Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 26.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Bezpieczeństwo na drodze to priorytet, a pasy bezpieczeństwa są jednym z najważniejszych elementów ochrony życia i zdrowia kierowców oraz pasażerów. Mandat za brak pasów to kara, którą nikt z nas nie chciałby otrzymać. Ale ile wynosi taka kara? Czy są jakieś wyjątki od tej reguły? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Mandat za brak pasów – podstawowe informacje

Pasy bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla ochrony życia i zdrowia. W Polsce, mandat za brak pasów może być nałożony zarówno na kierowcę, jak i na pasażerów. Wartości mandatów są różne, ale zazwyczaj wynoszą od stu do kilkuset złotych.

Czytaj także: Pasy bezpieczeństwa w samochodzie

Niezapięcie pasów może prowadzić do poważnych konsekwencji, nie tylko finansowych, ale także zdrowotnych. W razie wypadku, brak pasów znacząco zwiększa ryzyko obrażeń.

Jaki mandat za brak pasów w 2023 roku?

Osoba prowadząca pojazd, która zostanie zauważona podczas jazdy bez zabezpieczonych pasów, będzie musiała zapłacić grzywnę w kwocie 100 zł i otrzyma 5 punktów karnych. Jeżeli jednak stwierdzi się, że to współpasażer nie używał pasów, wówczas zarówno współpasażer, jak i osoba prowadząca pojazd, zostaną obciążeni grzywną!

Mandat za brak pasów

Obydwoje będą musieli uiścić opłatę w wysokości 100 zł, a dodatkowo osoba prowadząca pojazd zostanie obciążona 5 punktami karnymi. Natomiast, jeśli liczba współpasażerów przewożonych z niezapiętymi pasami przekroczy jedną osobę, liczba punktów karnych zwiększy się do 8.

Jak można zauważyć, zdecydowanie opłaca się upewnić, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy.

Wyjątki od reguły

Chociaż zasady są jasne, istnieją pewne wyjątki od reguły. Na przykład, kierowcy i pasażerowie pojazdów zabytkowych są zwolnieni z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Ponadto, w niektórych przypadkach, osoby z określonymi problemami zdrowotnymi mogą być zwolnione z tego obowiązku po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Jednak w większości przypadków, mandat za brak pasów jest nieunikniony.

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 39 ust. 2) jasno określono sytuacje, w których zapinanie pasów nie jest wymagane.

Osoba, która ma zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do używania pasów, nie jest zobowiązana do ich zapinania. Również kobiety w zaawansowanej ciąży są zwolnione z tego obowiązku. Ponadto, z obowiązku zwolnieni są m.in. personel medyczny udzielający pomocy, instruktorzy nauki jazdy czy kierowcy taksówek przewożący inne osoby.

Konsekwencje braku zapiętych pasów

Mandat za brak pasów to nie jedyna konsekwencja naruszenia tego przepisu. Brak pasów bezpieczeństwa może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci w razie wypadku. Ponadto, może to wpłynąć na wysokość odszkodowania w przypadku kolizji. Dlatego, zawsze warto pamiętać o zapinaniu pasów, aby uniknąć nie tylko mandatu, ale także potencjalnie tragicznych konsekwencji.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile wynosi mandat za brak pasów? Mandat za brak pasów może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od okoliczności.
  2. Czy są jakieś wyjątki od obowiązku zapinania pasów? Tak, istnieją wyjątki, takie jak pojazdy zabytkowe czy osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, które mogą być zwolnione z tego obowiązku.
  3. Czy brak pasów wpływa na wysokość odszkodowania? Tak, brak pasów może wpłynąć na wysokość odszkodowania w przypadku kolizji.
Mandat za brak pasów

Wnioski

  1. Mandat za brak pasów jest surową, ale konieczną karą mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
  2. Zawsze warto pamiętać o zapinaniu pasów, aby uniknąć nie tylko mandatu, ale także poważnych konsekwencji zdrowotnych.
  3. Znajomość przepisów i świadomość konsekwencji są kluczowe dla bezpiecznej jazdy.
Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej