Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Piratów drogowych z roku na rok jest coraz mniej, ale ustawodawca nie osiadł na laurach! Kolejny taryfikator mandatów ostro bierze się za tych, którzy za nic mają przepisy o ruchu drogowym. Niektórych mocno uderzy po kieszeni!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Rekordowe mandaty drogowe w Polsce

Co chwila w polskiej prasie internecie możemy znaleźć informacje o tym, jak wysokie mandaty otrzymali piraci drogowi. Jeszcze w 2022 roku niemałym echem odbił się mandat wystawiony w Jastrzębiu-Zdroju wystawiony kierowcy Audi za jazdę pod prąd oraz niestosowanie się do znaków drogowych, zarówno na jezdni, jak i tych pionowych. a także za wiele innych przewinień.

Uszkodzone zostały też dwa radiowozy. Ile przyszło za to zapłacić? W internecie możemy znaleźć informację, że aż 32 500 zł mandatu wystawili policjanci oraz za wnioskowali o trzy lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czy to dużo? To zależy. Z jednej strony kwota robi ogromne wrażenie, z drugiej zaś zagrożenie dla ruchu drogowego pieszych i innych uczestników ruchu było niemałe, a to już nie przelewki. To nie jedyna historia, którą opisują media w minionym roku.

Rekordzista punktów karnych otrzymał ich aż 55 podczas jednej podróży samochodem.

Tyle punktów w prezencie otrzymał kierowca za poruszanie się w obszarze zabudowanym, z nadmierną prędkością, wyprzedzanie przy przejściu dla pieszych. Młodsza aspirant Joanna Szczepniak wskazywała, że prędkość, z którą poruszał się kierowca, wynosiła 121 km/h. Co ciekawe, właściciel pojazdu po zatrzymaniu uszkodził jeszcze radiowóz.

Ile mandatów wystawiła polska policja w 2022 roku?

Historie mrożą krew w żyłach i widać, że niektórych nie są w stanie powstrzymać wysokie mandaty, ani zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że w Polsce na drogach jest o wiele bezpieczniej. Jest coraz mniej wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych podczas zdarzeń drogowych.

W minionym roku ofiary śmiertelne to 1883 osoby i doszło do 21 324 wypadków drogowych. Czy to efekt nowych taryfikatorów mandatów? W 2022 roku Polska policja wystawiłam 2 698 713 mandatów karnych. To ponad 350 000 mniej niż w 2021 roku.

Najczęstszym grzechem polskich kierowców i jest przekroczenie prędkości, równie często kierowcy w Polsce zapominają o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i prawidłowym parkowaniu oraz korzystaniu z zestawu głośnomówiącego.

Przekroczenie prędkości? Policz sam!

 • Do 10 km/h to 50 zł
 • 11-15 km/h to 100 zł
 • 16-20 km/h to 200 zł
 • 21-25 km/h to 300 zł
 • 26-30 km/h to 400 zł
 • 31-40 km/h to 800 zł
 • 41-50 km/h to 1000 zł
 • 51-60 km/h to 1500 zł
 • 61-70 km/h to 2000 zł
 • ponad 70 km/h to 2500 zł

To nie wszystko! Musisz wiedzieć, że w momencie, gdy przekraczasz prędkość o ponad 30 km na godzinę, po raz kolejny, zgodnie z nowym taryfikatorem, jest to recydywa. Co to oznacza dla Ciebie?

Nic innego jak zupełnie inne stawki za popełnienie tego samego czynu! W związku z tym za jazdę powyżej 31 km/h do 40 km/h zapłacisz nie 800 a 1600 zł, za jazdę powyżej 40 km/h a do 50 km/h zamiast 1 000 zł zapłacisz 2 000 zł, a przy jeździe ponad 70 km/h zamiast 2 500 zł zapłacisz 5000 zł!

Co jeszcze może Cię słono kosztować?

Skoro najczęstszym grzechem polskich kierowców jest jazda z telefonem komórkowym przy uchu to, ile za to zapłacimy? Minimalny mandat za tego rodzaju przewinienie wynosi aż 500 zł! Jeśli kierowca nie zatrzyma się, aby umożliwić przejście przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym przed osobą niepełnosprawną, to naraża się na mandat w wysokości 1500 zł.

Podobny mandat, od 1500 zł, otrzyma również prowadzący pojazd, jeśli zdecyduje się na wyprzedzanie innego pojazdu na przejściu dla pieszych. Czy to powstrzyma polskich kierowców? Statystyki pokazują, że tak. Coraz więcej osób, nawet tych, których noga ciężko opada na pedał gazu, mocno trzyma się za portfel, a ten przemawia do rozsądku.

Jeśli dzięki temu więcej osób pozostanie bezpiecznych na drodze, to może to rozwiązanie okaże się skuteczną metodą na piratów drogowych w Polsce.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2022 roku sąd może nałożyć maksymalnie 30 000 zł grzywny na kierowcę, jeśli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. W jakich sytuacjach może to nastąpić? Jeśli kierowca poruszał się pod wpływem alkoholu, nie zatrzymał się do kontroli drogowej, nie udzielił pomocy ofierze wypadku, poruszał się bez prawa jazdy, jak również, gdy stworzył zagrożenie w ruchu drogowym.

Podsumowanie

 • W Polsce w 2022 roku doszło do wielu zdarzeń drogowych, a policja wystawiła ponad 2 miliony mandatów.
 • Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2022 roku sąd może nałożyć maksymalną stawkę grzywnę do 30 000 zł na sprawcę zdarzenia drogowego.
 • Zgodnie ze statystykami policji Polacy jeżdżą wolniej i przekłada się to bezpośrednio na liczbę zdarzeń drogowych rok do roku.
 • Nowe przepisy pozwalają w ramach recydywy podwoić wysokość opłaty za mandat. Można zapłacić nawet 5000 zł za przekroczenie prędkości ponad 70 km/h.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej