Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 30.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (2 votes)

Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przypadku powinieneś zadbać o międzynarodowe prawo jazdy. Jak pokazuje praktyka, jego wyrabianie nie należy do skomplikowanych i trwa zaledwie kilka dni.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy

Posiadając polskie prawo jazdy, zyskujesz możliwość kierowania pojazdem nie tylko na drogach publicznych w kraju. Uprawnia Cię ono również do podróżowania samochodem w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak Islandia, Lichtenstein, Norwegia czy Szwajcaria.

Czytaj także: Zielona karta OC

Niestety, jeżeli zamierzasz wybrać się na inny kontynent, np. do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Egiptu, powinieneś zaopatrzyć się w prawo jazdy międzynarodowe. Co to takiego?

Jest to dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym w większości krajów świata (poza kilkoma wyjątkami, jak Brazylia, Chiny, Irak czy Mongolia). Podstawą do jego wydawania jest Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, która powstała w 1968 roku. Posiadając międzynarodowe prawo jazdy, unikniesz ewentualnych mandatów czy nieporozumień, dlatego warto zadbać o tę kwestię – np. podczas wyjazdu służbowego czy na wakacje.

Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy? Przede wszystkim ma wersję papierową, a znajdujące się na nim teksty oraz symbole posiadają czarny kolor. Ze względu na format A6 przypomina nieco paszport. Jego stałymi elementami są:

  • symbol PL na pierwszej stronie;
  • podpisy i pieczątki;
  • informacja o podstawie prawnej;
  • fotografia kierowcy o wymiarach 35×45 mm;
  • dane kierowcy oraz oznaczenie kategorii.

Warto jednak dodać, że kategorie prawa jazdy międzynarodowego nieco różnią się od tych polskich – nie można np. ubiegać się o AM (można z kolei o C i D, które uprawniają do przewozu towarów lub osób). Co więcej, dokument może mieć odmienne wzornictwo, w zależności od kraju, w którym zamierzasz podróżować.

Zależy ono od tego, czy dane państwo podpisało Konwencję Wiedeńską, czy Genewską. W przypadku niektórych egzotycznych krajów, które nie podpisały żadnego z tych dokumentów, niezbędny może okazać się kontakt z ambasadą, gdzie otrzymasz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Wygląd międzynarodowego prawa jazdy może być więc różny – np. w Stanach Zjednoczonych jest ono plastikowe i przypomina dowód osobisty, a nie paszport. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę i wyrobić dokument pod kątem kraju, po którym będziesz podróżował.

Uwaga! Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie z tym oryginalnym, które zostało wydane w Polsce. Podróżując po innym kraju, zawsze warto mieć przy sobie oba dokumenty.

Jak długo jest ważne międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy – na ile? Dokument jest ważny przez trzy lata od daty wydania, ale – co bardzo istotne – nie krócej niż dokument krajowy. Jego wyrobienie nie jest skomplikowane, a o uzyskanie dokumentu może ubiegać się każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi i komu nie zostały one odebrane.

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy? Odpowiedni wniosek należy złożyć do starostwa powiatowego adekwatnego do swojego miejsca zamieszkania. Należy do niego dołączyć:

  • krajowe prawo jazdy wraz z jego kserokopią;
  • dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport);
  • kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm (takie, jak do dowodu osobistego);
  • dowód uiszczenia opłaty.

Sam koszt wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy nie jest duży – wynosi 35,50 zł na terenie całego kraju. Opłaty można dokonać osobiście w starostwie powiatowym albo przelewem.

Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu? Starostwo powiatowe ma obowiązek udostępnić Ci prawo jazdy międzynarodowe w terminie do 3 dni od złożenia wniosku. Zwykle jednak czas ten jest krótszy, a w wielu przypadkach dokument jest dostępny od razu!

Uwaga! W sytuacji, gdy urzędnik odmówi Ci wydania międzynarodowego prawa jazdy, możesz odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni, a odwołanie możesz złożyć w tym samym starostwie powiatowym, w którym złożyłeś wniosek o wydanie dokumentu.

Czy trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy w USA?

Międzynarodowe prawo jazdy

Polskie prawo jazdy jest bardzo często honorowane w Stanach Zjednoczonych i umożliwia prowadzenie tam pojazdów mechanicznych. Niestety, wiele w tym przypadku zależy od konkretnego stanu, a także podejścia funkcjonariusza – zasada ta nie wynika bowiem z jakichkolwiek przepisów prawnych, a jedynie z praktyki i spostrzeżeń polskich turystów.

Dlatego zalecamy, by przed wyjazdem do USA mimo wszystko zaopatrzyć się w prawo jazdy międzynarodowe. Dzięki temu, w przypadku różnego rodzaju zdarzeń drogowych, unikniesz przykrych sytuacji. Co więcej, podczas dłuższych wyjazdów do innych krajów, jak USA, warto wyrobić sobie prawo jazdy lokalne.

Uwaga! Aktualnie Polacy podróżujący do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni (w celach biznesowych lub turystycznych) nie potrzebują wizy. Niezbędne jest jednak uzyskanie zezwolenia na wyjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Do przekroczenia granicy z USA potrzebny będzie również ważny paszport.

Gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?

Prawo jazdy międzynarodowe okaże się niezbędne, jeżeli zamierzasz kierować pojazdem mechanicznym w krajach europejskich, które nie należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Mowa tu między innymi o Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Kosowie, Albanii, Macedonii i Turcji. Oczywiście istnieją pewne wyjątki i sytuacje, w których wystarczy krajowe (europejskie prawo jazdy), jednak mimo to warto się zabezpieczyć.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, międzynarodowe prawo jazdy będzie również potrzebne w dalekich oraz egzotycznych krajach, które są stronami w:

  • Konwencji Wiedeńskiej, jak Bahrajn, Kuba, Izrael, Pakistan, Filipiny, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Tunezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie;
  • Konwencji Genewskiej, jak Algieria, Argentyna, Kanada, Dominikana, Egipt, Haiti, Jamajka, Japonia, Stany Zjednoczone czy Wietnam.

Wszystkie kraje, które podpisały Konwencję Wiedeńską i/lub Genewską znajdziesz na stronie Gov.pl.

Pamiętaj! Międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia Cię do poruszania się po polskich drogach. W świetle przepisów jest to wyłącznie odpis, który nie ma mocy prawnej. W praktyce oznacza to również, że nie potwierdza znajomości lokalnych przepisów ruchu drogowego, np. w zagranicznym państwie. Dla funkcjonariusza jest to wyłącznie dowód na to, że posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem we własnym kraju.

Jeżeli więc chcesz uniknąć jakichkolwiek kłopotów, zawsze zabieraj ze sobą również oryginalne, krajowe prawo jazdy!

Czy warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy
Wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy może być uzasadnione w wielu przypadkach, jeśli planuje się częste lub długotrwałe prowadzenie samochodu za granicą. Dzięki międzynarodowemu prawu jazdy można uniknąć konieczności uzyskiwania dodatkowych dokumentów w każdym kraju, co może być czasochłonne i kosztowne.

Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane w wielu krajach na całym świecie, co pozwala na swobodne poruszanie się i prowadzenie pojazdu za granicą. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które często podróżują lub mieszkają za granicą.

Podsumowując, warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy wtedy, gdy planuje się częste lub długotrwałe prowadzenie samochodu za granicą. Może to ułatwić i usprawnić prowadzenie samochodu za granicą, a także zaoszczędzić czas i pieniądze.

PODSUMOWANIE:

  • Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w większości krajów świata,
  • Taki dokument jest niezbędny, jeżeli zamierzasz prowadzić pojazd poza terenem Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
  • Koszt wyrobienia uprawnień to 35,50 zł.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej