Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Zarysowany bok, urwane lusterko, wgniecenie w masce czy wybita szyba, to wszystko na co narażony jesteś parkując auto na publicznym parkingu. Przed takimi szkodami uchroni Cię trzymanie auta w garażu. Konsekwencje może zminimalizować natomiast ubezpieczenie od wandalizmu. Tylko czy oby na pewno polisa AC zagwarantuje Ci taką ochronę?

Kierowca, który parkuje swoje auto na strzeżonym parkingu lub w garażu, może spać spokojnie. Ten, który swoje cztery kółka zostawia na łaskę i niełaskę pogody czy osób trzecich, może odetchnąć z ulgą, jeśli ma odpowiednie ubezpieczenie. Choć wydaje się, że wszelkie szkody spowodowane przez wandali pokryje Autocasco – nie do końca tak jest. Nieodzowne będzie ubezpieczenie od wandalizmu. 

Zniszczenie samochodu przez wandali: co robić? 

Kończysz poranną kawę i w promiennym nastroju szykujesz się do pracy. Wychodzisz przed blok i widzisz, że lusterko w Twoim samochodzie nieestetycznie wisi, a po stronie pasażera ciągnie się nieregularna rysa. Już wiesz, że ostatniej nocy, Twoim samochodem zainteresowali się wandale. Co robić w takiej sytuacji? Pierwszą i podstawową sprawą jest zgłoszenie tego faktu na policję – niezależnie od tego, czy posiadasz polisę AC czy też nie.

Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie zdarzenia do towarzystwa, w którym masz wykupione Autocasco. Procedura nie jest skomplikowana, a dokładny jej opis znajdziesz na stronie swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że niektóre towarzystwa jasno precyzują czas, jaki masz na zgłoszenie szkody – niekiedy jest to zaledwie 48 godzin. Dlatego nie warto z tym zwlekać. Jeśli nie dopilnujesz terminu, może się okazać, że otrzymasz mniejsze odszkodowanie lub nie otrzymasz go wcale. Warto także na własną rękę przeprowadzić dokumentację zdjęciową i uwiecznić szkody tu i teraz.

Akt wandalizmu a brak ubezpieczenia AC

Przezorni kierowcy, którzy zadbali zawczasu o odpowiednie ubezpieczenie liczą, że za wszystkie szkody zapłaci ubezpieczyciel. Co jednak w sytuacji, kiedy auto nie miało Autocasco? Wówczas jedyną drogą szukania sprawiedliwości jest wsparcie policji. Mundurowi muszą mieć jednak jakikolwiek punkt zaczepienia, dlatego namierzenie wandali będzie możliwe w przypadku nagrań z monitoringu czy zeznań świadków.

Jeśli miejsce, w którym doszło do aktu wandalizmu objęte było monitoringiem, postaraj się o zabezpieczenie tych nagrań. Mogą być one kluczowe w ujęciu sprawcy. 

Ubezpieczenie AC – co daje? 

Zadbałeś o wszystko, o co zadbać może rozważny i dmuchający na zimne kierowca – wykupiłeś polisę AC. Ta z pewnością przyda się w momencie, gdy Twój pojazd ucierpiał w związku ze zdarzeniami losowymi czy działaniem sił natury (np. pożar, zalanie, grad czy huragan). Pełne AC będzie chroniło także na wypadek kradzieży auta czy sytuacji, w których to Ty jesteś sprawcą zdarzenia.

Wówczas możesz liczyć, że koszty wszelkich napraw Twojego samochodu, zostaną pokryte przez towarzystwo. Autocasco przyda się także w bardziej prozaicznych sytuacjach, takich jak zgubienie kluczyków czy dokumentów. Ubezpieczenie to może gwarantować także ochronę w przypadku szkód wyrządzonych przez osoby trzecie, a więc… 

Twój samochód został zniszczony przez osoby trzecie, więc oczekujesz finansowego wsparcia od swojego ubezpieczyciela. Nagle dowiadujesz się, że na nic nie możesz liczyć. Dlaczego? Ponieważ zakres Twojego ubezpieczenia wyłączał akty wandalizmu. Pamiętaj, że niektóre towarzystwa z zakresu swojej odpowiedzialności wyłączają wszelkie szkody, do których doszło na skutek zamieszek czy właśnie wandalizmu. Jeśli zatem oczekujesz ochrony, która gwarantowałaby ubezpieczenie od wandalizmu, zwróć szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia AC, jakie oferuje Twój ubezpieczyciel. Pamiętaj – jeżeli decydujesz się na dodatkowe warianty ubezpieczenia zawsze dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od wandalizmu: co daje najlepszą ochronę? 

Wydaje się, że najlepszą ochroną przed wandalami będzie po prostu chronienie swojego auta. Jeśli nie posiadasz AC, które obejmowałaby zakresem akt wandalizmu, warto zapewnić swoim czterem kółkom chociażby minimalną ochronę. Taką może być chociażby garaż czy parking strzeżony. Pamiętaj także, że nawet jeśli nie jesteś zainteresowany pełną ochroną Autocasco, możesz rozważyć dokupienie samego ubezpieczenia szyb. To może przydać się w momencie, gdy podczas chuligańskiej eskapady została wybita szyba w Twoim aucie. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie od wandalizmu gwarantuje pokrycie szkód powstałych w wyniku działania osób trzecich, które doprowadziły do zniszczenia samochodu. 
  • Ubezpieczenie Autocasco chroni głównie przed zdarzeniami losowymi, działaniem sił natury czy kradzieżą. 
  • Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają spod swojej odpowiedzialności szkody powstałe na skutek wandalizmu.
  • Decydując się na zakup polisy AC, zapoznaj się z zapisami OWU i sprawdź czy ubezpieczenie obejmuje także szkody powstałe w wyniku celowego działania.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej