Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (2 votes)

Prawo jazdy od 16 lat? To możliwe! Uprawnienia do kierowania niektórymi pojazdami daje bowiem kat. B1, dedykowana młodym miłośnikom motoryzacji, którzy już teraz chcieliby stać się uczestnikami ruchu drogowego. Jakie możliwości daje kategoria B1 prawa jazdy, ile kosztuje i czy opłaca się ją robić?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy po egzaminie na prawo jazdy kategorii B1 trzeba zdawać B?

Po zrobieniu prawa jazdy kat. B1 niezbędne będzie w późniejszym czasie zdanie również na kat. B. Wynika to przede wszystkim z ograniczonych uprawnień, jakie daje B1.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Takie prawo jazdy uniemożliwia kierowanie samochodami osobowymi, dostawczymi oraz ciężarowymi do 3,5 tony, a jedynie umożliwia prowadzenie czterokołowców do 400 kg (przewóz pasażerski) lub do 550 kg (transport towarów).

Na szczęście nie trzeba czekać zbyt długo, aby rozpocząć kurs na pełnoprawnego kierowcę – wystarczy skończyć 18 lat (do kursu można przystąpić 3 miesiące wcześniej).

Czy smartem można jeździć od 16 lat?

Nie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, prawo jazdy od 16 lat pozwala kierować wyłącznie czterokołowcami o maksymalnej wadze całkowitej 400 lub 500 kg. Smart, choć niewielki, waży więcej, a jego „uszczuplenie” nie jest możliwe, o czym poinformował sam producent.

Dlaczego wiele osób sądzi, że posiadając prawko B1, można kierować smartem? Otóż do 2013 roku było to możliwe po obejściu przepisów. Polacy demontowali niektóre części, by „odchudzić smarta”, a następnie modyfikowali zapisy w dowodzie rejestracyjnym.

W styczniu 2013 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy, która zaostrzyła przepisy i uniemożliwiła dokonywanie takich praktyk.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy od 16 lat?

Czym w takim razie można jeździć, mając prawo jazdy w wieku 16 lat? Kat. B1 daje całkiem duże możliwości – pozwala prowadzić nie tylko czterokołowce do 550 kg, takie jak Microcar M.GO czy Romet 6E, ale również:

  • czterokołowce lekkie o masie własnej do 350 kg, które nie rozwijają prędkości większej niż 45 km/h (przykładami takich pojazdów są Microcar MGO 6 Plus, Aixam Coupé GTI oraz Ligier JS50 Sport Young);
  • motorowery z silnikiem spalinowym (pojemność do 50 cm3) oraz silnikiem elektrycznym (o mocy do 4 kW).

Do prowadzenia tych pojazdów wystarczy nie tylko B1, ale również najniższa kategoria, czyli AM. Od ilu lat można zrobić prawo jazdy tego typu? Już od 14!

Ile kosztuje prawo jazdy od 16 lat?

Kurs B1 prawa jazdy jest zwykle nieco tańszy od kursu na kat. B. Kosztuje zazwyczaj od 1600 do 2500 zł, a ceny uzależnione są przede wszystkim od renomy szkoły jazdy oraz miejscowości, w jakiej znajduje się jej siedziba. Wiele ośrodków szkoleniowych umożliwia rozłożenie płatności na kilka rat, co znacznie ułatwia rozpoczęcie nauki.

To jednak nie wszystko. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach, które należy ponieść w trakcie zdawania na prawo jazdy od 16 lat. Mowa tu przede wszystkim o:

  • obowiązkowym badaniu lekarskim (200 zł);
  • przystąpieniu do egzaminu teoretycznego (30 zł);
  • przystąpieniu do egzaminu praktycznego (170 zł);
  • wydaniu prawa jazdy kat. B1 (100,50 zł);
  • ewentualnych kosztach za dodatkowe godziny jazdy albo ponowne przystąpienie do egzaminów.

Czy opłaca się robić prawo jazdy od 16 lat?

Tak, ponieważ daje ono możliwość spełnienia marzenia o kierowaniu pojazdem już w tak młodym wieku, a do tego pozwala zdobyć cenne doświadczenie za kółkiem. To z kolei przełoży się na znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętności jazdy, a co za tym idzie sprawi, że zdanie egzaminu na kat. B po osiągnięciu pełnoletniości nie będzie stanowiło większego problemu.

Oczywiście warto przy tym pamiętać o ograniczeniach. Auto od 16 lat nie może osiągać zbyt dużych prędkości, w związku z czym podróżowanie nim po autostradach czy drogach ekspresowych okaże się niemożliwe. Czterokołowce nie należą również do najtańszych, a ich dostępność oraz popularność w Polsce wciąż nie znajdują się na satysfakcjonującym poziomie.

Warto więc indywidualnie przemyśleć kwestię tego, czy warto zapisać się na prawo jazdy od 16 lat.

PODSUMOWANIE:

  • Po egzaminie na prawo jazdy kategorii B1 trzeba zdawać osobny egzamin na kat. B, chcąc poruszać się samochodami osobowymi
  • Prawo jazdy od 16 roku życia pozwala na prowadzenie czterokołowców lekkich oraz motorowerów
  • Kurs na prawo jazdy kat. B1 to wydatek ok. 2000 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej