Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 21.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
2.5/5 - (60 votes)

Kupujesz swoje pierwsze auto i potrzebujesz samochodu treningowego, który bez żalu można otrzeć o słupek na parkingu w odróżnieniu od auta z salonu? Jesteś młodym kierowcą i nie stać cię jeszcze na drogi samochód? A może po prostu potrzebujesz małego miejskiego auta, które niewiele pali, aby  codzienne stać nim w korkach w drodze do pracy? Powodów jest wiele, by zdecydować się na samochód do 20 tysięcy. Takie auta nieprzerwanie cieszą się na polskim rynku wielką popularnością.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jaki samochód używany do 20 tysięcy wybrać?   

Oczywiście, ilu właścicieli, tyle pomysłów na wybór samochodu. A w sumie 20 tysięcy mieści się wiele możliwości. Kwota ta uznawana jest obecnie przez liczne grono użytkowników samochodów za górną granicę zakupowego „szaleństwa”. Czyli że wielu kierowców uznaje, że używane auto o tej mniej więcej wartości spełni ich oczekiwania.

Czy przeznaczając akurat taką kwotę, czyli 20 tysięcy na zakup samochodu, musisz się nastawiać na jakiś konkretny typ, model lub rodzaj auta? Absolutnie nie. Wybór jest ogromny i każdy może znaleźć za te pieniądze coś interesującego.

Na jaki samochód używany do 20 tysięcy można liczyć? Okazuje się, że w tym budżecie mieści się każdy rodzaj nadwozia, w tym najpopularniejsze, czyli: hatchback, sedan, limuzynę czy kombi.

Jedynie SUV-y w dobrym stanie i roczniku nie mieszczą się raczej w tej półce cenowej. Ale za to jako samochód do 20 tysięcy bez problemu można kupić mały miejski samochód w bardzo dobrym stanie. Co ciekawe, za takie właśnie pieniądze dostępne są w Polsce sprowadzane z zagranicy auta premium. Niestety trzeba liczyć się z faktem, że te samochody przeszły już wiele, choć nadal mogą kusić chociażby bogatym wyposażeniem.

Samochód do 20 tysięcy – jakie roczniki wchodzą w grę?

Na pewno jednym z czynników, który wpływa na cenę samochodu jest jego rocznik w połączeniu z klasą pojazdu. Jak to się przekłada na praktykę? Jeśli bierzesz pod uwagę niewielki miejski samochód, możesz bez problemu znaleźć w cenie do 20 tysięcy całkiem atrakcyjne roczniki.

Okazuje się, że w takim budżecie mieszczą się już 5-letnie modele, jednak raczej słabo wyposażone i o niewielkim silniku. Dużo większy wybór pojawi się, jeśli obniżysz oczekiwania co do rocznika. Wśród 10-latków znajdziesz żwawe kompakty o atrakcyjnym wyglądzie. Jeśli jednak marzy ci się niemiecka limuzyna za te pieniądze, to musisz pogodzić się z faktem, że auto będzie wyeksploatowane i będzie miało spory przebieg.

Samochód do 20 tysięcy – top małych miejskich aut

Wśród samochodów miejskich spokojnie można wybrać modele poniżej planowanej sumy 20 tysięcy złotych. Miejskie auto to zazwyczaj samochód klasy A lub B. Niewielki, zwrotny, o silniku małej pojemności, który pozwala na bezproblemowe zaparkowanie nawet na ciasnym parkingu. Takie auto jest idealne do rozwijania niewielkich prędkości w ruchu miejskim. Spośród tego rodzaju modeli jako samochód do 20 tysięcy szczególnie polecane są:

Toyota Yaris II

Popularna yariska w rocznikach 2009 – 2013 kupowana jest chętnie przede wszystkim przez kobiety. Użytkownicy cenią ten samochód za typową dla japońskich samochodów bezawaryjność silników 1.0 i 1.3 l. Natomiast zarówno specjaliści jak i kierowcy bardzo pozytywnie oceniają jego karoserię, elektrykę, napęd i zawieszenie. Do tego auto jest dostępne w ciekawych, śmiałych kolorach, które cieszą oko. Jedyny problem może stanowić rozmieszczenie zegarów, które znajdują się na środku tablicy, a nie za kierownicą. Ale to tylko kwestia przyzwyczajenia.

Fiat Punto III

To jedno z bardziej polecanych aut w tej cenie. Roczniki z lat 2009-2014 miały różne nazwy np. Grande Punto i przechodziły w tym czasie liftingi, po których nabierały urody i charakteru. Na pewno bardziej polecane są do jazdy miejskiej silniki benzynowe 1.2 i 1.4, ponieważ sporo pojemniejsze diesle 1.6 i 1.9 sprawdzą się raczej na trasie. Zaletą tego auta zazwyczaj jest niewielki przebieg, a akurat ten model przeczy obiegowym opiniom o awaryjności Fiata. Jedynie materiały wykończeniowe mogą pozostawiać nieco do życzenia.

Opel Corsa D

W przypadku tego miejskiego modelu Opla chodzi o roczniki 2006- 2014. Co prawda w ostatnich latach Corsa znacznie urosła, ale za 20 tysięcy można kupić wersję D np. w benzynie z rocznika 2012. Do codziennej jazdy warto wybierać silniki 1,2 lub 1,4. Można też zdecydować się na silnik diesel 1,7 CDTI. Mechanicy twierdzą, że akurat taka jednostka napędowa jest bezawaryjna. Na dodatek Corsa D zaskakuje naprawdę sporą przestrzenią w środku i niezwykłą funkcjonalnością.

Volkswagen Polo V

Jeśli interesuje cię samochód do 20 tysięcy, zatrzymajmy się na chwilę przy propozycji Volkswagena. Słynna „polówka” to od lat popularny, samochód o bardzo dobrym silniku. Doskonale sprawdza się nie tylko w mieście, ale także na trasie, ponieważ okazuje się jednym z największych miejskich aut, zarówno, jeśli chodzi o wnętrze, jak i bagażnik.

Do omawianej sumy można kupić roczniki około dziesięcioletnie. Ale samochody te odwdzięczają się właścicielowi niskimi kosztami utrzymania, niskim spalaniem i trwałością. Najlepszą opinią cieszy się wolnossący silnik 1.4 16V, można też zdecydować się na trzycylindrową wersję 1.2.

Skoda Fabia II

Czeski model segmentu B to kolejny samochód do 20 tysięcy, który doskonale sprawdza się w przestrzeni miejskiej. W tej cenie bez problemu kupisz auto sześcio- lub siedmioletnie. Fabia oprócz ceny kusi także całkiem dużym jak na tak niewielki samochód wnętrzem. Dodatkowo może się pochwalić 300-litrowym bagażnikiem. Do wyboru, jeśli chodzi o jednostki napędowe, mamy silniki benzynowe 1,4 i 1,6.

Ford Fiesta VII

Także w przypadku Fiesty w budżecie do 20 tysięcy złotych w grę wchodzą roczniki około dziesięcioletnie. Szczególnie dobrze wypadają silniki benzynowe 1.2 i 1.4. Z kolei silniki diesla projektu Forda i koncernu PSA pracują bardzo oszczędnie i są trwałe. Najbardziej polecany jest wśród nich 1.6 HDi w wersji 90/95 KM.

Jeśli chodzi o wnętrze, to prezentuje się ono całkiem solidnie i atrakcyjnie. Trzeba jednak uważać, by wybierając ten model Forda, nie natknąć się na egzemplarz poflotowy, bo może się on okazać mocno wyeksploatowany.

Samochody kompaktowe – jaki samochód kupić do 20 tysięcy?

Oczywiście nie każdy chce jeździć niewielkim samochodem, dlatego przyjrzymy się modelom samochodów kompaktowych, które można kupić w interesującej nas cenie. Auta kompaktowe to samochody większe, z wnętrzem dostosowanym do wygodnego podróżowania dla całej rodziny. Ich bagażniki osiągają pojemność do 400 litrów. Mają też mocniejsze silniki i wykonane są z trwalszych materiałów. Dlatego bez problemu sprawdzają się zarówno w mieście jak i na dłuższej trasie. Oto, jakie samochody tego rodzaju można kupić za mniej niż 20 tysięcy.

Kia Cee’d I 

W przypadku Kii do 20 tysięcy można znaleźć na rynku wtórnym egzemplarze z roczników 2009-2011. To dynamiczne auto i na dodatek za przystępną cenę można spotkać dobrze utrzymane egzemplarze. Właściwie wszystkie wersje silnika sprawują się bez zarzutu, a do wyboru są benzynowe jednostki 1.4, 1.6 oraz 2.0 CVVT, natomiast wśród diesli 1.6 oraz 2.0 CRDi. Jedyny problem stanowi tylko tendencja do korozji podwozia.

Hyundai i30 I

Samochód do 20 tysięcy w przypadku tego modelu to roczniki 2009-2011. Do dyspozycji mamy hatchbacki i nieco przestronniejsze kombi. Auto to przyciąga nabywców nieskomplikowaną budową i niezawodnymi silnikami. W tej cenie najczęściej jest dostępny podstawowy silnik benzynowy 1.4 CVVT. Jeśli chodzi o silniki diesla, to dobrym pomysłem jest kupienie auta z jednostką 1.6 CRDi. Jest on polecany choćby ze względu na brak kłopotliwego koła dwumasowego.

Honda Civic VIII

Samochód do 20 tysięcy to w przypadku Hondy Civic roczniki 2007-2008. Faktycznie można by je uznać za wiekowe, gdyby nie to, że trzymają się nie tylko w cenie, ale i w formie. Te samochody z zadziornym przodem. Podstawowy silnik to jednostka 1.4, ale uznawana jest za zbyt słabą dla tego samochodu. Dlatego lepiej zdecydować się na benzynowe odmiany 1.8 i-VTEC.

Ford Focus III

Po serii azjatyckich modeli znów wracamy do Forda. Tym razem przyjrzymy się Focusowi, który w przypadku aut dziesięcio- dwunastoletnich można także kupić do 20 tysięcy złotych. W przypadku tego modelu można liczyć na silniki benzynowe 1.6 Ti-VCT (85-125 KM) lub francuskie turbodiesle 1.6 TDCi. Praktycznie każda wersja nadwozia w przypadku tego samochodu jest udana i atrakcyjna. A największym atutem Focusa jest fakt, że za dobrą cenę można kupić ładne i nowoczesne auto.

Opel Astra

Przenieśmy się teraz do Europy. Jedną z pierwszych narzucających się propozycji kompaktów dostępnych w przystępnej cenie jest Opel Astra. Samochód do 20 tysięcy to zarówno Astra III H, jak i następna generacja Astra IV J. Młodsza wersja zdobywa serca nabywców przebojowym wyglądem, ale starsza, czyli roczniki 2005-2011 jest niezwykle solidna i niezawodna. Najwięcej egzemplarzy ma silniki diesla – 1.3 CDTI od Fiata oraz 1.7 CDTI od Isuzu. Oba są trwałe i łatwo zdobyć do nich części zamienne. Optymalną jednostką jest mało awaryjny silnik 1.4 Turbo (120-140 KM).

Renault Megane III

Czym z kolei przyciąga ten model oprócz korzystnej ceny roczników 2009-2011? Na pewno jest to atrakcyjna stylizacja nadwozia, bogate wyposażenie i niezłe wykończenie wnętrza. Trzecia generacja Megane okazuje się przy tym całkiem trwała. Tym bardziej, że nie trzeba się już bać o jakość elektroniki, która wcześniej bywała w egzemplarzach tej francuskiej marki dość kapryśna. Gama wersji silnikowych jest naprawdę szeroka. W przypadku silników benzynowych wszystkie zasługują na polecenie. Natomiast spośród diesli najlepszym wyborem są oszczędne i trwałe jednostki 1.6 dCi i 2.0 dCi.

Seat Leon II

Za cenę do 20 tysięcy możesz liczyć także na hiszpański temperament Seata Leona. W takim budżecie mieszczą się przede wszystkim roczniki 2009-2011. Ten kompaktowy samochód bardzo przyjemnie się prowadzi i przyciąga wzrok zadziornym wyglądem. Nie rozczarowuje także wnętrze i bagażnik. Tu również mamy do czynienia z szeroką paletą silników.

Samochód do 20 tysięcy z klasy średniej – czy to możliwe?

A czy można, dysponując budżetem do 20 tysięcy, kupić sobie limuzynę klasy średniej? Tak, ponieważ od lat hitem sprzedażowym w tej cenie jest Audi A4 B7. Być może nie jest to najlepszy samochód do 20 tysięcy, ale na pewno jeden z częściej wybieranych przede wszystkim przez młodych kierowców. Z jakiego powodu? Popularne A czwórki to w dużej mierze egzemplarze sprowadzane, a ich siła tkwi w wyglądzie.

Zarówno limuzyna jak i kombi nie wyglądają na to, że auto kupione za 20 tysięcy ma już niekiedy znacznie ponad 10 lat. Audice te są też zazwyczaj nieźle wyposażone. Jednak nie ma się co czarować, często w tych samochodach liczniki są albo „kręcone”, albo mają przebiegi około 300 tysięcy km.

W omawianej generacji montowane były silniki 2.0 TFSI i 3.2 FSI oraz diesle TDI - 2.0, 2.7 i 3.0.

Najlepszy samochód do 20 tysięcy

Jakimi kryteriami trzeba się kierować, żeby wybrać najlepszy samochód, który można kupić do 20 tysięcy? Czy łatwo wskazać konkretny model? Oczywiście można kierować się rankingami popularności, niezawodności czy trwałości.

Jednak trzeba pamiętać, że każdy ma swoje oczekiwania wobec samochodu, a także własne upodobania, więc wybór jest kwestią indywidualną.

Ważne, by samochód kupiony za kwotę do 20 tysięcy spełniał oczekiwania właściciela i był funkcjonalny. A takich ofert na rynku samochodów używanych jest wciąż bardzo dużo.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Po sfinalizowaniu transakcji, jaką jest zakup samochodu do 20 tysięcy, jako nabywca stajesz się od tego momentu odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Jeśli udało się kupić samochód za relatywnie niewielką cenę, to dobra wiadomość jest taka, że także OC można kupić w korzystnej cenie. Wystarczy poszukać dobrej oferty i zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu. Polisa OC jest obowiązkowa i za jej brak można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku dobrowolnych polis. To ty jako właściciel samochodu decydujesz, czy chcesz wykupić inne polisy komunikacyjne takie jak AC, NNW czy assistance. W ten sposób ochronisz swój samochód przed finansowymi skutkami uszkodzenia, a siebie i pasażerów przed uszczerbkiem na zdrowiu. Warto też zadbać o pomoc techniczną gwarantowaną w polisie assistance.

PODSUMOWANIE:

  • Na rynku wtórnym nieustającą popularnością cieszą się samochody do 20 tysięcy złotych.
  • Za tę cenę można kupić auto, które łączy funkcjonalność i niezawodność z atrakcyjnym wyglądem.
  • Do wyboru za tę kwotę można mieć zarówno niewielkie miejskie samochody, auta kompaktowe jak i limuzyny.
  • Wśród niewielkich samochodów do jazdy po mieście warto kupić m.in.: Toyotę Yaris, Fiata Punto, Opla Corsę, Volkswagena Polo czy Skodę Fabię.
  • Spośród aut kompaktowych samochód do 20 tysięcy wart polecenia to in.: Kia Cee’d, Hyunday i30, Honda Civic, Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane czy Seat Leon.
  • Jednym z najczęściej wybieranym przez młodych kierowców samochodem używanym klasy średniej do 20 tysięcy jest Audi A4.
  • Po zakupie samochodu do 20 tysięcy trzeba zadbać o to, by pojazd miał aktualną polisę OC, można też wybrać dodatkowe polisy komunikacyjne takie jak AC, NNW czy assistance.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej