Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wyjeżdżasz na urlop, a w głowie masz tylko jedną myśl: w co się spakować?  Niezbędne są wymiary walizki do samolotu. Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma inne zasady! Musisz je poznać przed wyjazdem, jeśli nie chcesz płacić za nadbagaż.

Wymiary walizki do samolotu – bagaż podręczny i dodatkowy

Jakie wymiary walizki do samolotu powinieneś uwzględnić? Naturalnie te, które są zgodne z przepisami w danej linii lotniczej. Walizki do samolotu 55x40x20 cm obowiązują w Ryanair. Maksymalna waga bagażu nie powinna wtedy też przekraczać 10 kg. Wymiary walizki do samolotu Ryanair w przypadku w bagażu dodatkowego czy też torby to 40x20x25 cm. Wymiary walizki do samolotu Wizzair różnią się nieznacznie, a mianowicie maksymalny wymiar bagażu jest o 3 cm większy tj. 55x40x23 cm. 

Waga walizki do samolotu w przypadku Ryanair i Wizzair to 10 kg. Natomiast zarówno Lot, jak Lufthansa przyjmują jako bagaż podręczny walizki o wadze maksymalnej do 8 kg. Jakie wymiary walizki do samolotu obowiązują w przypadku bagażu dodatkowego lub torby podręcznej? W tym wypadku przewoźnicy mają bardzo różne wymogi.

Samoloty Wizzair przyjmują bagaże dodatkowe o wymiarach 40 x 30 x 20 cm, Lufthansa – 30 x 40 x 10 cm, a lot natomiast – 40x35x12 cm. Zdarza się również, że sieci lotnicze decydują się na zmianę wymiarów zarówno bagaży podręcznych, czyli kabinowych, jaki bagaży dodatkowych. Dlatego warto śledzić na bieżąco, czy wymiary nie zostały zmienione, a tym samym nie będziemy zmuszeni do dopłaty za nadbagaż, który nie będzie mieścił się w wyznaczonych normach. 

Walizka do samolotu 20 kg – uwaga na dopłaty

Wymiary dużej walizki do samolotu każdorazowo warto sprawdzić przy zakupie biletu lotniczego. Duzi przewoźnicy oferują swoim klientom przewozy bagażu do 20 kg najczęściej w ramach biletu lotniczego. Z kolei tanie linie lotnicze za przewóz dużego i ciężkiego bagażu pobierają dodatkowe opłaty.

Jeśli planujemy długą podróż może się okazać, że wykupienie biletu lotniczego u taniego przewoźnika i do płacenia za bagaż do 20 kg, będzie droższe od zakupienia biletów standardowej linii lotniczej. W tym wypadku wiele zależy od kierunku, w którym zamierzamy się udać, a także od daty wyjazdu. Zarówno w wakacje, jak i w święta bilety lotnicze zwyczajowo drożeją i niezależnie od tego, którą firmę lotniczą wybierzemy, warto zdecydować się na zakup biletu ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, a także pieniędzy.

Ubezpieczenie bagażu – pomyśl o tym

Wielu pasażerów decyduje się również na ubezpieczenie bagażu, szczególnie w momencie gdy przywożą ze sobą rzeczy dla nich cenne, wartościowe i niezbędne. Jeśli często podróżujemy i nie zabieramy ze sobą wielu rzeczy, warto zakupić małą i wygodną walizkę, która będzie odpowiadała najbardziej surowym normom popularnych linii lotniczych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że niezależnie od tego, z którym przewoźnikiem postanowimy wyjechać, będziemy mogli skorzystać z walizki.

Jeśli nie wiesz którą polisę kupić na wakacje, przeczytasz nasz artykuł „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?”

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej