Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 31.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Małe, niepozornie wyglądające bryłki lodu – grad. To jeden z największych wrogów naszych samochodów. Gradobicie może doprowadzić do wielu uszkodzeń karoserii czy nawet być przyczyną stłuczonej szyby. Naprawy nie będą tanie. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, kluczowa w tym momencie będzie ochrona samochodu przed gradem. Jak zabezpieczyć samochód przed gradobiciem i jak przygotować się na walkę z niesprzyjającą aurą? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ochrona przed gradem samochodu – jak zapobiegać szkodom? 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych dla naszego samochodu jest bez wątpienia gradobicie. Może się wydawać, że karoseria naszych czterech kółek w starciu z lodowym tytanem pozostaje bez szans. W niektórych sytuacjach niestety tę walkę rzeczywiście przegramy, ale uchronić przed tym może nas odpowiednia ochrona samochodu przed gradem.

Podstawową, a zarazem najbardziej banalną radą jest oczywiście zaparkowanie samochodu na czas gradobicia w garażu czy pod zadaszeniem. Jeśli prognozy pogody przewidują nadchodzące gradobicie możemy zorientować się także w temacie pobliskich parkingów podziemnych. Będzie to bez wątpienia najlepsza i najpewniejsza ochrona samochodu przed gradem. 

Jak zabezpieczyć samochód przed gradobiciem? 

Mówiąc o zabezpieczeniu auta przed ewentualnymi szkodami gradobicia warto wspomnieć również o podstawowym sposobie ochrony, a mianowicie o specjalnych plandekach na auto chroniących szybę i karoserię przed uszkodzeniami lodowych bryłek. Wśród dostępnych na rynku pokrowców możemy znaleźć takie dedykowane konkretnemu modelowi samochodu, ze specjalnymi mocowaniami czy też plandeki uniwersalne, które będziemy musieli zamocować do auta samodzielnie.

Plandeki te występują w formie grubszych pokrowców na samochód i wykazują się odpornością zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.

Niektórzy kierowcy, w kulminacyjnych momentach stosują nieco bardziej prowizoryczne sposoby ochrony, jak na przykład okrycie samochodu kocem. 

Ochrona samochodu przed gradem a ubezpieczenie AC 

Każdy z kierowców posiada (a przynajmniej powinien posiadać) obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto jednak pamiętać, że polisa ta nie działa w przypadku szkód powstałych w wyniku działania zjawisk atmosferycznych, czyli na przykład gradobicia. Takie szkody obejmuje dobrowolne ubezpieczenie AC. Dlatego wiedząc, że ochrona samochodu przed gradem nie zawsze zadziała, a kiedy dojdzie do szkód, ich naprawa może nas sporo kosztować, warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC.

Ale czy w przypadku wspomnianego gradobicia polisa ta zawsze zadziała? Czy jeśli nasze auto ulegnie zniszczeniu w wyniku gradu, ubezpieczyciel zawsze pokryje koszty naprawy szkód? Niestety nie zawsze. Kupując ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę na kilka szczegółowych zapisów w OWU, które definiują sytuacje, w jakich ubezpieczyciel może nie ponosić odpowiedzialności. 

UWAGA: Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, kiedy uzna, że samochód nie został odpowiednio zabezpieczony (na przykład, gdy mieliśmy do dyspozycji garaż) lub gdy nie zabezpieczyliśmy auta przed dalszymi szkodami (na przykład po wybiciu szyby nie zapobiegliśmy wlewaniu się do środka wody).

Ochrona samochodu przed gradem – co zrobić, gdy jesteśmy w drodze? 

Siedząc w domowym zaciszu i przewidując nadchodzący grad możemy w jakikolwiek sposób zareagować. Kiedy jednak gwałtowna burza z gradobiciem dopada nas w trasie, mamy zdecydowanie mniejsze pole manewru. Pomijając sam fakt niebezpieczeństwa, z jakim wiąże się prowadzenie samochodu w takich warunkach, ważne jest także zabezpieczenie pojazdu przed ewentualnymi zniszczeniami, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu. W takiej sytuacji, jeśli tylko mamy taką możliwość, zjedźmy na stację benzynową czy zadaszony parking. 

UWAGA: Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie parkować na drodze. Słaba widoczność i niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą doprowadzić wówczas do tragedii.

Jeśli nie mamy możliwości zjazdu na zadaszony parking, zatrzymajmy się przy szerokim poboczu, z dala od drzew. 

PODSUMOWANIE: 

  • Najpewniejszą ochroną samochodu przed gradem jest parkowanie w garażu, na podziemnym parkingu, pod zadaszeniem. 
  • Ochronę samochodu przed gradem może stanowić także specjalna plandeka, pod którą warto dodatkowo położyć piankę. 
  • Ubezpieczenie AC pokrywa szkody powstałe w wyniku działania zjawisk atmosferycznych, takich jak gradobicie. 
  • W przypadku stwierdzenia niedbałości czy nienależytego zabezpieczenia pojazdu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub zaniżyć jego wysokość.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej