Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 05.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Pewnie już zastanawiasz się, jak odczytać kolor lakieru po numerze VIN i jakie jeszcze inne tajemnice skrywa cała sekwencja numeryczna? Kodowany numer VIN służy do identyfikacji bardzo wielu danych dotyczących pojazdu. Kolor lakieru po numerze VIN to jedna z opcji, możesz także skorzystać z tabliczki znamionowej umieszczanej w pojeździe. Ale po kolei!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kod lakieru po VIN – po co nam taka informacja?

kolor lakieru po numerze vin

Jeżeli uszkodziłeś swój pojazd, na przykład w wyniku kolizji i musisz dobrać odpowiedni kolor karoserii do tego, który masz. Najlepiej jest skorzystać informacji dotyczącej koloru, którą znajdziesz w numerze VIN. Zacznijmy jednak od tego, czym ten numer jest? VIN to skrót od Vehicle Identification Number, czyli to numer identyfikacyjny pojazdu. Można powiedzieć, że jest to wręcz numer PESEL naszego pojazdu.

W numerze VIN znajdziemy informacje dotyczące na przykład tego, kto i gdzie wyprodukował nasze auto.

Budowa numeru VIN

Sekwencje 17 znaków cyfr i liter możemy podzielić na trzy frakcje. W pierwszej z nich otrzymamy informacje dotyczące producenta. Nazywana jest ona World Manufacturer Identifier, w skrócie WMI. Jest to sekwencja trzech znaków przypisanych do konkretnego producenta pojazdów. Kolejnym elementem jest Vehicle Descriptor Section, który ma 5 znaków (lub 6) i w nim właśnie zakodowane są najbardziej podstawowe informacje dotyczące samego pojazdu, czyli dane techniczne auta. Kolejne 8 znaków to Vehicle Identifier Section. Znak 10, licząc od początku numeru, określa rok produkcji lub modelu auta. Ta część to już opis tylko tego jednego, naszego pojazdu.

Czytaj także: VIN za darmo

Numer VIN nadawany jest pojazdowi od początku do końca jego funkcjonowania na drodze. Właścicielowi pojazdu nie przysługuje możliwość zmiany numeru VIN czy przebicia go. Tego rodzaju działania są nielegalne.

Gdzie w samochodzie można znaleźć numer VIN?

kolor lakieru po numerze vin

W tym zakresie producenci aut mają pewną dowolność. Numer VIN powinien być nabity na elementach trwałych. W książce pojazdu swojego auta znajdziesz informację dotyczącą tego, gdzie w Twoim pojeździe i Twoim modelu auta znajduje się nabita sekwencja liter i liczb. Naturalnie, najprostszą metodą jest o sprawdzenie numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W polu oznaczonym literą E znajduje się numer VIN. Znajdziesz go również w książce serwisowej pojazdu. Jeśli dokumenty zostały na przykład skradzione i musisz odnaleźć numer VIN, to jest on nabity bezpośrednio w samochodzie.

Najlepiej jest poszukać w kilku najbardziej typowych miejscach. Numer często bywa wybijany na drzwiach kierowcy lub na słupku bocznym od strony kierowcy, pod maską, a także w bagażniku i przy klapie wlewu paliwa.

Jeżeli w tych miejscach nie znajdziesz numer VIN, warto skontaktować się z producentem auta lub jego autoryzowanym dystrybutorem na Polskę i ustalić, gdzie powinien znajdować się numer dla konkretnego modelu. Czasem tego rodzaju informacje możesz znaleźć również w internecie. Wtedy kolor lakieru po numerze VIN nie będzie stanowił dla ciebie wezwania!

Jak sprawdzić kod koloru lakieru nadwozia pojazdu po numerze VIN?

Kolor lakieru po numerze VIN odczytamy wtedy, gdy zdekodujemy poszczególne elementy całej sekwencji. I tu sytuacja wcale nie jest taka prosta. Dekodowanie poszczególnych elementów nie jest takie proste. Każdy z producentów ma sekwencje oznaczeń i tak naprawdę kolor lakieru po numerze VIN trudno odgadnąć bez kontaktu z producentem czy dystrybutorem. Część informacji dotyczących numeru dla konkretnego koloru i marki i modelu możemy znaleźć w internecie.

Znajdują się tam tak zwane dekodery numerów VIN i dzięki nim za darmo możemy uzyskać informacje dotyczące specyfikacji technicznej, w tym też znajdziemy kolor lakieru po numerze VIN.

Niektóre z dekoderów są odpłatne i wtedy kolor lakieru po numerze VIN będziemy mogli otrzymać, ale po uiszczeniu opłaty za korzystanie z aplikacji. Jeżeli interesuje nas kod fabryczny lakieru, to kolor lakieru po numerze VIN nie jest jedyną ścieżką, z której możemy skorzystać.

Kod lakieru na tabliczce znamionowej

kolor lakieru po numerze vin

Jeżeli nie możemy odnaleźć bezpłatnych dekoderów oraz informacji w internecie dotyczących dekodowania poszczególnych sekwencji numer VIN, pozostaje skorzystać z innych dostępnych źródeł informacji. Jednym z nich jest tabliczka znamionowa. To właśnie na niej znajduje się tak zwany kod OEM. Jest to fabryczny numer koloru. Niestety również tabliczka znamionowa, w zależności od producenta, może być przytwierdzona do auta różnych miejscach. Może znajdować się na słupku na drzwiach kierowcy lub na silniku. Producenci stosują różne formy zapisu koloru lakieru swoich pojazdów.

Najbardziej przystępnie opisany kolor jest w pojazdach marki BMW. Dlaczego? Po prostu zapisywany jest pełną nazwą. Właściciele Mercedesów też są w wygodnej sytuacji, ponieważ ta firma stosuje zapisy trzycyfrowe – w większości dostępne są w internecie. Auto marki Volkswagen numer koloru zapisują zaraz po literze L w tabliczce znamionowej, a zestawienie kolorów dostępne jest również w sieci.

Kolor lakieru po numerze VIN – do czego jeszcze służy VIN?

Dzięki numerowi VIN możesz dowiedzieć się wiele o historii swojego samochodu. Wpisując do wyszukiwarki historii pojazdu numer VIN oraz numer rejestracyjny poznamy całą historię pojazdu. W ramach tego rodzaju informacji dowiesz się o liczbie właścicieli pojazdu, otrzymasz informację dotyczącą historii przebiegu auta, wskazana będzie tam również forma przeznaczenia pojazdu – na przykład taksówka, znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące uszkodzeń pojazdów, jak również informacje o szkodach.

Historia pojazdu

W niektórych wypadkach dostępne będą również zdjęcia samochodu. Naturalnie w ramach tego raportu otrzymasz również informacje dotyczące danych technicznych samochodu oraz całego wyposażenia fabrycznego. Bardzo istotne są informacje, szczególnie gdy decydujesz się na zakup oglądanego pojazdu, bo opisane tam będą dokładnie miejsca uszkodzeń, przebieg, a także daty szkód. Dlatego też, jeżeli decydujesz się na zakup auta z drugiej ręki, koniecznie poproś o numer VIN, sprawdzisz nie tylko to czy Twoje auto na przestrzeni lat nie zmieniło koloru, ale również, w jaki sposób było realnie wykorzystywane, a także to, czy zbywca poinformował cię o wszystkich znanych mu uszkodzeniach samochodu.

Dzięki temu numerowi będziesz mógł prawidłowo wycenić pojazd i zastanowić się nad tym, czy jego zakup jest dla Ciebie opłacalny, a przedstawiona Ci historia eksploatacji prawdziwa.

Numer lakieru samochodowego a ubezpieczenie pojazdu

Pamiętaj, żeby kupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, gdyż bez niego nie powinieneś poruszać się po polskich drogach. Oprócz tego podstawowego i obowiązkowego ubezpieczenia właściciel pojazdu ma możliwość kupienia wielu polis, takich jak autocasco czy assistance. Dzięki temu, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, właściciel pojazdu nie będzie musiał sam szukać informacji o pojeździe i kolor lakieru po numerze VIN nie będzie zaprzątać mu głowy.

Naprawą może wtedy zająć się ubezpieczyciel. To ogromna wygoda. Przy niektórych ubezpieczeniach zakład ubezpieczeń często oferuje klientom auto zastępcze na czas, w którym nie mogą korzystać z własnego pojazdu. Zakres ochrony i udogodnień może być bardzo szeroki, w zależności od potrzeby kupującego. Kupując obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, warto sprawdzić, czy dodatkowe dobrowolne wykupienie polisy autocasco lub assistance pakiecie z OC nie będzie najbardziej opłacalne.

Jak odczytać kod lakieru po numerze VIN? Podsumowanie

Wiesz już, gdzie znaleźć kod koloru lakieru dzięki numerowi VIN. Jeśli nie wiesz, jakiego koloru powinien użyć lakiernik podczas lakierowania nadwozia twojego samochodu, sprawdź tabliczkę znamionową lub użyj dekodera numeru VIN. Poniżej przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji na ten temat:

  • kod VIN składa się z 17 cyfr i liter;
  • kod VIN podzielony jest na trzy fragmenty wskazujące producenta, następnie dane techniczne oraz końcowej frakcji, w której wpisywane są informacje dotyczące konkretnej jednostki;
  • przebijanie lub zmiana numeru VIN jest nielegalna;
  • kolor lakieru po numerze VIN pomagają odszyfrować dekodery znajdujące się w internecie;
  • kolory lakieru samochodu możesz również sprawdzić w tabliczce znamionowej – znajduje się na niej kod OEM, który określa fabryczny kolor lakieru, który przyda się podczas prac lakierniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić kolor lakieru w aucie?

Aby sprawdzić kolor lakieru samochodu, możesz sprawdzić numer VIN, w którym znajduje się kod. Jeśli nie uda ci się go rozkodować, możesz odszukać tabliczkę znamionową pojazdu, na której znajdziesz informację o dokładnym odcieniu lakieru. W zależności od marki samochodu są to inne oznaczenia, np. w samochodach Fiata kod koloru ma postać 3 lub 4 cyfr, ukośnika i drukowanej litery

Czy w dowodzie rejestracyjnym jest kod lakieru?

Możesz poznać kolor lakieru po VIN. To numer identyfikacyjny samochodu, który odnajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E. Możesz odczytać go za pomocą enkodera.

Jak sprawdzić numer VIN za darmo?

Numer VIN i historię pojazdu możesz sprawdzić bezpłatnie na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej