Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 31.10.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wszystkich Świętych – czas zadumy i refleksji, kiedy oddajemy hołd naszym zmarłym bliskim, odwiedzamy ich groby, składamy kwiaty i zapalamy znicze. To wyjątkowy okres, który łączy nasze serca w tętniącym życiem sznurze pamięci. Jednak, nie zapominajmy, że to także czas, kiedy nasze drogi stają się bardziej zatłoczone, a więc wymagają naszej szczególnej uwagi i odpowiedzialności za bezpieczeństwo na nich.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

GITD wprowadza fotopułapki na drogach

W tym roku na drogach podczas Wszystkich Świętych nie tylko policja będzie czuwać nad naszym bezpieczeństwem. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) dołączy do troski o nasze życie na drogach. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt, inspektorzy GITD zastawiają na kierowców tzw. fotopułapki, które pomagają monitorować i kontrolować ruch na naszych drogach. Chociaż nie wszyscy z nas będą odwiedzać cmentarze w dniu Wszystkich Świętych, wzmożony ruch będzie obecny przez cały ten tydzień.

Dlatego też, niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy zdawali sobie sprawę z konieczności przestrzegania przepisów drogowych.

Podczas tych dni, na naszych drogach pojawią się nie tylko patrolujący policjanci, ale także kamery, fotoradary, i odcinkowe pomiary prędkości, które są częścią systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). To sprawia, że obowiązek przestrzegania przepisów drogowych staje się jeszcze bardziej doniosły, ponieważ każde wykroczenie zostanie uchwycone. Warto pamiętać, że celem tych działań jest nie tylko ukaranie złamania prawa, ale przede wszystkim zapobieżenie tragediom na drogach.

wszystkich świętych na drogach

Bezpieczeństwo na zatłoczonych drogach

Wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych to nieunikniona rzeczywistość podczas Wszystkich Świętych. Dlatego też, niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą czy pieszym, pamiętaj o kilku kluczowych zasadach, które pomogą utrzymać bezpieczeństwo na drodze:

  1. Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Wzmożony ruch i zmiany organizacji ruchu w okolicy cmentarzy mogą sprawić, że jazda z nadmierną prędkością będzie szczególnie niebezpieczna. Przestrzegaj ograniczeń prędkości i bądź cierpliwy. Nie spieszy się przecież nikt tam, gdzie zmiana prędkości może zakończyć się tragedią.
  2. Utrzymuj odpowiedni odstęp między pojazdami. To podstawowy warunek bezpiecznej jazdy, który pozwala na uniknięcie kolizji w przypadku nagłego hamowania. Pamiętaj, że w tym okresie na drogach jest więcej pieszych, którzy mogą niespodziewanie pojawić się na jezdni.
  3. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie. Złodzieje nie śpią, a okazja czyni złodzieja. Uniknij strat i kradzieży, pozostawiając swoje rzeczy w schowkach lub przynajmniej poza widokiem.
  4. Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu. To zasada, która powinna być przestrzegana zawsze, ale w okresie Wszystkich Świętych jest to szczególnie ważne. Unikajmy alkoholu przed jazdą i dbajmy o własne i cudze życie.
  5. Jeśli jesteś pieszym, korzystaj z chodników lub pobocza, jeśli dostępne. Pamiętaj o noszeniu elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku, aby być widocznym dla kierowców. Podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, czy jezdnię, zachowaj ostrożność i uwagę.

Akcja Prewencyjna „Znicz 2023” – utrata prawa jazdy

Policja przeprowadza akcję prewencyjną „Znicz 2023” w dniach od 31 października do 2 listopada, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach. W tym czasie kontrole będą szczególnie dokładne, a przekroczenie prędkości może skutkować surowymi konsekwencjami. Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą od 100 do 2500 zł, a kierowcy mogą otrzymać nawet 15 punktów karnych. Kwota mandatu może wzrosnąć do 5000 zł w przypadku tzw. drogowej recydywy, czyli drugiego poważnego przekroczenia prędkości w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h, możesz stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Drastyczne przekroczenie prędkości może zostać uznane za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa, co wiąże się z utratą prawa jazdy i karami sądowymi.

Pamiętajmy, że nie tylko mandaty i punkty karne są konsekwencjami przekroczenia prędkości. Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze, i to od nas zależy, czy Wszystkich Świętych pozostanie okresem zadumy i refleksji, czy czasem tragedii i niepotrzebnych wypadków. Razem możemy uczynić nasze drogi bezpiecznymi, nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu. Bądźmy odpowiedzialni i troszczmy się o siebie nawzajem.

wszystkich świętych na drogach

Podsumowanie

  1. W trakcie Wszystkich Świętych, zarówno policja, jak i Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa na naszych drogach, wykorzystując zaawansowany sprzęt, w tym fotopułapki i system CANARD.
  2. Wzmożony ruch pojazdów i pieszych wymaga od naszej strony szczególnej uwagi i odpowiedzialności. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych, utrzymaniu odpowiednich odstępów i unikaniu jazdy po spożyciu alkoholu.
  3. Policja prowadzi akcję prewencyjną „Znicz 2023”, a przekroczenie prędkości podczas tego okresu może wiązać się z surowymi konsekwencjami, takimi jak mandaty, punkty karne oraz utrata prawa jazdy.
  4. Nasza wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach podczas Wszystkich Świętych może przyczynić się do zachowania tego okresu jako czasu zadumy i refleksji, a nie tragedii i wypadków. Bądźmy odpowiedzialni i troszczmy się o siebie i innych uczestników ruchu.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej