Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 26.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

W minionych latach przemalowanie samochodu było problematyczne – przede wszystkim ze względu na formalności, ale też koszty. Obecnie taki zabieg wykonywany jest bardzo szybko, profesjonalnie i w rozsądnej cenie. Coraz częściej zmiana koloru nie wiąże się tylko z chęcią naprawy powłoki lakierniczej, ale wywodzi się również z potrzeb i gustu właściciela.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W dzisiejszych czasach przemalowanie samochodu często spowodowane jest fanaberią jego właściciela. Zdarza się, że poszukujemy danego modelu i kiedy w końcu uda znaleźć się idealny egzemplarz okazuje się, że jego jedynym minusem jest kolor. Ile kosztuje przemalowanie samochodu? Czy musimy spełnić przy tym jakieś formalności? Jaką metodę wybrać? Tego wszystkiego dowiedzie się w naszym artykule.

Przemalowanie samochodu – co na to przepisy?

Każdy posiadacz samochodu wie, że przed dopuszczeniem do ruchu, pojazd musi zostać zarejestrowany. Jedną z obowiązkowych informacji, które musimy podać, jest barwa nadwozia. Tej samej informacji wymaga od nas też ubezpieczyciel. Przepisy w tym zakresie jasno wskazują, że zmiany w tym zakresie należy zgłosić w wydziale komunikacji. W internecie można znaleźć informacje o braku takiego obowiązku, jednak dla własnego spokoju warto to zrobić – pozwoli to nam uniknąć przykrych konsekwencji prawnych.

Należy też pamiętać, że różnice między kolorem podanym w systemie a stanem faktycznym, mogą budzić wątpliwości przy sprzedaży pojazdu.

Zgłoszenie przemalowania samochodu na szczęście nie jest skomplikowane – prawo dopuszcza bowiem taką ingerencję w nadwozie w dowolnym momencie, bez uzyskiwania zgody. Obecnie kolor pojazdu jest odnotowywany jedynie w państwowym systemie ewidencji, z tego powodu nie ma potrzeby wymiany dokumentów pojazdu. Formalności załatwia się szybko i bez żadnych opłat.

Przemalowania samochodu – pełna dowolność właściciela

Kolor czy wzór, który chcemy umieścić na naszym samochodzie, zależy wyłącznie od nas. Nie ma żadnych przepisów, które wskazywałyby dozwolone czy zakazane barwy. W tej kwestii wszystko zależy więc nad naszego gustu i kreatywności.

Przemalowanie samochodu – jaką metodę wybrać?

Obecnie istnieje wiele trwałych i skutecznych sposobów na zmianę koloru nadwozia samochodu. Możemy wybrać tradycyjną i sprawdzoną metodę, jaką jest lakierowanie. Dawniej jedynie ta metoda była dostępna – obecnie jednak mamy do wyboru dużo szybsze metody – np. oklejenie samochodu specjalną folią. Wielu kierowców będzie chciało postawić na tradycyjną metodę, ponieważ powszechna opinia głosi, że jest ona wiele trwalsza.

Należy jednak pamiętać, że ten proces jest zdecydowanie bardziej czasochłonny, a przede wszystkim droższy. Przed dokonaniem wyboru należy więc zastanowić się nad wadami i zaletami lakierowania i oklejania samochodu.

Zalety specjalistycznej folii

Tradycyjne lakierowanie jest na tyle sprawdzoną metodą, że nie ma potrzeby, aby rozpisywać się na jego temat. Dlatego skupimy się na zaletach użycia foli. Zdecydowanie największą zaletą oklejania samochodu folią jest czas, w którym specjalistyczny zakład jest w stanie to wykonać. Tak naprawdę taka usługa może zostać wykonana w jeden dzień.

Czytaj także: Kolor lakieru po nr VIN

Nie jest to jednak jedyna zaleta – należy pamiętać, że nowoczesne folie pozwolą również zabezpieczyć karoserię przed promieniowaniem UV, wilgocią oraz drobnymi zarysowaniami. Dzięki temu ograniczamy również ryzyko korozji. Dzięki takiemu zabiegowi pojazd zyska piękny kolor na długie lata, a w razie chęci jego ponownej zmiany, usunięcie folii nie jest żadnym problemem.

Ile kosztuje przemalowanie samochodu – metoda tradycyjna

Przemalowanie samochodu – cena tradycyjnego malowania może nas niemiło zaskoczyć. Oczywiście wszystko zależy od stanu blacharskiego i rozmiarów samochodu.

Można jednak przyjąć, że koszt będzie wahał się od 8 do 12 tys. złotych.

Przemalowanie samochodu na inny kolor – koszt folii

Oklejenie samochodu w profesjonalnym zakładzie jest zdecydowanie tańsze. Oczywiście wycena zawsze wykonywana jest indywidualnie, jednak musimy przygotować się na wydatek od 1,5 do 5 tys. złotych. Wszystko zależy od rodzaju folii oraz jak w przypadku tradycyjnego lakierowania – rozmiarów pojazdu.

PODSUMOWANIE:

  • Przemalowanie samochodu to prosta czynność, wiele zależy od warsztatu samochodowego dokonującego zmiany.
  • Przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami, sprawdzić oferty oraz zapoznać się z opiniami o zakładach wykonujących usługi.
  • Przemalowanie samochodu kosztuje od 8 do 12 tys. złotych.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej