Upadek z wysokości, zalanie czy kradzież – to najczęstsze przyczyny uszkodzeń przenośnych komputerów. Te z kolei przechowują cenne dane, a niekiedy są po prostu głównym narzędziem pracy. Ich strata może być bardzo dotkliwa. Remedium może okazać się w tym przypadku ubezpieczenie laptopa. Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie laptopa? Sprawdź, jakie masz opcje!
Z tego artykułu dowiesz się...
Ubezpieczenie laptopa – jak to zrobić i czy ma to sens?
Możesz na niego dmuchać i chuchać. Możesz o niego dbać. Otaczać szczególną opieką w momencie, gdy jest Twoim głównym narzędziem pracy. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, by zalać go kubkiem porannej kawy, pociągnąć za kabel i zrzucić z wysokości czy nieumiejętnie zamknąć powodując nieodwracalne uszkodzenia.
Czytaj także: Ubezpieczenie sprzętu AGD RTV
Zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieże laptopów nie należą do rzadkości. W przypadku jakiejkolwiek awarii czy chociażby kradzieży, nie tracimy samego sprzętu, ale także wszelkie dane, jakie się na nim znajdowały. Rozsądnym wyjściem wydaje się więc ubezpieczenie laptopa. Szczególnie przydatne może okazać się ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od kradzieży czy ubezpieczenie laptopa od zalania lub zwarcia.
Chcąc zabezpieczyć tego typu sprzęt elektroniczny mamy kilka wyjść. Ubezpieczenie laptopa możliwe jest poprzez wykupienie przedłużonej gwarancji w sklepie, w którym kupujemy sprzęt, jako dodatek do polisy mieszkaniowej czy w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego dla prowadzonej działalności gospodarczej.
Ubezpieczenie laptopa – przedłużona gwarancja na laptop
Standardowa gwarancja w przypadku zakupu sprzętu elektronicznego obowiązuje 2 lata. W tym czasie wszelkie awarie, usterki i uszkodzenia, jakim ulegnie nasz komputer, zostaną naprawione w ramach serwisu gwarancyjnego, a w przypadku braku możliwości naprawy – laptop zostanie wymieniony na nowy.
Przy zakupie sprzętu możliwe jest dokupienie za dodatkową opłatą przedłużenia gwarancji na laptop, na przykład na okres do 5 lat. Warto jednak mieć na uwadze, że przedłużona gwarancja może nie obejmować już wszystkich uszkodzeń. Zakres takiej polisy będzie zależał przede wszystkim od umowy, jaką sklep elektroniczny zawarł z konkretnym ubezpieczycielem.
Wykupienie przedłużonej gwarancji może okazać się przydatne w momencie awarii sprzętu, ale jeżeli chcielibyśmy posiadać ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków, taka polisa może być niewystarczająca.
Ubezpieczenie laptopa – polisa mieszkaniowa
Kolejną opcją na objęcie ochroną laptopa jest ubezpieczenie sprzętu w ramach polisy mieszkaniowej. Wykupując klasyczne ubezpieczenie nieruchomości możemy zdecydować się na rozszerzenie polisy o ochronę ruchomości domowych, czyli wyposażenia mieszkania. Wówczas ubezpieczenie obejmie nie tylko laptopa, ale również drukarkę czy chociażby skaner.
To, co ważne – warto zwrócić szczególną uwagę na zakres takiej ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. Warto zadbać o to, by ubezpieczenie ruchomości obejmowało między innymi zalanie, kradzież czy przepięcie.
UWAGA: Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej obejmuje jedynie szkody, do których doszło na terenie nieruchomości. W przypadku, gdy sprzęt ulegnie szkodzie poza mieszkaniem, ubezpieczenie nie zadziała. Rozwiązaniem może okazać się dokupienie dodatkowego rozszerzenia.
Ubezpieczenie laptopa – ubezpieczenie w ramach polisy firmowej
Ten rodzaj polisy skierowany jest do osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Dzięki takiemu ubezpieczeniu, ochroną objęty jest cały sprzęt elektroniczny będący na wyposażeniu firmy. Niektóre z dostępnych na rynku ubezpieczeń chronią także na wypadek utraty danych.
UWAGA: Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy firmowej zadziała w przypadku, gdy sprzęt zostanie skradziony lub zniszczony czy wówczas, gdy laptop ulegnie awarii.
Jednak tutaj – podobnie jak w przypadku polisy mieszkaniowej – standardowa wersja polisy będzie chroniła od zdarzeń, do których doszło jedynie w siedzibie firmy.
Tutaj warto zaznaczyć, że ubezpieczenie laptopa może być postrzegane jako zabezpieczenie przychodu, w związku z czym możliwe jest zakwalifikowanie kosztów polisy jako kosztów podatkowych. A co warto wiedzieć w kwestii: “ubezpieczenie laptopa – jak zaksięgować?”.
Aby uznać polisę jako podstawę do naliczenia kosztu, muszą na niej widnieć takie informacje jak: określenie ubezpieczyciela oraz przedsiębiorcy, przedmiot umowy i data jej zawarcia oraz wysokość składki.
Ile kosztuje ubezpieczenie laptopa i co obejmuje?
Koszt ubezpieczenia sprzętu tego typu uzależniony jest przede wszystkim od ubezpieczyciela, rodzaju i zakresu polisy. Na to, ile kosztuje ubezpieczenie laptopa i co obejmuje wpływ będzie miało między innymi to, czy zdecydujemy się na podstawową wersję polisy czy dodatkowe rozszerzenia.
Chociażby rozszerzenie ochrony poza miejscem zamieszkania czy siedziby firmy, czy będzie to jedynie ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków czy na przykład od kradzieży z włamaniem i rabunku.
Warto również mieć na uwadze, że ubezpieczyciele stosują wyłączenia odpowiedzialności, w których możemy znaleźć między innymi szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa czy chociażby te powstałe na skutek działania wirusa. Umowa z ubezpieczycielem może także zawierać limity odpowiedzialności, czyli maksymalną wysokość odszkodowania czy nawet dolny zakres ochrony mówiący o tym, od jakiej kwoty straty będą pokrywane z polisy.
PODSUMOWANIE:
- Ubezpieczenie laptopa możliwe jest w ramach wykupienia przedłużonej gwarancji w sklepie, w którym nabywamy sprzęt, jako dodatek do polisy mieszkaniowej lub w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego dla prowadzonej działalności gospodarczej.
- Każdy ubezpieczyciel ustala indywidualnie zakres polisy, dlatego warto sprawdzić, na wypadek jakich uszkodzeń chroni ubezpieczenie.
- Podstawowa wersja ubezpieczenia laptopa działa zazwyczaj w miejscu pracy lub na terenie ubezpieczonej nieruchomości. Za dodatkową opłatą możliwe jest rozszerzenie zakresu polisy.
- Cena ubezpieczenia laptopa uzależniona jest od rodzaju i zakresu polisy.