
  • znaki 4-8 – rodzaj oryginalnego wyposażenie, seria i model, typ nadwozia i silnik
  • znak 9 – znak kontrolny kodu VIN
  • znak 10 – rok produkcji
  • znak 11 – oznaczenie fabryki
  • znaki 12 – 17 – numer identyfikacyjny pojazdu.

Czytaj także: Samochód z Niemiec

Jak sprawdzić numer VIN?

Nic dziwnego, że numer VIN pojazdu podaje się w wielu dokumentach związanych z kupnem, sprzedażą, czy rejestracją samochodu. Ale oprócz tego nasz mechanik prosi o VIN, kiedy dobiera części zamienne, bo właśnie tam znajduje się informacja o wyposażeniu auta. Jak zatem znaleźć nr VIN? Okazuje się, że sprawdzanie numeru VIN to nic trudnego.

Przede wszystkim znajduje się on w dokumentach pojazdu takich jak umowa kupna – sprzedaży oraz w dowodzie rejestracyjnym.

A co, jeśli nie masz dostępu do dokumentów? Wtedy wystarczy zajrzeć w odpowiednie miejsce pojazdu, w którym znajduje się VIN. Auto zazwyczaj ma wytłoczony numer nadwozia w kilku lokalizacjach. Między innymi w okolicy prawych przednich drzwi, na desce rozdzielczej, na słupku czy nadkolu. Wszystko zależy od marki i modelu, ale znalezienie go nie jest trudne. Spróbuj i sprawdź VIN swojego auta.

Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Na koniec chyba najważniejsza kwestia związana z nr VIN – sprawdzanie historii auta. Kiedy chcesz kupić samochód z drugiej ręki, bardzo ważne jest, by nie nadziać się na minę. Wszelkie ukryte wady, cofany licznik czy powypadkowa historia, której nie jesteś świadomy, to prawdziwy cios i katastrofa finansowa. Często niestety sprzedający chce takie informacje ukryć, żeby zarobić. Przed takim przypadkiem ustrzeże cię sprawdzanie auta po VIN-ie.

Nawet jeśli w dokumentach wszystko wygląda dobrze, dopiero VIN pojazdu powie całą prawdę.

Jak w takim razie sprawdzić historię pojazdu po numerze nadwozia? Wystarczy wejść na stronę  historiapojazdu.gov.pl w systemie CEPiK. Tam należy wpisać:

  • numer rejestracyjny
  • numer VIN
  • datę pierwszej rejestracji.

Następnie wygenerowany zostanie bezpłatny raport. Poznasz dzięki niemu m.in.: dane pojazdu, polisę OC, odczyt licznika, badania techniczne, zmiany właściciela. Szczególnie ważny raport okazuje się w przypadku aut sprowadzanych. Serwisy zewnętrzne takie jak autoDNA czy Carfax gromadzą dla CEPiK takie informacje jak powypadkowość, kradzież, uszkodzenia, cofanie licznika, niedopuszczenie do ruchu. Wszystkie tego typu informacje świecą się w raporcie ostrzegawczo na czerwono i pozwalają uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Historię pojazdu po VIN można sprawdzić także w wielu serwisach dostępnych w sieci takich jak Carfax, autoDNA, Carvertical.

PODSUMOWANIE:

  • Nr VIN to unikatowy numer identyfikacyjny danego pojazdu, który składa się z 17 znaków.
  • Numer nadwozia zawiera informacje o produkcji, wyposażeniu i historii pojazdu.
  • VIN pojazdu jest zapisany w dokumentach, ale można go też łatwo znaleźć w kilku miejscach samochodu np. obok przednich drzwi.
  • Na stronie historiapojazdu.gov.pl oraz w serwisach takich jak Carfax, autoDNA, Carvertical można sprawdzić przeszłość samochodu po wpisaniu numeru VIN.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej