Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Brałeś udział w kolizji drogowej? Twój samochód został uszkodzony i wymaga naprawy? Czy w takiej sytuacji przysługuje Ci pojazd zastępczy? Jeśli tak, to czy musisz zapłacić za niego z własnej kieszeni czy możesz liczyć na zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego?

Samochód już dawno przestał był postrzegany jako dobro luksusowe. Dla większości z nas jest to podstawowy środek transportu, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jego brak odczujemy najbardziej dotkliwie wówczas, gdy z dnia na dzień zostaniemy pozbawieni możliwości swobodnego przemieszczania się, niezależności i mobilności. To z kolei może zmusić nas do zmiany planów czy problemów z wywiązywaniem się z różnych zobowiązań. Do takiej sytuacji może dojść na przykład w wyniku kolizji czy wypadku, w którym ucierpią nasze cztery kółka. Wówczas życie może ułatwić nam wynajęcie pojazdu zastępczego. Ale czy taki pojazd należy się z OC sprawcy? Czy w takiej sytuacji zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego wchodzi w ogóle w grę?

Kiedy przysługuje pojazd zastępczy?

Zasadniczo, w świetle prawa, ubezpieczyciel jest zobowiązany do naprawienia szkody. Wbrew pozorom nie ma tutaj znaczenia, czy pojazd wykorzystywany był służbowo, w prowadzeniu działalności gospodarczej, czy służył Ci do celów prywatnych. Przepisy jasno określają sytuacje, w których należy Ci się pojazd zastępczy z OC sprawcy. Zapisy mówią o szkodzie, która obejmuje nie tylko Twoje straty, ale także korzyści, które mógłbyś osiągnąć w sytuacji, gdyby szkoda nie miałaby miejsca.

Jak to rozumieć? W rzeczywistości oznacza to nic innego jak wszelkie czynności dnia codziennego – jeśli dojeżdżasz do pracy, musisz zawieźć i odebrać dzieci ze szkoły, czy pojechać na zakupy – samochód jest Ci niezbędny. Dlatego, aby Twoje życie nadal mogło toczyć się stałym rytmem, niezbędny jest Ci samochód zastępczy. Najem pojazdu zastępczego wiąże się z kolei z dodatkowymi wydatkami, a więc ponosisz kolejną stratę. Właśnie to jest ten moment, kiedy przysługuje Ci samochód zastępczy. Wszystko to reguluje uchwała Sądu Najwyższego, według której: 

“Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej”.

Najem pojazdu zastępczego. Jak wynająć auto? 

W niektórych sytuacjach samochód zastępczy zostanie Ci zaproponowany przez ubezpieczyciela. Jeśli tak się nie stanie, możesz skorzystać z oferty wypożyczalni, z którą współpracuje dany ubezpieczyciel. Wybierając się do wskazanego punktu zabierz ze sobą dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz dowód osobisty. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej byś miał także zaświadczenie od towarzystwa, na którym będzie numer Twojej polisy oraz numer likwidacji szkody. Takie rozwiązanie najczęściej umożliwia bezgotówkowy wynajem auta. Oznacza to, że wypożyczalnia bezpośrednio rozliczy się z firmą, a Twój wkład nie będzie konieczny. 

Możesz również wynająć samochód na własną rękę, a później wnioskować o zwrot kosztów. W tym przypadku musisz jednak pamiętać o pewnych kwestiach. Przede wszystkim, wynajęte auto musi być o podobnej klasie i parametrach, co Twój uszkodzony pojazd. Jeśli pokusisz się o auto z wyższej półki, musisz liczyć się z tym, że towarzystwo odmówi Ci sfinansowania. Następnie zwróć się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów. Uzasadnij swój wniosek i przedstaw fakturę z wypożyczalni. 

Jak długo przysługuje pojazd zastępczy? 

Do samochodu zastępczego lepiej się nie przyzwyczajać. Nie będziesz mógł zatrzymać go dłużej, niż przez okres, w którym będziesz rzeczywiście pozbawiony swojego auta. Pamiętaj jednak, że przysługuje Ci on aż do momentu odebrania samochodu z warsztatu. Nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja w momencie, gdy doszło do szkody całkowitej. Wówczas, w świetle prawa, auto zastępcze przysługuje Ci aż do momentu, w którym nabędziesz inny pojazd. Czas ten nie może jednak przekroczyć momentu, w którym otrzymasz odszkodowanie. 

Czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego? 

Odmowa ze strony ubezpieczyciela będzie zasadna w kilku ściśle określonych przypadkach. Towarzystwo nie sfinansuje najmu samochodu, jeśli zostanie Ci udowodnione, że posiadasz na stanie inny pojazd, który nadaje się do użytkowania. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której spotkasz się z odmową zwrotu środków – to zdarzy się w momencie, gdy nie będziesz w stanie udowodnić, że samochód był Ci rzeczywiście niezbędny i był przez Ciebie systematycznie wykorzystywany. W tym celu będziesz musiał przedstawić dowody jego eksploatacji, np. rachunki za paliwo. 

PODSUMOWANIE: 

  • Utrata samochodu sama w sobie nie stanowi szkody. Brak pojazdu musi realnie przełożyć się na stratę majątkową, którą w tym przypadku byłoby właśnie wynajęcie auta zastępczego. 
  • Samochód zastępczy przysługuje Ci w przypadku szkody, która obejmuje nie tylko Twoje straty, ale także korzyści, które mógłbyś osiągnąć w sytuacji, gdyby szkoda nie miałaby miejsca. 
  • Najem pojazdu zastępczego może odbyć się na zasadzie bezgotówkowej, w firmie współpracującej z ubezpieczycielem, albo na własną rękę. 
  • Wynajęte auto musi być o podobnej klasie i parametrach, co Twój uszkodzony pojazd. W innym przypadku, ubezpieczyciel może odmówić Ci sfinansowania.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej